Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla kóz rasy saaneńskiej

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share elessar1410

elessar1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 01 luty 2014 - 17:30

Hodowla kóz rasy saaneńskiej Witam

Zainteresowany jestem rozpoczęciem hodowli kóz razy saaneńskiej i alpejskiej. Początkowe stado miałoby 100 sztuk kóz dojnych. Docelowo jednak chcę wybudować koziarnia na 1200 sztuk kóz. Gospodarstwo które posiadam jest małe, jednakże obok mnie jest lotnisko a co za tym idzie prawie 300 hektarów łąk. Dodatki paszowe takie jak poekstrakcyjna śruta sojowa, młóto browarne czy też sieczka kukurydziana byłyby zakupywane. Byłby to rodzaj działu specjalnego. Mleko pozyskane od kóz początkowo sprzedawałbym do mleczarni Turek, która skupuje je w cenie około 2 złotych za litr. Kozy brakowane szły by pod nóż tak samo jak część koźląt - najlepsze koźlęta szły by na powiększenie stada

Moje pytania to - czy ktoś zajmuje się HODOWLĄ KÓZ RAS MLECZNYCH? (2 -3 sztuki to hobby nie hodowla)

Jak wygląda sytuacja ogólna na rynku mleka koziego oraz obrotu mięsem kozim?

Prosiłbym o podanie różnego rodzaju zastrzeżeń i uwag dotyczących projektowania budynku koziarni - ja swój dopiero mam zamiar postawić i dlatego pytam. Zawsze lepiej znać opinię osób doświadczonych.

Jak wygląda prosta kalkulacja - rozrachunek kosztów i zysków

Prosiłbym o fachowe odpowiedzi, ponieważ liczę na nowe informacje na temat hodowli - komentarze w stylu "mam 2 kozy, które jedząchwasty i trzymane są w starej budzie dla psa autorowi komentarza nie dodadzą (choć przydałoby się) Ilorazu inteligencji"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla kóz rasy saaneńskiej Dzisiaj, 05:20
  •  

#2 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 01 luty 2014 - 23:11

Hodowla kóz rasy saaneńskiej A lotnisko w ciaglym uzytku? Bo jesli tak to moze stanowic problem.

#3 Share elessar1410

elessar1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 02 luty 2014 - 15:00

Hodowla kóz rasy saaneńskiej Nie - lotnisko nie jest użytkowane. Był plan, że pójdzie pod fabrykę Volkswagena ale nic z tego. Chcieli je reaktywować, ale ostatecznie zakończono próby reanimacji.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 03 luty 2014 - 09:49

Hodowla kóz rasy saaneńskiej Na taka skale to ci raczej nikt nic nie podpowie bo to wciaz jest slabo rozpowszechniona hodowla i produkcja w polsce. Poogladaj filmy na youtube pojedz do kogos kto hoduje i produkuje na wieksza skale w necie napewno znajdziesz namiary obejrzyj i popytaj. Napewno hale udojowa bedziesz potrzebowal ale jak ona ma wygladac to nie zabardzo wiem, napewno zakup specjalnych dojarek. Jedz do osirodka doradztwa rolniczego i dowiedz sie czy produkcja nie jest kwotowana aby przypadkiem i czy jakies specjalne warunki musisz spelnic. A jesli juz byles tu czy tam i to czy tamto wiesz to podziel sie wiedza bo na ten temat jest malo info a twoja wiedza moze przydac sie komus innemu

Edytowany przez vbox33, 03 luty 2014 - 09:51.

#5 Share elessar1410

elessar1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 03 luty 2014 - 17:44

Hodowla kóz rasy saaneńskiej Dziękuje za radę. Do ośrodka rolniczego wybiorę się wiosną, bo teraz w pracy siedzę. Co do tego jak to ma wyglądać, to zaprzyjaźniłem się z youtube-m i coś tam już wiem. Chcę pojechać na przyuczenie do Holandii latem i zdobyć doświadczenie w tej branży. Dodatkowo chce znaleźć gospodarza, od którego kupię dobre stado na start. Kolejnym problemem jest inseminacja - w naszym kraju jest raptem 2 czy 3 inseminatorów zajmujących się inseminacją kóz, jednak ten problem już rozwiązałem.

Jeśli Ktoś ma jakieś pytania na które mógłbym odpowiedzieć to proszę pisać.

#6 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 03 luty 2014 - 18:38

Hodowla kóz rasy saaneńskiej Stado z zagranicy najlepiej. Kurs zrob sam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share elessar1410

elessar1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 04 luty 2014 - 00:23

Hodowla kóz rasy saaneńskiej Stado będzie z francji albo niemiec ale nie pierwsze z brzegu bo chodzi mi o podobne warunki klimatyczne. Znam gościa, który stracił w ciągu 3 lat sporą część stada z zagranicy, bo nie uwzględnił czynnika środowiskowego. Co do kursu to inseminacja będzie naturalna, ponieważ jest problem z zdobyciem nasienia w szczególności wartościowego genetycznie. Ja jedyne co to będę robił, to sterował terminem pokryć i wykotów.

#8 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 16 luty 2014 - 13:49

Hodowla kóz rasy saaneńskiej Kolego elessar1410 i dowiedziales sie czegos ciekawego w temacie? Najbardziej ciekawi mnie czy ta produkcja mleka jest kwotowana.

#9 Share nubirek

nubirek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 18:59

Hodowla kóz rasy saaneńskiej produkcja mleka koziego i owczego nie jest kwotowana. U nas w Nowym Sączu w instytucie było nasienie mrożone kozłów rasy saaneńskiej i alpejskiej sprowadzone z Francji.

Ta cena 2 zł /litr to trochę mała mi sie wydaje. Najlepiej byłoby samemu przetwarzać na sery itp ale inwestycja w małą nawet mleczarnie to są spore kwoty.

No i jeśli chodzi o zbyt na dużą skalę to w Polsce ciągle kozie produkty są mało popularne.

#10 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:hodowla i szkolenie psów pasterskich
    http://piesfarmerski.pl/

Napisany 13 czerwiec 2014 - 15:27

Hodowla kóz rasy saaneńskiej uważaj- widziałem niedawno takie niespełnione ambicje które pogrzebały choroby- przy kupn ie stada uważaj na wirusowe zapalenie mózgu i stawów u kóz- to straszna klątwa tego biznesu a stad niezakażonych jest strasznie mało szczególnie w europie zachodniej, choć u nas ponoć niemal wszystkie też sa a wtedy masz mleczność średnią stada na pozionie 1,5 l i klapa, z tym mięsem też nie szalej, zbyt jest słaby

#11 Share soser111

soser111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 14 czerwiec 2014 - 09:01

Hodowla kóz rasy saaneńskiej Posiadacie jakieś plany koziarni? Jeśli tak, to prosiłbym o wstawienie :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share Laleczka

Laleczka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 05 październik 2014 - 20:51

Hodowla kóz rasy saaneńskiej

Posiadacie jakieś plany koziarni? Jeśli tak, to prosiłbym o wstawienie https://www.agrofoto..._DIR#/smile.png

polecam forum kozoland.ubf.pl/forum/index.php tam sa fotki i plany