Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dlaczego kury się nie niosą?

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share MikaF1xD

MikaF1xD

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 21:06

Dwa lata temu kupiliśmy dom. Z kurnikiem. No i tu zaczyna się nasza przygoda z kurami.

W skrócie: wcześniej poprzedni właściciele zostawili stare kury, z których mamy już dwie. Niedawno padł kogut, który parę lat miał. W poprzednim roku kupiliśmy pięć kur brązowych (jedna już padła), jednak żadna z nich się do tej pory nie niesie. 

Około miesiąca temu kupiliśmy dziesięć małych (średnich i małych) i obecnie mamy z nich już tylko pięć, bowiem połowa padła bez większego powodu. Co ważne - wszystkie są od tego samego sprzedawcy. 

Istotne jest też to, że rok temu ukradziono nam około 15 kur nowych kur i wówczas pozostałe się nie niosły, jednak brązowe nigdy jajka nie zniosły, a stare już dawno zaczęło ponownie.

Czy ktoś może nam doradzić co z nimi robić?

Dostają codziennie cały garnek duży jedzenia (ziemniaki, makaron, pasza, witaminy, warzywa), a przy okazji trawę i czasem wychodzą na ogród. Karmimy, zajmujemy się, doglądamy i nic.. Nie mamy już sił...

Ktoś miał może podobny problem?

Ps. Gdyby ktoś mógł jeszcze mi przynajmniej podpowiedzieć, czemu mogą tak padać, to byłabym wdzięczna! Niedawno u tej samej osoby kupiliśmy koguta i na razie świetnie się miewa, a dwie kurki od innych osób (młodsze od średnich i starsze od najmniejszych) mają się super (odpukać)...

Błagam o pomoc! My kompletnie się nie znamy i nie wiemy co się dzieje...

Słyszeliśmy od niektórych osób, że często kury się nie niosą, gdy mają dużo jedzenia, jednak jeśli to prawda, to co i ile im dawać?

Edytowany przez MikaF1xD, 01 lipiec 2016 - 21:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dlaczego kury się nie niosą? Dzisiaj, 09:51
  •  

#2 Share kniaziu

kniaziu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 21:46

Dlaczego kury się nie niosą? Opisałaś wiele, ale wolałbym jednak choćby 2 zdjecia z wewnątrz, jak i zewnatrz kurnika. Moze to śmieszne, lecz wydaje się konieczne.

#3 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 01 lipiec 2016 - 21:53

Dlaczego kury się nie niosą? Kura musi mieć jasno. Dzień świetlny dla kury nioski to 16 godzin

Na pierwszy rzut oka w twojej paszy zwyczajnie brakuje białka.
Daj jakiejś gotowej kurki naturki i zobaczysz że będzie lepiej.
Profilaktycznie też odrobacz kury.
Te padniecia mogą być od skrętu jelit

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share MaciejTamiski

MaciejTamiski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 01 lipiec 2016 - 22:02

Dlaczego kury się nie niosą? za duzo w paszy energii w postaci weglowodanow za malo bialka kura to pszenica sama wystarczy jak dajecie zielenine i mozecie jakies resztki za bogato karmione sie otluszcza i nie niosa jaj a co do padniec ja bym wybil to stadko odkazil kurnik i zmienil dostawce kur bo moze sprzedawac chore

#5 Share jonek98

jonek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 537 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze,motoryzacja,muza,piłka nożna itp

Napisany 01 lipiec 2016 - 22:13

Dlaczego kury się nie niosą? Jak koledzy piszą można by na parę dni odpuścić karmienie węglowodanami i dać pszenicy,czesciej wypuszczać na dwor.U mnie na dworze są od 6 do 19 żywią sie zielonka i pszenicą czasem pasza oraz resztkami z obiadu z jajami problemu nie ma choć stare kury wogole się nie niosły a młode juz tak.

#6 Share Rolnik-000

Rolnik-000

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 02 lipiec 2016 - 08:43

Dlaczego kury się nie niosą? U mnie podobnie karmimy tylko jeszcze śrute z kukurydzy i jęczmienia

#7 Share MikaF1xD

MikaF1xD

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 02 lipiec 2016 - 11:54

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Jeśli chodzi o zdjęcia, to postaram się je wieczorem dodać, bowiem dopiero wróciłam z pleneru.

Z kolei kurnik i chodzenie - na dworze są mniej więcej od szóstej do około 20, same wchodzą i wychodzą, gdy jest ciepło, a codziennie rano i wieczorem sprawdzamy, czy są na swoim miejscu.

Dziś natomiast padła kolejna - z tej młodszej (stażem) dwójki. Rano źle oddychała, a jak przyjechaliśmy - już nie żyła. Obecnie kupiliśmy wapno gaszone i będziemy odkażać (tak nam polecono) oraz w poniedziałek dostaniemy od weterynarza poksycylinę(?). Zaczęłam się jednak obawiać o domowe zwierzęta, bowiem nie wiemy, czy jest to zakaźne, a mamy trzy psy + młodego i sterylizowanego dopiero kota.

Ps. Śrutowaną kukurydzę także dajemy, jęczmienia nie ;-) Ale zastanawiamy się nad odstawieniem ziemniaków i makaronu, bo gotujemy codziennie w dość dużych ilościach, a może robić to po prostu parę razy w tygodniu, a codziennie paszę wszelkiego rodzaju jedynie...?

#8 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 02 lipiec 2016 - 12:25

Dlaczego kury się nie niosą? a słyszałeś o weterynarzu może go po prostu wezwać i powie ci co i jak
ZETOR TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share MikaF1xD

MikaF1xD

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 02 lipiec 2016 - 13:43

a słyszałeś o weterynarzu może go po prostu wezwać i powie ci co i jak

Był dzisiaj. Oglądał, nawet dwóch, ale oni także nie wiedzą. Kazali podać antybiotyki - obaj mówili to samo.

Słyszałaś* ;)

#10 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 02 lipiec 2016 - 17:03

Przepraszam za to "Słyszałeś" szybko w telefonie czytałem temat. Cieszę sie że coraz wiecej farmerek jest na forum  

Może niech sekcje zwłok zrobia kurze skoro nie stwierdzili co jest tym kurą przeciez tak nie może być

Edytowany przez wojtal24, 02 lipiec 2016 - 17:05.

ZETOR TEAM

#11 Share SzymonLesiak

SzymonLesiak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 16 lipiec 2016 - 18:52

Mika, polecam kupowanie młodych niosek u weterynarzy lub w punktach sprzedazy pasz i koncentratów. Często tak to jest organizowane i całkiem dobrze zdaje egzamin. Pamiętaj też, że za dużo białka w paszy to też niedobrze. Trzeba złapać optimum. Z tego co pisalaś o oddechu kur- antybiotyk powinien pomóc.

#12 Share katter

katter

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 18 lipiec 2016 - 06:14

Nie niosą się, bo może coś z paszą jest nie tak? Mogą też się stresować. Stres to w tym przypadku kiepski czynnik.

#13 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 18 lipiec 2016 - 11:59

A skąd wiesz ze się nie niosą? Skoro chodzą sobie jak chcą  bez ogrodzenia to same sobie znajdą jakieś miejsce do niesienia jaj 

#14 Share POLDEKK

POLDEKK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 25 lipiec 2016 - 11:26

Witam ,na wstępie chciałbym się przywitać.Nie wiem czy w dobrym miejscu umieszczam moje pytanie.Co zrobić by młode kogutki nie wyjadały jajek z gniazd w kurniku.Mam 40 kurek i 10 kogutków ,pożywienia mają na bieżąco , no i depcą te kurki na potęgę , czy można temu zaradzić ? 

#15 Share JanosikT

JanosikT

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 08 sierpień 2016 - 10:44

U mnie gdy kura była przyłapana na rozbijaniu/zjadaniu jajek, to się ją łapało i szlifowało lekko dziób, żeby nie był taki ostry, dzięki temu nie mogły rozbić skorupki i odpuszczały sobie kolejne próby.

A teraz ja mam pytanie.

Posiadam około 95 niosek, 46 szt to ponad roczne Rossy itd, różna mieszanka, 49szt to młode leghorny.

Sprawa wygląda następująco.

Te starsze kury znosiły jakoś 25-35 jajek dziennie, młode około 11-17 małych jajek dziennie, Wszystko ładnie pięknie, Leghorny zaczęły też znosić już jajka normalnej wielkości i nagle buuumm. Wyjechałem na tydzień i po moim powrocie wszystkie kury znoszą około 20-23 jajek dziennie. Zauważyłem też, że na 49 Leghornów tylko 2-3 jajka dziennie są od nich, reszta jest od starszych kur. Zawsze używaliśmy paszy Brosso i miała piękny kolorek itd, po moim powrocie zauważyłem, że ta sama pasza jest jakaś miałka, stała się blada i kury nie jedzą już jej tak chętnie, więc zmieniłem pasze na De Haus i zero zmian

Moje kury otrzymują dziennie około 8kg paszy, 4kg pszenicy, zielonke, gotowane ziemniaki ze śrutą z kukurydzy i inne resztki. Mają stały dostęp do wody i paszy, Pszenice dostawały dopiero po godz 17.

Co mogło się stać, że kury tak nagle przestały się nieść, otłuściły się i to dlatego? Jak sądzicie?

Niestety z taką nieśnością kury zarabiają tylko na swoje utrzymanie.

Pozdrawiam. Michał

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share megalo

megalo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 30 listopad 2016 - 15:54

Podobna sytuacja: dwa lata temu kupiliśmy dom, ale kurnika nie było, a ja koniecznie chciałam mieć. Jest jednak różnica: mąż trochę wiedział o rolnictwie, bo ze wsi jest. 

Czytam na różnych forach, a czasem i słyszę od sąsiadów rolników: "nie ma paszy, nie ma jaj", szczególnie jesienią i zimą. To jest wierutna bzdura, która ma dawać kasę producentom pasz. Jak mawia nasz wiejski wet: "karmy i pasze są dobre dla... producentów pasz i karm". Kiedyś kury dostawały pszenicę i żyły. I nawet chyba niosły.

Ale do rzeczy:

Nawet na samej pszenicy kury przeżyją, będą ładnie niosły tyle, że na jesień muszą sobie odpocząć i wtedy nieśność spada. Jeśli sztucznie napędza się nieśność, to kura będzie mniej miesięcy się niosła, a po roku - 1,5 nadawała się tylko na rosół. Więc spadek nieśności jest naturalny. My dajemy jeszcze odrobinę kredy albo mleka, żeby skorupki były twarde, poza tym odpadki takie, które idą na kompost (kompostownik jest w kurzej zagrodzie), czasem warzywa, gotowane ziemniaki, czasem nieco owsa, czasem śruty (ale naturalnej), żadnych pasz. Ale zasadniczo tylko pszenica i woda. Niosą ładnie, a niektóre mają już dwa lata. Z obserwacji: najlepsze są rosy, zielononóżki to dzikusy, ich jajka mają nieco inny smak (mi nie odpowiada). Rosy jedzą z ręki, po przycięciu skrzydła z jednej strony wcale nie latają, ładnie korzystają z ziarna. My nawet młodych kur, dopiero kupionych (10-tygodniowych) nie karmimy paszą, najwyżej na początku trochę rozbijamy pszenicę.

Ja bym kurnik taki, o którym piszesz albo porządnie zdezynfekowała, albo zbudowała inny w innym miejscu, naprawdę. Jak tam siedzi jakaś zaraza, to łatwo nie będzie się jej pozbyć - to opinia mojego wet.

Radzę pogadać z sąsiadami, którzy mają dobrą nieśność, oni na pewno poradzą od kogo kupować kury. My tak zrobiliśmy i jesteśmy zadowoleni. A a propos cen: lepiej za dobrą kurę zapłacić 14 zł zamiast 5 za taką z niesprawdzonego źródła, bo ta pierwsza kura ci się zwróci na paczce jajek (czyli po 10 dniach nieśności). Nasze kury dawno już opłaciły swoje koszta nabycia, wyżywienia, ocieplenia kurnika i zaczęły zarabiać nadwyżki. A smak własnych jajek bez paszy - bezcenny!

Powodzenia!