Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22551 odpowiedzi na ten temat

#3901 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 16:58

Pszenica Ozima i jara @akacja ty zrobiłeś prosaro po prostu.
Tilmor to to samo.
Artea to jest też coś podobnego do prosaro.tylko zamiast cyprokonazolu ma tebukonazol, ale, środki z tej samej grupy, tiazole.Czyli nie bardzo jest sens mieszać z tebukonazolem, brasifunem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 08:14
  •  

#3902 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 17:25

Pszenica Ozima i jara Tomek90 czyli na T1 radzisz albo
Duet
Capallo
Swing Top

a na T2
Artea .---dobrze mówię?

Z tych pierwszych to co polecasz?z tych trzech? Cenowo najdroższy Swing.
Potem pytanie który kiedy się stosuje żeby trafić dokładnie w fazę .
Ja będę pierwszy raz pryskał na grzyba więc jestem totalnie nieobeznany w temacie.

Edytowany przez POL1, 22 grudzień 2012 - 17:36.

#3903 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 22 grudzień 2012 - 17:31

Pszenica Ozima i jara Pszenica po łubinie. Technologia dwuzabiegowa. Na T2 nie chciałbym zmieniać bo falcon dobrze sobie radził. Chciałem na T1 zmieszać propikonazol+karbendazym (0,25l bumperu + 0.2l sarfunu). Co myslicie o takiej mieszaninie? Lepsze będzie niż sam bumper? Czy może da się wykombinować coś innego w podobnej cenie? Pszenica to tonacja siana dość wcześnie 210kg zaprawiana baytanem, chodzi mi przedewszystkim o powstrzymanie mączniaka

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3904 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:09

Pszenica Ozima i jara

Tomek90 czyli na T1 radzisz albo
Duet
Capallo
Swing Top

a na T2
Artea .---dobrze mówię?

Z tych pierwszych to co polecasz?z tych trzech? Cenowo najdroższy Swing.
Potem pytanie który kiedy się stosuje żeby trafić dokładnie w fazę .
Ja będę pierwszy raz pryskał na grzyba więc jestem totalnie nieobeznany w temacie.

Nie, źle zroumiałeś :) na T1 Capalo po jęczmieniu bo niezbyt dobre stanowisko ale możesz Input albo Tilt Turbo tylko tilta trzeba byłoby z czymś zmiksować. Na T2 może być Falcon nie wychodzi drogo zależy co dasz na T1 i jaka bedzie sytuacja z presją grzybków :) , sam też będe stosować na cześci napewno. Artea była w tym roku na T3 to zahamowała troche fuzarioze.
Btw. Zamiast Falcon'a mozesz wziaść Sokół może być troche tańszy a jak zobaczysz na sub aktywne to jest to samo :)

@gwozd pewnie ze lepiej tego mixa niż sam bumper z jednym tylko propikanazolem.

Chłopaki czemu odrazu zakładacie ochrone dwuzabiegową?? :)

Edytowany przez Tomek90, 22 grudzień 2012 - 18:10.

#3905 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:21

Pszenica Ozima i jara Tomku a mam jeszcze takie pytanko.OK kupie na T1 Capallo a na T2 Falcon ale powiedz mi czy na T2 nie lepiej coś wziąć układowego?
Wiem jak jest w ziemniaku że lepsze są srodki układowe.
Capallo jest układowy?

#3906 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:32

Pszenica Ozima i jara Niewiem czy dobrze rozumiem układowy czyli zapobiegawczy?? Jeśli o to chodzi to tak bo prawie każdy fungicyd ma eliminować/zahamować rozwój choroby ale także im zapobiegać :) Jak chcesz coś lepszego na T2 to weż Duett bedzie tańszy od Swing'a a przy 2 zabiegowym pewnie dłuzej podziała od Falcon'a.

#3907 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:44

Pszenica Ozima i jara Ja na pierwszy raz to przeważnie prochloraz, np Atak 450, Mondatak i tebukonazol. Po 0,8 l/ha.
Bardzo ładnie działa i raczej dość tani.

#3908 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:54

Pszenica Ozima i jara

Ja na pierwszy raz to przeważnie prochloraz, np Atak 450, Mondatak i tebukonazol. Po 0,8 l/ha.
Bardzo ładnie działa i raczej dość tani.

Tani to jak cenowo miałeś?? W 100zl się zmieściłeś?? :)
Ja przeważnie patrze prochloraz i propikanazol na łamliwość i fenpropidyna na mączniaka żeby juz coś zapobiegało albo coś z tych grup z których pochodzą. A tebukonazol od czego zalewasz??

#3909 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 19:33

Pszenica Ozima i jara Jakieś 80 zł. Kiedyś pryskałem z Ternem. Teraz tak polecili.

#3910 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 20:03

Pszenica Ozima i jara Ja wole zapłacić więcej a zrobić porządnie a nie tłamsić tej pszenicy nadaremnie ;) mam pole na 48 metrów szerokie , opryskiwacz 12 m ale chcę dorobić z każdej strony dodatkowe lance po 2 metry tak bym miał szerokość opryskiwacza 16 metrów , wtedy 3 razy przejade a nie 4.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3911 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 20:06

Pszenica Ozima i jara Nigdy nie stosowałem fungicydy a znalazłem w domu Topsin 500 i bravo 500 jest trochę po terminie, myślicie że można je zastosowac w pszenicy i pszężycie? Czy to sa kiepskie środki i szkoda paliwa? Stosował ktoś z was je co o nich powiecie?

#3912 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 20:59

Pszenica Ozima i jara

Ja wole zapłacić więcej a zrobić porządnie a nie tłamsić tej pszenicy nadaremnie ;) mam pole na 48 metrów szerokie , opryskiwacz 12 m ale chcę dorobić z każdej strony dodatkowe lance po 2 metry tak bym miał szerokość opryskiwacza 16 metrów , wtedy 3 razy przejade a nie 4.

A rozsiewacz na ile rzuca??

Nigdy nie stosowałem fungicydy a znalazłem w domu Topsin 500 i bravo 500 jest trochę po terminie, myślicie że można je zastosowac w pszenicy i pszężycie? Czy to sa kiepskie środki i szkoda paliwa? Stosował ktoś z was je co o nich powiecie?

Jak innych niemasz zamiar kupować to możesz te zapodać Topisn na T1 a Bravo na T2 ale szału nie bedzie więc twój wybór :D Tylko powiedz jeszcze gdzie je zima przechowywałeś??

#3913 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 21:08

Pszenica Ozima i jara Ja też pierwszy raz będę stosował srodki na grzyba w pszenicy.
Wiem że drogie ale może będzie wartało.Może jakaś różnica będzie.
Co do skracania i stosowanie antywylegacza to sie boje bo dość się naczytałem na forum jak ludzią kłosy nie powychodziły i inne cuda.
Także tutaj jestem lajkiem.Nigdy nie pryskałem na grzyba .
Zawsze było sianie na wiosne saletra i oprysk na chwasty i tyle.I plon różnie.Ale przeważnie 4-5 tony z ha to wszystko co wyciągłem i to musiałem dobrze się postarać.
Za to w uprawie ziemniaka mogę pomóc bo już tam troche experymentów miałem i wiem jakie opryski stosować i kiedy by plon był dobry .
No ale wszystkiego się na błędach i experymentach własnych uczyłem.

A powiem Ci że nie wiem ale 12 na pewno .Mam MOTYL-a tego tasmowego zawieszanego.

Edytowany przez POL1, 22 grudzień 2012 - 21:19.

#3914 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 21:44

Pszenica Ozima i jara Zabiegi fungicydowe to podstawa plonochronna. Niewiem jak wy ale ja sobie nie wyobrażam uprawiać pszenice (tym bardziej na cele konsumpcyjne) bez 2-3 zabiegów fungicydowych. Jak w niechronionej pszenicy utszymują się wam czynniki jakościowe (sendymentacja, opadanie, gęstośc, MTZ) to nie wiem ?
A co do tych fungicydów to rozumiem że są to formy SC. Gdy kiedy kolwiek w miejscu ich pszechowywania temp. spadła poniżej -5*C to lepiej odrazu wylej je na kompostowisko i kup nowe. Do najtańszych fungicydów na rynku mozna zaliczyć triazole (tebukonazol, propikonazol) oraz bendymidiazole (tiofanat metylowy "TOPSIN M", karbendazym). Spróbujcie zastosować ten prosty program ochrony i od razu zauważycie róznice w polnie i jakości ziarna.

#3915 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 22:02

Pszenica Ozima i jara Ja dla początkującego nie polecam od razu z najdroższych środków stosować. Nie mam sensu. Zwłaszcza że tańsze środki bardzo ładnie działają i nieraz lepiej niż te droższe. I kasy potrafi na koniec więcej wyjść.
Ja na droższych środkach nie raz się przejechałem. Teraz wolę tańsze, a przede wszystkim pilnować terminów.

Ale nie łucie się że dacie jakieś fungicydy i nakosicie od razu z 3 tony więcej. To jest nie realne.

#3916 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 22:13

Pszenica Ozima i jara No jak ktoś widzi że jest biało w łanie i jedzie dopiero po środek na mączniaka albo fuzarioze kłosa i potem mówi że nic nie działa to tak :D

@POL1 No to niema co zwiekszać szerokości rob. opryskiwacza jak rzuca na 12m, jak póżniej scieżki zrobisz tu 12m a tam 16m szer. rob.?

Edytowany przez Tomek90, 22 grudzień 2012 - 22:16.

#3917 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 22 grudzień 2012 - 22:41

Pszenica Ozima i jara Witam. Chciałbym się poradzic w takiej dość nietypowej sprawie: pryskałem łubin żółty afalonem i tak sie stało ze nałozyłem oprysk na siebie i pszenica Tonacja w tym miejscu słabo się rozkrzewiła można powiedziec brak krzewienia i na 100% na wiosnę będzie problem z jej rozwojem miałem już tak po Guardianie complete mix w kukurydzy czym mogę jej pomóc na wiosne? w tej po guardianie jechałem ekolistem pare razy i wuxalem mikro trochę plonu uratowałem ale nieznacznie.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#3918 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 09:25

Pszenica Ozima i jara Panowie jaki okres musi być od zastosowania w pszenicy srodków na grzyba a srodków na chwasty?jaki czas?ile ( dni)

#3919 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 09:49

Pszenica Ozima i jara Ja kiedyś też nie pryskałem na grzyba w pszenicy, teraz staram się dać 1-2 zabiegi i myślę, że starczy. Antywylegacza nigdy nie stosowałem i raczej chyba nie będę sosował i niejednokrotnie miałem plon 6-9t/ha i jakoś pszeniczka w 90% "stała". Kolego "POL1" rozumiem, że na chwasta chcesz dać zabieg wiosną? Jak opryskasz wczesną wiosną na chwasta to na grzyba masz na pewno jeszcze sporo czasu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3920 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 09:55

Pszenica Ozima i jara Na chwasty pryska jak pszenica ma kolo 10-15 cm.Razem na miotłę i na dwuliścienne i w polu zawsze czysto.
Tylko mi chodzi jaki okres musi byc od oprysku na chwasty a na grzyba?

Wyrebski jakie odmiany masz pszenicy? i jakie nawożenie stosujesz?

Panowie powiedzcie mi co nam daje stosowanie srodków na grzyby? czy plon będzie większy? i jak z wyglądem ziarna?

Edytowany przez POL1, 23 grudzień 2012 - 12:13.