Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

23106 odpowiedzi na ten temat

#3901 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1803 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 22 grudzień 2012 - 17:31

Pszenica Ozima i jara Pszenica po łubinie. Technologia dwuzabiegowa. Na T2 nie chciałbym zmieniać bo falcon dobrze sobie radził. Chciałem na T1 zmieszać propikonazol+karbendazym (0,25l bumperu + 0.2l sarfunu). Co myslicie o takiej mieszaninie? Lepsze będzie niż sam bumper? Czy może da się wykombinować coś innego w podobnej cenie? Pszenica to tonacja siana dość wcześnie 210kg zaprawiana baytanem, chodzi mi przedewszystkim o powstrzymanie mączniaka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 07:49
  •  

#3902 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3377 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:09

Pszenica Ozima i jara

Tomek90 czyli na T1 radzisz albo
Duet
Capallo
Swing Top

a na T2
Artea .---dobrze mówię?

Z tych pierwszych to co polecasz?z tych trzech? Cenowo najdroższy Swing.
Potem pytanie który kiedy się stosuje żeby trafić dokładnie w fazę .
Ja będę pierwszy raz pryskał na grzyba więc jestem totalnie nieobeznany w temacie.

Nie, źle zroumiałeś :) na T1 Capalo po jęczmieniu bo niezbyt dobre stanowisko ale możesz Input albo Tilt Turbo tylko tilta trzeba byłoby z czymś zmiksować. Na T2 może być Falcon nie wychodzi drogo zależy co dasz na T1 i jaka bedzie sytuacja z presją grzybków :) , sam też będe stosować na cześci napewno. Artea była w tym roku na T3 to zahamowała troche fuzarioze.
Btw. Zamiast Falcon'a mozesz wziaść Sokół może być troche tańszy a jak zobaczysz na sub aktywne to jest to samo :)

@gwozd pewnie ze lepiej tego mixa niż sam bumper z jednym tylko propikanazolem.

Chłopaki czemu odrazu zakładacie ochrone dwuzabiegową?? :)

Edytowany przez Tomek90, 22 grudzień 2012 - 18:10.

#3903 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:21

Pszenica Ozima i jara Tomku a mam jeszcze takie pytanko.OK kupie na T1 Capallo a na T2 Falcon ale powiedz mi czy na T2 nie lepiej coś wziąć układowego?
Wiem jak jest w ziemniaku że lepsze są srodki układowe.
Capallo jest układowy?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3904 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3377 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:32

Pszenica Ozima i jara Niewiem czy dobrze rozumiem układowy czyli zapobiegawczy?? Jeśli o to chodzi to tak bo prawie każdy fungicyd ma eliminować/zahamować rozwój choroby ale także im zapobiegać :) Jak chcesz coś lepszego na T2 to weż Duett bedzie tańszy od Swing'a a przy 2 zabiegowym pewnie dłuzej podziała od Falcon'a.

#3905 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7904 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:44

Pszenica Ozima i jara Ja na pierwszy raz to przeważnie prochloraz, np Atak 450, Mondatak i tebukonazol. Po 0,8 l/ha.
Bardzo ładnie działa i raczej dość tani.

#3906 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3377 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:54

Pszenica Ozima i jara

Ja na pierwszy raz to przeważnie prochloraz, np Atak 450, Mondatak i tebukonazol. Po 0,8 l/ha.
Bardzo ładnie działa i raczej dość tani.

Tani to jak cenowo miałeś?? W 100zl się zmieściłeś?? :)
Ja przeważnie patrze prochloraz i propikanazol na łamliwość i fenpropidyna na mączniaka żeby juz coś zapobiegało albo coś z tych grup z których pochodzą. A tebukonazol od czego zalewasz??

#3907 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7904 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 19:33

Pszenica Ozima i jara Jakieś 80 zł. Kiedyś pryskałem z Ternem. Teraz tak polecili.

#3908 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 20:03

Pszenica Ozima i jara Ja wole zapłacić więcej a zrobić porządnie a nie tłamsić tej pszenicy nadaremnie ;) mam pole na 48 metrów szerokie , opryskiwacz 12 m ale chcę dorobić z każdej strony dodatkowe lance po 2 metry tak bym miał szerokość opryskiwacza 16 metrów , wtedy 3 razy przejade a nie 4.

#3909 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 20:06

Pszenica Ozima i jara Nigdy nie stosowałem fungicydy a znalazłem w domu Topsin 500 i bravo 500 jest trochę po terminie, myślicie że można je zastosowac w pszenicy i pszężycie? Czy to sa kiepskie środki i szkoda paliwa? Stosował ktoś z was je co o nich powiecie?

#3910 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3377 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 20:59

Pszenica Ozima i jara

Ja wole zapłacić więcej a zrobić porządnie a nie tłamsić tej pszenicy nadaremnie ;) mam pole na 48 metrów szerokie , opryskiwacz 12 m ale chcę dorobić z każdej strony dodatkowe lance po 2 metry tak bym miał szerokość opryskiwacza 16 metrów , wtedy 3 razy przejade a nie 4.

A rozsiewacz na ile rzuca??

Nigdy nie stosowałem fungicydy a znalazłem w domu Topsin 500 i bravo 500 jest trochę po terminie, myślicie że można je zastosowac w pszenicy i pszężycie? Czy to sa kiepskie środki i szkoda paliwa? Stosował ktoś z was je co o nich powiecie?

Jak innych niemasz zamiar kupować to możesz te zapodać Topisn na T1 a Bravo na T2 ale szału nie bedzie więc twój wybór :D Tylko powiedz jeszcze gdzie je zima przechowywałeś??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3911 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 21:08

Pszenica Ozima i jara Ja też pierwszy raz będę stosował srodki na grzyba w pszenicy.
Wiem że drogie ale może będzie wartało.Może jakaś różnica będzie.
Co do skracania i stosowanie antywylegacza to sie boje bo dość się naczytałem na forum jak ludzią kłosy nie powychodziły i inne cuda.
Także tutaj jestem lajkiem.Nigdy nie pryskałem na grzyba .
Zawsze było sianie na wiosne saletra i oprysk na chwasty i tyle.I plon różnie.Ale przeważnie 4-5 tony z ha to wszystko co wyciągłem i to musiałem dobrze się postarać.
Za to w uprawie ziemniaka mogę pomóc bo już tam troche experymentów miałem i wiem jakie opryski stosować i kiedy by plon był dobry .
No ale wszystkiego się na błędach i experymentach własnych uczyłem.

A powiem Ci że nie wiem ale 12 na pewno .Mam MOTYL-a tego tasmowego zawieszanego.

Edytowany przez POL1, 22 grudzień 2012 - 21:19.

#3912 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 544 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 21:44

Pszenica Ozima i jara Zabiegi fungicydowe to podstawa plonochronna. Niewiem jak wy ale ja sobie nie wyobrażam uprawiać pszenice (tym bardziej na cele konsumpcyjne) bez 2-3 zabiegów fungicydowych. Jak w niechronionej pszenicy utszymują się wam czynniki jakościowe (sendymentacja, opadanie, gęstośc, MTZ) to nie wiem ?
A co do tych fungicydów to rozumiem że są to formy SC. Gdy kiedy kolwiek w miejscu ich pszechowywania temp. spadła poniżej -5*C to lepiej odrazu wylej je na kompostowisko i kup nowe. Do najtańszych fungicydów na rynku mozna zaliczyć triazole (tebukonazol, propikonazol) oraz bendymidiazole (tiofanat metylowy "TOPSIN M", karbendazym). Spróbujcie zastosować ten prosty program ochrony i od razu zauważycie róznice w polnie i jakości ziarna.

#3913 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7904 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 22:02

Pszenica Ozima i jara Ja dla początkującego nie polecam od razu z najdroższych środków stosować. Nie mam sensu. Zwłaszcza że tańsze środki bardzo ładnie działają i nieraz lepiej niż te droższe. I kasy potrafi na koniec więcej wyjść.
Ja na droższych środkach nie raz się przejechałem. Teraz wolę tańsze, a przede wszystkim pilnować terminów.

Ale nie łucie się że dacie jakieś fungicydy i nakosicie od razu z 3 tony więcej. To jest nie realne.

#3914 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3377 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 22:13

Pszenica Ozima i jara No jak ktoś widzi że jest biało w łanie i jedzie dopiero po środek na mączniaka albo fuzarioze kłosa i potem mówi że nic nie działa to tak :D

@POL1 No to niema co zwiekszać szerokości rob. opryskiwacza jak rzuca na 12m, jak póżniej scieżki zrobisz tu 12m a tam 16m szer. rob.?

Edytowany przez Tomek90, 22 grudzień 2012 - 22:16.

#3915 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1260 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 22 grudzień 2012 - 22:41

Pszenica Ozima i jara Witam. Chciałbym się poradzic w takiej dość nietypowej sprawie: pryskałem łubin żółty afalonem i tak sie stało ze nałozyłem oprysk na siebie i pszenica Tonacja w tym miejscu słabo się rozkrzewiła można powiedziec brak krzewienia i na 100% na wiosnę będzie problem z jej rozwojem miałem już tak po Guardianie complete mix w kukurydzy czym mogę jej pomóc na wiosne? w tej po guardianie jechałem ekolistem pare razy i wuxalem mikro trochę plonu uratowałem ale nieznacznie.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#3916 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 09:25

Pszenica Ozima i jara Panowie jaki okres musi być od zastosowania w pszenicy srodków na grzyba a srodków na chwasty?jaki czas?ile ( dni)

#3917 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 09:49

Pszenica Ozima i jara Ja kiedyś też nie pryskałem na grzyba w pszenicy, teraz staram się dać 1-2 zabiegi i myślę, że starczy. Antywylegacza nigdy nie stosowałem i raczej chyba nie będę sosował i niejednokrotnie miałem plon 6-9t/ha i jakoś pszeniczka w 90% "stała". Kolego "POL1" rozumiem, że na chwasta chcesz dać zabieg wiosną? Jak opryskasz wczesną wiosną na chwasta to na grzyba masz na pewno jeszcze sporo czasu.

#3918 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 23 grudzień 2012 - 09:55

Pszenica Ozima i jara Na chwasty pryska jak pszenica ma kolo 10-15 cm.Razem na miotłę i na dwuliścienne i w polu zawsze czysto.
Tylko mi chodzi jaki okres musi byc od oprysku na chwasty a na grzyba?

Wyrebski jakie odmiany masz pszenicy? i jakie nawożenie stosujesz?

Panowie powiedzcie mi co nam daje stosowanie srodków na grzyby? czy plon będzie większy? i jak z wyglądem ziarna?

Edytowany przez POL1, 23 grudzień 2012 - 12:13.

#3919 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1803 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 23 grudzień 2012 - 10:01

Pszenica Ozima i jara Afalon tak długo działa??? Dziwne. Z tego co widzę na polu to działa max miesiąc. Na pewno to afalon? Nie raz miałem samosiewy jęczmienia w łubinie pryskanym afalonem i nic mu nie było.

koledzy dlaczego boicie się antywylegaczy? Trzeba tylko patrzeć na pogodę i na to co dzieje się na polu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3920 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1260 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 23 grudzień 2012 - 11:54

Pszenica Ozima i jara no właśnie sam się dziwie, ale wszystko na to wskazuje bo ma to miejsce na pasie nałozenia oprysku, łubin był na tym kawałku czyściutki. Wapnowałem to pole w tym roku, może to być tez spowodowane toksycznością glinu ale jest to tak jak pisałem na pasie nałożenia oprysku czym jej na wiosne pomóc bo szkoda stanowiska trzeba ja ratowac.

My siejemy, a Bóg daje plony.