ahten

Hodowla koni zimnokrwistych

Polecane posty

ahten    177

Witam, zastanawiam się ad założeniem hodowli koni zimnokrwistych. Typ sokólski bądź sztumski. Na początek chciałbym nabyć 2-3 klacze z rodowodem, z czasem zwiększyć ich ilość i ubiegać się o dopłaty z programu ochrony zasobów genetycznych dla koni zimnokrwistych.

Czy ktoś z Was korzysta z tych dopłat? Jak jest z oceną klaczy, które zostaną zapisane do programu?

 

Mam koło doku około 2 ha łąk w tym staw wodny z łagodnym zejściem. Zamierzam niedługo to wszystko ogrodzić (jakim najlepiej?), najpierw postawić wiatę, gdzie konie mogłyby odpoczywać, spożywać pasze oraz nocować, a w późniejszym terminie wybudować stajnie docelowo dla 20 klaczy.

Konie po całym pastwisku chodziły by swobodnie, co jakiś czas dostarczał bym im wodę (balia) oraz owies.

Mam około 20 ha ziemi (plus większość potrzebnych maszyn) gdzie mógłbym produkować pożywienie dla zwierząt, dodatkowo mam jeszcze 2 ha łąk oddalonych od domu o około 1 km, gdzie mógłbym je wyprowadzać na popas w okresie od wiosny do jesieni.

 

Źrebaki zamierzałbym sprzedawać innym hodowcom, a jakby to się nie udawało, to ewentualnie na rzeź.

 

Co myślicie o takim pomyśle?, czy ma to szanse powodzenia i w perspektywie czasu zarobku? Interesuje mnie każda rada:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mencher_21    0

Cześć.!

Niestety muszę ostudzić Twoje emocje. Hodujemy konie (dla przyjemności) i jest to na granicy opłacalności. Do swoich kalkulacji dolicz wysokie opłaty względem WZHK/PZHK, przedłużenie licencji dla klaczy, wydanie paszportu. Konie- do tego jest potrzebna ogromna wiedza i doświadczenie, wbrew pozorom to bardzo delikatne zwierzęta. W okresie od września do kwietnia muszą być w stajni. Poza tym rynek koni jest strasznie przesycony (hodowle) i trzeba mieć super okazy i markę (renomę), aby się wybić i sprzedać swój towar. Jednym słowem, jeżeli to nie pasja daj spokój. Co do ogrodzenia najtaniej wyjdzie Ci pastuch. Jakbyś miał jakieś pytania służę wiedzą i pomocą. ^^ A i co z wysokoźrebnymi klaczami i okresie po wyźrebieniu (nie mogą być na pastwisku).!


Jeśli pomogłem kliknij STRZAŁKĘ W GÓRĘ :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursuss    16

Również mam trochę wspólnego z końmi i tak jak kolega mówi jeśli nie masz doświadczenia i zamiłowania do tego to lepiej zajmij się czymś innym np. bydło mięsne jest dużo mniej wymagające. zarówno po koniach jak i bydle przy obecnych cenach to zostanie ci tylko kupa gnoju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Jeśli miałbym sam się tym zajmować to nawet nie porywałbym się na hodowlę koni, bo nie mam z tym żadnego doświadczenia:) ale tutaj będę mógł korzystać z wiedzy oraz pomocy mojego taty, który zajmował się już końmi.

Na miejsce dla wysokoźrebnych klaczy zostanie zaadoptowane pomieszczenie przy stodole, więc z tym nie byłoby problemu.

Największym problemem będzie rozpocząć to oraz znaleźć ładne klacze.

Znacie może dobrych hodowców w okolicach pogranicza woj. mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego? Siedlce, łuków, łosice i okolice?

Jak kształtują się ceny klaczy sokólskich z rodowodem?

Oraz czy klacze muszą być prowadzane do ogiera, czy może można je inseminować "sztucznie"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mencher_21    0

Jeśli chodzi o ceny to wiele zalezy od rodowodu, konia, i sprzedającego, tego czy koń jest dobry użytkowo itp.. Jeśli chodzi o hodowców to Ci nie odpowiem, bo zajmujemy się tylko końmi śląskimi. A co do inseminacji, tak sztuczna wchodzi w grę, ale musisz znaleźć chodowcę, który wyrazi zgodę na pobranie nasienia i sztuczne zapłodnienie. A propo przyjrzyj się koniom śląskim, są świetne użytkowo i mógłbym Ci pomóc "dorwać" parę wartościowych sztuk.:) Jeśli chodzi o kupno, szukaj takich z wpisem do księgi głównej,ale uwaga, nie wszystkie z księgi głównej są "dopuszczone" do dopłat.;) I naprawdę, jeszcze raz policz wszystkie koszty. (Wydanie paszportu- kilkaset zł, przegląd klaczy (co roku)- też koło stówki, itd...)


Jeśli pomogłem kliknij STRZAŁKĘ W GÓRĘ :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Prześledziłem polecone przez Ciebie księgi główne i znalazłem kilka osób, które hodują konie zimnokrwiste w moich okolicach. A co do koni śląskich, to za dużo zachodu z nimi by było, zwłaszcza z transportem z południowo-zachodniej Polski:). Co do wydania paszportu to opłata jednorazowa, co roku bedzie trzeba płacic za przeglądy oraz składki członkowskie, ale to nie są aż tak duże stawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Pogranicze woj. mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Konkretnie powiat siedlecki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Ale akurat na moich terenach przewaga zimnokrwistych, głównie typ sokólski ale trochę też sztumskich, więc będzie mniejszy problem z zapładnianiem:) Poza tym wydaje mi się, że są one spokojniejsze oraz mają mniejsze wymagania pokarmowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzes0611    0

ja jestem z powiatu mińskiego i u nas ludzie trzymają konie a dokładnie ogiery sokólskie ale tak jak mówił kolega wyżej opłacalność jest mała ale jeśli ktoś się interesuje tym lub konie takie hobby to trzeba robić to co się lubi chodź opłacalność jest mała ale przecież pieniądze to nie wszystko...

ja lubie konie to jest moje takie hobby i trzymam klacz z tegoroczną źrebką a w przyszłości ja skończe szkołe też myśle nad założeniem większej hodowli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luksa96    33

Przy 2-3 klaczach to o ile sprzedasz źrebaka za dobrą kasę na mięso czy do hodowli to pieniądze z jego sprzedaży wyrównają się z rocznym utrzymaniem klaczy i źrebaka. Najlepiej jak masz dobrego ogiera w okolicy, bo inseminacją w rasach zimnokrwistych raczej nikt się nie zajmuje, a jeśli już to za taką kasę, że Ci się tego odechce, wiem po sobie. :) Koszt utrzymania klaczy to byłoby krycie, dowóz do ogiera, badanie USG, paszport źrebaka, kowal, owies i siano. 2 ha koło domu to te 2-3 klacze ze źrebakami Ci wytłuką i po paru tygodniach zostanie step, a co dopiero 20 klaczy. Hodowla koni zimnokrwistych również wiąże się z ich transportem z innych regionów, bo jakbym ja miał kupować po okolicy to nic dobrego bym nie kupił, dlatego przywieźliśmy 3 klaczki aż z Pomorza, ponad 300 km i teraz po 2 latach ich trzymania widać, że coś sensownego powinno z tego wyrosnąć, bo GENY to podstawa.

Tak jak mówił kolega mencher_21, jeśli to nie pasja, a tylko zarobek to daj sobie z tym spokój, bo nie sztuką jest nakupić i naprodukować koni, ale je sprzedać. A właśnie bardzo często wśród typowych dopłatowców panuje moda na krycie ogierem niekoniecznie najlepszym, a takim który jest blisko i ma prawo do krycia klaczy w programie. Potem mamy wyniki tego na aukcjach, gdzie przyjeżdżają ogiery z nadpęciem 25 cm, co w dzisiejszych czasach nie jest powodem do dumy nawet przy klaczy.

 

Także na początek kup sobie np. dwie młode klaczki i zobacz czy Cię to wciągnie, a nie licz na to, że zbudujesz 20 klaczowe stado bazując na okolicznych chłopskich kobyłkach, bo potem oni źrebaków od Ciebie nie odkupią. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Przemyślałem wszystko i będę się na to decydował. Na początek zamierzam kupić około 5 źrebaków sokólskich (4 klacze i może jeden ogierek?), tak około 1-2 lat. Pomieszczenia już praktycznie przygotowane, zapas siana i owsa jest. Z tego co rozmawiałem z wujkiem, własnie bardziej polecił mi kupić źrebaki z papierami, zamiast pchać się w programowe klacze, gdyż po pierwsze drogie będą, a po drugie nikt dobrej programowej klaczy nie sprzeda. Poza tym nawet jak coś nie wyjdzie, to po roku będę mógł sprzedać je za juz sporo większa sumkę, nie musząc chodzić przy nich "za darmo".

A tak w ogóle to jak to jeszcze będzie z dopłatami? Nie ma zbyt dużego przesycenia końmi sokólskimi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AtosPro
      Witam,
      Chce zacząć hodowle jagniąt, jestem rolnikiem (ogrodnikiem) sadze truskawki nie mam ani skrawka łąk i pastwisk mieszkam w małopolsce na bardzo gużystym terenie. 
      Porusze pare kwesti hodowla będzie sie opierała na zakupie i sprzedaż do skupu jagniąt (żywca). Hodowla będzie od kwietnia do października. Tylko hodowla na pastwisku. W okolicy jest dużo nie użytkowników. PROSZE BARDZO O WYROZUMIAŁOŚĆ PONIEWAŻ NIGDY NIE HODOWAŁEM OWIEC,KÓZ I JAGNIĄT.
      Myślałem że kupie jagniątka w wadze 18-20 kg i będę hodował na pastwisku z dodatkiem pasz treściwych, do wagi skupowej żywca tak z 31-36 kg . Myśle że zaczne od 10 sztuk. Ile się takie jagnię howa? Ile potrzebuje paszy treściwej jedno jagnię? To się opłaca ? Tylko proszę tak szczerze bo prawie wszystkim rolniką nie opłaca.

    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się ile mleka dają krowy ras zachowawczych w ciągu laktacji? Chciałbym mieć w stadzie 5 krów aby otrzymać dopłatę. 
    • Gość BaszaPasza11
      Przez Gość BaszaPasza11
      Witam. Interesuje się założeniem hodowli owiec kameruńskich. Na początek myślę nad 4 samicami i 1 samcem. Chciałbym się dowiedzieć jak do tego podejść. Co mogę im dawać oprócz trawy lub siana? A jeśli chodzi o siano to ile snopków z polskiej prasy Sipmy z224 potrzeba na wykarmienie tych 5 sztuk przez rok? Na pewno chciałbym zacząć je rozmnażać więc też proszę o porady. Pastwisko mam gotowe, oraz stajenke mam w planie postawić.
    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Rzodkiewka
      Witajcie😊
      szukam przydomowego pastwiska z wiatą (stajenką) oraz dostępem do wody dla dwóch koni ,w kujawsko-pomorskim.Wysokość comiesięcznej opłaty do uzgodnienia.
      Z góry bardzo dziękuję za oferty !
       
       
       
       
       
       
       
       



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj