Pilnie potrzebny doradca żywieniowy .
Przez
garcia703, w Żywienie bydła
-
Podobna zawartość
-
Przez WojtekBuawski
Witam Czy siana , sianokiszonki przygotowane z traw tuz i torfowisk są coś warte w żywieniu bydła? Czy to tylko żeby zapchać kiche?
-
Przez kaczorek
Ciekawi mnie jakie preparaty mlekozastępcze stosujecie w odchowie cieląt?
Ja stosuje FE-Trank z Josery, bardzo dobre "mleko", cielaki z chęcią piją
-
Przez Rzepakowiec
Witam, mam pytanie
Czy była by możliwość utrzymania opasów w taki sposób aby być w oborze tylko raz dziennie ? Do siana/sianokiszonki, kiszonki z QQ i wody miały by dostęp całodobowo, a jeśli chodzi o obornik i ogólny że tak to nazwę pobyt było by tak, że cały czas były by w oborze bez żadnych uwięzi no i były by na głębokiej ściółce. Czy ma to jakikolwiek sens ? Jakie rasy bydła byście polecili ? Dodam jeszcze że powierzchnia gospodarstwa wynosi 11 ha klasy III-IV no i miejscami V. Ile sztuk z tego bym utrzymał. Obora została jeszcze po dziadku więc wystarczyło by ją troszkę unowocześnić. W oborze był by robiony obrządek tylko raz dziennie ze względu na pracę. Sory że się tak rozpisałem
-
Przez davy
Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
-