Skocz do zawartości

Zdjęcie

Eksperci BGŻ - do waszej dyspozycji!

28 odpowiedzi na ten temat

#21 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 30 kwiecień 2015 - 09:10

Mam ubezpieczony w Concordii wóz asenizacyjny w wersji AutoCasco lub czymś podobnym na wzór tego, w umowie mam zapisane że wypłata odszkodowania jest tylko wtedy gdy "rażąco" nie przyczyniłem się do szkody. Jak mam to respektować gdy np. wczoraj wyjeżdżając z podwórka zostało zaczepione o ogrodzenie częścią maszyny i ta część została pogięta, na płocie nie ma śladu, czy jest sens zgłaszać tą szkodę i oczekiwać zwrotu kosztów wymiany na nową(około 2000 zł) czy uznacie, że rażąco dopuściłem się do zaniedbania bo zahaczyłem o płot? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

w nocy gdzieś przywaliłem kombajnem do zboża, pogiąłem cały tył od tzw sieczkarni. Zgłoszenie poszło, przyjechał rzeczoznawca, pooglądał, wycenił i za chwile serwis założył nowe elementy.

Warto mieć ubezpieczone maszyny, bo tzw licho nie śpi.

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Eksperci BGŻ - do waszej dyspozycji! Dzisiaj, 01:52
  •  

#22 Share Ekspert_ds_Ubezpieczen

Ekspert_ds_Ubezpieczen

• EKSPERT
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 30 kwiecień 2015 - 10:35

Mam ubezpieczony w Concordii wóz asenizacyjny w wersji AutoCasco lub czymś podobnym na wzór tego, w umowie mam zapisane że wypłata odszkodowania jest tylko wtedy gdy "rażąco" nie przyczyniłem się do szkody. Jak mam to respektować gdy np. wczoraj wyjeżdżając z podwórka zostało zaczepione o ogrodzenie częścią maszyny i ta część została pogięta, na płocie nie ma śladu, czy jest sens zgłaszać tą szkodę i oczekiwać zwrotu kosztów wymiany na nową(około 2000 zł) czy uznacie, że rażąco dopuściłem się do zaniedbania bo zahaczyłem o płot? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Witam,

należy zgłosić szkodę i opisać sytuację jak do niej doszło.

Ubezpieczenia typu Casco chronią klienta od szkód, które sam sobie zrobił.  

Ograniczenia co do wysokości odszkodowania mogą być w związku z zastosowaniem franszyzy inegralnej (czyli do jakiej wartości szkody Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie odpowiada) lub redukcyjnej czyli jaka wartość zostanie potrącone z odszkodowania. Oba te parametry zależą od wariantu ubezpieczenia i zapisów w OWU. 

Pozdrawiam

Ekspert ds. Ubezpieczeń Banku BGŻ.

468x60_ConcordiaWiosna2015_Agrofoto.jpg

#23 Share Michas2015

Michas2015

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 25 maj 2015 - 12:56

Wiatm,

z tego co czytam BGŻ jest jedynie pośrednikiem pomiędzy Ubezpieczycielem a Rolnikiem. Nie posiadacie Państwo swoich Warunków Ubezpieczenia, bazujecie na uproszczonym, gotowym produkcie zakładów ubezpieczeń.

Jakie są Państwa zalety w porównaniu z brokerem ubezpieczeniowym?

Np. mój broker w ostatnim roku dostarczył:

- 3 oferty ubezpieczeń rzepaku (3 Ubezpieczycieli),

- ofertę komercyjną na ubezpieczenie hali - na bazie wszytskich ryzyk (a nie np. 13 nazwanych)

- pomógł w likwidacji szkody w kombajnie (aktualnie pomaga w likwidacji szkody sąsiada)

W tym roku na jesieni będzie tworzył grupę rolników zainteresowanych ubezpieczeniami zbóż i upraw.

Jak dla mnie jesteście Państwo multi-agentem. Po szprzedaży polisy uśmiechy znikają i klient zostaje sam ze szkodą i właściwym Ubezpieczycielem.

#24 Share Ekspert_ds_Ubezpieczen

Ekspert_ds_Ubezpieczen

• EKSPERT
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 10:05

Witam,

Obawiam się, że doszło do pewnego nieporozumienia i braku zrozumienia zagadnienia.

Zgodnie z ustawą o pośrednictwie ubezpieczeniowym jest znacząca różnica pomiędzy brokerem, a agentem.

Broker działa na podstawie pełnomocnictwa jakie udziela mu klient i zachowuje prawo do wynagrodzenia za swoje usługi.

Ma również pełne prawo zapytać dowolną firmę ubezpieczeniową o wnioskowane przez klienta ubezpieczenia.

Do roli brokera należy również dobranie optymalnego rozwiązania za które odpowiada.

Brokerzy głównie działają na zlecenie dużych klientów.

Nasz Bank w zakresie ubezpieczeń dla rolnictwa jest agentem wyłącznym Concordii i oferujemy ubezpieczenia zarówno obowiązkowe jak i dobrowolne zabezpieczające ryzyka w rolnictwie. Bank nasz posiada również w ofercie produkty opracowane specjalnie na nasze zlecenie i możliwe tylko do kupienia w naszych placówkach i tylko przez  rolników naszego Banku.

Bank jako duży pośrednik wspiera klientów przy „ewentualnych” problemach przy likwidacji szkód i uśmiech nie znika u rolników po sprzedaży ubezpieczenia.

Pozdrawiam

Ekspert ds. Ubezpieczeń Banku BGŻ

#25 Share Ksawery

Ksawery

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 28 czerwiec 2015 - 20:27

dzień dobry.

Czy w przypadku gry rolnik składa wniosek o kredyt preferencyjny to jego gospodarstwo musi korzystac z obowiązkowego ubezpieczenia 50% upraw lub jakiegokolwiek innego ubezpiecznia gospodarstwa. Dziękuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share Ekspert_ds_Ubezpieczen

Ekspert_ds_Ubezpieczen

• EKSPERT
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 13:32

Witam,

Bank (bez względu na to czy sprzedaje ubezpieczenia) ma prawo i obowiązek sprawdzić czy rolnik wywiązuje się z obowiązków na niego nałożonych, tj. czy posiada ubezpieczenie obowiązkowe budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i czy posiada stosowne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia tegoż gospodarstwa. Do ubezpieczeń obowiązkowych należy również ubezpieczenie upraw i ewentualnie zwierząt gospodarskich. Kiedy klient wnioskuje o kredyt preferencyjny, który to charakteryzuje się wieloma rygorami ze strony agencji, bank chce mieć pewność, że rolnik podchodzi poważnie do całości prowadzonej działalności, a nie selektywnie. Dlatego bank sprawdza rolnika pod kątem również ubezpieczeń. Oczywiście ubezpieczenia obowiązkowe chronią rolników w minimalnym zakresie i dlatego należy pamiętać o zakupieniu innych dobrowolnych ubezpieczeń chroniących kompleksowo rolnika i jego gospodarstwo.

Zapraszam po takie rozwiązania do naszego banku BGŻ BNP PARIBAS SA. 

Pozdrawiam

Ekspert ds. Ubezpieczeń Banku BGŻ

#27 Share SpracowanyPraktyk

SpracowanyPraktyk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 29 sierpień 2015 - 14:57

Korzystając z okazji iż postał temat o ubezpieczeniach dla rolników chciałbym zadać proste pytanie odnośnie obowiązkowych ubezpieczeń OC od  hektara.

Proszę opisać nie tylko dla mnie ale także dla  przyszłych młodych rolników. Jakie prawa przysługują rolnikowi którego grunty są objęte tym ubezpieczeniem, od czego jest ubezpieczony itd. 

Proszę mi też wyjaśnić dlaczego w jednej firmie ubezpieczeniowej składka wynosi 5 zł od ha a w innej tylko 2,50 zł.

Mam nadzieje, że moje pytania nie są zbyt trudne i na forum wszyscy użytkownicy dostaną jasną i czytelną odpowiedz.

pozdrawiam 

#28 Share Ekspert_ds_Ubezpieczen

Ekspert_ds_Ubezpieczen

• EKSPERT
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 07 wrzesień 2015 - 14:54

Witam,

Z tego co rozumiem z powyższego postu należy rozwinąć temat ubezpieczenia obowiązkowego OC (czyli Odpowiedzialność Cywilna) gospodarstwa rolnego. Ubezpieczenie obowiązkowe OC uregulowane jest w kilku dokumentach, ale najważniejsze są Kodeks Cywilny i artykuły dotyczące naprawienia szkód wyrządzonych przez działanie osoby fizycznej (lub prawne) są to np. art. 24 § 2 oraz inne art. np. 353; 415. kolejnym dokumentem jest USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W tej ustawie znajdują się m.in. zapisy o obowiązku zawarcia ubezpieczenia przez rolnika indywidualnego w zakresie (właśnie opisywanego) OC oraz ubezpieczenie obowiązkowe budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Reasumując mamy dwa różne ubezpieczenia OC i budynki obowiązkowe. W niniejszym zapytaniu mowa jest tylko o OC i jakie prawa przysługują rolnikowi. Generalnie ubezpieczenie OC broni rolnika przed roszczeniami osób trzecich (nie bliskich) w przypadku kiedy rolnik indywidualny spowoduje szkodę osobie obcej. Zgodnie z kodeksem cywilnym jest zobowiązany ją naprawić z własnej kieszeni, chyba że ma wykupione ubezpieczenie OC. W takim przypadku odszkodowanie otrzyma poszkodowany od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Przykład: Jedzie rolnik kombajnem na pole, w czasie zbioru dochodzi do zapalenia jego pola i po pewnej chwil zaczyna się palić pole sąsiada, sprawcą zapalenia się pola sąsiada jest rolnik zbierający z pola  – (konieczne jest wskazanie sprawcy), jest to udowodnione po interwencji straży pożarnej. Poszkodowany sąsiad rolnika, któremu spaliło się pole zgłasza się do sprawcy, a sprawca przedstawia polisę ubezpieczenia OC gospodarstwa rolnego i sprawca nie ponosi kosztów naprawienia szkody sąsiadowi – wypłaty za spalone pole. W tym  przypadku pojawia się inny problem, a co ze spalonym polem i kombajnem sprawcy całego zdarzenia. Otóż ten rolnik powinien mieć ubezpieczenie indywidualne kombajnu w zakresie AgroCasco i uprawę ubezpieczoną od ognia. Jak widać OC chroni rolnika przed roszczeniami osób trzecich w przypadku zdarzeń, które w związku z prowadzeniem gospodarstwa mogą powodować szkody na mieniu i osobie.

Od dnia 11 czerwca 2012r. sumy gwarancyjne wynoszą:

w przypadku szkód na osobie - szkody osobowe - 5 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych;

w przypadku szkód w mieniu  szkody w mieniu - 1 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Odpowiadając na ostatnia część pytania, dlaczego różne są składki za ubezpieczenie 1ha, otóż: jak widać z powyższego, limity są bardzo duże, wbrew pozorom rolnik indywidualny pracujący na 1ha czy na 100ha może wyrządzić podobne (duże) szkody, z drugiej strony teoretycznie duży może częściej być sprawcą większych szkód. Zakres ubezpieczenia jest we wszystkich ubezpieczalniach identyczny i jeżeli Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma zgodę na sprzedaż tego typu ubezpieczeń, to nie może odmówić zainteresowanemu rolnikowi zawarcia takiej polisy. Składka jest jedynym determinantem ograniczającym grupę klientów docelowych dla firmy. Generalnie jest zasada dywersyfikacji ryzyk tzn. inne ubezpieczenia mogą być tańsze i w przypadku kompleksowego ubezpieczenia na ryzyko OC klient dostaje znaczący rabat, w takim przypadku może następować redukcja kosztu ubezpieczenia jednego hektara nawet o 50%. Ma to za zadanie ograniczyć chęć kupowania wysoce ryzykownego ubezpieczenia. Jeżeli klient jest świadomy i chce mieć kompleksowe ubezpieczenie wtedy ubezpieczenie to kosztuje znacznie mniej.

Podsumowując pytanie nie było trudne, jednakże zagadnienie jest jednak dość skomplikowane i dlatego wymagało tak wyczerpującej odpowiedzi.

Zapraszam do naszego banku BGŻ BNP PARIBAS SA. po kompleksowe ubezpieczenia dla całego gospodarstwa rolnego.

Pozdrawiam

Ekspert ds. Ubezpieczeń Banku BGŻ BNP PARIBAS S.A.

Edytowany przez Ekspert_ds_Ubezpieczen, 07 wrzesień 2015 - 15:06.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#29 Share SpracowanyPraktyk

SpracowanyPraktyk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów