Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Jolka    0

z tego co ja wiem to jęczmień jest rośliną wskaznikową przy braku wapna w glebie musisz szybko dać coś pogłównie (czytałam ostatnio w Top Agrarze)


Kolce mają Róże. Nikt nie chce róż dla kolców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Moderato jest bardzo dobre, plonuje świetnie, a ponadto toleruje kwaśną glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Elo Panowie!!!

 

Mam pytanko. Nigdy jeszcze mnie miałem pszenżyta jarego. Powiedźcie mi jak ono plonuje, uprawa jest cięższa jak z ozimym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

plonuje gorzej niż ozime przynajmnij u nas. I jest problem z wymłuceniem zawsze zostaje w kłosie chocby nie wiem co robic.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazikow    8

Mam takie pytanie otóż czy Moderato sieje się tylko na słabszych glebach piachy klasa IV i czy można zasiac je na bardzo dobrej ziemi klasa I lub II i ile siejecie na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

Ja mam Moderato i sieje je na IV i V bo tylko takie klasy posiadam. Co do ilości wysiewu to trzeba siać rzadko bo ta odmiana silnie się krzewi, ja sieje tak ok. 180 kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja w tym roku mam posiane Grenado i Sorento. sorento jest już zebrane plon 7 - 8 ton z ha na ziemi 3- 4 klasa. Siałem go 150 kg na ha. Odchwaszczanie na jesieni glean a wiosną mustang na skrócenie stabilan 2l na ha i od mączniaka bumper super 1l na ha+ dolistny nawóz z mikroskładnikami. Schodzi szybko z pola wiec można go polecić jako przedplon dla rzepaku. Grenado jeszcze stoi i czeka lepszej pogody, chociaż jest już z deka porośnięte; mimo że to odmiana karłowata można ją łatwo wyłożyć ( w tamtym roku 2/3 plantacji legło) Sieje go 140 kg na ha ( jest to jedna z najmocniej krzewiących się odmian pszenżyta ) odchwaszczanie takie jak przy soretno ale bez skracania i bez fungicydów spodziewany plon 6 t na ha na ziemi 5-6 klasa. Nawożenie N przy obu odmianach to dwie dawki po 150 kg saletry amonowej. Region Podlasie.

Miałem doczynienia też z Kazo ale ono lubiło wymarzać więc zrezygnowałem. W okolicy dobra opinią cieszą się jeszcze odmiany moderato i witon ( podobno bardzo dobra). Na koniec zachęcam do rzadszych siewów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek123    0

Mam 10 ha w jednym kawalku - ziemia klasy 5 i 6.

Czy ktoś doradzi mi odmianę na tą klasę ziemi?

Jakie nawożenie mam zastosowac i jakie środki ochrony roślin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartus16    10

ja polecam odmiane sosna zwyczajna hehehe ;) a tak po za tym to ja nie widze sensu uprawiac gleb tej klasy ;)


Jeżeli każdy pomysł wydaje Ci sie genialny to dopij wódkę i idz spać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

byś sie zdziwił co taka gleba potrafi, jeżeli jest dopieszczona i popada w odpowiednim czasie... ;)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartus16    10

wiem bo mam nie caly 1 ha takiej ziemi i tam od kad pamietam siejemy zyto hahaha bo nic wiecej nie urosnie ;)


Jeżeli każdy pomysł wydaje Ci sie genialny to dopij wódkę i idz spać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek123    0

bartus16 dzieki za rade.

Moją radą dla Ciebie natomiast bedzie zmiana głowy , przyda Ci się.

Czy mogą tu się wypowiedziec normalni ludzie/rolnicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartus16    10

sam jesteś nie normalny bo normalni ludzie nie uprawiają takiej gleby przynajmniej j u mnie ;) jak mnie nie znasz to mnie nie oceniaj dobre!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

 

ps milo mi ze moglem pomoc hahahahaha ;)


Jeżeli każdy pomysł wydaje Ci sie genialny to dopij wódkę i idz spać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek123    0

^ to masz bardzo ciekawych ludzi/znajomych.

Ja doceniam każdą glebę w przeciwienstwie do Ciebie i jesli nie masz nic do powiedzenia , co mogłoby mi naprawde pomóc , to SIĘ NIE WYPOWIADAJ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Ja bym radził wam pohamować. Bo polecą % i po co wam to ?? ;)


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol5211    0

no baruts16 moze lepiej wcale zadnej ziemi nie uprawiac bo nic nie urosnie ;) wez przestan a ja bym ci radził zasiac na tym polu żyto albo jęczmien ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Niech spróbuje najpierw żytko a potem w zależności od plonu możesz sprobować pszenżyto. Jak tak jak mówił @pioter gleba będzie "dopieszczona" może ładnie sypnąć. ;)


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel88    7

najpierw zrób badania gleby, jeśli chodzi o uprawy na takich ziemiach to może być: pszenżyto (odmiany moderato, kitaro, janko), owies, żyto, łubin żółty (zapewnia świetne stanowisko pod następne rośliny), jeśli masz hodowlę bydła może być sorgo (odmiana sucrosorgo 506) lub mieszaniec sorgo z trawą sudańską - nutri honey, radzę też zajrzeć na podany link, jeśli chodzi o nawożenie to możliwie często powinien być stosowany obornik, można eksperymentować z EM-ami które podobno doją najlepsze efekty na słabych ziemiach, poza tym stosowanie poplonów: facelia (lepsze pobieranie P i K), łubin żółty (lepsze pobieranie N), gorczyca (jest fitosanitarna- czyści pole), seradela (poprawia ogólną strukturę gleby), dobrze jakbyś stosował nawożenie dolistne: mocznik+siarczan magnezu+nawóz dolistny niektóre można łączyć z herbicydami i fungicydami, jeśli chodzi o same opryski to najlepiej na jesieni, materiał siewny powinien być zaprawiony, wapnowanie przeprowadzane wg zaleceń wapnem węglanowym( 1/3 może być w formie wapna węglanowo magnezowego, ważne jest aby ograniczyć ilość zabiegów takich jak: orka, kultywatorowanie, bronowanie ect. ponieważ to wysusza glebę,

ale posta strzeliłem :);):o;)

www.zytostuletnie.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

Ja bym Ci polecił Moderato my sieliśmy też na słabszej ziemi i plony były nawet nawet ;) Moderato produkuje Danko jak by cos ;)


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam ci pszenżyta odmiany Zorro, ale zostało wypisane z rejestru w tamtym roku. A jak będziesz chciał inną to tylko krotko słomą odmianę.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1531

do kolegi @bartus16. ja mam glebe klasy od 3 do 6 i na 5 i 6 sieje pszenzyto. w mojej galerii mozesz zobaczyc sobie jakie klosy moga urosnac na takiej glebie jezeli dobrze sie nawozi. plon jaki dostalem w tym i w ubieglym roku to ok. 6,5 t/ha i wedlug mnie to bardzo dobry wynik jak na taka ziemie. o taka glebe trzeba dbac to wtedy kukurydza potrafi nawet urosnac do 3,5 m a nawet 4m. ja przed orka daje duzo obornika i po orce przed siewem sol potasowa, mocznik i saletra amonowa. czasami potrzeba wiecej azotu to po wschodach daje jescze raz moczniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek123    0

do kolegi henius91 jakbys mogl mi powiedziec jakie dawki stosujesz soli potasowej i saletry i mam pytanie czy mocznik nie powinien byc wymieszany z gleba ze wzgledu na straty azotu,jezeli chodzi o odmiane przenzyta ozimego tez myslalem o moderato

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A może zdecydowałbyś się na żyto mieszańcowe, podobno plony są naprawdę ładne. Jeśli chodzi o pszenżyto to również polecam Moderato, mi w tym roku ładnie sypał Witon, ale gleba trochę lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek123    0

kolego ja w swoim gospodarstwie uprawiam 4 rodzaje zboz zyto przenzyto owies gryka bo nic innego nie chce rosnac jesli chodzi ozyto jaka odmiane bys polecil ,ja myslalem o dankowskim diament

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj