Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla mamek.

92 odpowiedzi na ten temat

#1 Share zetorproxima85

zetorproxima85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 16 październik 2011 - 17:42

Hodowla mamek. Witam, mam aktualnie 6byczków, ale mam także pomysł z hodowlą mamek, czy opłaca sie kupić 3-4 jałówki miesne, takie po 70-100kg, odchować, dopuścić i trzymać przy nich cielaki i tak w kółko. Jałówki bym zostawiał na kolejne mamki, a byczki wiadomo na sprzedaż (duże). Moje pytnie brzmi, czy opłaca sie od 3-4 jałówek zaczynać? bo na tyle mi pozwalają fundusze itd. czy od razu trzeba z 20 ? Jeżeli chodzi o pasze to bedzie ;] mam 35ha ornych i 4ha łąki, na tym dam rade, a jak nie to łąkę sie wydzierżawi ;] Proszę o pomoc i rozpisanie sie w tym temacie :) Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.
P.S ile trzeba dać za jałówki 50% miesne, żeby tylko nie trzeba było ich doić ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla mamek. Dzisiaj, 17:05
  •  

#2 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 16 październik 2011 - 18:51

Hodowla mamek. Moim zdaniem warto. Mądrze kombinujesz , za małe jałóweczki zapłacisz ok.800 zł i po ok.2.5 roku będziesz miał pierwsze cielęta.Życzę Ci powodzenia.

#3 Share limousine

limousine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 17 październik 2011 - 08:50

Hodowla mamek. Moim zdaniem nie warto, tzn od takiej małej ilości zaczynać. Minie 20 lat zanim dojdziesz do porządnego stada, a tym samym do pieniędzy. A tak po za tym to nie kupisz jałówek w wadze 70-100 kg od normalnego hodowcy bydła mięsnego. NAjmniejsze sprzedajemy odsadki 200-250 kg w cenie 2000-2500 zł
Case 5140, NH T5060+MX T8, Zetor 7011, C330, Kramer 412

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 17 październik 2011 - 09:12

Hodowla mamek. Yhm...po 2,5roku od zakupu jałowiczek bedą się cieliły...nie masz pewności...może bedą same byczki, a może odwrotnie...potem ze dwa lata zanim owe byczki sprzedasz...trzeba czekać ok 4-5lat na zwrot jakichkolwiek poniesionych kosztów.

Co innego jeśli masz bydło mleczne. Masz zatem dochód z mleka, i dodatkowy ze sprzedaży byczków/ byków w 50% miesnych od krówek mlecznych.

#5 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 17 październik 2011 - 11:33

Hodowla mamek. Jak nie masz kasy na zakup zacielonych jałówek i traktowałbyś to tylko jakie dodatkowe źródło dochodu oraz z konieczności na wykorzystanie łąki to może by się opłacało gdyby ktoś ci sprzedał takie małe Jednak tak jak pisał mój poprzednik raczej hodowca bydła mięsnego nie sprzedaje takich małych bo musi ktoś chodzić z mamką Więc podstawowym problemem nawet nie jest opłacalność ale znalezienie sprzedawcy Natomiast odsadki znajdziesz na pewno gdzieś w swojej okolicy Jak masz mało kasy to kup choćby ze 2 odsadki jałóweczki i jednego byczka na rozpłód bo jak bedziesz miał tylko 2 sztuki to możesz mieć problem z wykryciem rui a takiego byka jak już urośnie i będzie z papierami to zawsze sprzedasz i zarobisz na nim Ja tez teraz miałem kupić same jałówki ale po głębszym namyśle wziąłem też byczka odsadka z papierami za 2700 zł

#6 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 17 październik 2011 - 12:39

Hodowla mamek. moim zdaniem kolega dobrze myśli. Jak dobrze poszuka to znajdzie małe jałoweczki 50% mięsne za nie duże pieniądze. Jak mu się taka ocieli to będzie miał ładnego cielaka no i taka krowa pół miesna odchowa spokojnie 4-5 cielakow w roku. Nie to co czyste rasowo mamki jeden cielak na rok.

#7 Share zetorproxima85

zetorproxima85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 18 październik 2011 - 18:43

Hodowla mamek. Hmmm... u nas można kupić jałówki 50% miesne po 500-600 zł takie 3-6 tygodni ;] niestety jak kupie je, to 5 lat bedzie tylko wkładanie, ale myślę że jak już zaczną się cielić to bedzie dobrze.

#8 Share padalec

padalec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:zimne piwo z sokiem,bez sępów obok

Napisany 18 październik 2011 - 21:33

Hodowla mamek. Czas szybko leci :rolleyes: Ja trzy i pól roku temu kupilam kila cielaków,jałóweczek 50 procent simentalera,i w tej chwili już po obejściu biegają ich dzieci,po ojcu simentalerze,a owe panie ponownie sa pozacielane.Tym razem troche poeksperymentowałam,mniejsze zostały pokryte limuzynem,a te duże błekitnym belgijskim.Wiosną zobaczę co z tego wyniknie :rolleyes:
Jak masz okazje to za takie pieniądze śmiało kupuj te jałóweczki.

#9 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 18 październik 2011 - 21:43

Hodowla mamek. Zetor jak masz okazje do kupienia to kupuj - mniej zainwestujesz to dłużej czekasz - taka jest zależność przy tej hodowli Jak masz możliwości aby trzymac i możesz sobie pozwolić aby czekać na zyski to się nie zastanawiaj tylko bierz Tylko ja bym zainwestował jeszcze w byczka do krycia - bo to daje pewność pokrycia, masz mniej roboty i nie musisz tak dokładnie obserwować - a tak jak pisałem -jak weźmiesz odsadka to nie stracisz bo jak ci urośnie i przyjdzie czas na wymianę buhaja to i tak ładna kasa wpadnie - no ale z tym możesz poczekać aż te jałówki trochę podrosną

Edytowany przez maroon, 18 październik 2011 - 21:46.

#10 Share zetorproxima85

zetorproxima85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 19 październik 2011 - 20:00

Hodowla mamek. To, że czas szybko leci to wiem, bo byczki mam ponad 10 miesiecy a czuje sie jakbym dopiero je poił :) Jakie klatki bym musiał mieć na te mamki ? Żeby miały troche miejsca i żeby sie cielaki mieściły ? I ile belotów siana, sianokiszonki i QQ potrzebuje na około 3-5 mamek + 3-5 cielaków (oczywiście jak dobrze pójdzie) I czy musze dawać śrut mamką? czy nie trzeba ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Miroslawa

Miroslawa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 12:56

Hodowla mamek. W naszym gospodarstwie zajmujemy się hodowlą bydła mlecznego 15 szt.3 krowy były zacielone nasieniem CH i dochowaliśmy się jałówek Najstarsza ma 17 miesięcy Moje pytanie, jakim nasieniem pokryć te jałówki aby w przyszłości zając się hodowlą mamek.Obecnie jałówki stoją na uwięzi Zgóry dziękuje za odpowiedz

#12 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 17:01

Hodowla mamek. moim zdaniem najlepiej je zacielić LM albo angusem tylko takim który jest polecany na jałówki.

#13 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 06 grudzień 2011 - 21:00

Hodowla mamek. Ja tez bym polecał na pierwsze zacielenie tych jałowek angusa lub limousine bo jak zacielisz znów CH to moze mieć ciężkie ocielenie Natomiast w przyszłości dalej bym krył te jałówki CH aby dojść do czystej rasy

#14 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 11 lipiec 2012 - 20:37

Hodowla mamek. Koledzy wykarmi mi jałowka SM 100% 2 cielaki?

#15 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów

Napisany 12 lipiec 2012 - 08:31

Hodowla mamek. Bez problemu powinna, ale technicznie możesz mieć z tym problem. Chyba ,że będziesz doił i poił cielęta z wiadra .

#16 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 12 lipiec 2012 - 21:27

Hodowla mamek. Bo mam okazje kupić 100% ale nie wiem czy mi wykarmi 2 cielaki a jak ty mówisz że tak to spróbuje :)

#17 Share chlopzmazur

chlopzmazur

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 15 lipiec 2012 - 18:46

Hodowla mamek. nie opłaci się kilku mamek trzymać, policz ile zje przez 2 lata do momentu zacielenia, jeśli hodujesz byczki na opas to lepiej kupić, chyba,że odrazu byś budował stado z 50szt.

#18 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 16 lipiec 2012 - 08:09

Hodowla mamek. Narazie muszę skończyć oborę a potem się pomyśli

#19 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów

Napisany 17 lipiec 2012 - 09:40

Hodowla mamek. Jak by ktoś chciał, to mam na zbyciu tygodniową jałóweczkę simentalską.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów