Supplisek

Torfowisko - IV V VI klasa ziemi szansa powodzenia traw nasiennych

Polecane posty

Supplisek    2

Witam

 

Obecnie posiadam grunty o klasach ziemi jak w temacie, na dzień dzisiejszy jest tam łąka lecz chciałbym się zająć uprawą trawy na nasiona, przeważają torfowiska, częściowo piaski na wzniesieniach lekkich i miejscami bardziej zwięzła ziemia IV klasy. Czy ktoś może mi powiedzieć czy jest szansa powodzenia takiej uprawy? Dodam tylko że ziemia nie jest bardzo mokra, jedynie w miejscach - dołach przy lesie ale tragedii nie ma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Szansa jest tylko trzeba samemu przygotować się merytorycznie do zagadnienia przygotowanie stanowiska, dobór odpowiedniej metody siewu praz gatunków traw, potrzeba wapnowania i nawożenia, itd. Bez przygotowania teoretycznego można popełnić wiele błędów, które zniweczą całą pracę oraz opłacalność tej uprawy.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supplisek    2

Przygotowania to ważna sprawa wiadomo, po prostu chciałem sobie zobrazować to jakoś na podstawie opinii innych osób odnośnie upraw na torfach, obecnie są tam łąki a nigdy nic nie siałem na torfie i dlatego tak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co do torfu to powiem tak jak będzie suchy rok to musisz liczyć się z nawadnianiem bo torf a w zasadzie wierzchnia warstwa potocznie nazywana rymówką bardzo szybko wysycha i tworzy się skorupa do tego stopnia że pęka. Z kolei w mokrych latach jest problem z jakimikolwiek pracami bo po prostu nie da się chyba że na gąsienicach. Wiem to z własnego doświadczenie i nie tylko bo paru znajomych próbowało i dali sobie spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supplisek    2

to znaczy tak... u mnie jest torf miejscami taki konkretny ale tylko miejscami i to niewielkimi a w większości jest to piasek z narzuconym też torfem i wychodzi coś "a'la" czarnoziem, czy ciemna piaskowo murszowa ziemia (nie brązowa) Moje pytanie brzmi głównie czy urośnie trawa nasienna bo zalecany odstęp międzyrzędzi to 25cm więc dość znaczny a kwestia uprawienia ziemi pod siew nie będzie większym problemem u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supplisek    2

no tak jak mówię, gdy ten "torf" a w zasadzie ta mieszanka wyschnie... to jest troche jak popiół i mam obawy co do ukorzenienia się tej trawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

z tego co wiem trawy nasienne powinny być uprawiane na glebach mineralnych z zachowaniem izolacji przestrzennej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supplisek    2

no tak, zgadza się odstępy muszą byc zachowane względem gatunku traw i mam różne kawałki ziemi odzielone od siebie o te 200m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy na tych polach jest zrobiona melioracja? Jeśli nie, a byłaby możliwość jej przeprowadzenia, to warto. Mam kilka takich kawałków gdzie jeszcze rodzice przeprowadzili melioracje kilkanaście lat temu, i teraz można z powodzeniem uprawiać wszystko co tylko dusza zapragnie. Był to typowy torf, który kiedyś kopano na opał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
    • Przez ziom00263
      Witam, czy posiada ktoś z was rurociąg podziemny ciśnieniowy z rur PCV do wody, która zasila deszczownie? Jeśli tak to prosił bym o opinie, na co warto zwrócić uwagę przy budowie takiej sieci, jakieś rady. Zamierzam w tym miesiącu zacząć budowę, rurociągu z rur pcv fi 110, na odcinku 1900 metrów.
    • Przez PIMR_BR
      chciałbym się do Państwa zwrócić z wielką prośbą o pomoc i wypełnienie ankiety.
       
      Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu realizując projekt Europejski SmartAgriHubs (http://smartagrihubs.eu/ ) mający na celu wdrażanie rozwiązań cyfrowych w wielu aspektach produkcji rolniczej i spożywczej, chciałbym prosić Państwa o wyrażenie opinii w przygotowanej ankiecie dotyczącej określenia potrzeb i stopnia zaawansowania wykorzystania produktów cyfrowych w uprawach szklarniowych na małą (przydomową) oraz produkcyjną skalę. Zapraszam do wyrażenia opinii producentów warzyw, owoców, kwiatów i innej produkcji specjalistycznej, gdyż wyniki tej ankiety będą pomocne w rozwoju produktów przeznaczonych właśnie dla Państwa.
      Na końcu ankiety znajdą Państwo także formularz zgłoszeniowy do uczestnictwa w projekcie i zostania testerem wybranych technologii (pilot). W ramach projektu przewidujemy przeprowadzenie 3 pilotowych wdrożeń.
      Ankieta nie ma na celu prowadzenia żadnej reklamy ani promocji.
      Ankieta dotycząca potrzeb i rozwoju zaawansowanych usług w uprawie szklarniowej
       
      Dziękuję bardzo za wypełnienie ankiety.
    • Przez ROLNIKSARA
      Witam,
      czy jest kto ktoś sieje trawę jednoroczną? Interesuje mnie jakiej gleby potrzebuje i termin siewu ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj