Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy to dobry pomysł...

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Hodowla

Napisany 28 luty 2012 - 21:15

Czy to dobry pomysł... Witam forumowiczów.
Jak większość z nas chciałbym mieć jakieś własne żródło dochodu np. z gospodarstwa rolnego, a nie bać się o jutro i robić u prywaciarzy za niewolnika.
Jako, iż wiosna już niedługo czas pobudzić się do działania.Konkretnie mam zamiar kupić (jestem w trakcie poszukiwań) dwie krowy, które posłużą mi jako mamki. Jeśli będą dawały się doić obcym cielętom to dobrze, a jeśli nie to doił bym je i dawał cielakom w wiwderkach.Kupował bym byczki kilkudniowe odpajał na pełnym mleku + CJ przez ok miesiąc i sprzedawał do chowu.Zaznaczam, że mam dobry dostęp do cieląt.
Worek preparatu mlekozastępczego to koszt ok 150 zł, a worek to za mało by cielak mógł sie ładnie zabrać, do tego CJ ok 60 zł worek tak, że koszta są duże i taki krótki wychów jest nieopłacalny.Natomiast krowie mleko mało iż jest pełonwartościowe, cielak rośnie po nim w oczach, to miał bym je prawie za darmo.Zakładam, że dwie krowy dające ok 10l mleka na dzień sztuka, pozwoliły by mi utrzymywać 2-3 cieląt, do mleka oczywiście CJ i małe ilości śruty.
Jeśli było by to opłacalne to nie zastanawiał bym się tylko zwiększył obsadę do np. 4 krów.Plusem tego typu działalności rolniczej wydaje mi się stosunkowo nieduża ilość poniesionych kosztów, bo produkcja mleka to ciągłe normy, parametry, niezgodności co trzeba rekompensować drogimi paszami, środkami czystości i antybiotykami...A mleko dla cieląt nie musi być niewiadomo jak idealne.Mało tego przy takim typie chowu praktycznie co miesiąc mamy dochód jeśli wszystko idzie po naszej myśli to ze sprzedarzą tego typu towaru nie ma najmniejszego problemu ;)
Jeśli ma ktoś jakieś doświadczenia z tego typu odchowem to proszę o rady i spostrzeżenia.
Słucham waszych opinii.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy to dobry pomysł... Dzisiaj, 05:58
  •  

#2 Share argoz

argoz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 28 luty 2012 - 22:16

Czy to dobry pomysł... Jeżeli masz dostęp do cielaków to dobrze, ja mam 3 krowy i tak robię tylko jak jest potrzebny cielak to przweażnie nie ma gdzie kupic. W moim przypadku takie kupowanie od różnych gospodarzy wiąże się z ryzykiem przywiezienia jakiejś choroby do stada. Cielaki też różnie rosną, kupiłem na począdku listopada dwa i jeden 10 stycznia miał 147kg a drugi 22 luteg 133kg-(kupiony był z chorobą, miałem brac dwa ale jeden padł). Roboty przy nich jest dużo bo trzeba nauczyc ssac, poic 3 a potem 2 razy dziennie. Przy większej ilości to jest sens chodzic bo przy dwóch to trochę strata czasu.
Jakbyś kupil jeszcze jakieś simentalki to miałbyś przynajmniej swego ładnego cielaka a na takie jest najwięcej chętnych. :)

#3 Share Pawel0792

Pawel0792

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo:)

Napisany 28 luty 2012 - 22:21

Czy to dobry pomysł... A posiadasz jakiś areał ziemi ornej lub łąk lub dzierżawę?? żeby utrzymać np. te 4 krowy? albo nie lepiej jakieś mięsne chować?

Edytowany przez Pawel0792, 28 luty 2012 - 22:23.

#4 Share baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 29 luty 2012 - 05:29

Czy to dobry pomysł... Tak mam 4ha ornego i 1ha łaki plus dzierżawa.

#5 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 29 luty 2012 - 11:57

Czy to dobry pomysł... Ile przewidujesz wydać na krowy? Żeby kupić krowę w laktacji, albo cielną, trzeba dać min. 4,5tys.Raczej będziesz musiał doić , bo malo prawdopodobne,żeby trafiły Ci się takie, co pozwolą się doić każdemu cielakowi, a nawet jeśli, to te przedsiębiorcze "ukradną" mleko gamoniom i wynik będzie kiepski.Zasadniczo jednak pomysł niezły , ale wtedy chyba lepiej trzymać je na "eksportówki"

#6 Share ilidan

ilidan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 29 luty 2012 - 13:02

Czy to dobry pomysł... Gzie kupic takie cielaki , u mnie jest kryzys nigdzie ani widu ani slychu.nie da sie kupic zadnego cielaka:(
odnosnie pomyslu zadna nowosc, wiele os. tak robi.
Boże widzisz a nie grzmisz
-Widzę tylko plastik prądu nie przewodzi

#7 Share Maroslaw0770

Maroslaw0770

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 29 luty 2012 - 14:13

Czy to dobry pomysł...

Jeżeli masz dostęp do cielaków to dobrze, ja mam 3 krowy i tak robię tylko jak jest potrzebny cielak to przweażnie nie ma gdzie kupic. W moim przypadku takie kupowanie od różnych gospodarzy wiąże się z ryzykiem przywiezienia jakiejś choroby do stada. Cielaki też różnie rosną, kupiłem na począdku listopada dwa i jeden 10 stycznia miał 147kg a drugi 22 luteg 133kg-(kupiony był z chorobą, miałem brac dwa ale jeden padł). Roboty przy nich jest dużo bo trzeba nauczyc ssac, poic 3 a potem 2 razy dziennie. Przy większej ilości to jest sens chodzic bo przy dwóch to trochę strata czasu.
Jakbyś kupil jeszcze jakieś simentalki to miałbyś przynajmniej swego ładnego cielaka a na takie jest najwięcej chętnych. :)

Po co poić 3 razy, ja odrazu poję dwa i jest dobrze..

Edytowany przez Maroslaw0770, 29 luty 2012 - 14:16.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 29 luty 2012 - 18:58

Czy to dobry pomysł... Ile przewiduję wydać na krowy...
Nie potrzebuję wybitnych mlecznic, jak da mi 8l na dzień to będe zadowolony, cielakowi starczy.Najlepiej simentalki... :)
Chciałem zaznaczyć, że nie posiadam sianokiszonki tylko siano i śrutę, jak myślicie czy kupując krowe z dobrobytu po QQ, sianokiszonce i różnych cudach nie zbiednieje ona zbytnio?

Edytowany przez baranek, 29 luty 2012 - 19:11.

#9 Share argoz

argoz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 29 luty 2012 - 19:26

Czy to dobry pomysł... Myślę że nie zbiedniej , ja kukurydzę daję zimą a latem to trawa, siano, śruta. :)

@Maroslaw0770 jak ma tydzień to dwa razy dziennie, ale jak się trafi taki maluch na którego zmiana mleka działa źle to chyba kilka dni się można pomęczyc aby się przyzwyczaił.

Edytowany przez argoz, 29 luty 2012 - 19:28.

#10 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 01 marzec 2012 - 20:46

Czy to dobry pomysł... Ja robię tak jak ty planujesz, to jest dobre wyjście. U mnie doi się od początku, nie ryzykujemy złamania bądź innych urazów u cielaków. Trochę się narobisz przy udoju ale masz 100% pewności, że cielakowi się nic nie stanie. Jak nie wymagasz dużo od krówek to bierz polskie i za nie dopłaty to też dobry pieniądz,

Edytowany przez PeterG14, 01 marzec 2012 - 20:47.

#11 Share baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 01 marzec 2012 - 21:08

Czy to dobry pomysł...

Kolego PeterG14, jeśli można to prosił bym o kontakt na gg, miałbym pare pytań o ile nie sprawilo by to problemu ;)

#12 Share agrouki

agrouki

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:wódka i sex

Napisany 01 marzec 2012 - 21:25

Czy to dobry pomysł... mleko zastepcze jest tansze niż 150 bo milsan-135 a westmilk-96 ja mieszam te dwa i mam git mliczko i byczko rośnie zdrowo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 01 marzec 2012 - 21:32

Czy to dobry pomysł...

Kolego PeterG14, jeśli można to prosił bym o kontakt na gg, miałbym pare pytań o ile nie sprawilo by to problemu ;)

Pisz na PW jak będe na AF to Ci odpowiem bo nie mam GG w chwili obecnej a po drugie mało czasu bo praca się zaczyna. To co mam na koncie jest już nieaktualne niestety :(

Edytowany przez PeterG14, 01 marzec 2012 - 21:33.