AgataMarkuszewska

Members
  • Ilość treści

    24
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O AgataMarkuszewska

  • Ranga
    Nowicjusz
  1. Mam! Może coś takiego??: http://allegro.pl/show_item.php?item=6112374111
  2. Ok czyli może zaczniemy bez drenażu i zobaczymy czy się uda ciągnikiem tam robić... ps.dobrym rozwiązaniem były by jakieś zasuwy na rurach drenarskich w miejscu połączenia z rowem melioracyjnym - otwierało by się je gdy poziom wody gruntowej by wzrósł ponad dozwolony poziom a tak by były zamknięte aby nie drenować niepotrzebnie pola...
  3. A jaką tam masz glebę? Może lekką to wymywa?
  4. Sąsiad wydrenował pola i mówił, że nie stoi...
  5. Tzn chodziło mi o możliwość uprawy pora na takiej ziemi? Dodam, że do usunięcia jest jeszcze sporo ponad sto (!) zadrzewień (samosiejek) i zakrzaczeń - większość na szczęście wzdłuż rowów melioracyjnych co powinno umożliwić ich usuwanie... Stąd gdyby tak płytka gleba nie nadawała się do uprawy pora na zmianę z np brokułem to chyba zrezygnujemy z jej zakupu...
  6. AgataMarkuszewska

    Maliny

    Dziękuję za informację - szkoda, że nie znam niemieckiego ;( Natomiast co do opracowań książkowych to co warto kupić aby odpowiednio przygotować glebę pod uprawy? Rozważamy też wydzielenie części pola pod malinę a ewentualna uprawa orzecha była by na osobnym kawałku (niestety aby uprawiać orzecha musimy pod każdym drzewkiem wymienić grunt na 1,5m x 1,5m i dodatkowo odwadniać - więc mocno się zastanawiamy czy ma to w ogóle sens;(... ps.a miało by sens wykonanie drenażu i jednocześnie instalacji nawadniającej aby nawadniać glebę gdy opadów będzie zbyt mało (celem utrzymania wymaganej wilgotności)?
  7. AgataMarkuszewska

    Maliny

    Wczoraj dokładnie przekopaliśmy pola i wyszło niestety, że są to gleby płytkie: - gleba sięga od 25cm do 50cm i jest to ziemia piaszczysto gliniasta wilgotna (z uwagi na poniższą warstwę słabo przepuszczalną) z dużą ilością próchnicy wynikającą z wieloletniego odłogowania tego pola - zaraz poniżej jest podglebie które składa się z samej gliny (zdjęcie poniżej) - wody gruntowe są wysoko od około 60cm do 120cm-150cm (ale głównie około 1m) - dostęp do wody jest bezproblemowy w kontekście studni głębinowej i nawadniania - mam obawy czy pole nie będzie zbyt wilgotne w okresie ulewnych opadów deszczu (może stać woda prawdopodobnie - poprzedni właściciel twierdzi, że tak nie jest...) Rozważamy też zakopanie sączek i zmeliorowanie pola gdyż wokoło wszędzie są rowy melioracyjne. Czy takie pole nada się pod uprawę malin? Czy pozostają tylko jakieś warzywa (np pory, cebule i inne z płytkimi korzeniami)?
  8. Koledzy i koleżanki mam spory dylemat. Mam okazję kupić pole na którym głównie chciała bym uprawiać por ale sytuacja jest następująca: - gleba (warstwa orna) sięga od 25cm do 50cm i jest to ziemia piaszczysto gliniasta wilgotna z dużą ilością próchnicy wynikającą z wieloletniego odłogowania tego pola - zaraz poniżej jest podglebie które składa się z samej gliny (zdjęcie poniżej) - wody gruntowe są wysoko od około 60cm do 120cm-150cm (ale głównie około 1m) - dostęp do wody jest bezproblemowy w kontekście studni głębinowej i nawadniania - mam obawy czy pole nie będzie zbyt wilgotne w okresie ulewnych opadów deszczu (może stać woda prawdopodobnie - poprzedni właściciel twierdzi, że tak nie jest...) Rozważamy też zakopanie sączek i zmeliorowanie pola gdyż wokoło wszędzie są rowy melioracyjne. Pytanie jest następujące - czy warto inwestować w tę ziemię czy raczej odpuścić? Z góry dziękuję za wszelkie uwagi...
  9. AgataMarkuszewska

    Maliny

    Nie szukamy wody ale poziomu wody gruntowej gdyż akurat wiemy jak się uprawia orzech włoski... Zresztą nawet jak będzie wyżej to się założy sączki pod plantacją do rowu (może nawet profilaktycznie to zrobimy aby nie ryzykować). Natomiast co do malin to zgadza się poza doświadczeniami działkowymi nie mamy doświadczenia w plantacji towarowej ale czytamy książki i jest to wspaniałe forum gdzie na pewno ktoś życzliwy pomoże;)
  10. AgataMarkuszewska

    Maliny

    Jutro jedziemy jeszcze raz kopać doły i świdrować pod nimi aby ustalić co i jak;) Jednak mam pytanie - czy poziom wody w rowach melioracyjnych które są wokoło jednego z pól nie odpowiada poziomowi wody gruntowej? Ułatwiło by nam to bardzo zadanie taka wiedza...
  11. AgataMarkuszewska

    Maliny

    No orzechy chcę w rozstawie 10 x 10 i ponoć przez 7 lat można robić pomiędzy nimi inne rzeczy (maliny właśnie). Co do obniżeń terenu to oczywiście jedno poletko które jest niżej (około 30%) prawdopodobnie przeznaczymy na coś innego - jeszcze mam pytanie - jak szybko bez wynajmowania geologa sprawdzić poziom wody gruntowej? Mamy taki świderek ręczny i na metr zrobiliśmy otwory i wody nie ma - ale kopać teraz ręcznie doły do 2m to trochę roboty - są jakieś inne metody?
  12. A jak będą po 3pln to co wtedy?
  13. AgataMarkuszewska

    Maliny

    Piszesz kolego o cenie maliny deserowej na eksport czy przemysłowej na pulpę? Zbieraczom na akord trzeba chyba płacić coś około 1,30pln od 1kg? Zatem przy cenie poniżej 2pln dokłada się do interesu z tego co wstępnie kalkulowaliśmy (w zasadzie aby był sens ekonomiczny to 3pln to jest minimum wydaje mi się - przy zbiorze ręcznym). Jeszcze ktoś tu kiedyś pisał, że sprzedaje codzienny zbiór malin na giełdzie w Broniszach - czy jest to możliwe (ewentualnie zjazdowa)?
  14. AgataMarkuszewska

    Maliny

    Piszesz kolego o cenie maliny deserowej na eksport czy przemysłowej na pulpę? Zbieraczom na akord trzeba chyba płacić coś około 1,30pln od 1kg? Zatem przy cenie poniżej 2pln dokłada się do interesu z tego co wstępnie kalkulowaliśmy (w zasadzie aby był sens ekonomiczny to 3pln to jest minimum wydaje mi się - przy zbiorze ręcznym). Jeszcze ktoś tu kiedyś pisał, że sprzedaje codzienny zbiór malin na giełdzie w Broniszach - czy jest to możliwe (ewentualnie zjazdowa)?
  15. AgataMarkuszewska

    Maliny

    Tak oczywiście bez maszyn nie ma możliwości żadnej uprawy. Generalnie malina ma być "wypełniaczem" sadu orzechowego na początku - zastanawiamy się jeszcze nad opcją B czyli nasiennictwem traw ale tutaj może być problem z przejazdem kombajnu w szpalerach drzew orzechowych aby nie spowodować u nich strat (no i dochodowość jest dużo niższa)... No a co do cen malin to są zawsze fluktuacje - za rok czy dwa może być i po 3pln po czym dużo nasadzeń zostanie zlikwidowanych i po jakimś czasie ceny pójdą znowu w górę - jest to normalne zjawisko i jest to wkalkulowane w uprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj