Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn

2549 odpowiedzi na ten temat

#1061 Share MarekOlichwirowicz

MarekOlichwirowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 18:03

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn zostało mi saletry wapniowei nitrabor i tak czytam ,czy mogę podsiać pod ogórki zaczynają kwitnąć ,jak myślicie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Dzisiaj, 20:13
  •  

#1062 Share matjab6

matjab6

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 18:10

Opryskałem topsinem a po 1,5-2 godzinie spadł delikatny deszcz i moje pytanie brzmi czy sirodek zadziała czy pryskać jeszcze raz.?

ponawiam

#1063 Share rekamil97

rekamil97

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 18:25

zostało mi saletry wapniowei nitrabor i tak czytam ,czy mogę podsiać pod ogórki zaczynają kwitnąć ,jak myślicie

Nie - nie rób tego. Musiał byś sprawdzić czy ziemia ma wystarczająco azotu. Gdy nie ma - ok. Jednak gdy jest w porządku sypiąc saletrę dostarczasz sobie na życzenie szkodliwe azotany w dużych ilościach. Chyba że jesteś pewien że ziemia jest wyjątkowo nieurodzajna - wtedy możesz trochę podsiać. Wykonywałeś analizę gleby?

Opryskałem topsinem a po 1,5-2 godzinie spadł delikatny deszcz i moje pytanie brzmi czy sirodek zadziała czy pryskać jeszcze raz.?

Pytanie jest trudne bo każda substancja ma inną charakterystykę. Poczytaj w karcie charakterystyki "Topsinu":

http://www.sumi-agro...IN_M_500_SC.pdf

Jeśli nic tam nie znajdziesz proponuje napisać maila do producenta - dostaniesz sprawdzone informacje (i to szybko bo jest obecnie tydzień roboczy). Nie pryskaj drugi raz bo jeszcze się potrujesz - z takimi substancjami o charakterystyce: "niebezpieczny, szkodliwy, toksyczny" to nie zabawa.

Jeśli deszcz był lekki myślę że środek zadziała ale upewnij się u producenta.

Na polu znajduje sie kilka takich krzaków jest ich mało ale chciałbym temu zaradzić co może im być czego brakuje ?

Pierwsze przeczytaj to:
http://www.agrofoto....y/#entry1394961

Bez analizy nic nie zrobimy, chyba że chcesz mieć ogórki z "pysznymi rakotwórczymi" azotanami jak zaczniesz nawozić "w ciemno". Wygląda to na niedobór potasu - jeśli miałbyś siarczan potasu mógłbyś "bardzo lekko" podsypać, bez analizy nie rób nic więcej.

Edytowany przez rekamil97, 02 lipiec 2014 - 18:13.

Nawożenie roślin bez wykonanej wcześniej analizy gleby może zachwiać całą równowagę substancji mineralnych w glebie i znacząco pogorszyć plon - pamiętaj o tym! Nie stosuj nawozów w ciemno!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1064 Share MarekOlichwirowicz

MarekOlichwirowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 18:35

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn też tak myślę ,bo wcześniej sypnąłem trochę saletry amonowej, ,teraz prysnę dolistnie microelementy analizy nie robiłem

#1065 Share rekamil97

rekamil97

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 18:44

też tak myślę ,bo wcześniej sypnąłem trochę saletry amonowej, ,teraz prysnę dolistnie microelementy analizy nie robiłem

Wielu tak robi nie patrząc na konsekwencje. To tak jakbyś topielcowi dolał wody - bo może chce mu się pić. Bez analizy każdy ruch nawozowy jest niebezpieczny.
Przy kwiatkach rozumiem - ale przy warzywach... przecież to się zjada! :wacko:

Edytowany przez rekamil97, 02 lipiec 2014 - 18:45.

Nawożenie roślin bez wykonanej wcześniej analizy gleby może zachwiać całą równowagę substancji mineralnych w glebie i znacząco pogorszyć plon - pamiętaj o tym! Nie stosuj nawozów w ciemno!

#1066 Share matjab6

matjab6

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 18:48

ponawiam

deszczyk był delikatny przez 5 minut, a przed deszczem było dosyć gorąco.

#1067 Share rekamil97

rekamil97

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 18:51

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn W takim razie nic nie rób - najprawdopodobniej substancja ta się wchłonęła prawidłowo

#1068 Share MarekOlichwirowicz

MarekOlichwirowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 19:28

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn rekamil jakie masz doświadczenie w tej branży

#1069 Share rekamil97

rekamil97

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 19:37

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Mieszkam na wsi, uczę się w szkole rolniczej i na co dzień mam z tym do czynienia - zajmuje się tym moja rodzina.

Do kwestii nawożenia stosuje zasady chemii - niestety ale bez analiz materiału roślinnego, gleb, przyswajalności pierwiastków nawet doświadczony, wprawiony hodowca nie będzie w stanie odpowiednio przygotować terenu.

#1070 Share MarekOlichwirowicz

MarekOlichwirowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 19:43

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn ok.Wielki szacun dla Ciebie ,ale pamiętaj o tym ,że AGRO FOTO to nie forum działkowców

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1071 Share rekamil97

rekamil97

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 19:54

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Temat jest o ogórkach - roślinach ;) Nie wypowiadam się o "krowach" bo nie mam o tym pojęcia. Każde rośliny - czy to zboża, czy warzywa, czy owoce potrzebują bardzo podobnych warunków glebowych - a zasady nawożenia są uniwersalne.

Co do pytania na początku - każda saletra to azotan jakiegoś metalu - potasu, wapnia, sodu. Dlaczego tak naciskam na analizy gleby? Bo w przypadku gdy mamy przedział liczbowy zawartości azotanów możemy myśleć o tym czy stosować czy nie. W przypadku kiedy nie mamy analizy możemy przesadzić. Każda substancja czy nawóz w nadmiarze jest szkodliwy. Spotkałem się z sytuacjami gdzie dana osoba po analizie złapała się za głowę "ziemia słaba, ale azotanów 2 krotnie za dużo" - tutaj nic nie zrobisz na oko. Nie tylko doświadczenie - ale i badania laboratoryjne poparte wiedzą.

Potem na takiej ziemi wystarczy zasadzić marchew (ma największe zdolności do kumulowania azotanów) i zamiast zdrowej żywności mamy rakotwórczy syf.

Edytowany przez rekamil97, 02 lipiec 2014 - 19:57.

#1072 Share uglibugli

uglibugli

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 21:05

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Tak i każdy rolnik powinien mieć laboratorium i średnio raz w tygodniu badać glebę :P Myślę ze przy dzisiejszych cenach nawozów to raczej nie ma się co martwić o przenawożenie :)

#1073 Share ZF9641

ZF9641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 21:10

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Bardzo fajna i prawidłowa teoria ucznia szkoły rolniczej z którą się zgadzam w 100 % , ale na 100 rolników pewnie 1 robi badania. Badania są konieczne ale trzeba jeszcze bardzo bardzo bardzo wiele doświadczenia.Wystarczy tylko wziąć za przykład ten rok ,robisz badania gleby ,super nawożenie ,prawidłowy siew i pielęgnacje a potem przychodzi kila dni z chłodem i wiatrem i plantacja marnieje w oczach.Co z tym zrobisz pojedziesz badać glebę w laboratorium czy do sklepu po witaminy i sterydy :huh: :huh: :huh:

#1074 Share rekamil97

rekamil97

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 21:52

Myślę ze przy dzisiejszych cenach nawozów to raczej nie ma się co martwić o przenawożenie :)

Nie chodzi o to że ktoś wysypie za dużo nawozu, lecz o to że w ogóle zastosuje nawóz przy glebach które mają wystarczająco składników. Przeglądam bardzo dużo analiz z mojego regionu (znajomy pracuje w laboratorium) gdzie panuje przekonanie że gleby są słabe. I oczywiście wyniki są bardzo zróżnicowane - od niskiej zawartości składników do przekraczających normę.

Należy również pamiętać o antagonistycznym działaniu składników mineralnych: zbyt duże nawożenie potasem powoduje złe wchłanianie magnezu. Objawy niedoboru magnezu w początkowych stadiach są podobne do objawów niedoboru potasu - ktoś wrzuca zdjęcie rośliny na forum, dostaje radę żeby zastosować więcej potasu. Zwiększa dawkę przez co magnez wchłania się jeszcze gorzej. Braki w roślinie są coraz bardziej widoczne - bez analizy gleby nie jesteśmy w stanie tego na 100% określić dlatego też

Tak i każdy rolnik powinien mieć laboratorium i średnio raz w tygodniu badać glebę

badanie raz na rok/2 lata gleby nie dopuści do takich sytuacji. Możliwe że w Polsce jeszcze na wsi słowo "laboratorium, badanie gleby" budzi trochę niechęć ale bez tego nie jesteśmy w stanie zapewnić prawidłowych warunków glebowych.

Edytowany przez rekamil97, 02 lipiec 2014 - 21:55.

#1075 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 22:12

Jak u was z ogórkami? Zbiera już ktoś?

Od tygodnia zbieram, 10 arów sadzonego mam i pozyskałem 350 kg. Cena leci na łeb, bo foliowy idzie pełną parą....

#1076 Share uglibugli

uglibugli

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 02 lipiec 2014 - 22:19

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn No niestety odmiany partenokarpne raczej w cenie nie będą :P sam mam 5 foli ogóra bo po co miały stać puste :D Chociaż trzeba poczekać na przetwórnie jak zaczną działać i szukać towaru a już mam informacje ze powoli zaczynają penetrować rynek :P

#1077 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 05:22

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Od poniedziałku zacząłem zbierać gruntowe, ale narazie słabą rosną bo zimne noce. Niebawem pokazują upały, a więc i noce będą cieplejsze. Wtedy można spodziewać się dobrych zbiorów. Wczoraj drugi zbiór i z 15 arów około 200kg. Słabo, aczkolwiek początki zawsze takie są :)

#1078 Share matjab6

matjab6

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 07:30

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Szukam doświadczonej osoby która odpowie na moje pytanie: czy 2 godziny po oprysku topsinem spadł delikatny 5minutowy deszczyk, a w cześniej było dosyć gorąco, dlatego się pytam czy oprysk zadziała.

#1079 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 11:21

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Zadziała, zadziała.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1080 Share uglibugli

uglibugli

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 03 lipiec 2014 - 12:31

Szukam doświadczonej osoby która odpowie na moje pytanie: czy 2 godziny po oprysku topsinem spadł delikatny 5minutowy deszczyk, a w cześniej było dosyć gorąco, dlatego się pytam czy oprysk zadziała.

Chłopie czym ty się przejmujesz :D Wczoraj pryskałeś to i tak jutro musisz od nowa pryskać wiec po co aż tyle o tym rozmyślać :P to jest ogórek to się co 2 dni pryska :D