Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Ochrona i nawożenie rzepaku

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
76 odpowiedzi na ten temat

#1 M4t3usz

M4t3usz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 270 postów
  • Zainteresowania:Wszelako rozmaite :)

Napisany 16 styczeń 2011 - 19:47

Cześć wszystkim, zasiałem rzepak, i potrzebuje waszej pomocy
- jakie opryski stosować i kiedy
- nawozy, jakie,ile i kiedy
Czy gdybym ciął kombajnem bez przystawki to by byly duże straty?

Edytowany przez M4t3usz, 17 styczeń 2011 - 19:37.

• 0

#2 Denison

Denison

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • 10931166
  • Zainteresowania:Produkcja roslinna , mechanizacja rolnictwa maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej , hodowla koni.

Napisany 16 styczeń 2011 - 19:54

Z tego co pamietam ze szkoly to rzepak potrzebuje duzo azotu nastepnie fosforu i potasu
  • 0
" Zapamiętaj ... miedza to święta rzecz ... i naucz sie tego bo inaczej znów cie kosa naucze ... "

Sprzedam siano zbelowane, magazynowane pod dachem. TANIO!!!  Wiecej informacji udzielę przez prywatne wiadomosci.

#3 Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1429 postów

Napisany 16 styczeń 2011 - 19:58

kombajn bez stolu i kosy bocznej gubi okolo 400 kg z 1 ha
ja stosuje saletre 34% w 2 dawkach
1 ruszenie wegetacji 400 kg
2 za 2-3 tygodnie 200 kg
opryski
1 samosiewy gramman 1L/ha
2 chwasty jak po siewie nie byly opryskane to galera 0.35 L/ha ( mozna razem z srodkiem na samosiewy)
3 oprysk na grzyba tebu 1L + na skracanie antywylegacz plynny 1L + jesli trzeba na owady nowy Bi + odrzywka Wuxal Top N
4 w tym roku 1 raz biostymulator ASARI 0,6L/ha
5 gdy rzepak kwitnie oprysk na grzyba + Bormax + owadobujczy na slodyszka ale nie moze pszczolom szkodzic
  • 0

#4 M4t3usz

M4t3usz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 270 postów

Napisany 16 styczeń 2011 - 20:01

Super dzieki bardzo
  • 0

#5 Denison

Denison

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • 10931166
  • Zainteresowania:Produkcja roslinna , mechanizacja rolnictwa maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej , hodowla koni.

Napisany 16 styczeń 2011 - 20:03

A to prawda ze gdy ocena łanu wykaze ze na 1 m2 jest mniej niz 30 roslin plantacje nalezalo by sie zaorac??
  • 0
" Zapamiętaj ... miedza to święta rzecz ... i naucz sie tego bo inaczej znów cie kosa naucze ... "

Sprzedam siano zbelowane, magazynowane pod dachem. TANIO!!!  Wiecej informacji udzielę przez prywatne wiadomosci.

#6 Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1429 postów

Napisany 16 styczeń 2011 - 20:06

czasami taki rzadki rzepak sypie lepiej niz za gesty ale to wszystko zaley co przyniesie lepszy zysk rzadki rzepak czy ponownie siana roslina
  • 0

#7 M4t3usz

M4t3usz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 270 postów

Napisany 16 styczeń 2011 - 20:08

Czyli myslisz ze bez stolu sie nie opłaca? Bo ja to zasialem w polon i chce sie dowiedziec czy moglbym to zostawic, a jak bym mogl to bym chcial to sciac swoim bizonkiem.
  • 0

#8 miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 16 styczeń 2011 - 20:08

2 za 2-3 tygodnie 200 kg
opryski
2 chwasty jak po siewie nie byly opryskane to galera 0.35 L/ha ( mozna razem z srodkiem na samosiewy)
3 oprysk na grzyba tebu 1L + na skracanie antywylegacz plynny 1L + jesli trzeba na owady nowy Bi + odrzywka Wuxal Top N
5 gdy rzepak kwitnie oprysk na grzyba + Bormax + owadobujczy na slodyszka ale nie moze pszczolom szkodzic

Panie fachowiec, jak dajesz tebu to po co antywylegacz? co to jest to ASARI?
  • 0

#9 trebor33

trebor33

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • 4991068

Napisany 16 styczeń 2011 - 20:18

2 za 2-3 tygodnie 200 kg
opryski

gdy rzepak kwitnie to słodyszek jest traktowany jako owad pożyteczny (zapylacz)

Edytowany przez trebor33, 16 styczeń 2011 - 20:19.

• 0

#10 michalosik

michalosik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 16 styczeń 2011 - 20:19

Pokrótce sprawa wygląda następująco. Z moich doświadczeń skuteczna ochrona herbicydowa udaje się w przeważającej części na jesień. Chyba najbardziej znaną i najczęściej stosowaną jest mieszanina metazachloru i chlomazonu (subst. aktywne), wszelkiej maści Butisany i drogie Colzory. Jeżeli tego nie zrobiłeś to czeka Cię wiosenna przygoda pt:,, jak zwalczyć skutecznie przytulię w niskiej temperaturze". Najcześciej ŚOR to: galera, tomigan, starane. Wiosenne odchwaszczanie bywa uciążliwe i mało skuteczne. Do tego powinien być wykonany zabieg na rośliny jednoliścienne. Najlepiej jesienią. Jeżeli nie zdążyłeś musisz to zrobić wiosną. Zastosowanie jesienią chlomazonu znacznie redukuje ilość roślin jednoliściennych. Jesienią również w razie potrzeby powinien być zastosowany zabieg fungicydowy i insektobójczy oraz nawozy mikro i makro. Jeżeli chodzi nawożenie zakłada się średnio że na wygenerowanie 1 tony plonu nasion należy wnieść ok 50kg N ,25kg P, 65kg K, 60 CaO, 20kg S, 70g B. Znając swoje pola i realne możliwości uzyskania plonu, przelicz te wartości w odpowiedni sposób. Zakłada się że plon 3ton/ha to próg opłacalności produkcji rzepaku. W tym roku pewnie będzie inaczej :). NPK powinieneś zastosować już jesienią. Wiosną trzeba pilnować szkodników i grzyba. Co jeszcze mogę dodać..... powodzenia.
  • 0

#11 BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 16 styczeń 2011 - 20:26

Ja nie rozumiem po co zakładać temat, na który można napisać książkę? Na rynku jest kilka poradników, książek, podręczników wyczerpujących od A-Z wiedzę jaką powinien posiadać rolnik rozpoczynający przygodę z rzepakiem. Na forum co najwyżej można zapytać o detale, a nie o gotowy przepis, nie mając o uprawie zielonego pojęcia. Najprościej jest nic nie robić i zażądać gotowego schematu, ale niestety to błędne myślenie.
  • 0

#12 Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1429 postów

Napisany 17 styczeń 2011 - 00:35

Panie fachowiec, jak dajesz tebu to po co antywylegacz? co to jest to ASARI?

panie specjalisto antywylegacz stosuje po to aby jeszcze bardziej skrucic rzepak po to by byl niski .
.a ja nie mowie ze jestem fachowcem tylko napisalem jak ja staram sie dbac o rzepak i nikogo n ie namawiam na te srodki

jak juz kwitnie to slodyszek jest pozyteczny ale ja nie napisalem ze na slodyszka pryskam gdy jest w pakach kwiatowych . wtedy jest szkodliwy

bez stolu mozna kosic rzepak ale jak ty nie kosiles jeszcze nigdy to bedziesz mial problemy .
a jak poplon chcesz zostawic ??

Edytowany przez Lukaszjarm, 17 styczeń 2011 - 00:43.

• 0

#13 poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 907 postów
  • 3268007

Napisany 17 styczeń 2011 - 08:30

W zeszłym roku u nas w okolicy zniszczyli rzepak bo, dali oriusa, ccc i mocznik, okazało sie że mocznik tak wzmocnił działanie ccc że rzepak do żniw mial wysokość 50-70cm, nawet go nie kosili a bylo tego około 30ha.
  • 0

#14 miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 17 styczeń 2011 - 19:33

kolega probuje obniżyć podaż rzepaku na rynku :blink: jak rzepak plonuje po takiej dawce ccc? jaka wysokość? a co to jest ASARI?
  • 0

#15 west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 17 styczeń 2011 - 20:07

Pewnie chodzi o Asahi biostymulator
  • 0

#16 Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1429 postów

Napisany 17 styczeń 2011 - 22:14

mi rzepak plonuje roznie zalezy od roku od 3-4,5 tony z ha w tym roku byla tragedia tylko 2,5 tony z ha . ale tak wszyscy mieli a kto na opadanie nie pryskal to mail 1 tone z ha .
wiec nie narzekam bo ogolnie plon jest przyzwoity
wyskosc rzepaku to ok 1,5 metra . zalezy jeszcze od odmiany ale kazdy stosuje u mnie w okolicy tebu + antywylegacz

Edytowany przez Lukaszjarm, 17 styczeń 2011 - 22:16.

• 0

#17 silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów
  • 3994722

Napisany 17 styczeń 2011 - 23:48

Odmiana jest bardzo ważna. Przynajmniej u nas tak było. Odmiana Bellevue dała w tym roku ze 4 a na tym samym polu jakaś inna z 3. Jeszcze ładnie w tym roku plonowała Adrianna podobnie.
  • 0

#18 BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 18 styczeń 2011 - 18:47

W jakim celu stosujesz dwa razy środek skracający?? Celowo obniżasz plon, bo tylko tak to można tłumaczyć? Rzepak rozwija sie bardzo szybko a dwukrotny zabieg skracania to o 2 razy za dużo czynnika stresowego. Rzepak nie jest zbożem i jak jest zadbany, to nie położy sie do ziemi, a jedynie pochyli się, co w moim mniemaniu jest na korzyść, bo można ograniczyć straty poprzez podniesienie motowidła. W poprzednim roku moje rzepaki nie zostały ani razu skrócone, z racji niekorzystnych warunków pogodowych. Rzepak sięgał do 2 metrów i nie miał problemów z ustaniem do zbioru.
  • 0

#19 magda1713

magda1713

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 01 luty 2011 - 12:16

Teraz są przecież odmiany karłowe albo przynajmniej półkarłowe.
Z tego co mi wiadomo, dają większe plony niż tradycyjne, ale nawet przy najlepszej odmianie, bez odpowiedniego nawożenia i ochrony przed patogenami, nie mamy co liczyć na jakikolwiek plon.
BlackMamba, a równomiernie dojrzał u Ciebie ten rzepak?? Czy stosowałeś jakieś desykanty??
www.pirol.pl

Edytowany przez magda1713, 01 luty 2011 - 12:29.

• 0

Google

• Reklama google
  •  

#20 gm18

gm18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów
  • 10424963

Napisany 05 luty 2011 - 23:05

pytanie czym pryskać rzepak na wiosnę od chwastów?? dodam ze na jesień nie był wykonany żaden zabieg przeciw chwastom:P
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s