Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z koszeniem Fahr M900

22 odpowiedzi na ten temat

#1 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2133 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 11:42

Problem z koszeniem Fahr M900 Witam. Mam pytanie ponieważ od kilku lat nie mogę sobie poradzić z takim problemem jak zatrzymywanie się zboża szczególnie jęczmienia (niskiego i bez owsika) na kosie.
Parametry mojego koszenia to przeważnie:
- 2 bieg i wariator tak na połowie (raz szybciej raz wolniej)
- Heder 3,15 (2,95 cięcia) nowszy typ, nagarniacz całkowicie cofnięty do kombajnu
- Te sprężyny (druty czy palce nie wiem jak nazwać) nagarniacza też mniej wiecej na połowie ale kręciłem w różne strony i wiele nie pomaga.
- Nagarniacz na samym dole.
Jak koszę to ścina zboże i odkłada na podłogę hedera ale nie dostaje do ślimaka i tak narzuca aż uzbiera się więcej i dopiero ślimak to zabiera wszystko od razu aż maszyna zawyje i tak znowu zbiera.
Oczywiście co jakiś czas ale przyznam ze często co kilka minut.
Koszę nisko, minimalnie nad ziemią aby nie ryło tylko.
Może to wina bagnetów bo kilka mam kiepskich. Kosa poprawiana dużo nowych stalek więc to raczej nie z nią problem. Ogólnie ścina ładnie tylko to zatrzymywanie.
Może ktoś miął taki problem jak ja i sobie poradził a może to ja robię jakiś błąd. Proszę o radę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z koszeniem Fahr M900 Dzisiaj, 11:35
  •  

#2 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 sierpień 2011 - 12:06

Problem z koszeniem Fahr M900 ja mam podobny problem ale tylko z lewej strony. Probowalem juz slimak ustawiać ale nic nie daje :(

#3 Share damianmmmm

damianmmmm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 16:46

Problem z koszeniem Fahr M900 musisz sobie motowidłami nagarnąć nic innego się nie zrobi. Motowidła są w Fahr M900 sterowane hydraulicznie w pełni z pomostu (oprócz obrotów)więc ja tu problemu nie widze

#4 Share Marcin91

Marcin91

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1284 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 23:04

Problem z koszeniem Fahr M900 Mam M922 i też się z tym spotkałem, podczas koszenia owies zostaje ścięty, ale ślimak go nie pobiera tylko zostaje na podłodze z powodu swojej wysokości. Co prawda próbowałem jak najniżej żeby motowidła mogły dalej podać do ślimaka, ale czasami się nie dało i po prostu zbierało się na podłodze aż w końcu zebrało się więcej i dopiero złapało. A na jakich obrotach bębna kosiłeś? Pszenicę pobierało mi super, takie coś zauważyłem tylko w niskim owsie. Mi to nie sprawiało problemów, jakoś sobie z tym radziłem i nie przejmowałem się. :)
Mój kanał YouTube ----> MarcinExplorer

Mój fanpage na Facebooku ----> MarcinExplorer

#5 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2133 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 11:18

musisz sobie motowidłami nagarnąć nic innego się nie zrobi. Motowidła są w Fahr M900 sterowane hydraulicznie w pełni z pomostu (oprócz obrotów)więc ja tu problemu nie widze

Nie prawda ze są sterowane wpełni z pomostu. To zależy od wersji i w większości przypadków tak jak u mnie jest tylko podnoszenie i opuszczanie hydrauliczne. Przesuwanie przód tył ręczne (zapadki mechaniczne i to się robi stojąc przy motowidłach) no i prędkość ich czyli obrót z pomostu za pomocą pokrętła (linki)
Chodzi mi o to że mam ten nagarniacz i tak na maksa i nie nic to nie zmienia przy niskim zbożu takim jak jęczmieni ok 20-30cm (pochylony kłos do dołu)
Wymienię te bagnety może będzie lepiej to dam znać

Mam M922 i też się z tym spotkałem, podczas koszenia owies zostaje ścięty, ale ślimak go nie pobiera tylko zostaje na podłodze z powodu swojej wysokości. Co prawda próbowałem jak najniżej żeby motowidła mogły dalej podać do ślimaka, ale czasami się nie dało i po prostu zbierało się na podłodze aż w końcu zebrało się więcej i dopiero złapało. A na jakich obrotach bębna kosiłeś? Pszenicę pobierało mi super, takie coś zauważyłem tylko w niskim owsie. Mi to nie sprawiało problemów, jakoś sobie z tym radziłem i nie przejmowałem się. :)

Obroty bębna 1040 obr/min jeśli ci chodzi o młocarnię

#6 Share Marcin91

Marcin91

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1284 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 11:51

Problem z koszeniem Fahr M900 To jak zmienisz i kiedyś sprawdzisz to napisz jaki jest tego efekt, bo u mnie każde zboże dobrze cięło tylko owies zostawał, ale to chyba przez to, że był niski. A zbierało Ci się na całej szerokości hedera czy z którejś strony wyraźnie więcej?

#7 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2133 postów

Napisany 05 wrzesień 2011 - 19:12

To jak zmienisz i kiedyś sprawdzisz to napisz jaki jest tego efekt, bo u mnie każde zboże dobrze cięło tylko owies zostawał, ale to chyba przez to, że był niski. A zbierało Ci się na całej szerokości hedera czy z którejś strony wyraźnie więcej?

W sumie więcej po prawej ale czasami na całym. Kupiłem kilka nowych w trakcie żniw i założyłem od lewej tzn 3 szt. bo mi bardzo trawę łapało i nie szło kosić i powiem że pomogło trochę, tzn na tych 30 cm nie zostawało tyle. Dlatego moje podejrzenia padły na te właśnie bagnety. Zobaczę po żniwach a swoją drogą to próbował może ktoś od bizona wsadzić. Rozstaw śrub taki sam, długość podobna na pewno wejdzie kosa tylko że trzeba chyba wymienić wszystkie bo z tymi oryginalnymi nie pasują. Sprawdzę jak teściowi zakoszę parę z Bizona:)

#8 Share robert983

robert983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów

Napisany 11 październik 2011 - 21:47

Problem z koszeniem Fahr M900 witam ja jako operator kombajnu pracowalem w tym roku pierwszy raz ale u mnie tez tak jest ze zostaje na stole a potem beben lapie az maszyne slyhac bylo tak w niskim owsie lub jesli bylo duzo ziela mam jedno pytanko do czego jest 4 dzwignia od siedzenia kierowcy kombajnu w df m 900 u mnie jej nie ma ale na allegro znalazlem taki tkury ja mial nowsze modele tez ja maja jesli ktos wie to prosze o odpowiedz z gury dzieki

#9 Share Marcin91

Marcin91

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1284 postów

Napisany 11 październik 2011 - 22:47

Problem z koszeniem Fahr M900 Jeżeli Ci chodzi o dźwignię, która znajduje się w grupie dźwigni, którymi podnosisz heder, przyspieszasz kombajn i podnosisz motowidła to ta 4, której brakuje może być od wysuwu motowideł.

#10 Share rucin

rucin

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 12 październik 2011 - 18:55

Problem z koszeniem Fahr M900 mi jak stało na kosie w bizonie to przyspieszałem i motowidła delikatnie w przód

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Marcin91

Marcin91

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1284 postów

Napisany 12 październik 2011 - 19:00

Problem z koszeniem Fahr M900 ale nie możesz kosić szybciej jak kosa nie nadąża ścinać :P Powodem tego jest krótka słoma, w długiej tak się nie dzieje, natomiast z krótką jest tak, że położy się, ale do ślimaka nie sięga i dlatego zostaje. A motowidła mamy ręcznie ustawiane, więc nie przestawisz ich podczas jazdy.

#12 Share robert983

robert983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów

Napisany 12 październik 2011 - 19:30

Jeżeli Ci chodzi o dźwignię, która znajduje się w grupie dźwigni, którymi podnosisz heder, przyspieszasz kombajn i podnosisz motowidła to ta 4, której brakuje może być od wysuwu motowideł.

witam to wiem ze dzwignia od rozdzielaczy to moze byc od tego mam w planach zrobic wysuwanie motowidel za pomoca silownika bo mam drugi rozdzielacz muj stary ale nie ota dzwignie mi chodzilo o ta ktura jest za tymi od regulacji klepiska przy shodkach pozdrawiam

#13 Share Marcin91

Marcin91

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1284 postów

Napisany 12 październik 2011 - 20:04

Problem z koszeniem Fahr M900 Ta dźwignia może być od regulacji prędkości obrotowej bębna

#14 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2133 postów

Napisany 16 lipiec 2012 - 17:13

Problem z koszeniem Fahr M900 odkopuję temat. Sprawdziłem bagnety od Bizona i pasują :) Jutro jadę po 20 szt. na cały heder i nowe nożyki na kosę które też pasują od bizona. Cena bagnetu do Bizona z stalką ok 20zł/szt a bez 15 zł. Cena bagnetu do Fahra ok 35-40 zł szt wiec się opłaca. Dam znać po żniwach jak to działa i czy coś pomoże na to zatrzymywanie zboża. Znajomy kombajnista twierdzi że to wina przyrządu tnącego bo jak twierdzi zboże po ścieciu powinno "podskakiwać" i spadać na ślimak a nie wychylać się do przodu tak jak u mnie. Po żniwach dam znać co i jak. Pozdrawiam

Edytowany przez akmaly, 16 lipiec 2012 - 17:13.

#15 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 16 lipiec 2012 - 18:58

Problem z koszeniem Fahr M900 Do Fahra pasuj stalki od bagnetów kosiarki konnej trzeba tylko trochę przeszlifować ząbek
Odnośnie zatrzymywania małego zboża w hederze to trzeba przyspieszyć jazdę albo zwolnić motowidło

Edytowany przez GoRAL1, 20 lipiec 2012 - 19:22.

#16 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2133 postów

Napisany 30 lipiec 2012 - 22:07

Problem z koszeniem Fahr M900 Teraz mogę powiedzieć że się kosi jak należy. 2 na pełnym przyśpieszaczu idzie aby trzeszczy:) Oczywiście nie koszę tak bo od razu bym siał ale idzie. Bagnety od Bizona ze stalką na 17,90 zł i nowe nożyki również od Bizona, trochę pracy ale za to jaki efekt.
kolego GoRAL 1 - masz rację, teraz mogę tak robić ale wcześniej nic nie pomagało jak kosa kiepsko ścinała. Ale uwaga słuszna:)

Edytowany przez akmaly, 30 lipiec 2012 - 22:09.

#17 Share Marcin91

Marcin91

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1284 postów

Napisany 04 sierpień 2012 - 09:10

Problem z koszeniem Fahr M900 Teraz masz założone bagnety ze stalkami od Bizona i stalki na kosie każda w tym samym położeniu? A wcześniej jak miałeś stalki w kosie ustawione?

#18 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2133 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 09:56

Problem z koszeniem Fahr M900 Tak teraz mam takie klasyczne ze stalką z Bizona. Kosa nożyki również. Położenie nożyków nie zmienia się, już wcześniej uzupełniałem kosę nożykami z bizona i może są 1mm z tyłu dłuższe ale to w niczym nie przeszkadza. Chociaż ja miałem identyczne nożyki tzn i te dłuższe jak polskie jak go kupiłem a że prosto z Niemiec przyjechał to raczej to Niemiec zakładał. Śmiało kupuj polskie. U mnie kosa się tak poprawiła że i zboże już nie staje, tak jak kolega wyżej pisał jak szybciej jadę to i wrzuca to na ślimaka. Tylko wcześniej nie mogłem szybciej bo kosa nie dawała rady a teraz idzie aby trzeszczy.

#19 Share Marcin91

Marcin91

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1284 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 10:24

Problem z koszeniem Fahr M900 Pytam, bo w Bizonie z tego co pamiętam stalki kosy były ułożone tak samo jedna obok drugiej, natomiast w tym kombajnie mam jedną normalnie, a drugą odwrotnie (do góry nogami) i tak na przemian jest, może to też od tego zależy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2133 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 10:54

Problem z koszeniem Fahr M900 A może masz system szumachera? Tylko tam są chyba inne nożyki, tzn nacięte z dwóch stron. Przy tych bagnetach z fahra to miałoby to sens, ale przy tych bizonowskich ze stalka to napewno lepiej tak normalnie.