Skocz do zawartości

Ocena zabiegu fungicydowego T1 w pszenicy ozimej

losktos

1887 wyświetleń

Witam!

W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się obserwacjami i opinią na temat efektów po zabiegu fungicydowym T1 w pszenicy ozimej. Obserwacje prowadziłem na 2 odmianach (Bamberka i Rywalka) na 3 różnych stanowiskach. Agrotechnika na wszystkich działkach była praktycznie identyczna.

Substancje i dawki stosowane w ocenianym zabieguepoksykonazol 67 g/ha


boskalid 233 g/ha


fenpropimorf 300 g/haDeszczów w mojej okolicy jak dotychczas nie brakowało tak więc wydaje mi się że ocena będzie dosyć obiektywna.

Wnioski

Ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolony ze skuteczności zabiegu.
Mączniak został w 100 % wyczyszczony. Przed zabiegiem nie było zbyt silnej infekcji ze strony tej choroby, tak więc działanie zabezpieczające przeciwko tej chorobie można zaliczyć na plus.
Na dolnych liściach delikatnie występuje septorioza. Zważając na charakterystykę tej choroby podejrzewam, że choroba rozwinęła się przed zabiegiem, została opanowana (górne liście są zdrowe) ale objawy wcześniejszej infekcji wyskoczyły po zabiegu.
Co do podstawy, nie zauważyłem objawów łamliwości. Wystąpiło porażenie przez fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła. Choroba nie jest głęboko wrośnięta w tkanki źdźbła - można stwierdzić, że w znacznym stopniu została opanowana.

Co do długości działania takiego zabiegu, sądzę że śmiało można mówić o ok. 3 tygodniach ochrony. W ostatnich dniach będąc na polu zauważyłem pierwsze objawy DTR na liściach podflagowych, także uważam że działanie substancji się kończy.

Aby umożliwić Wam bardziej obiektywną ocenę zabiegu przedstawiam zdjęcia z chronionych plantacji.


Pole nr 1Odmiana Bamberka/Rywalka (mix)


Przedplon Rzepak ozimy


Liczba dni od wykonania zabiegu do oceny 19[galleryimg=645489][galleryimg=645490][galleryimg=645491]Pole nr 2Odmiana Bamberka


Przedplon Pszenica ozima


Liczba dni od wykonania zabiegu do oceny 15[galleryimg=645492][galleryimg=645493][galleryimg=645494]Pole nr 3Odmiana Rywalka


Przedplon Burak cukrowy


Liczba dni od wykonania zabiegu do oceny 13[galleryimg=645495][galleryimg=645496][galleryimg=645497]

Pozdrawiam losktos! ;)6 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Potwierdzam badania ! Stosuję tą  samą kombinacje w pszenicy ozimej i skuteczność bardzo dobra już od kilku lat !

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×