Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie PRP

122 odpowiedzi na ten temat

#41 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 02 czerwiec 2009 - 20:30

Nawożenie PRP kolega potraktował tym nawozem 100ha ale narazie niewidać cudownych efektów .Pszenica wyglonda tak samo jak po polifosce acena (ma dystrybucje PRP) 2400zł ,noi 200kgPRP+azot to tanio niewychodzi ale zobaczymy po orce jak gleba wyglonda ajak narazie to ja jestem za NPK z worka anie z gleby

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie PRP Dzisiaj, 09:56
  •  

#42 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 02 czerwiec 2009 - 21:10

Nawożenie PRP A ja po plonie i analizie gleby zadecyduje czy będe stosował ten nawóz.W tamtym roku obsiałem nim na próbe 3 ha

#43 Share romane7

romane7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 03 czerwiec 2009 - 22:01

Nawożenie PRP .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 czerwiec 2009 - 22:21

Nawożenie PRP 5 t kredy nawozowej na ha = 400zł
24kg N na ha = 72zł
100ha *472 zł= 47200 zł Plon jak po PRP

#45 Share romane7

romane7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 04 czerwiec 2009 - 07:56

Nawożenie PRP .

#46 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 czerwiec 2009 - 08:37

Nawożenie PRP "PRP®SOL jest zbilansowana mieszanka minerałów sporządzoną na bazie
specyficznych środków wapnujących (węglany wapnia i magnezu)
Formulacja i sposób granulacji są wyłącznością PRP.
Skład : CaO co najmniej ..........32 % MgO co najmniej ............ 8 %
Wilgotność : ...................................0,7 %
Typ produktu: nawóz wapniowy (Ca) z dodatkiem magnezu (Mg)
Odmiana nawozu : 07 (wg załącznika nr 18 do Ustawy o nawozach i nawożeniu z
dn. 26 lipca 2000 r.)

PRP®SOL może być stosowany przez cały rok. Zalecany jest wysiew po zbiorze przedplonu, przed ruszeniem lub na początku wegetacji
(pogłównie). Poprawiając funkcjonowanie gleby, PRP®SOL umożliwia ograniczenie lub rezygnacje z wnoszenia niektórych składników
pokarmowych.
Podane zalecenia są orientacyjne. Precyzyjne dawki powinny być ustalane w oparciu o pożądany cel nawożenia, typ gleby
i stopień intensyfikacji produkcji rolniczej. Zaleca się skorzystanie z systemu „Juste Dose” (Ścisła Dawka) w konsultacji z Przedstawicielem PRP.

Zboża, Rzepak, Kukurydza 150 – 200
Użytki zielone 150 – 250
Buraki cukrowe, Ziemniaki, Tytoń, Len 200 – 300
Motylkowate i ich mieszanki 200 – 300
Warzywa, Sady, Krzewy owocowe, Chmiel, Inne wieloletnie 300 – 600

PRP®SOL może być stosowany przez cały rok. Zalecany jest wysiew po zbiorze przedplonu, przed ruszeniem lub na początku wegetacji
(pogłównie). Poprawiając funkcjonowanie gleby, PRP®SOL umożliwia ograniczenie lub rezygnacje z wnoszenia niektórych składników pokarmowych."

Być może to działa ale za wapno 2300 zł to złodziejstwo. według przytoczonej wcześniej ustawy nawóz odmiana 07 to
Węglan wapnia i węglan
magnezu lub węglan
wapnia, węglan
magnezu i tlenek wapnia.
Mielenie, odsiewanie,
mieszanie skał wapniowo-
magnezowych ze
skałami wapniowymi
lub tlenkiem wapnia.

#47 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 04 czerwiec 2009 - 08:43

Nawożenie PRP Oj kolego @romane7 widzę,że jesteś zorientowany w temacie PRP.A więc mam pytanie czy stosowałeś go na swoich polach lub czy pracujesz dla PRP.
A teraz na poważnie, skład nawozu jest nie znany tajemnica handlowa , to już jest trochę dziwne.Przy plonach zbóż na poziomie 7-8 ton, rzepaku 4-5ton co roku z pola "wyjeżdża" sporo makro i mikroelementów a polskie gleby są raczej ubogie w te składniki ,czyli stosując przez kilka lat wyłącznie PRP jeszcze bardziej zubożamy je.Z fosforem zgoda jest mało mobilny uwstecznia się ,a więc przy tym mechanizmie działania PRP jaki jest opisywany w ulotkach mażna go odzyskać,ale potas wypłukiwany jest w głąb profilu glebowego to samo wapń .A więc mam duże wątpliwości co do stosowania tego nawonu w dłuższym terminie.

#48 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 04 czerwiec 2009 - 08:51

Nawożenie PRP

Kolego z doswiadczenia wiem ze na podstawie dzisiejszego stadium rozwojowego trudno stwierdzic ile sie zbierze. Oczywiscie mozemy szacowac ale jednoznacznie nie ustalimy czy cos daje cudowny efekt czy nie. Ale skoro twierdzisz ze pszenica moze wygladac po PRP jak po polifosce to wedlug mnie tanio nie wychodzi Twoja polifoska. Chyba pomyliles sie w kalkulacjach bo wg mnie (a cena PRP na jesieni to 2300 a nie 2400/t) wychodzi to nastepujaco

POLIFOSKA (znalazlem posty z wrzesnia -> polifoska 8 kosztowala 2500 zł)

koszty na hektar 300kg = 0,3x2500zł= 750 zł

750 złx 100ha=75000 zł

PRP:

koszty na hektar 200 kg = 0,2x2300zł= 460zł
koszty 24 kg N na hektar (300 kg polifoski to 24 kg N) (zakładam cene 1 kg N na 3zł, np RSM) = 3x24= 72zł

72zł + 460 zł= 532 zł

532zł x 100ha= 53200

Z tego moral jest taki ze stosujac PRP oszczedzasz 21800 zł na areale 100 ha, a skoro twierdzisz ze nie widac roznicy to ja twierdze ze nie warto przeplacac i kupowac PiK

jak kolega kupywał PRP po 2300 to ja wtedy wyrwałem tira polifoski 6 po 1950(okazyjnie) no i wjednym przejeżdzie rozsypałem aon musiał 2raz jechać z azotem.Ma jedno poletko pół na pół PRP i polifoska na oko to niema różnicy ale zobaczymy jak wplonie .Moje zboża wyglondają lepiej ale ja mam troche wyższy poziom agrotechniczny i dałem tylko 150kg polifoski.
Jeśli wczasie orania po żniwach gleba będzie pulchniejsza i ładnie sie rozsypie to jestem skłonny zastosować ale raczej tylko na gline aha ana piaskach niema sensu stosować PRP bo w podglebiu nie ma PK bo wymywa.

#49 Share romane7

romane7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 05 czerwiec 2009 - 17:50

Nawożenie PRP .

#50 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 05 czerwiec 2009 - 18:20

Nawożenie PRP mniej wiencej to miałem na myśli ale słyszałem od dilera PRP że właśnie na słabe ziemie czyli piaski ten nawóz nie jest zalecany

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 06 czerwiec 2009 - 06:50

Nawożenie PRP I dochodzimy do sedna sprawy PRP można stosować na bardzo dobrych glebach o wysokiej zawartości składników pokarmowych,mogą byc wadliwe ,a więc stosowanie tego nawozu przyczyni się do poprawy sruktury gleby np.mady nadodrzańskie jakimi dysponuje pionier stosowania tego nawozu w Polsce gospodarstwo woj. lubuskim.Ale po co wciskać kit rolnikom ,że jest to złoty środek na wszystkie gleby,a wiec stosowanie go na glebach lekkich o niskiej zawartosci makro i mikroelementów solo nie ma sensu.Widze sens jego stosowania na glebach lekkich, ale w połączeniu z nawazeniem konwencjonalnym,ale w tym przypadku koszty nawazenia stają się ogromne.

#52 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 06 czerwiec 2009 - 12:37

Nawożenie PRP Czyli odpowiednia ilośc wapna, zastosowana w odpowiednim czasie zrobi to samo ;). A kredę nawozową można mieć w big-bagach w domu po 400zł/t .
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#53 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 06 czerwiec 2009 - 21:59

Nawożenie PRP Też w tym roku po raz pierwszy zastosowałem PRPsol na pszenicę i pszenżyto przed ruszeniem wegetacji. Pod korzeń wcześniej dany był NPK (lubofoska 12). Dolistnie zastosowałem PRPebv. Na stosowanie namówił mnie kolega- przedstawiciel pioneera i PRP. On sam sieje QQ tylko na PRP+ obornik i jest bardzo zadowolony z plonów. Mam jeszcze z 2 tony to posieje na pociętą słomę przed podorywką.
Na pierwszy rzut oka zboża wyglądają normalnie, są w miarę ładne jak na bezdeszczowy kwiecień i praktycznie brak opadów do 20któregoś maja. Więcej będę mógł powiedzieć po żniwach. Jak zbiór będzie słaby to się nie przyznam ;)
W tym roku planuję posiać rzepak właśnie na PRP (200kg/ha), sypnąć jeszcze z 200kg/ha polifoski 6 i N 220kg/ha w czystym.
Czy można przenawozić uprawę??
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#54 Share krzysiek3120

krzysiek3120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 07 czerwiec 2009 - 15:34

Nawożenie PRP dzis przedstawiciel firmy powiedzial mi ze na lekkich glebach 5,6 klasa stosowanie PRP niema sensu skladnikki wymywane w glab , jedynie na ciezkich

#55 Share romane7

romane7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 07 czerwiec 2009 - 18:25

Nawożenie PRP .

#56 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 07 czerwiec 2009 - 18:42

Nawożenie PRP PRP ma w swoim składzie tylko wysoce reaktywne wapno. Jak są w glebie niedobory P i K (o ile wiesz co to są niedobory)
to powiedz mi skąd roslina to weźmie ??

A co robi PRP jak nie ,,podbija pH'' (wysoce reaktywne wapno) ??

Co ma wspólego wzrost pH z niedoborami P i K na 1 m2 ?? Z tego co się orientuję to zawartość składników pokarmowych oblicza się w stosunku do masy gleby a nie jej powierzchni ;) .
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#57 Share ktos

ktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 07 czerwiec 2009 - 19:10

Nawożenie PRP Wapno tlenkowe 85% Cao mam w domu za 410złt w big-bagach, rozsiew zwykłym dwutarczowym rozsiewaczem, sąsiedzi stosują PRP ale nie widzę tego cudownego działania u nich.

Wzrost pH może bezpośrednio z niedoborami niewiele ma wspólnego, ale pobranie P i K przy prawidłowym pH na pewno będzie lepsze (choć to też dłuższy temat:))

#58 Share romane7

romane7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 07 czerwiec 2009 - 20:20

Nawożenie PRP .

#59 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 07 czerwiec 2009 - 20:27

Nawożenie PRP Z Twojej wypowiedzi wynika że PRP będzie działać jak gleba będzie ,,bogata w makroelementy". To ja zamiast PRP za 500zł/ha wole zastosować kredy nawozowej za 200zł/ha ;).

Tak PRP utrzymuje pH gleby bo nie ma mozliwości żeby 250 kg wapna na ha podniosło pH gleby.

Jak zastosujesz PRP bez stosowani reszty makroelementów poza N to niebędzie spadku zawratości składników pokarmowych w glebie ?? Będa bo roslina ich z powietrza nie pobierze.

Nic ci nie próbuję udowodnić, chodzi mi tylko o to, po co płacic za coś 500zł/ha jak to samo można osiągnąc za 100zł/ha.

Machina f-m marketingowych produkującyh takie nawozy jest przeogromna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share bongle

bongle

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 07 czerwiec 2009 - 20:31

Nawożenie PRP Na glebach bogatych w makroelementy nie zauważysz braku nawożenia P,K przez kilka lat.