StudentWnoZ

stosunek szerokości skiby do głębokości orki – jakie to ma znaczenie?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
StudentWnoZ    0

Witam,

 

Jestem studentem i dostałem nietypowe pytanie jak na swój kierunek studiów (zootechnika) od prowadzącego zajęcia z uprawy roli i roślin.

Temat mojej pracy ogólnie dotyczy orki i wszystkiego co jest z nią związane.

Prace napisałem i nie jest zła (chyba ;) ) ale mam napisać na temat: stosunek szerokości skiby do głębokości orki – jakie to ma znaczenie?

Chciałbym zapytać i prosić Was drodzy forumowicze o pomoc w rozwinięciu powyższego zagadnienia. Niestety w żadnych materiałach dostępnych dla mnie nie znalazłem żadnych informacji na podstawie których mógłbym się bardziej rozpisać.

 

Z góry przepraszam administratorów i moderatorów jeśli wprowadziłem temat w złym dziale i proszę o przeklejenie go w stosowne miejsce.

 

Pozdrawiam

Student WNoZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Pytasz o Nasze doświadczenia polowe? Przede wszystkim to ja uważam że im szersza skiba tym głębsza orka może być wykonana, z tego prostego względu że musi być zachowany stosunek szerokości skiby do głębokości, tzn wąska skiba np. 30cm żeby się obruciła i wysypała potrzebuje zależnie od głebokości troche szerokości, tzn wyobrazić można sobie obracający się walec lub piłke, gdy bruzda będzie węższa niż głębokość orki to wtedy ten walec będzie spłaszczony, tak samo się ma gdy np. pługiem na 30cm wykonuje bardzo płytką podorywkę, optymalne moim zdaniem jest żeby głębokość orki stanowiła 70% szerokości skiby, gdy pracowałem z 2x30 pierwszą skibe nastawiałem na 40-45 cm i dużo głębiej i pole było dość równe no ale ta skiba wysypywała na bruzde po tej co płytko szła, ale problem może być głębszy, bo mamy pługi vario i przy tych samych korpusach jest różna szerokość skiby, oraz różne modele korpusów także nie można się ograniczyć do prostego schematu szerokość i głebokość, musi do tego dojść przynajmniej rozmiar korpusa i wysokosć słupicy, bo np. duże pługi o regulowanej szerokości z dużymi korpusami gdy nastawisz na szerokosć skiby 28cm napewno będą w stanie wykonać głebszą orkę niż tradycyjne korpusy na 30cm

Ale sam stosunek szerokości szerokości zkiby do głębkości, jakie może mieć znaczenie - diametralnie różne w zależności od rodzaju gleby i prędkości pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

gdzieś mam to dokładniej opisane ale zasada jest taka że im szerzej bierze korpus tym lepiej odwraca odciętą skibę ale słabiej kruszy i odwrotnie im szerokość wyorywanej skiby mniejsza tym lepiej pokruszona gleba - jak znajde to napisze po fachowemu

 

@Ferdek - przekrój skiby jest prostokątem więc wyorana skiba jest geometrycznie rzecz biorąc prostopadłościanem o przekroju prostokąta a nie walcem ale poza tym twoja teoria jest całkiem słuszna

 

EDIT - znalazłem

 

dużo tego nie ma ale jest fachowo - tekst pochodzi z książki "Maszyny Rolnicze - Tom I Maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej" autorstwa Czesława Waszkiewicza i Józefa Kuczewskiego wydana przez WSiP Warszawa 1998

 

"Charakterystycznym wskaźnikiem określającym jakość odwrócenia skiby jest stosunek szerokości do głębokości orki k=b/a. (b - szerokość, a - głębokość) Gdy wartości tego stosunku są niewielkie (k = 1,3 - 1,5), obracane skiby układają się stromo, co daje efekt "wysztorcowania" orki i znaczną nierówność powierzchni pola, korzystną w orce zimowej (nie chce poprawiać panów profesorów ale powinno być przedzimowej - jak juz ma byc fachowo). Gdy wartość tego stosunku jest duża (k = 1,8 - 2,0), skiby układają się płasko, a powierzchnia pola odpowiada wymaganiom stawianym orce siewnej. W rzeczywistych warunkach trzeba wziąć pod uwagę, że w trakcie obrotu skiby gleba osypuje się, wypełniając puste przestrzenia" - tak mówi książka

 

a po naszemu to jest tak że jak orzesz płytko i szeroko (np korpusy 40 cm głębokość 20cm k=2) wtedy powierzchnia pola jest równa a gdy orzesz głęboko i wąsko (np korpus 35 cm na 25 cm głębokości k=1,4) to pozostaje tak zwana "ostra skiba" czyli takie grzbiety - idealne w orce przedzimowej


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja sądziłem, że k powinno równać się 1.

 

Ja zauważyłem, że przy orce na 40cm i głębokość 20 cm, pługiem Kver EM85 zostaje mi słoma, jakby było za mało gleby do przykrycia. Pole jest jednak bardzo równe i gdy dodatkowo, doprawiane jest Packomatem, to uzyskuje bardzo gładkie pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj