Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano (edytowane)

Witam

Jestem poczatkujacym , ze tak powiem "rolnikiem". Na dzien dzisiejszy moim planem na zycie jest hodowla trzody chlewnej. Jak narazie jestem na etapie remontu starej chlewni w celu doprowadzenia jej do stanu uzywalnosci(calkowita przebudowa). Na sam poczatek chce wystartowac ze 100 sztukami zakupionych warchlakow pochadzacych z importu(Dania).

Wiec tak jak wyzej napisalem posiadam bydynek, jezeli chodzi o pola to szkopul tkwi w tym iz takowych nie posiadam. Pytanie brzmi: Czy biorac pod uwage dzisiejsza sytuacje na rynku, czy oplaca sie karmic swinki gotowa pasza? Oczywiscie wielu powie, ze lepiej zrobic wlasna nawet kupujac zboze ale niestety nie jestem az takim fachowcem i wolal bym tego uniknac ze wzgledu na stosunkowo niska wiedze w tym zakresie. Jezeli chodzi o ilosc to ostatecznie chce chodowac ok 500 szt. w systemie otwartym. Dodam jeszcze ze juz posiadam nowe silosy (2 x 8t) na pasze lub ew. zboze. Czy moze ktos z was podpowiedzialby mi jakie jest zuzycie takiej wlasnie gotowej paszy? Ile paszy potrzeba na utuczenie jednej swinki z 25 kg do ok 110kg?

 

Połączony

Edytowane przez MAT912
Gość Profil usunięty
Opublikowano

Na utuczenie świni od MAŁEGO PROSIAKA do 125kg potrzeba worek mieszanki (obecnie 65zł) i 1/3 tony czyli ok. 330kg. Jeśli chcesz kupywać małe prosiaki i zboże to nie masz się po co za to brać bo nie wyrobisz na spłatę kredytów.. Lepiej zacznij od małej ilości świnek, wyhoduj kilka macior, i sam je zapładniaj sztucznym nasieniem (Pamiętaj knury to roznosiciele choróB)

Więc podsumowując, jeśli nie masz areału to się za to nie bierz.

Opublikowano

Ja za parę lat planuje zwiększyć skale x2, więc będzie 250 na rzut :D

Do tego zawsze mięsne krówki, i myślę, że da się z tego wyżyć.

Mój areał to 40 ha :D

Opublikowano

Jezeli chodzi o kredyty to nie martwie sie bo mam zaoszczedzone pieniazki(pracowalem 3 lata za granica). Fakt, dunczyki sa drogie tak jak kolega wyzej napisal ale nie koniecznie musze zaczynac od dunczykow:) na naszym polskim rynku istnieje mozliwosc zakupu wysokiej miesnosci ras holenderskich tyle ze wyprodukowanych w Polsce :) Mam dostep do wlasnie takich po 11zl/kg, To daje ok 220 zl za malego warchlaka. Co do macior to rowniez jest w planach zakup ok 4 szt. Dodatkowo w mojej okolicy jest malo hodowcow trzody chlewnej a ubojnie to ze cztery. Jak juz ktos ma hodowle to tylko te kontraktowe. W zeszly piatek rozmawialem z wlascicielem jednej z ubojni ktory na wiesc o nowej chlewni baaardzo sie ucieszyl i dodal ze sam sciaga tuczniki z odleglych o ponad 70 km wiosek. Co do doswiadczenia to przez dwa lata pracowalem w chlewni i wiem co nie co na ten temat. Tylko ze w chlewni gdzie pracowalem wlasciciel sam mieszal pasze, dodam jeszcze ze swinek mial ponad 800 a ziemi wlasnej to chyba tylko ogrodek za domem :P Dlatego wlasnie chcialbym dowiedziec sie ile by kosztowala gotowa pasza omijajac mieszanie itp.

Opublikowano

Dziś policzyłem opłacalność hodowli trozdy, to przy cenie 5,5 zł zostanie jakieś 40zł/tucznik ;/

Ale liczyłem też opłacalność hodowli byczków od młodego do 320 kg, i tu na sztuce zostanie 10x tyle, czyli 400 zł.

Sami widzicie jak to jest ;<, jeżeli cena trzody się długo nie zmieni, to nie będzie przyjemnie.

Opublikowano

W innym temacie była wzmianka ile kosztuje wyprodukowanie tony paszy. Wystarczy poszukać. A 200 sztuk x 3 rzuty rocznie na kupnych prosiętach to już troche daje. Kupując krajowe za 220-230 zl za sztuke zostanie pod koniec tuczu jakies 70-80 zl.

Opublikowano

U mnie w okolicy jest hodowca trzody chlewnej. W ciągu roku trzyma około 2 tyś tuczników w cyklu otwartym i twierdzi że na ubiegły rok nie ma co narzekać. Ponoć na sztuce zostawało mu prawie 100 PLN!! Dodam że musi dokupować sporo zboża <_<

Opublikowano (edytowane)

Jak ma się gdzie to wstawic to czemu nie :)

Ja jakbym miał budować tuczarnie, to max 200 sztuk, więcej mi się nie opłaci.

Dlaczego budowa chlewni do 200 szt. Ci się opłaci a więcej Ci się nie opłaci???

Nie mogę zrozumieć Twojego toku myślenia.

Edytowane przez speeeder
Opublikowano

tymtus mocno loty obniżyłeś! wcześniej miałeś dobudować tyle by w jednym rzucie wychodziło 250szt.Ja mam już swoje lata i miałem okazje zapoznać się z opłacalnością.Napisze tylko jak w jednym z pierwszych postów że świńskie eldorado w Polsce sie skończyło! Teraz będzie rzeź niewiniątek i nie trzeba będzie nikogo zabijać.Ci co na kredyt wybudowali chlewnie sami założyli sobie pętle na szyi.

Opublikowano

tymtus mocno loty obniżyłeś! wcześniej miałeś dobudować tyle by w jednym rzucie wychodziło 250szt.Ja mam już swoje lata i miałem okazje zapoznać się z opłacalnością.Napisze tylko jak w jednym z pierwszych postów że świńskie eldorado w Polsce sie skończyło! Teraz będzie rzeź niewiniątek i nie trzeba będzie nikogo zabijać.Ci co na kredyt wybudowali chlewnie sami założyli sobie pętle na szyi.

A kiedy było to eldorado

Opublikowano

Skoro swoje zboże i zboże z zakupu kosztuje tyle samo, to jak zarabiają ci co żyją tylko ze sprzedaży zboża?

A pozatym mi wyprodukowanie tony zboża wychodzi w granicy 600 zł/tona, a gdzie tak tanio kupie?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez jankes84
      Witam serdecznie. Mam pytanie do forumowiczów a mianowicie  chodzi mi o  odpowiedź na pytanie przy jakiej ilości kur niosek można z tego zyć. Proszę o odpowiedzi osób które siedzą w tym temacie a nie gimnazjum w stylu mój kuzyn ma 100 kur i zarabia po 5 tys zł.chodzi mi o hodowle na poziomie do 1000 szt. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się czy można utrzymać się z hodowli 10 krów(simentali mlecznych)? Urodzone jałówki odchowywał bym i sprzedawał do dalszej hodowli. Czy byłbym w stanie zarobić na miesiąc około 2-2.5 tyś?  
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, planuje zaczęcie hodowli krów mamek rasy hereford. Zastanawiam się czy utrzymam się początkowo z 10 mamek? Czy bardziej opłaca się opasać cielaki, czy sprzedawać odsadki, czy może odchowywać jałówki i sprzedawać do dalszej hodowli? Czekam na wasze propozycje.  
    • Przez KrzysztofKrojniak
      Witam pytanie do rolników którzy mieli już kontrole wedle ASF. jak tam sprawa z siatkami na okna jaskółkami i wróblami. przecież są pod ochroną gniazd nie rozwale a co podczas kontroli. kujawsko pomorskie 
    • Przez gutfi888
      Czy opłaca się hodować 15 sztuk rasy limousine i sprzedawać je na ubuj?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v