Majster21

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t

Polecane posty

Ferdek07    75

Fajnie, przecież mogli równie dobrze powiedzieć dziewczynie że może jeżdzić pojazdem ciężarowym o masie własnej do 3,5 t. a nie DMC do 3,5 t. i też byli by wporządku bo C pewnie też nie prowadzą?

To powiedzieli mi jak z nią byłem płacić za kurs, na szczęcie inne szkoły były bardziej kumate w przepisach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1318

Kategoria B to tylko ciągnik i max jednoosiówka,kategoria B+E to ciągnik i przyczepy i nie ma znaczenia waga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

żadnej jednoosiówki nie możesz ciągnąć ciągnikiem z kat B, nie ma w przepisach podziału na jednosiówkę i wielosiówkę przyczepa to przyczepa i już nie ważne czy ma 400kg dmc czy 10t nie możesz ciągnąć żadnej przyczepy z tablicą rejestracyjną, możez wszytskie maszyny rozrzutniki prasy opryskiwacze ale przyczepy rejestrowanej NIET

Edytowano przez Ferdek07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Dobra zapomniałem o tym, ale poza przyczepką samochodową o dmc 750kg i tak żadnej wiekszej jednosiówki ciągać nie wolno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy01    0

Większość osób jednoznacznie kojarzy ciągniki rolnicze z kategorią T. Jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, ale za kierownicą tzw. „traktora" usiąść może także osoba posiadająca prawo jazdy tylko kategorii B. Nie obowiązują tutaj żadne ograniczenia wagowe. Dopuszczalna masa całkowita ciągnika może przekraczać 3,5 t i w wielu przypadkach tak jest, np. popularny w Polsce Ursus 1614 waży ponad 5 t. Problem w tym, że posiadacz kategorii B nie może już np. jechać ciągnikiem z przyczepami załadowanymi np. kilkoma tonami zboża lub ciągnąć za sobą kołowe narzędzie rolnicze. Bez przeszkód natomiast, posiadacz kategorii B może korzystać z dróg publicznych w sytuacji, gdy ciągnik wyposażony jest w rolniczy sprzęt podwieszany np.: pług, siewnik, kultywator, rozsiewacz nawozów itp. Do innych, większych narzędzi, takich jak np. kołowy opryskiwacz, roztrząsacz obornika, kombajn ziemniaczany, wymagane jest posiadanie kategorii T lub E (np. B+E). Ta ostatnia kategoria może być stosowana jako odpowiednik kategorii T. Główna różnica polega na tym, że o kategorię T można się ubiegać w wieku 16 lat, zaś o kategorię B+E w wieku 18 lat.

 

Ogólna zasada w przy korzystaniu z narzędzi rolniczych jest taka, że do wszelkich urządzeń podwieszanych wystarczy prawo jazdy kategorii B. Podobnie zresztą, jak w przypadku samochodów osobowych – do korzystania z tylnego bagażnika rowerowego nie są wymagane dodatkowe uprawnienia. Narzędzia rolnicze, które posiadają koła, należy traktować jako przyczepy, zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym: „przyczepa – pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem”. Jeżeli jednak masa narzędzia kołowego będzie mniejsza niż 750 kg, wtedy będziemy mieli do czynienia z przyczepą lekką. W takim przypadku kierowcy ciągnika rolniczego wystarczy kategoria B.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z tym rozrzutnikiem, opryskiwaczem kołowym itd. możesz się mylić, będąc maszyną zaczepianą i ciągniona na własnych kołach powinna podlegać pod obowiązek rejestracji tak jak i przeglądów technicznych. Dlaczego zatem tak nie jest?

Proszę o podanie podstawy prawnej umożliwiającej podciągnięcie takich maszyn pod definicję przyczepy.

 

Przy okazji przeczytaj sobie cały ten temat http://www.agrofoto.pl/forum/topic/22186-rejestracja-rozrzutnikow/

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Romik3
      Możesz  przejrzeć dowolną Księgę Wieczystą, poznać nazwisko właściciela nieruchomości , numer KW. Wydrukować  każdą   Księgę Wieczystą nieruchomości anonimowo. Wystarczy Ci tylko sam adres nieruchomości (mieszkania, domu, działki).  Czasami warto w razie chęci kupna mieszkania, nawet od developera, lub też wynajęcia. Przejrzysz  nie tylko wpisaną hipotekę, ale również prawa osób trzecich, np. tak zwane „dożywocie” . Dzięki dobrej wyszukiwarce wyniki wyszukiwań otrzymasz natychmiast. Wystarczy tylko adres lub numer geodezyjny działki.  Wydrukujesz też Urzędowe dokumenty takie jak Opis, Wyciąg lub Zaświadczenie, które będą miały taką samą moc prawną jak te otrzymane w Sądzie w Wydziale Ksiąg Wieczystych.
      https://albertkredyty.pl/kw/odpis/
    • Przez raf08ca
      witam, od 20 lat uprawiam działkę. Działa należy do Miasta czy moge przez zasiedzenie przejąć działkę na własność? wcześniej tą działkę obrabiał przez 50 lat ojciec.
    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj