33012345

gnojowica w stajni z głęboką ściółka

Polecane posty

33012345    0

chciałbym przerobić stodołe na obore i zeby to była głęboka ściółaka obornik bym wywalał turem raz na 3 miesiace i odrazu w pole wywoził bo mam duż słomy ale nie wiem czy musze robic zbiornik na gnojowice jeśli tak to prosze napiszcie jak to zrobić czy one też leją pod siebie bo mnie nurtuje ten temat z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Ja osobiście przerobiłem stodołę na oborę i na jednym z klepisk mam kojec 50m2 i 11 byków 10miesięcznych. Nie robiłem zbiornika na gnojówkę, według mnie nie potrzeba tylko że ja ścielam im balota 1.2m x 1.2m co 6 dni nieraz jeszcze wylewam z fasy na ściółkę brudną wodę bo byki nabrudzą. Według mnie nie trzeba zbiornika wystarczy dobrze ścielać a słoma wciągnie i byki są czyste i mają ciepło a ja mam drewnianą stodołę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
33012345    0

aha a masz może beton na podłodze czy na ziemi są i czy są luzem jeśli dałbyś rade to podeślij mi pare fotek bo zastanawaim się jak przerobić tą stodołe i do jakiego wiku je chowasz a zimą jak jest -20 to spokojnie wytrzymuja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Powiem tak posadzka betonowa, są luzem, trzymam tam bydło dopiero pierwszy rok czyli zima przed nimi. Stodoła drewniana ale teraz od środka trochę obiłem folią aby wiatr im nie wiał i czasem jakiś deszcz czy śnieg nie wpadł. Byczki obecnie mają 9-10msc. Jeszcze się zastanawiam czy je trzymać tam do 2 lat czy jak na wiosnę lato sprzedam byki z obory to te ze stodoły w oborze uwiązać. Mam plany w przyszłym roku resztę stodoły przerobić na opasy. Według książek to bydło jak ma schronienie przed wiatrem i deszczem/śniegiem to przetrzyma mrozy, zimą jak ma za zimno to więcej potrzebuje paszy i mniej przybiera więc lepiej trochę ocieplić ale nie tak żeby spocone byki chodziły, pamiętaj że obornik w jakimś tam stopniu też ich ogrzewa. Mój brat wstawia filmiki na YT więc możesz mniej więcej obejrzeć jak to umnie narazie wygląda. Na filmiku widać jeszczezanim miałem obitą stodołę planem od środka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
33012345    0

ok dzięki fajny filmik ja ma dość dużą stodołe jedno pomieszczenie 10 x 5 więc myślałem żeby je podzielić i wpuścić tam 10 byczków żeby do wywalania można było przegonić na drugą część tylko nie jestem pewien czy jak będą duże to sie nie będą bodły bo zamierzam kupić simentale. to by by7ło tak na początek bo mam jeszcze drugą część szopy i jest dużo większy myśle że tam sie zmieści ich ponad 20 bo narazie nie stac mnie na nową obore i wydaje mi sie że to im starczy bo mam tez stajnie ale tam jak 5-6 by się na uwięzi zmieściło to maks a mam jeszcze jedno pytanko odnośnie karmienia myslałem na kiszonka z qq oraz sianem i sruta żyto jęczmień owies co o tym sądzicie czy było by to dobre i jak coś to jakie dawki dawać im oraz ile bym potrzebował obsiać pola kukurydzą aby mi starczyło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Dla opasów najlepsza właśnie jest pasza taka jak siano sianokiszonka kiszonka z kukurydzy śruty wszelkiego rodzaju mogą być też kiszonki w belach z peluszki owsa łubinu jczmienia żyta pszenżyta itp. ziemniaki kiszonki z lucerny koniczyny niektórzy robią też kiszonki z sorga lub słonecznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erciak    19

A jak wygląda sytuacja z szambem w oborze na płytkiej ściółce? Chcę wstawić dwa rzędy krów na stanowiska i nie wiem czy koniecznie muszę kopać szambo, czy wyrzucę wszystko wraz ze słomą? Szambo przy tylu sztukach to spory koszt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dark34
      Witam interesuje sie kupnem nowego ciagnika w przedzialem mocy 180-200km cena okolo 400tys brutto podkreslam okolo moze to byc 450 ale i 350. Mam gleby dosć ciezkie, gory, to ma byc ciagnik ladny i wytrzymaly. w grę wchodzą Massey Ferguson, Case, New Holland, bo John Deere to moze sie nie miescic w tej cenie ale i tez jest przereklamowany, takze pomozcie w wyborze
    • Przez michal135791
      Mój kolega ma obore na 40 sztuk krów i kiedyśbrałęm od niego gnój to go brał turem . Ale od niego też brałem gnojowice od tych krów . Jak on to zrobił że miał obore na głębokiej ściólce i miał gnojowice ? Czy jest możliwość ścielania na rusztach ?
    • Przez guex1
      panowie mam okazje za darmo odbierać gnojowice z ruszt z tuczarni, beczkę mam 10tyś jedyny problem w tym że mam 10 kilometrów na pole od tego miejsca. jest to waszym zdaniem opłacalne? jak daleko można wozić gnojowice żeby było to opłacalne?
    • Przez dawid199303
      Witam serdecznie, mam problem, gnojowica pod warzywa to dobry pomysł, ale mając ogródek na działce nie rolnej tylko budowlnej mogę lać gnojowicą? nie ma przeciw temu jakiegoś zapisu w aktach prawnych, nie zabiorą za to dopłat? Pytam się bot działka graniczy z sąsiaem który twierdzi że ciągle śmierdzi że niby gnojowica leci rowem i przez to chodzi w tej sprawie do gminy. Mogę liczyć na dobra radę ?
    • Przez Andrzej2202
      Witam ..Chcę zaadaptowac stodołę na głęboką ściółkę :
      będą tam dwa kojce jeden 8,5 x 3,7
      drugi 8,5 x 5,3
      Potrzebne mi są pozwolenia bądź jakieś projekty...??
       
       
      Jaką zastosowac wentylacje w takiej glębokiej ściółce ?
      Proszę o pomoc ....
      Dzięki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj