Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

To się nazywa ekonomia skali. Przy zysku 1 tys/ha dziesięciohektarowiec będzie miał 10 tys/rok, stuhektarowiec 100 tys./rok. Brać trzeba też pod uwagę inne aspekty posiadania wielkiego areału - maszyny, najemników do pracy i więcej roboty.

Gęsi będą najbardziej opłacalne przy hodowli ekstensywnej. Tylko małe gęsiaki wymagają grzanego i wentylowanego pomieszczenia. Większe mogą stać na dworze lub pod wiatą. Szczegóły w wątkach o hodowli gęsi.

 

trudno aby było odwrotnie

Opublikowano

Kolego sam powinieneś wiedzieć co z tym robić... Pomyśleć czy masz odpowiednie budynki by zacząć tam jakąś hodowlę bo jakiekolwiek przeróbki to duże koszty a przy tylu hektarach nie zarobisz za wiele. Problem w tym że w rolnictwie mamy bardzo duże wahania cen. Nawet jeśli w jednym roku będziesz na czymś ładnie zarabiał to już w następnym może się okazać że jeszcze dużo do tego dołożysz, O dzierżawach nie masz co myśleć jeśli nawet nie wiesz co zrobić z tym co tam urośnie. Dla takich małych gospodarstw dobra była hodowla prosiąt i ich sprzedaż bo nie musiałbyś się martwić o dużą ilość paszy no ale sam widzisz co się teraz ze świniami dzieje. Jeśli naprawdę jesteś zainteresowany rolnictwem to sam wypracujesz najlepsze rozwiązanie dla siebie. Wytrwałości życzę, moi rodzice prowadzili gospodarstwo 12ha ja w chwili obecnej z dzierżawami obrabiam 37 produkcja mieszana, bydło opasowe i trzoda. Gdy jest świński dołek tak jak teraz to zawsze byczki mnie trochę ratują, choć przyznam że jak jest dobra cena to lepszą opłacalność mam na tucznikach.

Opublikowano

Siema

Mam 13 ha , 5-6 ha to ziemia orna reszta to łąki . oborę murowaną o wymiarach 6 metry szeroka i 25 długa stodołę drewnianą i garaż . Wszystkie maszyny potrzebne do obrabiania ziemi . Czy opłaca mi się zostać rolnikiem

Opublikowano

Czyli nic nie musisz remontować, tylko w środku obory po prostu zalać beton, stanowiska, zamontować poidła i dojarkę. No i jeszcze wyciąg i zbiornik na szambo - zgadza się?

Pomieszczenie na mleko dobudowałbyś do obory, czy wydzielił część obory ściankami? Oborę masz wolno stojącą, czy jest ona zbudowana razem ze stodołą?

 

 

Zadaję pytania, bo w ten sposób powoli sam sobie odpowiadasz co musisz zrobić, a co za tym idzie ile musisz pracy w to włożyć i oczywiście - pieniędzy.

Opublikowano

starac sie o młdego rolnika na start by było juz a potem dobre zarzadzanie plus szczescia troche i powoli bys radził. z dnia na dzien bogaty nie bedziesz na to trzeba lat i wiele pracy

Opublikowano

tak czy siak jak będziesz kombinował z krowami i te 1-1,5 ha QQ będziesz siał to warto przedtem robić kiszonkę z żyta ozimego ,zawsze to więcej paszy będzie co przełoży się na ilość pogłowia i troszkę na wydajnosć

Opublikowano

Z pogłowiem nie ma co szaleć. Obora o tych wymiarach powinna spokojnie pomieścić 20 sztuk i na początek to wystarczy. Z tym młodym rolnikiem - jeśli jest taka możliwość - to dobry pomysł. Z żytem i QQ też, bo przy tych 20 sztukach to 13 ha troszkę będzie mało, a tak kiszonkami zrekompensujesz krowom niewielką ilość siana.

Jakiej klasy są ziemie i jaki to teren, bo to też ważne.

Gość Profil usunięty
Opublikowano (edytowane)

na pewno jakiś sprzęt zielonkarski do kiszonek (belowania)jest potrzebny bo jak pisałem wcześniej przy kiszonce z żyta trzeba trochę sprzetu i mocy , QQ i zboża narazie niech przerabiaja usłygodawcy, branie na usługi trochę obedrze cię z kasy chyba że po znajomych lub rodzinie trochę pomożesz a oni ci za to pomoga przy koszeniu QQ i belowaniu , na pewno porzebujesz czegos mocniejszego (nie koniecznie 4x4) ale coś pokroju 355 lub 360 (byle było sprawne, dało rade robote robić i przejść przeglądy)i najlepiej z turem, jakiś siewnik zbożowy jest konieczny , rozrzutnik 4t dwuosiowy oraz ewentualnie jakaś przyczepa dwuosiowa do 6t

dobrze byłoby mieć swoją jakąkolwiek belarkę choć większość z nas zaczynała pewnie mechanizację od kostkującej

z wyposażenia obory to jakas dojarka przewodowa przydałaby się , śrutownik i ze 2 taczki

Edytowane przez rogaliqe
Opublikowano

Podaj konkretne powody PUSSY. Twój post nic nie wnosi do tematu, tylko denerwujesz.

Człowiek ma chęci, ma podstawy w postaci budynków, ziemi i sprzętu, ma możliwości zwłaszcza jak pojawi się nowy PROW , więc dla czego miałby dać sobie spokój.

Opublikowano

Boże pisze się z dużej litery. Podaj jakieś konkrety odnośnie rozwoju produkcji ważyw i powody dla których kolega nie miałby inwestować w hodowle bydła.

 

 

Na 6 ha to zależy - krowom mlecznym na śrutę to wystarczy sam owies lub mieszanka, więc ja bym zasiał ze 4 ha mieszanki, a 2 ha żyta, z czego 1 ha na kiszonke i późnej na QQ

Opublikowano

jak nie ma jeszcze doświadczenia z krowami to nie ujedzie daleko a i nadkład duży chyba że nadal mozna z głupia unia nadal wsio refiansuje jak kilka lat temu krowiarzom ale z kilku ogonów i tak nie wyżyje godziwie a robota świątek piątek. Warzywka uprawi, zasieje tylko deszczownia by się przydała żeby plony były dobre nawet 2 razy w roku i zarobek to nie to co na zbożu

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez farmer_89
      Dzien dobry chcialem poznac wasza opinie, mam wiate wysoka 5m chcialem zrobic sciane z plandeki tir, zawiesic ja od gory czyli jakies 2,8m  myslicie za zda egzamin?
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Maniek02
      Witam. Mógłby ktoś zaproponować dobre oświetlenie do hali/garażu/magazynu 400m2 + jakieś lampy zewnętrzne nad bramę wjazdową. W internecie wybór duży, ale wolałbym jakieś sprawdzone rozwiązania. 
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez DSzymczyk
      Sprzedam suszarnie do tytoniu/ziół. Suszarnia jest olejowa, dodatkowo zamontowany jest piec na ekogroszek. 
      W razie zainteresowania proszę o kontakt pod nr telefonu: 782 010 544

×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v