Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ważcie wapno przed odbiorem

34 odpowiedzi na ten temat

#1 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 25 listopad 2014 - 18:06

Witam wszystkich. Chciałem ostrzec przed kombinowaniem odnośnie wapna. Mieszkam na zazurach i do nas wapna do gospodarstw przychodzą zazwyczaj drogą kolejową. W tym roku zakupiłem 200ton wapna z Morawicy. Wszystkie firmy mówią że wagony ważone i wszystko ok a ja postanowiłem tym razem to sprawdzić. Coś mi się nie podobało bo wagon cały był dla mnie i miało tam być równe 200ton a mieli mi to przywieźć na 6samochodów czyli ponad 30ton każdy, ale to bajka bo kierowcy tyle nie wożą, skończyły się czasy brania takich ilości. Zważyłem wszystkie, kierowcy dostali WZ ode mnie i co się okazało zabrakło 20ton. Także ważcie wapno bo niby tanie ale w moim przypadku ponad 2tysi w plecy by było. I jeszcze jedno. Nie wierzcie w wapno np. Nordkalc bo z tych samych kopalni biorą i nie warto przepłacać tylko nazwa inna. Mi 2lata temu Nordcalca niby przywiozła firma znana w całej Polsce (bo tylko kilka firm wam znanych mogą je sprzedawać) i przywieźli też z wagonów i nie dość że tak samo nie ważone, kierowcy bez papierów na wapno to jeszcze z kamieniami bo na bocznicy wysypywali......... paranoja. Ale ogólnie z Morawicy wapno ok, bardzo dobrze zmielone (takie samo rozdrobnienie jak Nordcalc)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ważcie wapno przed odbiorem Dzisiaj, 21:15
  •  

#2 Share Rad607

Rad607

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 25 listopad 2014 - 19:41

dzięki kolego za informacje

#3 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 25 listopad 2014 - 19:41

Ja kupowałem w Kornicy. Ile płaciłeś za swoje? Jakie to wapno? Granulowane czy luz? Moje z kornicy to było tak zbrylone , że ledwo rozsiałem.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 25 listopad 2014 - 20:16

węglanowe luz, ale ceny nie pamiętam ale coś 100pare złotych z dostawą. Pierwszy raz wziąłem z Morawicy i jeśli chodzi o jakość to nie miałem żadnych zastrzeżeń. sucutkie i zero brył...

#5 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 25 listopad 2014 - 20:23

Moje wyszło około 90 ale bryły masakryczne. To była kopalina prosto z hałdy. Nie polecam do standardowych rozsiewaczy.

Dzięki za ostrzeżenie.

#6 Share SallidasMtzBelarus

SallidasMtzBelarus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, mechanika

Napisany 25 listopad 2014 - 21:02

dzięki kolego. mam zamiar po przyszło rocznych żniwach posiać tochu wapna i będę miał to na uwadze :)

#7 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 25 listopad 2014 - 22:24

Mnie przywieźli wanne to kwit był na 27800 kg coś go dużo było na tym kwicie :o Na drugi rok będę już ważył zestaw inaczej nie zapłace :/ wapno bardzo ładne ;) węglan z morawicy oczywiście ;) 

Edytowany przez rafto, 25 listopad 2014 - 22:27.

#8 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 25 listopad 2014 - 23:43

Ważcie wapno przed odbiorem U mnie kwit byl na 31 ton, wanna z Morawicy i nie ważyłem. Ale kolega kupował 6 aut i ważył każde i też po 30 ton i się zgadzało.

#9 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 01 grudzień 2014 - 19:11

Moje wyszło około 90 ale bryły masakryczne. To była kopalina prosto z hałdy. Nie polecam do standardowych rozsiewaczy.

Dzięki za ostrzeżenie.

Kolego brałeś tą kredę przesiewaną z większą granulacją?

#10 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 02 grudzień 2014 - 18:07

U mnie kwit byl na 31 ton, wanna z Morawicy i nie ważyłem. Ale kolega kupował 6 aut i ważył każde i też po 30 ton i się zgadzało.

No to sie dałeś nabrać.Dzisiaj żadna kopalnia nie wypuści samochodu dmc powyżej 40(42 rzadko) ton. Czyli zestaw który przywiózł ci wapno ważył 9 ton.Jakaś kosmiczna technologia albo cały był z włókna węglowego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 02 grudzień 2014 - 18:36

Dokładnie, przecież ten co załadował i wypuścił z zakładu przeładowany pojazd odpowiada za przeładowanie i ma po tyłku w razie czego. 

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#12 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 02 grudzień 2014 - 18:44

No to sie dałeś nabrać.Dzisiaj żadna kopalnia nie wypuści samochodu dmc powyżej 40(42 rzadko) ton. Czyli zestaw który przywiózł ci wapno ważył 9 ton.Jakaś kosmiczna technologia albo cały był z włókna węglowego.

Nie dałem się nabrać bo było go zdecydowanie więcej, aniżeli 26 ton wapna z Nordkalku. Koledze przywiózł 7 aut i wszystkie ważył i na każdym było około 30 ton. A dlaczego? Wapno było wożone pociągiem wagonami po 60 ton, a jako, że młody kierowca i nie daleko bez punktów kontrolnych to ryzykował - owszem auta były przeładowane. Nie zmienia to faktu, że warto ważyć dla pewności.

#13 Share marian20

marian20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 02 grudzień 2014 - 19:34

Kolego brałeś tą kredę przesiewaną z większą granulacją?

Brałem taką i tą nie przesiewaną. Przesiewana to gródki 3-5 cm średnicy. RCW 5 Siały się ekstra tylko jak to kreda pod łańcuchy dość mocno podbijała . Natomiast ta nieprzesiana była tańsza ale miałą takie grudy i tyle "krzemieni" w sobie , że połamałem 3 łopatki i jak siałem po pastwiskach to teraz będę chyba musiał wałować na wiosnę żeby kosiarkę nie pobić. Zaletą tej tańszej było to , że miała w sobie sporo miału który bardzo równo się rozprowadzał ( tylko nie za szeroko ) i ekspresowo się rozpuszczał i reagował. 

Mając rozrzutnik z funkcją wysiewu wapna można kupować tą tańszą ale do RCW to przesiewana musi być. Nie wiesza się i bardzo równo i szeroko rzuca.

#14 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 02 grudzień 2014 - 20:54

Witam wszystkich. Chciałem ostrzec przed kombinowaniem odnośnie wapna. Mieszkam na zazurach i do nas wapna do gospodarstw przychodzą zazwyczaj drogą kolejową. W tym roku zakupiłem 200ton wapna z Morawicy. Wszystkie firmy mówią że wagony ważone i wszystko ok a ja postanowiłem tym razem to sprawdzić. Coś mi się nie podobało bo wagon cały był dla mnie i miało tam być równe 200ton a mieli mi to przywieźć na 6samochodów czyli ponad 30ton każdy, ale to bajka bo kierowcy tyle nie wożą, skończyły się czasy brania takich ilości. Zważyłem wszystkie, kierowcy dostali WZ ode mnie i co się okazało zabrakło 20ton. Także ważcie wapno bo niby tanie ale w moim przypadku ponad 2tysi w plecy by było. I jeszcze jedno. Nie wierzcie w wapno np. Nordkalc bo z tych samych kopalni biorą i nie warto przepłacać tylko nazwa inna. Mi 2lata temu Nordcalca niby przywiozła firma znana w całej Polsce (bo tylko kilka firm wam znanych mogą je sprzedawać) i przywieźli też z wagonów i nie dość że tak samo nie ważone, kierowcy bez papierów na wapno to jeszcze z kamieniami bo na bocznicy wysypywali......... paranoja. Ale ogólnie z Morawicy wapno ok, bardzo dobrze zmielone (takie samo rozdrobnienie jak Nordcalc)

Kolego a miałeś obydwa wapna na polu że twierdzisz iż jest to to samo?

Mi przywieźli Nordkalka to się dosłownie rozpływał.

Zgadzam się z kolegą.Kopalnie już raczej nie ryzykują i nie wypuszczają takich zestawów.

Nie dałem się nabrać bo było go zdecydowanie więcej, aniżeli 26 ton wapna z Nordkalku. Koledze przywiózł 7 aut i wszystkie ważył i na każdym było około 30 ton. A dlaczego? Wapno było wożone pociągiem wagonami po 60 ton, a jako, że młody kierowca i nie daleko bez punktów kontrolnych to ryzykował - owszem auta były przeładowane. Nie zmienia to faktu, że warto ważyć dla pewności.

Było więcej a dlaczego?Bo Nordkalk jest drobniejszy.(jak kilo pierza i kilo metalu-waga ok ale oblętość już nie.

#15 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 02 grudzień 2014 - 21:18

Jednego roku Nordcalk, drugiego z Morawicy i nie zauważam różnicy...... Tak samo się rozpływa. Wcześniej pisałem jaki bubel mi przywieźli ze zananej firmy od której sam pewnie środki kupujesz.... jak kamienie w Nordcalku były to dziękuje i nigdy więcej. Uważam że wystarczy węglanowe dawać reguarnie i spokojnie dążyć do odczynu obojętnego. U mnie były kawałki że żyto na górkach nie chciało roosnąć a teraz jest już ok.... Jak ktoś chce wierzyć w marketing to niech wierzy a ja nie będe przepłacał za to samo.....

#16 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 02 grudzień 2014 - 22:58

Ja też z Morawnicy biorę ,teraz też mam odpad z inowrocławia bdb się rozpuszcza . Zobaczymy co z tego będzie .A łódki staram się ważyć narazie ok

Edytowany przez magik0578, 02 grudzień 2014 - 23:02.

#17 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 02 grudzień 2014 - 23:17

Jednego roku Nordcalk, drugiego z Morawicy i nie zauważam różnicy...... Tak samo się rozpływa. Wcześniej pisałem jaki bubel mi przywieźli ze zananej firmy od której sam pewnie środki kupujesz.... jak kamienie w Nordcalku były to dziękuje i nigdy więcej. Uważam że wystarczy węglanowe dawać reguarnie i spokojnie dążyć do odczynu obojętnego. U mnie były kawałki że żyto na górkach nie chciało roosnąć a teraz jest już ok.... Jak ktoś chce wierzyć w marketing to niech wierzy a ja nie będe przepłacał za to samo.....

To że były kamienie jak napisałeś to może być wina pośrednika przy przeładunku u którego kupowałeś.Ja u siebie nie miałem żadnego.Piszesz "Uważam że wystarczy węglanowe dawać reguarnie" a czyż Nordkalk to nie węglan?Owszem jest drogi ale wydaje mi się że drobniejsze wapno szybciej wchodzi w reakcję co przyśpiesza jednak odkwaszenie gleby.Popraw mnie jeśli się mylę.W tm roku zastosowałem tańszy odpowiednik Nordkalka i będę obserwował wyniki.

#18 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 03 grudzień 2014 - 01:09

Było więcej a dlaczego?Bo Nordkalk jest drobniejszy.(jak kilo pierza i kilo metalu-waga ok ale oblętość już nie.

Tak Nordkalk jest bardziej rozdrobniony. Ogólnie też słyszałem, że niby Nordkalk bierze z innych kopalni, że niby z Morawicy i.t.p. Sam sprawdziłem i było to zupełnie inne wapno, Nordkalk rozdrobniony bardzo mocno. Co do wagi - ja nie ważyłem i głowy nie położe, ale kolega ważył kilka tirów i na każdym było około 30 ton - mam to z wielkiej litery napisać? Bo ciągle słysze jakieś wątpliwości, skoro nie wiecie jak było. Na dokładke dodam, że drugi kolega też kupił 4 tiry i 2 zważył i też się zgadzało, no ale fakt może akurat na tych co nie ważone było po 20 ton... nie wiem :P

Edytowany przez Darekpol, 03 grudzień 2014 - 01:10.

#19 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 03 grudzień 2014 - 22:01

Ok.Ja przyjmuję do wiadomości.Powtórzyłem tylko to co usłyszałem w kopalni Morawica i od jednego z przewoźników o wadze zestawu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 03 grudzień 2014 - 22:28

Tak Kriss zgadza się wina leży w moim przypadku u pośrednika bo wagony prawdopodobnie były wysypane na bocznice a następnie ładowarką sypane na łódki i faktycznie z kopalni na pewno jest ok, ale u mnie na podwórku też musi być ok a jak nie to niech się bujają i już kupca stracili...... ale jak przedstawicil przyjeżdża i mówi że Nordcalc jest taki dobry i w ogóle chwali to jego za***nym obowiązkiem jest dopilnować że wszystko ma się zgadzać. Jeśli chodzi o działanie to oczywiście masz racje......im drobniejsza granulacja tym szybsze odkwaszanie. Parametry Wapna węglanowego z Morawicy: CaCO3-94-98%, CaCO-50-53%,aktywność chemiczna 93. Sprzedają odmianę 04 czyli podejrzewam rozdrobnienie raczej takie jak Nordcalk. Jeśli tak jest to działanie 100% takie samo. Ale marketing robi swoje panowie.....