Skocz do zawartości
maroko

Czy mogę przystąpić do ONW.

Polecane posty

maroko    3

Witam. Kilka lat temu wziąłem w dzierżawę 5 ha łąki. Jest to teren bardzo nierówny (stroma góra). Dawno tam nie było siane zboże, gdyż po prosty nikt nie chciał takich gór wymłócić. Trawa była tam chyba z 8 lat ( a raczej mlecz i chwasty). Postanowiłem więc to zaorać ( i tak zrobiłem ). Lecz po kilku uprawach tj. oprysk, agregat, orka, doszedłem do wniosku iż uprawa takich terenów wiąże się ze znacznie większymi nakładami finansowymi. I teraz moje pytanie: czy mogę tą działkę zapisać do ONW ?

Dodam, że nigdy nie składałem na tą płatność. Przeglądałem wykaz obszarów ONW i moja gmina jest tam wpisana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

max696    8

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć co to znaczy ONW?

To chyba rolnictwo "O Niekorzystnych W"arunkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    3

Czy pobieranie takiej płatności wiąże się z jakimiś dodatkowymi kontrolami? Jak to jest sprawdzane, że np. do tej działki płatność przysługuje a do innej już nie?

Na wykazie obszarów moja gmina jest wpisana do - niziny strefy nizinnej 1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    512

przystąpic oczywiście możesz o ile gmina w której masz tą dzialke jest na liście obszarów objetych ONW.W zalezności od warunków są 2 strefy, wiąże to się z wysokością dopłat. gdzie znajduje się jaka strefa to możesz znaleźć w internecie lub zapytać w arimr. Taka dzialkę należy uprawiac minimum 5 lat. Inaczej zwrot dopłat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    55

ONW jest naliczne teraz co roku i nie trzeba uprawiać tego 5 lat. Tak było tylko do roku 2010.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    85

My nie jesteśmy na onw chociaż mamy sporo 5-6 klasy. A np sąsiednią gmina jest na onw. Najsprawiedliwiej by było jakby każde gospodarstwo było oceniane indywidualnie bo jak jest mozaika tak jak u nas. Jeden ma onw i sieje pszenicę buraki i rzepak. A drugi nie ma a ziemia taka że nawet kukurydzę i żyto przypala.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    3

Czyli z tego co mówicie to mogę moje wszystkie działki wpisać do ONW? Nie wiem czy nasza gmina była wcześniej wpisana do onw, ale u nas nikt ze sąsiadów o tą płatność nie składał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    30

Wg tego z linku to w mojej gminie są 2 miejscowości wypisane, a wiosek jest z 10 chyba. W sąsiedniej gminie też jest kilka wiosek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    33

Czyli z tego co mówicie to mogę moje wszystkie działki wpisać do ONW? Nie wiem czy nasza gmina była wcześniej wpisana do onw, ale u nas nikt ze sąsiadów o tą płatność nie składał.

Nikt nie składał więc zapewne nie należy Twój obręb do ONW , już by chłopy wiedzieli że mogą kasę dostać

Jeśli masz ziemię w gminie z Twojego profilu a więc Kikół - to ja w spisie ONW tej gminy nie widze...

 

Nie wiem jak to możliwe bo na stronie minrol. są podane tylko gminy które mają ONW nie ma podziału na miejscowości.

http://www.minrol.go..._3_21122009.pdf

 

Przecież wyraźnie w linku jest podział na obręby - więc wioski, gdy nie cała gmina należy do terenów ONW .

 

A co do samego ONW , to jest bez sensu jak tu koledzy zauważyli - można mieć dobrą ziemię w słabym obrębie i mieć do niej ONW i mieć słabą ziemie ale w obrębie w ktorym większośc jest dobreji ONW nie mieć .

Mam dwie działki graniczące ze sobą jedna ma ONW a druga nie ma , bo są w różnych obrębach . Ziemia taka sama , opady raczej też ;p

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lewy87    1

Oczywiście, masz racje.

Za taki a nie inny podział obszarów ONW możemy podziękować naszym sołtysom i wójtom, którzy przed wprowadzeniem tych obszarów mogli je zgłaszać do ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Samo zakwalifikowanie gruntów do ONW wiązało się z szeregiem czynników, m.in. gęstość zaludnienia, struktura gleby itd.

Oczywiście, liczne są przypadki, ż egrunty o znaczenie lepszej kondycji posiadają ONW zaś grunty słabe o dużym nachyleniu terenu takich uprawnień nie posiadają.

 

Samo otrzymanie wsparcia z ONW wiąże się też z pewnego rodzaju zobowiązaniami. Ale dużo by o tym pisać....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez PatrykReich
   Witam, mam pytanie odnośnie przetargu na grunty rolne. KOWR wystawia na licytację działkę, która leży w sąsiedztwie mojej działki, jestem jej właścicielem. Na przetargu będzie wielu chętnych na tą działkę, Czy mogę się starać aby wydzierżawić tą działkę bez licytacji i w jaki sposób ? 
   Kiedyś, gdzieś w TV mowili o możliwości odstąpienia od licytacji lub przetargu jeżeli napisze się podanie do dawnego ANR jeżeli się sąsiaduje z tą działką i jest się jej właścicielem. 
  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez Arek84
   Witam, tak jak w temacie we czwartek dostałem zawiadomienie  z sądu zamiejscowego który zajmuje sie księgami wieczystymi o zmianie powierzchni działki z 1 ha 1984 m2 na 1 ha 1440 m2. Co w takiej sytuacji robić? dodam ze działka była mierzona przez arimr we wrześniu 2016 a w marcu 2017 miałem info że będzie mierzyła gmina i widać te 550m2 namierzyli mniej...Co w takiej sytuacji robić gdy się nie zgadzam z tym miał ktos. podobny przypadek??
  • Przez Prawo4i4Finanse
   witam za względy na brak odpowiedniej kategori w dziale Giełda zamieszczam to ogłoszenie w najbardziej (moim zdaniem) odpowiednim dziale
    
   Czy wiesz że możesz uzyskać odszkodowanie za słupy energetyczne i inne instalacje (linie telefoniczne, gazociągi, wodociągi, kanalizacje itd.) Wybudowane na twojej ziemi? -Każda osoba korzystająca bez podstawy prawnej z państwa nieruchomości winna zapłacić wynagrodzenie -od sierpnia 2008 istnieje możliwość zalegalizowania istniejącego stanu faktycznego np. linii energetycznej telefonicznej bądź światłowodowej biegnącej przez nieruchomość za odpowiednim wynagrodzeniem dla właścicieli -przedsiębiorstwa przesyłowe najczęściej wypłacają odszkodowania bez postępowania sądowego. Cała procedura trwa od 2 do maksymalnie 12 miesięcy -PRZYKŁAD linia przesyłowa biegnąca w ziemi na długości 15 metrów w Suchym Lesie (Powiat Poznański) na działce AG- właściciele otrzymali wynagrodzenie za ustanowienie prawa przemysłu w wysokości 30 000 zł. (trzydzieści tysięcy złotych) sprawy tego typu trwają u nas średnio około 5-6 miesięcy czyli wielokrotnie krócej niż u konkurencji zawdzięczamy to wysokiej pozycji na rynku oraz wielu tysiącom wygranych spraw w całej Polsce
   nasza Korporacja zajmuje się również kwestiami takimi jak:
   -Leasing
   -Dotacje unijne
   -REPRYWATYZACJA
   -Odszkodowania
   -Wypadki w rolnictwie
   -Pozwy zbiorowe
   -Wywiad gospodarczy
   -Usługi detektywistyczne
   -WINDYKACJA KRAJOWA I MIĘDZYNARODOWA
   -Zastępstwo procesowe
   Wszelkie informacje dostępne pod numerem telefonu 791-919-251

  • Przez Remek55
   Witam mam problem od 30 lat na  na odcinku pola pod słupami często mi się pali co mam zrobić by uzyskać za to odszkodowanie mam światków itd. bo ja już w lato nie mam siły gasić właściwie to pracuje poza domem, a mamy tylko zboża zgłaszane było bez przerwy przez te lata do centrali to oni kazali tylko pismo napisać itd. czy od razu do Jaworowicz bo naprawdę jestem poza domem cały czas, a mam starszych rodziców po prostu nie interweniują na moje prośby od wielu lat żeby założyli inne linie lub poprzeczki na liniach pozdrawiam.
×