Polecane posty

fito1973    0

Witam

Więc tak: jest to możliwe pod paroma warunkami, szczegóły przekaże Ci najbliższa jednostka PIORIN a wg mnie:

- wpisujesz się do rejestru rolników który jest prowadzony przez Wojewódzkiego Inspektora,

- od hodowcy musisz miec zgode na reprodukcję

- zgłoszenie pantacji do oceny polowej + opłaty za kwalifikacje

- oczyszczenie + zapakowanie, zaetykietowanie materiału

 

jakie dokumenty dokładnie musisz mieć to masz w art 37 miedzy innymi ustawy o nasiennictwie.

 

Ogólnie jest to do zrobienia, bez większych problemów, pod warunkiem ze hodowca wyrazi zgodę;) reszta to dokumentacja i mozliwosci techniczne u Ciebie (pakowanie, czysczenie) ale to juz dokładnie ci podadza w piorin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3048

sialem u znajomej pszenzyto,bylo w workach firmowych z hbp-niezaprawiane bez zadnych etykiet czy plomb,nie dopytywalem sie dokladnie gdzie to kupila i po ile ale czy to zgodne z przepisami ?


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

na pewno nie:)

 

- materiał siewny na każdym worku masz etykietę, moze akurat odpadły , ale to mało możliwe...moze sama zdjeła, aby miec w dokumentacji...

 

- to czy zaprawione, to juz bez znaczenia, mozna samemu zaprawić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

U mnie w czasie ostatniej kontroli, panienka nie miała się do czego doczepić to znalazła że w zeszycie stosowanych srodków nie dopisałem ze do Titusa dodałem Trend i w magazynie na szafie miałem słabo widoczne napisy " ŚOR", "puste opakowania" i że ktoś moze sie pomylić, panienke zjechałem bo jak ktoś moze sie pomylić skoro na dzwiach jest napisane "Nieupoważnionym wstep wzbronony" i nikt postronny tu nie moze wejsć, ale ona swoje że takie są przepisy, to ja za telefon zadzwoniłem do jej szefa i panienka pojechała, po godzinie sama przyjechała i przywozął protokuł po kontroli że wszytsko dobrze. Jak sie dowiedziałem to ona dopiero zaczeła robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

Adiuwanty zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami nie są środkami ochrony roślin, więc nie podlegają pod kontrole PIORiN.

Pomieszczenie/szafka najważniejsze aby było zamknięte a oznakowanie można zawsze nawet podczas kontroli poprawić,

Dziewczyna musiał już ponad rok pracować, inaczej by jej nie puścili samej:) Nie miej do niej żalu, może miała zły dzień, może coś innego, może nie doczytała czegoś...

Na pewno poprawi się w przyszłości:)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

NIe mam do niej pretensji taka jest jej praca. Ale jako jedyny we wsi mam zrobione pomieszczenie na ŚOR, przed kontrolą u innych każdy przychodzi spisac co byłopryskane i kiedy. W zeszłym miesiącu miałem kontrole z ARiMR jako MR i sprawdzali to samo i wszytko było dobrze. A ona musiała sie do czegoś przyczepić, nawet na wiosne miałem kontrole z PIORIN ale był inny gościu i wszytko było dobrze.

Mam pytanie do @fito1973 jezeli pryskam ściernisko jakimś glifosatem to w ewidencji zabiegów wpisuje rodzaj uprawy czyli pszenica czy ziemniaki które bedą na tym polu w pszyszłym roku? i jeżeli po ścierniku zrobiłem podorywke i później pryskałem to co wpisuje jako roślina uprawna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

Fakt, dziwne że tak często Cię odwiedzają:( A może Ty kawaler i dziewczyna była obczaić gospodarstwo:) Oczywiście żartuję:)

 

Co do wpisów wpisujesz tak jak wykonujesz, czyli jak masz zasianą pszenicę, to pszenica, jak masz nieużytki to nieużytki, jak ściernisko to wpisujesz ściernisko,

Podałeś przykład glifosatu i tu ja się przyczepię:D Środki ochrony roślin stosujemy zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, W praktyce rolnik jeżeli jest ta sama sama substancja to stosuje różne środki w różnych uprawach, a nie zawsze producent otrzymał zezwolenie na zastosowanie go w danej uprawie, mimo ze inny środek z tą samą substancją ma zezwolenie , to jeżeli nasz środek nie ma zapisu, że można go stosować np. na ściernisko to zgodnie z przepisami prawa nie wolno.....

 

Tak to wygląda od strony prawa, a glifosaty są najlepszym tego przykładem:)

 

Przypominam, że ja tu się wypowiadam tylko od strony przepisów, moje zdanie prywatne może być inne, ale w tym temacie inaczej niż przepis mówi nie mogę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Fakt nawet nie zauwazyłem że na różnych "glifosatach" są aż takie różnice w ich stosowaniu.

Jeżeli chodzi o kontrole to ta osoba która wykonowała kontrole na wiosne to sie okazało ze nie miała uprawnień i wszytkie kontrole przez niego robione były niewłaściwe, więc zatrudnili nowa osobę i ona robiła jeszcze raz te same kontrole, ona została zatrudniona jakoś w wakacje i we wrześniu robiła kontrole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laszlo1    0

Witam wszystkich - pierwszy post na forum :rolleyes:

 

Mam pytanie odnośnie obrotu środkami ochrony roślin.

Znam już wymagania jakie trzeba spełniać aby dostać pozwolenie na obrót, jednak nie mogę znaleść informacji odnośnie wymogów technicznych lokalu np wysokość pomieszczeń. Czy jest coś takiego? Proszę o pomoc :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

rozporządzenie:

 

Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 99 poz. 896

ROZPORZĄDZENIEMINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

z dnia 24 czerwca 2002 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu i magazynowaniu środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych i organiczno-mineralnych.

(Dz. U. z dnia 4 lipca 2002 r. ze zm.)

 

+ musisz sie skontaktować z Ispekcja Ochrony Środowiska+ Sanepid+Straż, jak od nich uzyskasz dokumenty stwierdzające, że można prowadzić obrót ś.o.r to reszta pojdzie z górki...

 

pozdrawiam

piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3048

niedlugo ma byc wprowadzony przepis, ze jesli ktos chce nabyc jakikolwiek sor[nawet malo szkodliwy] to musi miec uprawnienia do opryskiwania,ciekawe kto i jak to bedzie sprawdzac,


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

może będzie, może nie..... dopóki nie ma ustawy i rozporzadzen zmieniających to możemy gdybać......

 

sprawdzać bardzo prosto...i jest to już robione przy toksycznych i bardzo toksycznych dla człowieka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3048

ale dyrektywa juz jest wiec pewnie predzej czy pozniej ten poroniony pomysl wejdzie w zycie, ciekawe czy bedzie dotyczyl "kolekcjonerow" bo dzialkowcow podobnio nie,

takich srodkow nie uzywam, wiec nie wiem jak to wyglada, dyplom trzeba bedzie chyba ofoliowac zeby sie nie zniszczyl,


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz650    1

Takie szkolenia tzw. chemizacyjne robione są od przeszło 10 lat. Jak chcesz mieć taki papier to zgłoś się do Oddziału Doradztwa Rolniczego tzw. ODR lub Mazowiecki ODR tzw. MODR, tam zawsze co roku w lutym i w marcu są organizowane takie szkolenia. Rolnik płaci za szkolenie 70 zł, przynajmniej w siedlcach. Zaświadczenie to jest ważne 5 lat. U nas taki papier ma każdy rolnik a do tego jeszcze ważny przegląd opryskiwacza no chyba że wynajmuje kogoś do pryskania wtedy nie potrzeba. Panowie z ODR kontrolują wszystkich, jeżdżą nawet po polach jak widzą że pryska i każą pokazać papier. Jak nie ma papieru w ogóle czyli przy sobie czy też w domu bo wiadomo że na pole mało kto wozi dokumenty to mandat przeważnie koło 500 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

oj,oj.....mylisz wszystko,

po pierwsze powyższe posty dotyczyły czego innego....

a po drugie mylisz ODR z PIORiN...ODR nie kontroluja i nie dają mandatów....

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

ale dyrektywa juz jest wiec pewnie predzej czy pozniej ten poroniony pomysl wejdzie w zycie, ciekawe czy bedzie dotyczyl "kolekcjonerow" bo dzialkowcow podobnio nie,

 

Paradoks jest taki, że ci działkowcy robią większe spustoszenie niż pół Polski rolników.

Kupi sobie taki delikwent środek owadobójczy II klasy, nie dość, że nie ma uprawnień, często nie czyta etykiet, mieszaninę roboczą robi "na oko", stosuje sobie konewkę do wykonania zabiegu, to jeszcze później wyrzuca opakowania z rsztkami pestycydów do normalnych śmietników, bo nikt go nie ściga z odbiorem opakowań do firm sprzedających SOR. \

I to jest w porządku?

Bomba ekologiczna jak każda inna.


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

A jak jestem zarejestrowany jako producent ziemniaka to musze prowadzić jakąś ewidencję uprawy czy tylką tą kartę: kiedy sadziłem - skąd materiał itp????


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

Jeśli ktoś ma jakieś pytania związane z PIORIN to również postaram się udzielić informacji (oczywiście w ramach posiadanej wiedzy)


Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poznaniak    6

Mam pytanie odnośnie mieszania środków np. antywylegacz + fungicyt + insektycyt (np modus+ tilt turbo + Bi58) Gdy w etykiecie nic nie pisze odnośnie mieszanin jak to z prawnego punktu wygląda?

Drugie zapytanie czy zamiast stosowania np herbicydu Legato plus zawierajacego DFF+ IPU można zmieszac dwa srodki jeden zawierajacy samo IPU np protugan drugi zawierajacy samo DFF i tym sposobem uzyskac skład legato 20% taniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

co prawda już nie pracuję w PIORiN , ale to łatwe pytania:)

na dzień dzisiejszy- jeżeli mieszamy środki ochrony roślin ze sobą, a nie ma na to przyzwolenia w etykiecie to jest zakazane i należy się mandat i ta sama odpowiedź co do 2 pytania, możesz tylko wykonać oprysk 2 oddzielnie, ale gdzie tu wtedy oszczędność....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poznaniak    6

dzieki, proszę doprecyzuj jeszcze jak wpisać to w książkę czy w jednym dniu mogę wpisać ze pryskam rano modusem po godzinie tiltem i po następnej godzinie bi58?:) czy jakies dłuzsze kilkudniowe odstepy?

 

Drugie pytanie odnośnie ewidencji czy taki zapis jest prawidłowy ?

powierzchnia uprawy- pszenica 8 hektarów

powierzchnia na której wykonano zabieg- działka nr 4/4 pow. - 6hektarów, działka nr 3/4 - 0,5hektara, działka nr 136 - 1,5hektara

dawka-podajemy 1l na hektar, 8l na całą powierzchnię, czy może przy kazdej działce piszemy ile zużyto śor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

dzieki, proszę doprecyzuj jeszcze jak wpisać to w książkę czy w jednym dniu mogę wpisać ze pryskam rano modusem po godzinie tiltem i po następnej godzinie bi58?:) czy jakies dłuzsze kilkudniowe odstepy?

 

Drugie pytanie odnośnie ewidencji czy taki zapis jest prawidłowy ?

powierzchnia uprawy- pszenica 8 hektarów

powierzchnia na której wykonano zabieg- działka nr 4/4 pow. - 6hektarów, działka nr 3/4 - 0,5hektara, działka nr 136 - 1,5hektara

dawka-podajemy 1l na hektar, 8l na całą powierzchnię, czy może przy kazdej działce piszemy ile zużyto śor?

 

Co do mieszanin to ma się to troszkę zmienić ale po uchwaleniu ustawy i mieszaniny środków zarejestrowanych do danej uprawy prawdopodobnie będą mogły być stosowane na odpowiedzialność stosującego ale jeszcze pieśń przyszłości. Więc na dzisiaj jest tak jak podał kolega wyżej.

 

Co do wpisów to dla spokojności można wpisać każdy środek w osobną pozycję i nikt wtedy nie jest wstanie udowodnić że była to mieszanina. Z resztą każdy na swoim polu ma prawo jeździć sobie tyle razy ile mu się podoba. Według mnie jeden zapis z wyszczególnieniem działek i areału jest jak najbardziej prawidłowy.


Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fito1973    0

na nową ustawę czekamy już od kilku miesięcy.....poczekamy pewnie jeszcze trochę...czy przyniesie to nam jakieś zmiany-czas pokaże:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

a czy istnieje jakaś granica ha po wyżej której musze sie zarejestrować jako producent ziemniaka??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj