Skocz do zawartości

Zdjęcie

[MTZ82]Stukanie w skrzyni/reduktorze

84 odpowiedzi na ten temat

#61 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2721 postów

Napisany 19 luty 2017 - 15:29

Właśnie zapomniałem napisać o napędzie pompy, czy po wywaleniu całkowicie napędu pompy (nie wyłączeniu, tylko wywaleniu wszystkich elementów) też stuka ?

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl
Belarus 572 MTZ 82 4x4 Prywatnie Stan Idealny Rejestracja PL/OC Pneumatyka

Zobacz ogłoszenia w kategorii Ciągniki rolnicze: Ciągniki MTZ - Belarus
  • 28500.00 PLN
  • 13 lis 2017

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
[MTZ82]Stukanie w skrzyni/reduktorze Dzisiaj, 14:13
  •  

#62 Share kamil2509

kamil2509

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 19 luty 2017 - 21:05

narazie zrobilem sobie przerwe ze skrzynia zabralem sie za przedni napęd. wymienilismy sworznie i tuleje trzymające przedni most. ciezko bylo wyjąc stare. dorobilismy smarowanie - nie wiem dlaczego to na sucho zostalo wymyslone. jeszcze zlikwiduje przecieki z przednich kół - wysadza olej pomiedzy tulejami. wymiana oringów załatwi sprawę? a wracajac do skrzyni to eksperymentow z wyciaganiem ze skrzyni posredniej nie robilem tylko w skrzyni biegów. pośrednia podłaczona do silnika po odpaleniu nie stuka wiec założyłem ze nie w niej jest problem ??? co do dolnego wałka w skrzyni posredniej to skoro jest rozłączony wom tym pokretlem pod skrzynią to chyba nie powinien miec nic wspolnego ze stukaniem. chyba ze dostaje jakiegoś napręzenia po sprzęgnięciu go ze skrzynią biegów tą tuleją z frezami. 

może tez tak być z tym niespasowaniem się skrzyń jak piszecie. skończe przód robic i wracam do skrzyni

#63 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2721 postów

Napisany 19 luty 2017 - 21:10

Co trzeba zrobić, aby nie lało się z przodka, jest już opisane na forum. Sama wymiana oringów raczej nie pomoże.

#64 Share kamil2509

kamil2509

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 20 luty 2017 - 10:38

ze stukaniem przy pompie tez mialem taką przygodę że poluzowała sie nakrętka od wodzika i zębatki o siebie stukały. 

Edytowany przez kamil2509, 20 luty 2017 - 10:39.

#65 Share wygibas

wygibas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 23 luty 2017 - 15:47

Walczyłem z tym stukaniem i w końcu dałem sobie siana. Jeździ z turem i w transporcie drugi sezon i ni lepiej ni gorzej. U mnie to na 100% przesuwka na reduktorze, bo jak zdejmę pokrywę z wajchą i przesuwkę "ręcznie" przytrzymam to nie tarabani. Zmieniałem przesuwkę, wałek, tryby i dekiel z wajchą i lipa. Na wolnym reduktorze tak nie słychać na szybkim przełożeniu owszem (czasem wyskoczy).  

#66 Share kamil2509

kamil2509

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 24 luty 2017 - 10:51

wczoraj wykonane otwory w tulejach zwrotnicy wedle sugestii sewreryna. w jednej zrobiloem 10mm w drugiej 6mm powinno tez dla powietrza wystarczyc.

jeden z forumowiczow zastosował kalamitki dla smarowania grnej częsci zwrotnicy z tego co pisał nie zakładał oringu górnego a otwór na kalamitke wyszedł mu pomiedzu górnym a dolnym oringiem. ale z tego co widzialem ze zdjęć to ten otwór aby wyszedł p[omiedzy musialby pod ostrym kątem wiercic.

#67 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 9472 postów

Napisany 26 luty 2017 - 08:46

Nie zależy akurat na rowku smar się i tak rozejdzie. 

pobrane.jpg

To moja zwrotnica nie wiem ile lat już minęło od przeróbki ale wystarczy dosłownie dwa razy w roku posmarować.

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

#68 Share knowingpage5

knowingpage5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 26 luty 2017 - 11:26

[MTZ82]Stukanie w skrzyni/reduktorze Witam.Mam mtz około 30 lat od nowości ,stukał ten reduktor cały czas,tak samo jak i w innych mtz tak jakby koło zębate telepało się na wałku z luzem.Przyzwyczaiłem się do tych stuków i głośnej pracy przekładni mtz tak jak do piania półbiegów w New Holland,ale w Zetorach kultura pracy przekładni jest na wysokim poziomie lepsza niż w zachodnich ciągnikach 10 000mtg przekroczone i cicho tak jak i silnik ok .dobra jakość i bezawaryjność.Ursusy ,zetory,są dobre i tanie może mniej zaawansowane jak niektóre ciągniki,Mtz może ma więcej awarii ale części są tanie tak że można nawet trupa naprawić i jeździć.

#69 Share Damianwr1

Damianwr1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 11 marzec 2017 - 22:42

witam mam problem z półbiegiem w mtz na wolniejszym jest wszystko ok a na szybszym przełożeniu wyskakuje szczególnie jak włączę 6 i wsteczny czego może to być wina pokrywka z widełkami wszystko okej jedynie mały luz jest na przesuwce czy to może być winą  i czy bez rozpoławiania się nie obejdzie ? z góry dzięki pozdrawiam

#70 Share knowingpage5

knowingpage5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 11 marzec 2017 - 23:24

[MTZ82]Stukanie w skrzyni/reduktorze Witam.Winę ponosi zatrzask przesówki widełek,wygniecione może być pod sprężynką.W najgorszym wypadku zębatki z boku w wyniku niepełnego zazębiania zużyte lub od częstego zazębiania z słabo wyłączającym się sprzęgłem tzn zgrzyty,też może być jeden ząb naciągnięty .Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share kamil2509

kamil2509

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 13 marzec 2017 - 19:49

robota w polu czeka a ja dalej szukam przyczyny stukania. bylo u mnie dwóch mechaników. jeden powiedział że tak ma stukać a drugi żę faktycznie jest cos nie tak kazał sprawdzić czy przypadkiem wałek sprzęgłowy nie jest krzywy. sprawdziłem u tokarza. prosty jak drut. chciałem żeby dalej sie zajął robotą ale powiedział ze ma kupe roboty i nie da rady.

Może ktos jest z okolić chełma lubelskiego i ma ochote zarobić?

wszystko praktycznie rozkrecone skrzynia biegów , skrzynia pośrednia. jak zacząlem wszystko sprawdzać od nowa to jeszcze rzuciły mi sie w oczy następujące "usterki":

-obudowa łożyska górnego wałka w skrzyni była napunktowana - niby łozysko siedziało ciasno (kupiłem nową)

- obudowa łożyska podpory wałka sprzęgłowego (ta duż) też była napunktowana - niby łozysko siedziało ciasno ( kupiłem nową)

- obudowa łozyska podpory wałka sprzęgłowego ( ta mała za tą dużą) łozysko miało w niej luz, lekko sie obracało - zamówiłem nową ( mam nadzieje ze to głowna przyczyna tego stukania)

- niepokoi mnie też lekki luz w obudowie sprzęgła pośredniego dolnego wałka WOM od strony sprzęgła . to jest to łożysko z kołnierzem. Czy ono powinno ciasno siedzieć w obudowie? niby nie jest lużne ale da sie je wycisnąć palcami z obudowy 

- obudowa łozyska wałka dolnego pośredniego w skrzyni biegów. łozysko siedzi w niej ciasno bo jest nowa ale da sie jąobrócić w tym otworze obudowy skrzyni. powinna siedziec ciasno ze nie dało by sie jej rękoma obrócic?

jeszcze mi sie przypomniało... tak oglądałem te koła od obrotów wom mają w środku takie tulejki mosiężne? trudno sie je wymienia? wymienia sie je? mają ciasno na wałku wom siedzieć? 

#72 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2721 postów

Napisany 13 marzec 2017 - 20:08

Obejrzyj wałek, który pracuje w łożysku igiełkowym. Ostatnio to własnie wymienialiśmy, bo sobie "terkotało" . To jest wałek na dole skrzyni pośredniej. Zobacz, czy nie ma nierówności.

#73 Share kamil2509

kamil2509

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 13 marzec 2017 - 20:35

Obejrzyj wałek, który pracuje w łożysku igiełkowym. Ostatnio to własnie wymienialiśmy, bo sobie "terkotało" . To jest wałek na dole skrzyni pośredniej. Zobacz, czy nie ma nierówności.

na oko wydaje sie równy porównywałem z nowym bo mysłałem ze za duzy luz jest na łozysku igielkowym ale w nowym było tak samo. sprawdzić u tokarza? u Was ta "nierówność" jak wyglądała? a może pamiętaszz jak było z tym łozyskiem z drugiej strony igiełkowego to z segerem. ciasno siedziało w obudowie skrzyni ?

Edytowany przez kamil2509, 13 marzec 2017 - 20:37.

#74 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2721 postów

Napisany 13 marzec 2017 - 20:42

Nierówność było czuć pod palcami, a na oko ciężko to było zobaczyć. Po założeniu wałka z łożyskiem igiełkowym powodowało to terkotanie proporcjonalne do szybkości obrotu w pozycji pracy wałka. Po przesunięciu wałka poza normalne miejsce współpracy z łożyskiem igiełkowym było cicho. 

Diagnostyka, że to jest właśnie ten wałek polegała na wysprzęgleniu wałka na przełączniku 540-100 (jest pozycja, gdzie nie ma napędu)

#75 Share kamil2509

kamil2509

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 17 marzec 2017 - 12:24

dolny wałek sprzęgłowy sprawdzony u tokarza. okazało sie że powierzchnia po której chodzi łożysko igiełkowe nie zgrywa sie z osią wałka. kupiłem nowy 80zł mam nadzieje ze mocno od oryginału za 240 nie odbiega jakością. 

okazało sie ze teraz koła zębate od obrotów wom nie pasują do nowego wałka. Stare chodziły na tulejach . trzeba je wybic i zastąpić łozyskami - dlatego nowy wałek jest cieńszy od starego.

kolejny problem jaki napotkałem to obudowa łozyska nr katalogowy 70 160 1028. u mie ona ma jeszcze tuleję po której chodzi jeden hamulec , drugi jest osadzony na klinie na wałku sprzęgłowym. wszedzie w sklepach ta obudowa jest bez tulei. w innych modelach może ten hamulec jest jakos inaczej rozwiązany?

#76 Share kris148a

kris148a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów

Napisany 18 marzec 2017 - 20:30

[MTZ82]Stukanie w skrzyni/reduktorze Kolego co do tej tulei od hamulca walka to już ta obudowa z tą tuleją jest nie do dostania. Ja kupiłem nową bo bez tego tarcz hamulca będzie spadać z widełek na wałek.
A ja mam taki problem. Po remoncie skrzyni biegów (wszystko co było związane z przelaczaniem na biegi połowę szosowe wraz z łożyska mi i dalej po złożeniu na polowych biegach wyskoczy na luz właśnie tu przełączanie połowę soszowe. Ciągnik staje, trzeba wyłączyć bieg, włączyć znow polowe i znów włączyć bieg. Tak się zastanawiam czy ta sprężynka z kulka jedynie może być jeszcze do wymiany bo i wodzik nowy, trybu. Już sam nie wiem ale tryb poprostu się cofa pod obciążeniem i nie wierzę że widełki go utrzymią. Nawet chyba widełek nie jest to zadanie tylko widełki ustawiają tryb w żądanej pozycji bo jeśli tryb naciskam by na widełki to raz dwa by się widełki starły. Nie mam słów i pomysłu już .

Błąd w górnej wypowiedzi (ja kupiłem inna używaną bo moja była bez tuleji a chcialem odbudować ten hamulec)

#77 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2721 postów

Napisany 18 marzec 2017 - 20:33

Sąsiad widełki tuningował, bo te, co kupił, nie wrzucały szosowych do kończ i miały tendencję do wyskakiwania. Ale co dokładnie robił , nie wiem, siedzi teraz za granicą

#78 Share kris148a

kris148a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów

Napisany 19 marzec 2017 - 11:59

[MTZ82]Stukanie w skrzyni/reduktorze Ja przed skręceniem skrzyni biegów patrzyłem to widełki w dobrej pozycji ustawiają ten tryb. Już sam nie wiem za co dalej się brać.

#79 Share kamil2509

kamil2509

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 19 marzec 2017 - 12:47

Ja przed skręceniem skrzyni biegów patrzyłem to widełki w dobrej pozycji ustawiają ten tryb. Już sam nie wiem za co dalej się brać.

spręzynka mogła pęknąć, albo o ile nie mylą mi sie biegi i tryby to od szosowych/polowych widełki są przykręcone nakrętką która powina byc zabezpieczona drutem. mozę sie odkręciła.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share kris148a

kris148a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów

Napisany 19 marzec 2017 - 14:02

[MTZ82]Stukanie w skrzyni/reduktorze Kolego wszystko nowe i sprawdzone, jedynie tą sprężynke wymienię ale wydaje mi się że to i tak nic nie pomoże.

Dodaj odpowiedź