agrofoto

Eksperci BGŻ - do waszej dyspozycji!

Polecane posty

Gość   
Gość

Witam,

Bank (bez względu na to czy sprzedaje ubezpieczenia) ma prawo i obowiązek sprawdzić czy rolnik wywiązuje się z obowiązków na niego nałożonych, tj. czy posiada ubezpieczenie obowiązkowe budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i czy posiada stosowne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia tegoż gospodarstwa. Do ubezpieczeń obowiązkowych należy również ubezpieczenie upraw i ewentualnie zwierząt gospodarskich. Kiedy klient wnioskuje o kredyt preferencyjny, który to charakteryzuje się wieloma rygorami ze strony agencji, bank chce mieć pewność, że rolnik podchodzi poważnie do całości prowadzonej działalności, a nie selektywnie. Dlatego bank sprawdza rolnika pod kątem również ubezpieczeń. Oczywiście ubezpieczenia obowiązkowe chronią rolników w minimalnym zakresie i dlatego należy pamiętać o zakupieniu innych dobrowolnych ubezpieczeń chroniących kompleksowo rolnika i jego gospodarstwo.

Zapraszam po takie rozwiązania do naszego banku BGŻ BNP PARIBAS SA. 

Pozdrawiam

Ekspert ds. Ubezpieczeń Banku BGŻ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji iż postał temat o ubezpieczeniach dla rolników chciałbym zadać proste pytanie odnośnie obowiązkowych ubezpieczeń OC od  hektara.

Proszę opisać nie tylko dla mnie ale także dla  przyszłych młodych rolników. Jakie prawa przysługują rolnikowi którego grunty są objęte tym ubezpieczeniem, od czego jest ubezpieczony itd. 

Proszę mi też wyjaśnić dlaczego w jednej firmie ubezpieczeniowej składka wynosi 5 zł od ha a w innej tylko 2,50 zł.

Mam nadzieje, że moje pytania nie są zbyt trudne i na forum wszyscy użytkownicy dostaną jasną i czytelną odpowiedz.

pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam,

Z tego co rozumiem z powyższego postu należy rozwinąć temat ubezpieczenia obowiązkowego OC (czyli Odpowiedzialność Cywilna) gospodarstwa rolnego. Ubezpieczenie obowiązkowe OC uregulowane jest w kilku dokumentach, ale najważniejsze są Kodeks Cywilny i artykuły dotyczące naprawienia szkód wyrządzonych przez działanie osoby fizycznej (lub prawne) są to np. art. 24 § 2 oraz inne art. np. 353; 415. kolejnym dokumentem jest USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W tej ustawie znajdują się m.in. zapisy o obowiązku zawarcia ubezpieczenia przez rolnika indywidualnego w zakresie (właśnie opisywanego) OC oraz ubezpieczenie obowiązkowe budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Reasumując mamy dwa różne ubezpieczenia OC i budynki obowiązkowe. W niniejszym zapytaniu mowa jest tylko o OC i jakie prawa przysługują rolnikowi. Generalnie ubezpieczenie OC broni rolnika przed roszczeniami osób trzecich (nie bliskich) w przypadku kiedy rolnik indywidualny spowoduje szkodę osobie obcej. Zgodnie z kodeksem cywilnym jest zobowiązany ją naprawić z własnej kieszeni, chyba że ma wykupione ubezpieczenie OC. W takim przypadku odszkodowanie otrzyma poszkodowany od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Przykład: Jedzie rolnik kombajnem na pole, w czasie zbioru dochodzi do zapalenia jego pola i po pewnej chwil zaczyna się palić pole sąsiada, sprawcą zapalenia się pola sąsiada jest rolnik zbierający z pola  – (konieczne jest wskazanie sprawcy), jest to udowodnione po interwencji straży pożarnej. Poszkodowany sąsiad rolnika, któremu spaliło się pole zgłasza się do sprawcy, a sprawca przedstawia polisę ubezpieczenia OC gospodarstwa rolnego i sprawca nie ponosi kosztów naprawienia szkody sąsiadowi – wypłaty za spalone pole. W tym  przypadku pojawia się inny problem, a co ze spalonym polem i kombajnem sprawcy całego zdarzenia. Otóż ten rolnik powinien mieć ubezpieczenie indywidualne kombajnu w zakresie AgroCasco i uprawę ubezpieczoną od ognia. Jak widać OC chroni rolnika przed roszczeniami osób trzecich w przypadku zdarzeń, które w związku z prowadzeniem gospodarstwa mogą powodować szkody na mieniu i osobie.

Od dnia 11 czerwca 2012r. sumy gwarancyjne wynoszą:

w przypadku szkód na osobie - szkody osobowe - 5 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych;

w przypadku szkód w mieniu  szkody w mieniu - 1 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Odpowiadając na ostatnia część pytania, dlaczego różne są składki za ubezpieczenie 1ha, otóż: jak widać z powyższego, limity są bardzo duże, wbrew pozorom rolnik indywidualny pracujący na 1ha czy na 100ha może wyrządzić podobne (duże) szkody, z drugiej strony teoretycznie duży może częściej być sprawcą większych szkód. Zakres ubezpieczenia jest we wszystkich ubezpieczalniach identyczny i jeżeli Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma zgodę na sprzedaż tego typu ubezpieczeń, to nie może odmówić zainteresowanemu rolnikowi zawarcia takiej polisy. Składka jest jedynym determinantem ograniczającym grupę klientów docelowych dla firmy. Generalnie jest zasada dywersyfikacji ryzyk tzn. inne ubezpieczenia mogą być tańsze i w przypadku kompleksowego ubezpieczenia na ryzyko OC klient dostaje znaczący rabat, w takim przypadku może następować redukcja kosztu ubezpieczenia jednego hektara nawet o 50%. Ma to za zadanie ograniczyć chęć kupowania wysoce ryzykownego ubezpieczenia. Jeżeli klient jest świadomy i chce mieć kompleksowe ubezpieczenie wtedy ubezpieczenie to kosztuje znacznie mniej.

Podsumowując pytanie nie było trudne, jednakże zagadnienie jest jednak dość skomplikowane i dlatego wymagało tak wyczerpującej odpowiedzi.

Zapraszam do naszego banku BGŻ BNP PARIBAS SA. po kompleksowe ubezpieczenia dla całego gospodarstwa rolnego.

Pozdrawiam

Ekspert ds. Ubezpieczeń Banku BGŻ BNP PARIBAS S.A.


 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Na szkoleniu poruszona zostanie tematyka ochrony fungicydowej zbóż w zabiegu T2.
      Eksperci z działu doświadczalnego Syngenta omówią wyniki doświadczeń wewnętrznych oraz zewnętrznych pochodzących z niezależnych źródeł. Przedstawiona zostanie obecna sytuacja polowa oraz spodziewane zagrożenia związane z chorobami grzybowymi.
      Ze spotkania dowiecie się Państwo w jakim terminie najlepiej wykonać zabieg fungicydowy T2 w zbożach, żeby osiągnąć wysoki plon i nie stracić na inwestycji. Na przykładzie rekomendowanych rozwiązań Syngenta pokażemy jak maksymalizować zysk.
       
      Link do wydarzenia: https://agrofoto.clickmeeting.com/plon-to-pieniadz-zyskaj-w-t2
       
      Webinarium poprowadzi: Adam Szepiela oraz Robert Strycharz z firmy Syngenta.

       
      Na spotkaniu przewidujemy sesję pytań i odpowiedzi dla naszych ekspertów firmy Syngenta.

      Spotkanie online odbędzie się we współpracy z portalem AgroFoto w dniu  13 kwietnia 2022 o godzinie 20:00.
       
    • Przez yacenty
      Zabieg fungicydowy T1 - ochrona plonu na starcie
      Na spotkaniu zostanie poruszona tematyka ochrony fungicydowej zbóż w pierwszym zabiegu wiosennym T1. Przedstawiona zostanie obecna sytuacja polowa oraz spodziewane zagrożenia związane z obecnością patogenów. Pokażemy Państwu wyniki doświadczeń firmy Syngenta oraz sprawdzimy, czy znajdziemy potwierdzenie ich w niezależnych źródłach. Porozmawiamy, jaka jest różnica między temperaturą stosowania fungicydów a temperaturą działania.
      Link do pokoju webinarium:
      https://agrofoto.clickmeeting.com/zabieg-fungicydowy-t1-ochrona-plonu-na-starcie
       

       
      Na spotkaniu przewidujemy sesję pytań i odpowiedzi dla naszych ekspertów firmy Syngenta.

      Spotkanie online odbędzie się we współpracy z portalem AgroFoto w dniu 9 marca 2022 o godzinie 19:00.
    • Przez yacenty
      JAK ZAROBIĆ NA PSZENICY W NOWYCH REALIACH RYNKOWYCH?
      Kto z nas nie chce znać odpowiedzi na to pytanie, które jest tematem przewodnim najbliższego webinarium?
      Podczas spotkania poruszymy aktualne zagadnienia związane z sektorem produkcji zbóż. Dowiecie się m.in. jak skutecznie zwiększyć odporność roślin na przymrozki i suszę oraz jak podnieść efektywność zabiegów chemicznych. W programie czeka spora dawka wiedzy, którą warto wdrożyć w praktykę we własnych gospodarstwach.
      Po każdej sesji zaplanowano czas na pytania do prelegentów.
      Na uczestników webinarium czekają upominki: kubek kalibracyjny, deszczomierz oraz Katalog Agrotechniczny Wiosna 2022.
      Ponadto w czasie spotkania będzie można wygrać atrakcyjne nagrody w mini konkursie.
      Zapraszamy 22 lutego 2022 o godzinie 17.30.
      Uczestnictwo w webinarium jest bezpłatne, dostępne zarówno na komputerze, smartfonie jak i tablecie. Po rejestracji, każdy użytkownik otrzyma maila z linkiem do wydarzenia.
       
      https://agrofoto.clickmeeting.com/jak-zarobic-na-pszenicy-w-nowych-realiach-rynkowych-/register 
       
      Co w programie?
       
      →Jak zarobić na pszenicy w nowych realiach rynkowych
      Leszek Cebulski – Prezes Zarządu Osadkowski – Cebulski Sp. z o.o.
      →Zagrożenia w ochronie zbóż ozimych.
      Prof. dr hab. Zuzanna Sawińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
      →Nowe trendy w ochronie pszenicy.
      dr inż. Małgorzata Idkowiak, Mariusz Salawa – Dyrektor Działu Nawozów Dolistnych, Osadkowski – Cebulski Sp. z o. o
      →Co się opłaca siać wiosną 2022 roku ? Kamila Kozdra, Dyrektor Działu Nasion, Osadkowski – Cebulski Sp. z o.o.
       
       
      Prelegenci webinarium:
      Leszek Cebulski
      Od ponad 30 lat założyciel i współwłaściciel firmy Osadkowski – Cebulski Sp. z o.o., Prezes Zarządu.
      Doskonale znany i ceniony w środowiskach rolniczych jako propagator nowoczesnej wiedzy na temat rolnictwa oraz biznesu. Zaangażowany społecznie, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców polskiej wsi i ich potrzeb. Fundator „Plonu Serca” – fundacji działającej z ramienia firmy Osadkowski – Cebulski Sp. z o.o. Humanista, prywatnie pasjonat narciarstwa oraz biegów długodystansowych, maratończyk.
       
      Prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawińska
      Prodziekan ds. studiów na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Ekspert w dziedzinie chorób grzybowych zbóż i rzepaku. Autorka wielu publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz programów ochrony roślin. Swoją pasją dzieli się na wielu ważnych konferencjach m.in. Top Agrar. Współtwórczyni kierunku studiów podyplomowych o tematyce rolniczej, gdzie zaraża studentów zamiłowaniem do zawodu.
       
      Dr inż. Małgorzata Idkowiak
      Absolwentka Rolnictwa Akademii Rolniczej we Wrocławiu na kierunku fitopatologii. Pracę doktorską na temat wpływu uproszczeń uprawy roli, realizowała na kierunku agronomia. Z pasji do rolnictwa 15 lat temu rozpoczęła przygodę z firmą Osadkowski-Cebulski Sp. z o.o. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wykładów eksperckich, z zakresu uprawy i ochrony roślin. Współautorka i autorka wielu publikacji naukowych. Przeprowadziła szereg doświadczeń polowych, będących podstawą dla wdrożeń do praktyki rolniczej w gospodarstwach rolnych.
       
      Kamila Kozdra
      Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, kierunek Rolnictwo, specjalizacja Agronomia. Studia  ukończyła z wyróżnieniem. 10 lat doświadczenia pracy w dziale nasion w firmie Osadkowski-Cebulski  Sp. z o.o. – od roku na stanowisku Dyrektora Działu Nasion, pozwoliły rozwinąć zamiłowanie do nasiennictwa oraz łączyć pasję z pracą. Na bieżąco śledzi trendy w hodowli roślin poprzez analizę wyników doświadczeń, obserwację nowych odmian roślin rolniczych na polach.
       
      Mariusz Salawa
      Absolwent Rolnictwa Akademii Rolniczej we Wrocławiu  o specjalności ekonomika rolnictwa oraz studiów podyplomowych w SGGW w Warszawie. Doświadczenie zdobywał pracując 10 lat w PIORiN, m.in. jako wirusolog. Od 14 lat związany z Osadkowski-Cebulski  Sp. z o. o. Obecnie zajmuje się tematem nawozów dolistnych i stymulacji roślin uprawnych. Pasjonat rolnictwa, prowadzi gospodarstwo rolne ukierunkowane na hodowlę bydła mięsnego.
    • Przez yacenty
      Jak ekonomicznie nawozić uprawy i zadbać o żyzną glebę?
       
      Tematem kolejnego webinarium zorganizowanego przez firmę Osadkowski-Cebulski Sp. z o.o. jest równie kluczowy problem. Kto nie chce zaoszczędzić na nawożeniu i przy tym nie ograbić roślin z cennych składników pokarmowych? W końcu to jeden z podstawowych zabiegów, który wpływa na jakość naszych plonów. Warto więc wiedzieć, jakie decyzje podejmować przy zakupie nawozów, aby nasz budżet na tym nie ucierpiał i finalnie – jakość gleby dla rozwoju roślin. Dlatego 1 marca o godzinie 19:00, dwóch specjalistów z dziedziny uprawy roślin: Dr inż. Anna Ambroszczyk,  Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w firmie ORGANIKA-AGRARIUS Sp. z o.o., oraz Mariusz Salawa,  Dyrektor Działu Nawozów Dolistnych w firmie  Osadkowski-Cebulski Sp. z o.o., omówi temat ekonomicznego i efektywnego nawożenia upraw. Po tym interesującym dialogu zaplanowano czas na punkt Q&A, podczas którego każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł zadać pytanie prowadzącym.
       
      Na uczestników webinarium czekają upominki – produkt Nano gro aqua. Ponadto na końcu spotkania przeprowadzimy szybki quiz, w którym przewidziano atrakcyjne nagrody:
       
      ●       Nawóz Bi Azot (5 kg) – 1. miejsce.
      ●       Nawóz Bi Fosfor (5kg) – 2. miejsce.
      ●       Nawóz Bi Protect (5 kg) – 3. miejsce.
      Zapraszamy 1 marca 2022 o godzinie 19.00
      Uczestnictwo w webinarium jest bezpłatne, dostępne zarówno na komputerze, smartfonie jak i tablecie. Po rejestracji, każdy użytkownik otrzyma maila z linkiem do wydarzenia.
      https://agrofoto.clickmeeting.com/oszczedz-na-nawozeniu-przez-odzyskanie-skladnikow-pokarmowych-z-gleby-
       
       

       
      Co w programie?
      Prelegenci poruszą m.in. poniższe tematy:
       
      → Uwsteczniania się składników pokarmowych w glebie oraz o organizmach, które mają umiejętność ich odzyskiwania.
      → W jaki sposób organizmy w glebie współtworzą jej strukturę oraz zachowują równowagę biologiczną?
      → Dlaczego wczesną wiosną warto stymulować wzrost roślin, aby mogły przeciwstawiać się stresom w okresie wegetacji?
      →  Rekomendacje i zalecenia na rozpoczynający się sezon wegetacyjny.
       
      W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną wyniki doświadczeń własnych w zestawieniu z wynikami Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
       
      Prelegenci webinarium:
       
      Dr inż. Anna Ambroszczyk – Doktor Nauk Rolniczych ze specjalizacją w dziedzinie warzywnictwa. Od 2007 do 2018 roku pracowała jako adiunkt na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Od 2008 roku jest związana z polską firmą Agrarius – początkowo jako konsultant, a od 2018 roku pełni funkcję Dyrektora Działu badań i rozwoju. Jest autorką wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych oraz ekspertką w dziedzinie doradztwa i wdrożeń.
      Prelegentka chętnie dzieli się swoim entuzjazmem, wiedzą  i doświadczeniem ze wszystkimi, którym leży na sercu produkowanie żywności w harmonii z naturą.
       
      Mariusz Salawa – Absolwent kierunku rolniczego na Akademii Rolniczej we Wrocławiu o specjalności ekonomika rolnictwa oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobywał pracując 10 lat w PIORiN, m.in. jako wirusolog. Od 14 lat związany z Osadkowski-Cebulski  Sp. z o. o. Obecnie zajmuje się tematem nawozów dolistnych i stymulacji roślin uprawnych. Pasjonat rolnictwa, prowadzi gospodarstwo rolne ukierunkowane na hodowlę bydła mięsnego.
       
       
    • Przez Kamillubuskie
      Witam. Mam bardzo ważne pytanie dotyczące starania się o dofinansowanie nowego sprzętu z pomocy restrukturyzacji malych gospodarstw. Wszystkie warunki spełniamy ale co się dzieje w takim przypadku gdy rolnik ma 62 lata za 3 lata emerytura a program restrukturyzacji wynosi 5 lat ??? Czy rolnik będzie musiał pracować wtedy do 67 lat czy jak ????
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj