Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Mocznik dodatek do paszy.

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
233 odpowiedzi na ten temat

#41 miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • 2525242

Napisany 16 marzec 2010 - 07:36

Mocznik dodatek do paszy. Długo by tu opowiadać historie mojej obory :)
Nie mam żadnej rasowej HF-ki ale te co dają najwięcej to maja na pewno spory dolew HF
Z tego co mi ojciec opowiadał to dziadek ze 20 lat temu kupił jakaś krowę co niby była pod ocena i praktycznie wszystkie co teraz mam to właśnie od niej się wywodzą, poza tym wartościowe krowy zacielane bykami HF no i tak powoli genetyka się polepsza
  • 0

#42 PALAX

PALAX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 16 marzec 2010 - 09:17

Mocznik dodatek do paszy. Może ktoś mi wytłumaczy czym różni się mocznik paszowy od nawozowego, podobno jest jeszcze mocznik czysty (stosowany w jako odczynnik chemiczny).
Czym one się różnią? :)
  • 0
Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

#43 savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 16 marzec 2010 - 15:18

Mocznik dodatek do paszy. Mocznik paszowy jest mocznikiem chronionym, zwykły mocznik jest rozkładany w żwaczu, natomiast chroniony(np. przy użyciu formaldehydu) przechodzi do jelita cienkiego gdzie jest dalej rozkładany. Ogólnie mocznik jako dodatek do paszy nie jest niczym nowym i pojawia się w publikacjach od dawna, jednak temat został nie dawano odświeżony m.in dzięki top agrar, farmer i chwała im za to, gdyż mocznikiem można tanio i dobrze zbilansować dawkę.
  • 0

#44 tofik420

tofik420

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 06 kwiecień 2010 - 16:09

Mocznik dodatek do paszy. czy mowa o zwykym nawozie, czy jest jakiś specjalny dla krów?
  • 0

#45 darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 863 postów
  • 12684979

Napisany 06 kwiecień 2010 - 18:39

Mocznik dodatek do paszy. O tym zwykłym mowa.
  • 0
AF - to Jest To:)

#46 Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 06 kwiecień 2010 - 18:44

Mocznik paszowy jest mocznikiem chronionym, zwykły mocznik jest rozkładany w żwaczu, natomiast chroniony(np. przy użyciu formaldehydu) przechodzi do jelita cienkiego gdzie jest dalej rozkładany. Ogólnie mocznik jako dodatek do paszy nie jest niczym nowym i pojawia się w publikacjach od dawna, jednak temat został nie dawano odświeżony m.in dzięki top agrar, farmer i chwała im za to, gdyż mocznikiem można tanio i dobrze zbilansować dawkę.

Raczej dzięki kryzysowi i ogólnie bidy z nędzą i zaniku jakiejkolwiek opłacalności w hodowli bydła "experci" szukają obniżenia kosztów produkcji i zastąpienia bardzo drogich pasz białkowych, to samo było w latach 80tych wielkim hitem był mocznik, potem jak okazało się że było dużo upadków wycofali się z tego a teraz to wraca, nic nowego, moim zdaniem i zdaniem wielu mocznik jest zbyt niebezpieczny, upadek jednej dużej sztuki "załatwi" jakikolwiek efekt ekonomiczny stosowania takiego dodatku
  • 0

#47 savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 31 maj 2010 - 12:11

Mocznik dodatek do paszy. To prawda, że upadek dużej sztuki zniweluje zyski ale tylko wtedy gdy jest potwierdzony fakt śmierci spowodowanej używaniem mocznika. Co do tych expertów to byłbym ostrożny ostatnio pani doktor na katedrze fizjologii zwierząt SGGW potwierdzała zasadność stosowania mocznika i długo by pisać o uzasadnieniu. Rozumiem że jesteś rolnikiem i musisz orientować się nie tylko w żywieniu bydła ale także w uprawie, mechanice itd. A są ludzie jak wspomniana doktor(nazwiska nie pamiętam) którzy nie tylko zajmują się od lat żywieniem i fizjologią (nie wszystkich zwierząt ale konkretnie bydła) ale są również pasjonatami, jak opowiadała o przetokach dwunastniczych i płynie żwaczowym to aż jej się oczy świeciły. Ja takim ludziom ufam i staram sie trochę dystansować do hodowców "praktyków"(oczywiście nie mówię tu o Tobie) którzy twierdzą że najlepszy do krycia to swój byk a cielaki najlepiej rosną na sianie i zbożu. Myślę, że skończyła się era rolnictwa na oko i teraz trzeba zdać się publikacje plus doradców plus szkolenia plus też własny rachunek ekonomiczny. Dość dużym problemem jest również deficyt "prawdziwych" doradców nie zdających się tylko na produkty własnej firmy a starających się faktycznie coś poradzić rolnikowi. Do tego dochodzi często dystans właściciela gospodarstwa, chyba wśród użytkowników AF jest przeważająca ilość osób młodych, którzy chcą się czegoś konkretną dowiedzieć, a za plecami stoi ojciec któty powie "to głupota i nie ma sensu" no ale to oni są na razie gospodarzami i trzeba to uszanować, ale można ciagle coś mówić, dopowiadać i powoli ulegną jak zobaczą efekty:)

Edytowany przez andrzej2110, 31 maj 2010 - 12:23.
Cytowanie posta wyżej

• 0

#48 arturs860

arturs860

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 31 maj 2010 - 19:41

Mocznik dodatek do paszy. savas zgadzam sie z twoja opinia. stosuje mocznik juz od pół roku i wszystko jak na razie ok. Chciałbym dodać ze w latach 80 nie było TMR i stosowanie mocznika było niebezpieczne, ale teraz jak ręcznie to rozrzucę na paszowóz i paszowóz to wymiesza to myślę ze żadna krowa nie zje garści mocznika a tylko taka jednorazowa dawka może zabić krowę.
  • 0

#49 rafik88

rafik88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów
  • 827333

Napisany 28 czerwiec 2010 - 11:16

Mocznik dodatek do paszy. Świetne dwie ostatnie wypowiedzi :) do nauki a nie słuchać starych pegerusów i najmądrzejszych dziadków z za Buga. ehehe
  • 0

#50 Yoda

Yoda

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 228 postów

Napisany 30 czerwiec 2010 - 11:52

Mocznik dodatek do paszy. Popieram również, zimą stosowałem mocznik i efekty były. Teraz opasy jadą na śrucie żytniej i koniczynie do woli to białka im nie brakuje. Zimą znowu wrócę do mocznika jak dawka się zmieni
  • 0

#51 marco1

marco1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 26 lipiec 2010 - 13:40

Mocznik dodatek do paszy. Mam pytanie do osób które stosowały mocznik. Chodzi mi o czysty nawozowy mocznik. Jeśli posiadam byczki o masie ok 300kg i podaje im ok 3kg/na sztukę paszy treściwej dziennie w 2 dawkach (rano i wieczorem) i doczytałem się ze na dawka dla takich zwierzaków jest ok 60-70g/dzień mocznika to jeśli chciałbym taka dawkę mieszać z pasza treściwa, ale tylko raz na dzień dla każdej sztuki, czyli ok 1,5kg/dzień paszy treściwej + 60g/dzień mocznika na sztukę to czy takie dawkowanie będzie dla nich bezpieczne? Nie mam możliwości robienia TMR, zwierzęta nie dostają pokarmu wysokobiałkowego wiec chciałbym go uzupełnić w ten sposób. Proszę o opinie osoby które stosują mocznik w żywieniu bydła.
  • 0

#52 arturs860

arturs860

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 26 lipiec 2010 - 18:14

Mocznik dodatek do paszy. Według mnie jeżeli nie robisz tmr-u to lepiej nie dawaj mocznika bo jak zmieszasz to z treściwą to byki praktycznie rano i wieczorem zjedzą w krótkim czasie 30 g mocznika a to jest niebezpieczne
  • 0

#53 marco1

marco1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 27 lipiec 2010 - 13:07

Mocznik dodatek do paszy. Dzięki za opinie, może ktoś jeszcze coś na ten temat napisze?
  • 0

#54 anticius

anticius

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 11 listopad 2010 - 09:04

Mocznik dodatek do paszy. Również bardzo chętnie się dowiem czegoś na ten temat.
Temat był założony spory czas temu więc może ktoś opisze efekty oraz własne spostrzeżenia stosowania mocznika nawozowego?

Edytowany przez andrzej2110, 11 listopad 2010 - 09:35.
Cytowanie poprzedniego posta

• 0

#55 bogusk

bogusk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 05 grudzień 2010 - 12:22

Mocznik dodatek do paszy. Ja mocznik daję 2lata około 10 dag na szt. dziennie uzupełni niedoboru białka 10dag mocznika = około 70dag śruty rzepakowej
  • 0

#56 atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 08:57

Mocznik dodatek do paszy. Czy ktoś wie jaki jest koszt chronionego mocznika optigen firmy alltech ?
  • 0
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#57 zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 07 marzec 2011 - 11:56

Mocznik dodatek do paszy. Odpowiadając na ostatnie pytanie kol. "atomik" i trochę uzupełniając temat bo nie jest on łatwy.
Produkt o nazwie Optigen jest mocznikiem otoczkowanym który z założenia na rozkładać się przez minimum kilkanaście godzin w żwaczu. Takie są założenia. Jednak biorąc pod uwagę szybkie przemieszczanie się treści w żwaczu do pozostałych żołądków jest to troche wątpliwe bo biorąc pod uwagę że np. sztuka która pobiera np. 20 kg suchej masy na dobę musi te 20 kg wydalić i znów pobrać. Czyli np. dawkę 100 gram tego produktu powinniśmy podawać całą dobę i to jest wtedy teoretycznie realne do wykorzystania przez przeżuwacza. Dlatego też mocznik tak chroniony możemy znaleść czasem w odchodach. Oczywiście jakiś czas temu w piśmie branżowym pojawił się ciekawy artykuł jednego z prof.z ART Kraków na temat tego produktu. Oczywiscie kalkulacje i stosowanie jest ciekawe i warte zapoznania. Jednak temat mocznika to jak wspomniałem temat niełatwy.
Mogę go porównać do trasy Olsztyn - Warszawa (220 km) pokonanej w 1 godz i 40 minut. Trzeba się przygotować, ustalić optymalną godzinę wyjazdu ok. 3:00 - 4:00 i być na miejscu w Łomiankach przed 5:30. Nie wspomnę o całej ryzykownej drodze z dużą prędkością. Ale, wiele razy może się udać, a znam takich którym się to udaje wielokrotnie.
Tak jak znam fermy na których stosuje się mocznik jednak pod dużym nadzorem. Dlaczego ? Mocznik jest "bombą azotową" i musi być on wychwycony przez mikrfolorą żwacza i strawiony - wykorzystany. Jeżeli mikrofolory będzie za mało czyli niedostarczymy odpowiedniej jakości energetcznych pasz wówczas nadmiar jego przejdzie w dużej ilości do organizmu krowy zakłócając jego pracę. np. zobaczymy wysoki poziom azotu / mocznika w mleku czyli nie został on wykorzystany. Jeżeli go nie zauważymy, nadmiar ten spowoduje problemy z zacieleniami itp.
Więc w miejscach które znam przestrzegany jest duży rygor zadawania pasz z tym właśnie składnikiem. Mleko badane jest także azotestem na miejscu na fermie a przy zmianie pasz objętościowych są one analizowane i korygowane dawki.
W przypadku wysokich cen komponentów białkowych jest to jakaś alternatywa jednak trzeba zadać sobie pytanie czy damy radę jeździć co dziennie i pokonywać trasę 220 km w 1 godz i 40 min. Jest to ryzykowne ale możliwe.
Odnośnie wypowiedzi kol. "Savas" "mocznik paszowy jest mocznikiem chronionym, ...... przechodzi do jelita cienkiego gdzie jest dalej rozkładany"......
Gdyby tak by było, czyli mocznik przechodziłby w takie ilości jak podamy do jelita to kilkoma dawkami zabilibyśmy każdą krowę. Mocznik musi być rozłożony w żwaczu, a specjalne produkty otoczki mają powodować że powinien on tam przebywać dłużej i być dłużej i wolniej trawiony przez mikroflorę.
  • 0

#58 slaw17

slaw17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 21 marzec 2011 - 14:47

Czy ktoś wie jaki jest koszt chronionego mocznika optigen firmy alltech ?

Rozmawiałem dzisiaj z przedstawicielem Chemirolu. Optigen kosztuje 10zł netto za kg więc niema żadnego interesu aby go kupować!!!
  • 0
antyfan AF

#59 lusjan

lusjan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 21 marzec 2011 - 15:41

Mocznik dodatek do paszy. Rozmawiałem ze wspominanym profesorem Kowalskim i zalecił mi początkowo 1% w paszy treściwej i zwiększyć do 2 w miarę potrzeb, czekam na drugi wynik z raportów bo na tamten mocznik mógł się jeszcze nie załapać ;>Pytałem czy to ma być paszowy i stwierdził że nie ma takiej potrzeby. A o zatruciach mocznikiem słyszałem, ponoć kiedyś mieszano pasze treściwe łopatą, mocznik poturlał się i któreś mućki mogły dostać skumulowaną dawkę, tudzież ktoś przesadził w inny sposób :)
  • 0

Google AgroFoto Ads Mocznik dodatek do paszy.

• Reklama google
Dzisiaj, 13:12
  •  

#60 LukaPro

LukaPro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 15 maj 2012 - 19:58

Mocznik dodatek do paszy. a czy ten mocznik moge wymieszać w mieszalniku?mieszalnik 1.2t. i ile go dodać?
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s