Szymek123

Przyczyny złego wschodu zbóż

Polecane posty

Szymek123    1

Witam wszystkich mam taki problem z uprawami że chociaż wysiewam dużo materiału siewnego na ha to zboże i tak jest rzadkie po prostu nie powschodzi wszystko i z roku na rok jest coraz gorzej jeszcze 4 lata temu było ok zboże gęste plon bardzo wysoki w granicach 8 t tak samo jest z rzepakiem siałem kiedyś 3,4 kg a teraz 5,5 kg/ha i pole też gołe i plon słaby ale od 3 lat jest coraz gorzej co może być tego przyczyną nawożenie jest dość intensywne co roku daje pod zbpża 350 kg Polifoski 6 i około 160 czystego Azotu na wiosne tylko problem jest taki że tego zboża po prostu niema 200 kg i pole gołe a kiedyś 180 i było idealne co może być przyczyną że gleba jest mniej urodzajna różnica w uprawie z przed 4 lat jest taka że wtedy stosowałem podorywki a teraz zostawiam ściernisko i później bez pośrednio orka i siew ale to chyba nie ma wpływu na urodzajność


Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek123    1

analiza gleby była robiona ph 6 to chyba nie jest tak źle

Aha i zapomniałem napisać że klasa gleby to IV

Edytowano przez Szymek123

Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

8 ton zboża z 1ha na IV klasie to raczej nie możliwe, nie raczej a na pewno...

A to zboże po całym polu jest rzadkie czy tylko placami nic nie ma? I problem występuje zarówno w jarych zbożach jak i oziminach?

I jak stosujesz nawozy? Bo jeśli dasz azot na oziminy jesienią to się nie dziw że później są problemy z wyleganiem i wymarzaniem...

Zresztą opisz dokładnie uprawę poszczególnych zbóż wraz z stosowaniem nawozów to będzie można coś dokładnie powiedzieć


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jendrek    124

To że nie uprawiasz ścierniska też może mieć wpływ na urodzaj.

A słomę zbierasz czy przyorujesz, bo jak przyorujesz to tym bardziej powinno się ją zmieszać z glebą najlepiej gruberem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek123    1

Plonu nie ważyłem ale był w granicach 5,5 zbiorników z bizona więc obiętościowo musiało być kole 8 t

Azot który napisałem to wiosną ale po kolei :

uprawa pszenicy

Jesień :

orka, 350 kg polifoski siew

termin siania pszenicy ok 25 wrzesnia

Wiosną :

azot(saletra amonowa ) w trzech dawkach 200 kg 150 kg i 150kg

Wymarzanie tu niema nic na rzeczy bo po prostu te zboże nie wschodzi na całej powieźchni po zasianiu jesienią tak samo dzieje się z rzepakiem jęczmieniem ozimym i jeczmieniem jarym

tak się dzieje na całym areale o powierzchni 10 ha za wyjątkiem 2 ha na którym 2 lata temu stosowałem osad ściekowy

słomę zbieram ze zbóż i a z rzepaku zostawiam

Edytowano przez milanreal1
orty

Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kruszek    0

Jak pH gleby masz 6 to koniecznie po żniwach na ścierń wyrzucasz obornik. Ale przed wyrzuceniem 2 opcje - talerzówka lub gruber w celu wymieszania resztek pożniwnych. Wykonujesz podorywkę na głębokość (na lekkich 19cm, na srednich i ciezkich 16cm). Orkę musisz wykonać od razu po wurzuceniu obornika lub w nastepny dzień byle jak najszybciej. Potem zapinasz bronę polową i bronujesz w celu przerwania parowania. Jeżeli siejesz zboża ozime to tak przygotowana gleba może czekać do siewu. Przed siewem ozimych mozesz zastosować nawozy fosforowe i potasowe. Agregat i potem sianie w odpowiednim terminie i dalej wszystko powinno być dobrze. Na początek kwietnia I dawka azotu a w połowie miesiąca można pryskać na chwasty.

 

Tyle mam do powiedzenia. Tak mnie uczą i tak też robię i jest wszystko dobrze.

Pytanie mam do Ciebie.. są to tereny podmokłe? Jezeli po zimie było na polu bardzo mokro to to tez moze wplynac na wzrost. Duzo wody = brak tlenu w glebie i następuje gnicie.

 

Co do Twojego plonu 8t z IV klasy hee..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Nie jestem ekspertem ale wydaje mi sie ze moze miec na to wpływ opryski jakie stosujesz bo nie ktore środki wykluczają sianie danego zboża na nastepny rok itd. itp.

po prostu jest takie moje przypuszczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kruszek    0

Dobre spostrzeżenie. Szymek123 napisz jakie stosujesz opryski.

I czy stosujesz zmianowanie?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek123    1

Pole nie jest podmokłe

a co do plonu to nie musisz wirzyć ale sąsiadów aż zazdrość zrzerała a podczas młucenia to musiałem jechać na 3/4 kosy i na sprzęgle trzymać

co do środków ochrony roślin to :

przedplonem dla przenicy był rzepak od chwastów stosowany był jesienią Butisan Star a wiosną Fusilade Forte 150 EC i Galera 334 sl

Płodozmian to:

Rzepak, przenica ozima, Jeczmień ozimy lub jary,

Edytowano przez Szymek123

Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mustang261    0

wydaje mi sie ze problem tkwi w slomie , jesli ja zbierasz z pola to zabierasz polu pruchnice , ziemia staje sie przez to wyjalowiona , ph w tym momencie bedzie ok , zabierasz slome a w to miejsce nie dajesz nic , przykladem tego jest ten osad sciekowy , w sciekach jest duzo bakteri i to one sprawiaja ze gleba zyje . ostatnio w gminie bylo umnie o tym szkolenie , rowniez rozmawialem z sasiadem na ten temat maja 400 ha chlopaki po studiach rolniczych i popieraja ta teorie . gleby staja sie wyjalowione przez ostatnie mokre lata , brak stosowania obornika , drastycznie zmniejszyl sie areal burakow , ziemniakow . kiedys to wszystko uzyznialo glebe . coraz czesciej teraz sie mowi o uzyzniaczach gleby , podobno nawet juz cos takiego mozna kupic . ale to wszystko teoria o ktorej mozna dyskutowac . sprobuj nie zbierac slomy z tego pola tylko ja zagospodaruj tak po staremu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kruszek    0

Trzeba wykonywać wszystkie zabiegi i już. Słomę w żniwa tniesz na sieczkę,gruberujesz-talerzujesz,wyrzucasz obornik i podorywujesz. I reszte zabiegów tak jak pisałem wcześniej.

Edytowano przez milanreal1
orty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek123    1

tak jak kolega mustang261 pisze wszystko zbieram słoma nie zostaje ale też zauważyłem że pozostałości po źniwach trudno się rozkładają

a mogę zastąpić ten obornik pomiotem od kur


Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kruszek    0

Tak,mozesz. Tylko wtedy chyba trzeba w większej ilości wyrzucać.

zresztą nie wiem. nigdy pomiotem kurzym nie nawoziłem. :)

Edytowano przez Kruszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

Kolego a zboże do siewu bierzesz swoje czy kupujesz kwalifikowane - bo jeśli problemem są słabe wschody to wg moich wiadomości to są dwie hipotezy - pierwsza to taka że odmiana którą uprawiasz się juz jak to się mówi "wyrodziła" straciła tożsamośc odmianową a przez to pozytywne cechy rolnicze w tym i siłę kiełkowania warto też zaprawić ziarno przed siewem - a druga kwestią która mogła spowodować słabe wschody jest zbyt głęboki siew - jeśli nasiona pójdą zbyt głęboko wtedy niektóre nawet nie skiełkują

  • Like 1

^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

ok jak juz kolega mniej wiecej rozwiazał proble wiec ja wrzuce moje zapytanie dotyczace naworzenia.

A wiec tak mam 4.5ha pszenzyta na klasie IV ok 2.5ha V ok 2ha pierwsza dawke nawozu dałem odrazu po przymrozkach na koncu marca a poczatek kwietnia (saletrzak w dawce 200kg/ha wyadje mi sie za ma 24.5%azotu a wiec chyba jest to 50kg czystego azotu jesli sie nie myle) a opryskałem cały areał w poprzedni piątek tj.5dni temu (Mustang+Isoguarg dokladnie nie pamietam symbolu )

i tak włassnie sie zastanawiam kiedy posiac 2dawke nawozu (myslalem nad wtorkiem po świętach) czy siac znowu saletrzak czy lepiej mocznik jak uważacie no bo chyba lubofoska odpada

a pszenzystko siane ok. 20wrzesnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bob    820

Czemu się dziwicie że zbierze 8 ton z ha? Przy stosowaniu pełnej agrotechniki( siew tylko i wyłącznie kwalifikatów wysokie nawożenie przedsiewne NPK i pogłówne N dolistne N z mikro i makro składnikami pełna ochrona fungicydowa a nie tylko żeby postraszyć grzyby czy choroby, nie wspominając o oczywistej ochronie przeciw chwastom, wzorowo wykonana orka i siew oraz zbiór dobrym "niesiejącym" przy zbiorze kombajnem jest do osiągnięcia a nawet i więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Dzisiaj pryskałem u sąsiada na 8ha ma posiane połowę pszenicy połowę pszenżyta, pszenżyto bardzo ładne a pszenica okropna. Siane było jednego dnia nawożenie takie samo, jedyna różnica to to że do pszenicy bronował przed siewem a pszenżyto było siane na orkę bezpośrednio. Pszenica poszła za głęboko i słabo wzeszła. Widać to na skraju pola tam gdzie było najechane kołem jest bardzo ładna taka jak pszenżyto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek123    1

Dziwie się wam że tak trudno jest wam uwierzyć w te 8 ton co w tym trudnego jeżeli jest dobry rok zboże gęste więc nic trudnego 2 razy od grzyba opryskiwane 4 razy dolistne skracanie i nic trudnego zboże aż czarne idzie w dóre

teraz to lipa bo pszenica wygląda ładnie a tylko troszke ponad 1 zbiornik z megi :(

I jeszcze jedno powiem niedowiarki może się uśmieją ale niedaleko mnie jest gościu co osiągnoł na 1 ha swojego doświadczalnego poletka 10,5 t i przy młuceniu byli z ODR z Mikołowa tylko był jeden problem zboże miało w osbie tyle związków chemicznych że nadawało się tylko do pieca !!

 

 

Kolega damian40000 mnie zaintrygował z tym że za głęboko sąsiad jego zasiał może i ja za głęboko sieje bo różnica z przed 3 lat jest taka że siałem poznaniakiem a od kiedy sieje amazonką z redlicami talerzowymi to słabo wschodzi więc może przyczyną nie jest stan gleby a głębokość siania

Edytowano przez Szymek123

Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bob    820

Szymek skąd jesteś bo Mikołów to moje okolice????

A wracając do tematu, to nie dziw się że niektórzy robią oczy jak mówisz ile się zbiera, jak zasieją ziarno co ich dziadek jeszcze siał, opryskają chwastoksem, sypną 100kg azotu na ha i czekają do żniw a wapno to zbędny wydatek bo z takimi opiniami się nieraz spotkałem. Jak wjeżdżam kolejny raz z opryskiwaczem w łan pszenicy to się pukają w czoło a na drzwiach od stodoły robią kredą kreski ile wywiozło się przyczep z pola w zniwa (na fakcie)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj