Polecane posty

Verati    3
44 minuty temu, Leszy napisał:

Kukurydza tak nie urośnie. Chyba, że jakiś organiczny zamiennik zastosujesz. Jakieś, osady, gnojowice, pofermenty i to w sporych dawkach

Niby mam dostęp mogę kupić gnojowice od krów tak zrobiłem w tym roku tyle że to też nie wychodzi jakoś super za beczkę 20tys-600zl na samej gnojowicy też nie pociągnie trzeba dac do tego azot dodam że nie celuje w nie wiadomo jakie plony ziemia to IV klasa i z 10 ton mokrej będę zadowolony

Właśnie mam bardzo niskie bo to nowa ziemia ale w tych czasach podnieść je do chociaż średnich nawozami sztucznymi graniczy z cudem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romanzio    32

Pierwszy raz mam kukurydzę, zauważyłem że większość roślin tworzy druga kolbę dużo niżej od tej dużej głównej, na razie jest wielkości ok 15 cm. Czy to normalne zjawisko? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Najlepiej jak ma jedną kolbę. Może za mała obsada, albo ma za dobrze(tak mi się wydaje, z tego co zaobserwowałem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romanzio    32
28 minut temu, sylwek23111 napisał:

Najlepiej jak ma jedną kolbę. Może za mała obsada, albo ma za dobrze(tak mi się wydaje, z tego co zaobserwowałem)

Obsada wręcz trochę za duża. W sumie ma dobrze, dostała co powinna, susza nie przeszkadza. A myślisz że ta kolba będę dojrzewać czy też roślina ja odrzuci? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

Na polu obok zbiornika wodnego - żwirownia kruki wrony ładnie kukurydzę wyżerają aż łodygi kładą. Trochę dziwne bo siedzą w lesie obok mojego pola dużo kukurydzy u innych ale tylko na moim żerują od strony zbiornika z wodą.

IMG_20220817_101552_copy_736x1600.jpg

IMG_20220817_101441_copy_736x1600.jpg

IMG_20220817_101454_copy_736x1600.jpg

IMG_20220817_101441_copy_736x1600.jpg

IMG_20220817_101528_copy_736x1600.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5038
Dnia 6.08.2022 o 21:33, sylwek23111 napisał:

Najlepiej jak ma jedną kolbę. Może za mała obsada, albo ma za dobrze(tak mi się wydaje, z tego co zaobserwowałem)

Dwie kolby to prawie standard jest. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3

Panowie potrzebuje was się doradzić mam opcje darmowej dzierżawy ziemi problem w tym że to IV klasa nawet żyto tam miało problemy i zastanawiam się nad kukurydzą na ziarno ale niechce wchodzić w koszta bo wiecie jak to jest na IV myślę dac tam wapno aż będzie biało bo nigdy nie było dawane  i pierwsze co mi przychodzi do głowy to swoje nasiona to już zmniejszy koszta trochę azotu pod kukurydzę i może coś uleci jak myślicie bawić się w to czy dac sobie spokój? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2098
20 minut temu, Verati napisał:

Panowie potrzebuje was się doradzić mam opcje darmowej dzierżawy ziemi problem w tym że to IV klasa nawet żyto tam miało problemy i zastanawiam się nad kukurydzą na ziarno ale niechce wchodzić w koszta bo wiecie jak to jest na IV myślę dac tam wapno aż będzie biało bo nigdy nie było dawane  i pierwsze co mi przychodzi do głowy to swoje nasiona to już zmniejszy koszta trochę azotu pod kukurydzę i może coś uleci jak myślicie bawić się w to czy dac sobie spokój? 

Jak na 4 klasie żyto nie chciało rosnąć to proponuje najpierw zrobić badania gleby, czego tam brakuje bo w wlkp na 4 klasie to ludzie buraki, rzepak i pszenice sieją a kuku bez problemu. Moze pH zajechane? Przez miedze sąsiad tak gospodarzył ze z 3ha zabierał pszenzyto na 4 tonowke. Oddał w dzierzawe i w 3 lata tak doparowadził gościu glebę że zabiera rzepaku na 12 tonowke pełną. 
wapno, obornik, tak od 3 lat i normalne nawożenie  i plony ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5038
1 godzinę temu, przemek28_28 napisał:

Jak na 4 klasie żyto nie chciało rosnąć to proponuje najpierw zrobić badania gleby, czego tam brakuje bo w wlkp na 4 klasie to ludzie buraki, rzepak i pszenice sieją a kuku bez problemu. Moze pH zajechane? Przez miedze sąsiad tak gospodarzył ze z 3ha zabierał pszenzyto na 4 tonowke. Oddał w dzierzawe i w 3 lata tak doparowadził gościu glebę że zabiera rzepaku na 12 tonowke pełną. 
wapno, obornik, tak od 3 lat i normalne nawożenie  i plony ma

Wiadomo, że wszystkiego brakuje, a najbardziej to pH. Takie ziemi to, to dać wapno, normalną uprawę zrobić i będzie rosło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
11 godzin temu, przemek28_28 napisał:

Jak na 4 klasie żyto nie chciało rosnąć to proponuje najpierw zrobić badania gleby, czego tam brakuje bo w wlkp na 4 klasie to ludzie buraki, rzepak i pszenice sieją a kuku bez problemu. Moze pH zajechane? Przez miedze sąsiad tak gospodarzył ze z 3ha zabierał pszenzyto na 4 tonowke. Oddał w dzierzawe i w 3 lata tak doparowadził gościu glebę że zabiera rzepaku na 12 tonowke pełną. 
wapno, obornik, tak od 3 lat i normalne nawożenie  i plony ma

Kurczę pomyliłem się nie IV klasie tylko VI A to znacząca różnica 

11 godzin temu, sylwek23111 napisał:

Do tego jak by poznaniakiem zasiać i rotacyjną skosić...

No to lepiej dac 1000tys/ha za nasiona 300kg/azotu i w podśiewacz 200kg polifoski i ukosic z tego 5ton x 850zł=4200 czyli wyjsc na zero albo jeszcze dołożyć według ciebie? Na ziemiach IV klasy trzeba ciąć koszty jak się da bo rekordów tam nie będzie nie wspominając o kombajnie 600zl/ha 

Edytowano przez Verati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Tak na serio, to trzeba zrobić badania gleby tak jak wyżej napisał Przemek. Gdyby się okazało, że jest niski magnez, a dasz wapno bez magnezu to pobieranie magnezu będzie jeszcze bardziej utrudnione... Na lepszej glebie siew kukurydzy z własnego ziarna się nie opłaca. Mam zamiar zasiać na V klasie, ale 2 lata temu wapnowałem, potem zasiałem groch, a teraz mam zamiar zasiać kukurydzę w obniżonej obsadzie ok 60tys.  Zakładam, że zbiore niższy plon  niż na innych działkach, tym bardziej, jeśli w okresie zimowym i wczesno wiosnennym nie spadnie dużo deszczu. Co do wysiewu własnych nasion, to u mnie na wsi jest kilka takich osób co tak robią, ale oni nawet wapna nie dają od 20 lat, bo po co dawać takije drogie wapno, jak tatuś nie dawał, a przecież małe gospodarstwa mają 100% zwrotu kosztów za wapnowanie. Jeden gościu to nawet woli wozem wywozić obornik, żeby nie gnił rozrzutnik:)... Polisfoki nie polecam w podsiewacz, brakło mi w tym roku trochę polidapu i dałem polifoskę 8 i kolby gorsze. Jeżeli chcesz obniżyć koszty to nie siej kukurydzę tylk jakieś zboże, albo łubin, bo kukurydza jw uprawie nie jest tania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

Mazowieckie zachód. Wykoszona ta ze zdjęć - kruki, FAO 230, klasa ziemi 2/3 - 6, 1/3-5. Polon 7,92 T/ha wilgotność wyszła 35% co w przeliczeniu na suchą 5,97/ T/ha. Wilgotność w tym sezonie z tego co słyszałem każdemu wychodzi wysoka. U mnie na skupie stwierdzili że przez dużą ilość pyłu - źle kombajn ustawiony - wynajęta usługa, bo z wyglądu ziarno w szkliste było także powinno być 30%. No nic inaczej nie będzie. Cena podstawowa 880 zł/T, ile potrącą nie wiem bo rozliczenie później a nie dopytałem wcześniej. Zdj. kolby zrobione 10 dni temu - wilgotność z kolby 25,4-26,8 % wtedy wychodziła.

 

IMG-20221014-WA0002.jpg

Edytowano przez Norman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522
Dnia 20.10.2022 o 07:40, Verati napisał:

No to lepiej dac 1000tys/ha za nasiona 300kg/azotu i w podśiewacz 200kg polifoski i ukosic z tego 5ton

Co ty za bzdury wypisujesz? ja z 4 klasy ponad 12 ton mokrej co roku zbieram i nie sieje 300kg azotu tylko 300 kg saletry i 300 poli 8.1000tys🤦‍♂️, 1000x 1000=1000000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymek    75

kukurydza po kukurydzy chce zrobić głęboszem rozsiać wapno i na talerzowka na wiosnę poprawka talerzowka i w to siać praktykował ktoś taka agrotechnike?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152
38 minut temu, szymek napisał:

kukurydza po kukurydzy chce zrobić głęboszem rozsiać wapno i na talerzowka na wiosnę poprawka talerzowka i w to siać praktykował ktoś taka agrotechnike?

Praktykowalem ale na małym kawałku, qq po plugu o wiele lepsza. Nie wiem jak by było gdy bym przejechał jakimś bezorkowcem na głęboko. QQ lubi wiatr w korzeniu

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gimlicz    8

@szymek Jak już to wapno talerzówka głębosz i niech tak leży do wiosny zryte. Praktykowałem 2 lata plony powiedziałbym normalne w okolicach 12 ton. Przynajmniej było widać efekty wapnowania gdy było ono wymieszane w wierzchniej warstwie, a nie wrzucone na dno bruzdy.

Edytowano przez Gimlicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Zastanawia mnie jeden fakt. Jeden gościu w mojej gminie ma zawsze słabo wyglądające kukurydze. Liście blade, niska wysokość, nawet w mokrych latach. Od miedzy nawóz nie dosypany, bo aż się robi żółta od braku nawozu. A podczas zbioru plon bardzo ładny, kolby duże, ponad 20 cm długości. Moja jak była tak niedożywiona to dała 7t suchej, a tu ewidentnie było +10. Oco chodzi? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3

Mam do was pytanie miałem w tym roku pierwszy raz kukurydzę na ziarno kukurydza bardzo szybko uschła myślałem że będzie dobra wilgotność sprawdzałem też  z kolby było 25% a po skoszeniu okazało się że jest bardzo mokra miała nawet 41%  czego to zależy bo widzę kukurydzę które nie tak dawno były jeszcze zielone mają znacznie mniejsza wilgotność. Słyszałem też że kukurydza wilgoć oddaje przez liście im dłużej zielone tym lepiej zabije wilgotność ale czy to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj