tomekmaschinen

Dlaczego kury się nie niosą?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam!!

 

Od połowy września nieśność kur znacznie spadła ( na 100 kur dziennie miałem ok. 60 jaj, teraz z ledwością 30 szt) Nie wiem co jest tego przyczyną. Zakupiliśmy witaminy do wody, dostawały więcej kredy, kukurydzy, ale nie nastąpiła żadna poprawa. Wyczytaliśmy również, że powodem może być skrócenie się dnia. Więc sztucznie "przedłużamy" im dzień, ale nadal nic.

 

Co może być przyczyną takiego spadku ?? Na pewno nie jest to żadna choroba. Kury wyglądają na zdrowe, biegają, jędzą, zachowują się normalnie.

 

Prosimy o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

Mam takie pytanie do was czy wasze kury gubią pióra? Bo może być to spowodowane tzw. pierzeniem czyli zmianą najprościej mówiąc ubrania przez kury. Każda kura po przeżyciu co najmniej 12 miesięcy gubią pióra, lub mają tylko przerwę w noszeniu jaj. Proces ten powtarza się 1 w roku, i dotyczy wszystkich kur. Musicie poczekać aż skończy się pierzenie. U mnie jest niestety to samo, znajduje duże ilości piór w kurniku i na wybiegu.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zauważyłem pióra w kurniku, ale wydaje mi sie, że to od starszych kur (10szt) reszta kur ma dopiero 9 miesięcy, więc coś tu nie gra. Może rzeczywiście powodem jest pogoda.. Skoro z różnych krańców Polski taka sytuacja.. Ile może trwać takie pierzenie ???

Edytowano przez tomekmaschinen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabello4    0

Kury nie niosą się non stop. Mają w ciągu roku pewien okres czasu w którym przestają się nieść, zazwyczaj jest to okres jesienno-ziomwy. Często przy tym występuję wspomniane przez kolegów pierzenie, ale zdarza się również, że i bez tego następuje zatrzymacie produkcji. Jeśli nie są to bardzo stare kury, to po kilku tygodniach/miesiącach powinny z powrotem zacząć produkcję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DambiecM    0

Witam, jestem właścilem przydomowej hodowli kur, moj problem polega na tym że kury naprawdę źle niosą. Mając 15 kur mam 0-2 jajek dziennie. W okresie letnim było troszkę lepiej ale bez szału tzn. 4-6 jajek dziennie. Teraz opiszę wam dokładną sytuację kur. Kury niosą dopiero od maja więc nie wierzę że sie już wyniosły. Konkretne rasy kur to 6x towarówka 6x leghorn 3x zielononóżka posiadam również koguta (zwykły kogut towarówka) Kury posiadają kurnik o wielkości 1m x 3m oraz wybieg o wielkości 4m x 6m. Karmię je 3 razy dziennie, konkretnie munu moich kur wygląda tak :

- ugotowane potłuczone ziemniaki oraz namoczony chlep, na to sypie jeszcze żyto oraz śrutę( żyto i kukurydza). Takie oto danie moje kury dostają 3 razy dziennie, cały czas od kąd je posiadam. Oczywiście wrzucam im jeszcze równe trawy, liście. Nie stosuję żadnych pasz ani witamin. Kury mają ciągly dostęp do wody. Jeśli macie jakiś pomysł w czym polega problem bardzo proszę podzielcie sie nim ;] Póki co jestem rozczarowany moją hodowlą kur, trzymam 15 kur a mam 0-2 jajek dziennie, tyle jajek nawet nie zwróci mi kosztów utrzymania kur. Pragnę również zaznaczyć że sytuacja taka nie trwa tydzień czy 2 ale już ponad miesiąc. Niestety moje kury nawet latem kiepsko niosły. Latem moi znajomi posiadający podobną liczbę kur dziennie mieli średnio po 10 jaj, za to ja miałem zazwyczaj 4-6.

 

Połączony

Edytowano przez MAT912
Dublowanie tematów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Wybieg masz bardzo mały, w zagrodzie o wymiarach 3x9m odchowuje kurczaki przez pierwsze 2miesiące. Gdzieś czytałem że na wybiegu na jedną kurę powinno przypadać co najmniej 5m2 wybiegu Kupiłeś dorosłe kury? Może to były takie w trakcie pierzenia z fermy, od nich nieśności nie wymagaj. Towarówki można powiedzieć że to takie roczne kury. jeżeli chodzi o zielononóżki to one potrzebują miejsca, przestrzeni, zielonego wybiegu na którym doskonale zdobywają pokarm.

Nie przesadzaj z chlebem bo podobno skarmiany w dużych ilościach może powodować uszkodzenia wątroby a spleśniały jest na pewno szkodliwy. Żyto również nie jest dobrą paszą, we wszystkich zaleceniach żywienia drobiu nie polecają żyta a najlepiej w ogóle nim nie karmić. Najlepsza jest pszenica i kukurydza. Do zboża i ziemniaków które są paszą energetyczną warto dodać jaką paszę białkową. Najłatwiej kupić koncentrat białkowy na bazie poekstrakcyjnej śruty sojowej i domieszać do niego śrutę zbożową w odpowiednich proporcjach. Na twoim wybiegu kury na pewno nic sobie nie uzbierają więc warto podawać jakieś witaminy i kredę pastewną.

Ale na razie nie spodziewaj się zbyt wiele. Jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na nieśność jest długość dnia świetlnego, jeżeli dobrze pamiętam powinien trwać 14-16godz a w tej chwili od wschodu do zachodu jest jakieś 8godz i ciągle coraz mniej

W tej chwili posiadam 9niosek towarowych(7tegorocznych) + 3zielononóżki, 5kogutów i 12piżmówek amerykańskich :) wczoraj zebrałem 3jajka towarówek i 2 od zielononóżek, dzisiaj 4 od towarówek i 3 od zielononóżek. Ale to rożnie bywa, jutro pewnie będzie 2. Tegoroczne towarówki zaczęły nieść w sierpniu a zielononóżki 6listopada. Ptaki korzystają z wybiegu o powierzchni 17arów a zielononóżki pokonują ogrodzenie i mają wybieg nieograniczony. Cały czas do dyspozycji mają całe ziarna pszenicy z dodatkiem jęczmienia. Codziennie staram się podawać gotowane ziemniaki z osypką z pszenicy, jęczmienia i 20%łubinu słodkiego a do tego dolfos dla niosek, jak nie ma ziemniaków z osypką to dostają śrutę o takim samym składzie jak osypka. Od niedawna dostają również dynie ale z tego korzystają głównie piżmówki. nie doświetlam

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DambiecM    0

Dziękuję za odpowiedź ;] Kury byly odchowywane u mnie, w sesie kupilem 6 tygodniowe sztuki. Pisałem post na szybko dlatego popelniłem tez jedną gafę ;] Karmie kury przenicą a nie żytem. Muszę przyznać o szkodliwości chleba nie wiedziałem, dziękuję za tą radę i weznę ją sobie do serca. Jeśli chleb jest rzeczywiście taki szkodliwy to moje kury mogą mieć zajechaną wątrobę, karmiłem je chlebem codziennie 3 razy przez ostatnie 8 miesięcy. Myślę że w lutym - marcu zlikwiduje moje kury i zakupię nowe. Teraz rodzi sie pytanie jaką rasę kur wybrać ? Głownie zależy mi na dobrej niesności oraz na tym żeby kury nie były zbyt skoczne. Zagroda ma tylko 1,5m wysokości co nie stanowi przeszkody dla leghorna nawet z obcietymi lotkami. A nie mam ochoty codziennie ganiąc leghornów po podwórzu ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Luty- marzec to mim zdaniem zły moment do likwidacji stada bo wtedy naturalny dzień jest na tyle długi że powinny zacząć się dobrze nieść. Zazwyczaj kury na wiosnę noszą najlepiej. Pszenica i kukurydzo to najlepsze zboża dla kur ale zawierają niepełnowartościowe białko. Jak kury nie niosą to nie zatucz ich dużymi ilościami karmy wysokoenergetycznej bo otłuszczone nie zaczną nieść. Ale z drugiej strony teraz potrzebują energetycznej karmy bo jest zimno...

Każda rasa typowo nieśna jest lekka i może pokonać takie ogrodzenie. Jak już pisałem moje towarówki nie potrzebują fruwać przez ogrodzenie ale zielononóżkom podwórek to mało i łażą po polach dookoła. Kiedyś przyszedł kolega z psem i tak się przestraszyły że znalazły się na garażu gdzie jest kombajn. Może spróbuj jakąś rasę ogólnoużytkową, są cięższe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrKo78    0

ludzie błędnie obcinają lotka piór na dwóch skrzydłach, a powinno się obcinać tylko na jednym skrzydle . Problem z frówaniem będzie rozwiązany.

Oprócz leghorna , super nioską jest Minor. Również nalezy do ras lekich niśność 270 jajek rocznie (nigdy nie kwoczą). Jajka wieksze od zielononóżek. Dodam że zielononózka znosi 180 jajek rocznie.

Kury które nigdy nie bedą fruwały to brachma i Cochin olbrzymi. Ich wadą jest natomiast to ze siadają na jaka i niesnośc przez to jest mała 120 jajek rocznie. Natomiast mozna stworzyć krzyzówke kur, które będą wyglądać ładnie i poprawi się nieśność. Wystarczy mieć kilka kur brachm i np. koguta Minora, lub inna kombinacja. Takie kury żyją nawet 8 lat.

 

Z cięzkich ras kur o dobrej nieśności jest Marans. Jajka w kilku kolorach znoszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek23473    0

Witam posiadam 250 kur rasy messa 443 kupiłem je gdy miały 20 tyg u mnie są już 2 miesiące a ja zbieram tylko 50 jajek dziennie. Karmione są pszenica paszą pełno-porcjową dla niosek oprócz tego mają marchewkę buraki i są wypuszczane na wolny wybieg.Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtezecik    50

temperatura w kurniku ?

ilosc swiatla na dobe ?

czy kury byly szczepione ?

byly odrobaczane ?

musi byc takze staly dostep do wody wystarczy ze braknie wody na 6 godzin a nawet do tygodnia nie beda sie niesc .

w jakiej kondycji sa te kurki , jaki grzebien ?

jest jeszcze opcja ze dopiero sie rozkrecaja bo nie zrobiles im mocnego startu dlatego masz tylko 50 jajek dziennie . "pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek23473    0

15 stopni 16 godzin im świece ja je kupiłem gdy miały 20 tyg sprzedawca mówił że mają komplet szczepień. Wode mają non stop co dzień wymieniam na świeża. Grzebień mają czerwone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam.

 

Mieszanka pełno porcjowa powinna stanowic 60%pożywienia+witaminy 4% 2 razy w tygodniu polfamix do wody,jak zacząłem tak karmić to od 240 kur mam 120-160 jaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes84    0

Witam może w czyms pomoge. A miano wicie w zime (wiadomo spadek niesności) z 28 kurek miałem po 5-8 jajek.Ale kiedys zauwazyłem,ze w kurniku sa szczury-no to raz dwa toksan atttack i po szczurkach i automatycznie nosność sie zwiekszyła, szczury albo wypijały jajka w co watpie albo tak je mocno stresowały. W kazdym bądx razie odkąd nie mam szczurów to nieśność sie zwiekszyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

siemankoo mam taki problem co jest potrzebne żeby kurka się jak najlepiej niosła ? u mnie mają karme tak zwaną ,,kupną'' kruszonke i pszenice cały czas maja wodę swieżą codziennie i się nie niosą na 30 kur jest dziennie 3 jajka :( kury kupiłem 1 miesiąc temu i od tamtej pory są tylko 3 jaja dziennie a niby przerwa u kur trwa 1 miesiąc bym prosił o podanie mi jak zwiększyć niesnosc jaj oświetlenie pokarm itp itd. z góry dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

W jakim wieku są kury? Mogą być za młode lub się wyniosły. Nigdzie nie jest określone ile trwa przerwa w niesieniu jaj.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes84    0

Albo tak jak u mnie:D-niosły sie tylko ,ze w trawie a nie w gniazdach w kurniku, kiedys podpatrzyłem i znalazłem 30 jajek w gniezdzie zrobionym z suchej trawy, na wybiegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7

A jakie to sa kury? ile maja mcy?

moze sa w trakcie pierzenia...u mnie jak sie pierzyly to niektore nie niosly sie nawet 2-3mce...


"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Staszek720
      Witam
      Chciałbym się zapytać o najlepsze rasy kur niosek
      które znosiłyby jaknajwięcej jaj.
      Obecnie mam 70-80 sztuk kur i ok. 20 jajek dziennie, to według mnie
      jest trochę mało szczególnie w tym okresie. Rasy nieznam którą mam
      ale zawsze kupuje w w okolicach maja kurki-1-dno dniowe.
      Czytam na forum że u niektórych osób , kury się niosą " wspaniale"
      -moje kurki mają jak w "Raju" Lecz nie okazują za bardzo wdzięczności
      -dostają pszenicę,pszenżyto,kukurydzę śrutę, ziemniaki, od wiosny do
      póżnej jesieni mają naokrągło zielonkę; trawę, codziennie świeże pokrzywy
      im dostarczam,a w okresie zimowym suszoną pokrzywę, również mają
      miejsce do biegania, grzebania itp.
      Mam więc prośbę do osób które znają się dobrze na tych sprawach o
      odpowiedż , jakiej rasy szukać ażeby wysyp jaj dziennie był jaknajwiększy
      i jak wogóle karmić taką rasę ( jak z paszą ) i wogóle.
      Zastanawiałem się nad Zielononóżkami ale z tego co czytam to chyba
      muszę zrezygnować.

      Pozdrawiam
    • Przez bagoloset
      Jestem dopiero w 2 klasie gimnazjum ale chciałbym zaplanować sobie do jakiej szkoły iść i co po niej.
      Mam wujka rolnika hoduje on krowę mleczną kury świnię króliki ale to głównie na własny użytek.
      Ma także trochę pola.Bardzo mi się to podoba i też chciałbym zostać rolnikiem z tym że chciałbym na tym zarabiać.
      Moje pytanie jest jak zostać rolnikiem do jakiej szkoły pójść i co po tym.
      Co uprawiać jak założyć gospodarstwo i z czym to się wiąże.
      Proszę was o odpowiedzi.
    • Przez nihistka
      Witam.
      Posiadam stadko kur niosek (ok 600). Dokupiłam młode. Oczywiście są w 2 różnych kurnikach. Kurki są z wolnego wbyiegu. Wczoraj zauważyłam, że pokazały się pasożyty. Są to małe brązowe przypaminające przecinaki, ale posiadają chyba czułki i siadają na ludziach. Myślę, że przyniosły je te młode lub ewentualnie przez wysokie temperatuery ( tak od 2 tygodni jest mega gorąco). I tu pojawia się moje pytanie co z tym zrobić? Jak się pozbyć? Byłam dzisiaj u weterynarza niestety nic nie mieli mogą zamówić na przyszły tydzień, ale coś w rodzaju złap każdą kure i posyp jej pod skrzydłami (przynajmniej tak mi powiedzieli). Szkoda żeby kurki się męczyły, no i na pewno spadnie ilość jaj. Do tego musi to być bezpieczne bo jaja są konsumpcyjne. Pierwszy raz mam taki problem, a może ktoś już przez to przechodził. Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez mumio
      Czy obowiązkowa jest rejestracja kilku sztuk niosek hodowanych dla własnych potrzeb? Pytanie powiązane z tematem
      http://www.agrofoto....owaniem-w-krus/
      KRUS mówi, że hodowla musi być zarejestrowana i nie wypłaci odszkowania
       
      szukam przepisów, ustaw, artykułów i nic nie mogę znaleźć jedynie tutaj
      http://www.abc.com.p...u-2003-167-1629
      par.42,43 i 44 ale nic o obowiązku rejestracji hodowli
       
      http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2007-5-38?refererPlid=68376126
       
      jeżeli macie podstawy prawne to byłbym wdzięczny za pomoc
    • Przez mevido
      Witam
       
       
      Mam zamiar założyć hodowle kur zielononóżek z wolnego wybiegu z 500 sztuk
       
      jakie wymogi musze spełniać jak duży musi być kurnik ile przestrzeni potrzebują na wybieg
       
      jak ze zbytem jajek ile odbiora placi za hurt? gdzie szukać odbiorcy ?
       
      gdzie mam sie zgłosić aby założyć działalność ? prosze o jakies rady lub link gdzie to jest wszystko opisane . pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj