Skocz do zawartości
Bartlolomeo123

zakup ziemi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

witam nie wiedziałem dokładnie gdzie ten temat umieścić ale jak coś podobnego było to przekierujcie. prosze o odpowieć jak dokładnie wygląda zakup ziemi od osoby prywatnej (w moim przypadku od mieszkańca z okolicy 3ha łąki)jakie są warunki i gdzie to trzeba załatwiać chodzi mi o papiery. prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    265

Temat wcale nie głupi bo sam zakładałem podobny jakiś czas temu.

Przede wszystkim kolega wyżej ma racje najpierw powinieneś udać się do notariusza.

Ale napewno będzie ci potrzebna opnia o terenie z gminy, wypis/wyrys mapy z rejestru gruntów, nr księgi wieczystej, akt własności. Dużo zależy od tego co jest w księdze wieczystej i czy wogóle na daną działkę została założona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Nikita_Bennet    100
...jak dokładnie wygląda zakup ziemi od osoby prywatnej (w moim przypadku od mieszkańca z okolicy 3ha łąki)jakie są warunki i gdzie to trzeba załatwiać chodzi mi o papiery. prosze o pomoc
najpierw idziesz do gościa i prosisz o nr działki która idzie do sprzedania.

Jeżeli wiesz o którą chodzi to wchodzisz na www.geoportal.gov.pl i tam ją odnajdujesz - masz jej numer.

Idziesz do starostwa aby zapytać o to w jakiej księdze wieczystej jest ta działka, lepiej idź z właścicielem bo nie zawsze chcą podać osobie obcej.

Najprościej jakby sprzedawca dał Ci jakiś stary wypis z geodezji bo tam jest nr KW.

Mając nr księgi wieczystej sprawdzasz tutaj: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html czy nie ma jakiegoś bałaganu (służebności, hipoteki itp).

 

No i jak na pierwszy rzut oka KW jest czysta, gość nie robi problemów ze spisaniem przedwstępnej umowy sprzedaży (ale nie w formie aktu notarialnego) to idziesz do notariusza pytać co trzeba do przepisu.

 

Z reguły są to DO stron (dane osobowe + NIP)

Aktualny odpis z KW

Akt notarialny lub inna podstawa nabycia nieruchomości

Wypis z rejestru gruntów

Zaświadczenie z UG/UM o przeznaczeniu w planie zagospodarowania przestrzennego (tutaj radzę brać nie zaświadczenie a informację bo zaświadczenie jest płatne a informacja starcza dla notariusza i jest wydawana bezpłatnie a w obu przypadkach musisz napisać podanie).

 

To tyle jak kupujesz za gotówkę. Jak za kredyt niskooprocentowany to troszkę więcej biegania i dokumentów.

 

A i jeszce jedno - jak to jest starsza osoba albo niegramotna której załatwianie różnych rzeczy idzie powoli to dogadaj się ze słupkami granicznymi kto wznawia. My zawsze mówimy lub w umowie przedwstępnej sprzedaży jest zapis, że działka ma mieć wznowione granice i KW nieobciążona. Z reguły kończy się na tym że sprzedawca sprzedaje o te 500-600PLN taniej aby nie bawić się w słupki a już ja wzywam geodetę aby wznowił granice (ten wystawia fakturę więc odliczam VAT no i mam papier kiedy zostały wznowione granice jakby ktoś wyrwał słupki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    113

Często u was wznawiają granice? Bo u nas tylko jak ktoś dzieli działkę to geodeta wbija kołki a jak cała działka jest sprzedawana to jeszcze nie słyszałem żeby ktoś wznawiał granice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    100

no ja wznawiam jak wiem że ziemia która kupiłem lub kupuję ma inny przebieg granic. Ostatnie 2 działki co kupowałem to do dziś nie wznowiłem.

Ale jest to dobry powód aby sprzedawca spuścił parę PLN ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez Aries
   Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.
    
   Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.
    
   Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.
    
   ====================================================
   4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno
    
                              *   *   *
   1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
   W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
   http://www.informacj...ug-nowych-zasad
    
   Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
×