MECHANIZATOR

Technologia kompostowania obornika

Polecane posty

MECHANIZATOR    159

no dobra jak wywiozę ten kompost i np płyta jest pusta i zaczynam wywozić na nią obornik to kiedy wykonać pierwszy zabieg skoro co dwa trzy dni wyrzuca się gnój od świń.To wychodzi na to że musiałbym co 2 tygodnie napowietrzać?????????? czyli cały czas??? a może jak się trochę uzbiera to wtedy. ale jeżeli mam chów świń na głębokiej ściółce to rozumiem że wtedy jak wyrzucamy całą partie obornika to wtedy możemy go dwa razy napowietrzyć co dwa tygodnie i będzie kompost. Czy po prostu jak się więcej uzbiera na płycie to wywieźć na pole rozrzutnikiem w jedno miejsce na kupę i przy okazji się napowietrzy a po dwóch tygodniach znów napowietrzyć( przerzucić turem ) i później kiedy będę chciał to rozwieźć kompost po polu. tak w ogóle ciekawy temat bo wybudowałem płytę i jak okaże się że nie będzie potrzebna to trochę się wkurzę. Chyba że przyda się do kompostowania.

 

 

sory że odpisuje dopiero teraz ale dawno nei zagladałem do tematu

 

wiec sprawa wyglada w ten sposób że jeśli masz codziennie małe ilosci obornika to nazbieraj z dwuch tygodni i wtedy napowietrzaj - będzie przynajmniej jakaś taka cykliczność - co do głębokiejściółki to nie ma problemu - jest jescze kwestia taka ze drugie napowietrzanei też najlepiej zrobić rozrzutnikiem bo samo "przetrząśniecie" turem może byc niewystarczajace


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elessar1410    3

Co aeratora to widziałem filmik jak facet zrobił sobie sam aerator taki niewielki. Coś dla tych, którzy nie mają codziennie większej ilości obornika. Zrobiony był na Tuz, napędzany wałkiem, jako przekładnia kątowa służył most od ciężarówki a dalej połączone to było z adapterem podobnym do tego z rozrzutnika. W sumie pewnie niewielkie pieniądze za takie coś. Owszem ten fa filmiku nie olśniewał, ale zawsze można coś pokombinować - w sumie nie bez powodu powstał dział specjalny na forum o nazwie: Zrób to sam. Liczyłem, że budowa takiego sprzętu wyniesie około 10 tysięcy, więc sądzę, że lepiej się pomęczyć i zbudować takie cudo, zamiast wydawać najmniej 50 tysięcy złotych. Z drugiej zaś strony jest jeszcze PROW i zawsze można zmniejszyć koszty takiej inwestycji.

 

Edytowano przez elessar1410

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no przy mniejszych ilosciach zawsze mozesz skorzystac z rozrzutnika


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamberszol    26

witam....

przerobiłem płyte gnojową w związku z korzystaniem w produkcji świń efektywnych mikroorganizmów, nie chciałem aby ten cenny nawóz sie rozlewał na boki jak to było dotychczas. Moje wrazenia po 2 miesiecznym użytkowaniu: jest go zdecydowanie mniej 10 cm pod obornikiem nie ma słomy tylko taki chumus jakby i jest to bardzo związane, obornik nie paruje co ciekawe nawet przy przerzucania z miejsca spod tasmociągu na ta główna kupe czarną fermentowaną.... w razie pytań pisac...dsc00389xp.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rwnuq    0

Witam...

odświerzam temat, czy ktoś może podzielić się wnioskami na temat napowietrzania obornika, jestem zainteresowany związku z moim profilem produkcji tj. drób: kurczaki i indyki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boo45    29

Witam

Panowie, a jak wygląda obecnie formalnie sprawa z kompostowaniem obornika. Musi być do tego płyta obornikowa, czy też można robić to na polu[składowanie na pryzmie+wykorzystanie rozrzutnika jako aeratora].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Moim zdanie areatory powinny byc wrecz nakazane przy produkcji drobiu. Po to aby zwalczac groznie bakterie beztlenowe typu clostridium. I niedopuszczalne jest aby w oborniku znalazly sie padle zwierzęta czy ich resztki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Posiadam w sprzedaży wapno cukrowniane możliwość transportu pod wskazany adres lubelskie Podkarpacie podlaskie mazowieckie 
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj