Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
12345689    0

Witam mam pytanie ile kosztuje naprawa cb radia alana po złym podłączeniu,spalone diody czyli odwrotnie plus odwrotnie minus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Skąd jestes bo znam gościa co jest znany na cały kraj podobno. I robi cuda z CB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84

Samemu by wyszlo jeszcze taniej.

 

beret1990 - radiem za 160zl to mozna sobie porzucać, bo tylko do tego sie nadaje.


Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michufarmer    21

Kolego @maks niekoniecznie tylko do rzucania. Sam kupiłem Alana 100+ kosztował niewiele i jest wystarczające. Wiadomo jeżeli pokonujesz dziennie setki kilometrów to lepiej zainwestować w lepsze radio.

Edytowano przez Michufarmer

Pozdrowienia z kłodawskiego oddziału AF

MichuFarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84

Tylko najgorsze jest to, jak jedziesz przez male miasto typu jarocin/krotoszyn/milicz i co chwile slyszysz jak ktos sie pyta 'jak mnie slychac', 'jak droga na xxx' podczas gdy to pytanie padlo juz z 4 razy tylko pytajacy dysponuja takimi wlasnie radyjkami 'prawie jak z biedronki', do tego antena mozliwie jak najkrotsza (gustowna) i najtansza (a bo żal mi wiecej wydac) i nic na tym nie slychac.

Przy 'normalnym' radiu z 'normalna' antena z jednego konca takiego miasta slychac drugi i jeszcze troche.

 

Zobaczysz co sie bedzie robilo przy euro2012, bo juz pojawiaja sie w sieci artykuly ze cb bedzie najlepszym sposobem na korki. Nieustanne pytania, piski, nakładki, mięso i strach myslec co jeszcze.


Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

maks kupiłem alana 109, radio bardzo dobre, dobrze dopasowana do tego antena, wystrojona i np w gnieźnie słyszę z jednego końca miasta drugi koniec, na trasie robiłem z kumplem test to ok 30 km i straciłem zasięg, radio mnie kosztowało 190 zł, ale na allegro już widziałem po 150, najważniejsza jest antena i jej idealne dopasowanie i wystrojenie, ja np w osobówce mam tylko 1m bat od anteny, więc nie gadaj głupot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84

Nie gadam glupot bo juz to przechodzilem. Wiem ze radio to nie wszystko, stad pisalem ironicznie o 'gustownej', krotkiej antenie.

Antena metrowa to minimum do jakiejs sensownej komunikacji, ale prawdziwe loty zaczynaja sie powyzej poltora metra.

A jesli uwazasz ze a109 jest bdb radiem, to chyba nie pracowales z radiami z wyzszej półki czy bazowymi...

Porownywac zasiegow tez nie da sie tak latwo bo to zalezy od wielu czynnikow, nie tylko anteny. Przy dobrej propagacji to i z drutu porozmawiasz z UK, a to kilka tys km :P

 

PS.

Anteny sie nie wystraja tylko stroi.

Wg Ciebie antene stroi sie do samochodu czy do radia?

 

//edit

coolman1111 - to samo chcialem pisac zaraz jak zobaczylem ten temat, ale mowie 'a co mi tam' ;)

Edytowano przez maks

Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

antenę stroi (jak to ładnie napisałeś łapiąc mnie jednocześnie za słówko) do masy auta i dopasowuje się jednocześnie do radia, tak powiedział mi człowiek który zakładał mi cb i który robi to od 12 lat...kończę bo to temat rzeka a jak wspomniał coolman111 odbiegamy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Mam Alana 100 i antena jakaś markowa zabij nazwy zapomniałem i ma 140cm i ładnie zbiera sygnał i wg mnie radio może być najtańsze bo liczy się antena. I też mnie dręczy pytanie np 4x jak droga ale przynajmniej nie zapomnisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84

Wracajac do tematu to zawsze warto dac radio do machera jak sie samemu nie wie, a nuż uda sie zrobic.

 

A co do strojenia to tez nie do konca, bo do radia sie bata nie stroi, tylko do miejsca montazu na aucie - dach, klapa, błotnik czy cokolwiek dusza zapragnie (zwykle nie wszedzie sie zestroi). Radio nie ma znaczenia bo przy zamianie na inne SWR nie powinien sie zmienic, no chyba ze zamienione radio dysponuje wieksza moca bo wiecej mocy w antene - miarka pokaze wyzszy swr.

 

Piszmy precyzyjnie, bo potem jeden z drugim znawcy głoszą, ze 'wystraja' sie czy 'przystraja' antene z radiem.


Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Naprawą i tuningiem CB zajmowałem się już jakieś 20 lat temu używałem kilkanaście rożnych urządzeń.

Uszkodzenia po złym podłączeniu mogą być różne koszt części niewielki ale czasem jest z tym dużo roboty i za darmo to sobie sam możesz tylko zrobić. Antenę stroi się z kablem zamontowaną w konkretnym miejscu. Każda zmiana montażu wymaga powtórnego stronienia. W samochodzie radio za 150zł czy za 1500zł nie robi aż takiej wielkiej różnicy. (pamiętacie ONWA to był sprzęt :rolleyes: ) Najważniejsza jest dobrze zamontowana dobra antena najlepiej jak najdłuższa i jak najcieńsza na samym środku dachu.

SWR= 1 wówczas, gdy cała moc z nadajnika zostanie dostarczona do anteny i wypromieniowana. Przy idealnym dopasowaniu impedancja anteny do impedancji linii.

SWR>1 gdy antena jest niedopasowana i powstaje fala stojąca, która powraca do nadajnika.

Działa to w obie strony przy odbiorze też powstaje fala stojąca co zwiększa tłumienie linii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Mam takie radio w aucie, zakupione ok 16 lat temu.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84
Antenę stroi się z kablem zamontowaną w konkretnym miejscu.
W sensie ze dlugosc kabla ma wplyw na zestrojenie?

A dzisiaj z czym jezdzisz?


Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

President RICHARD po tuningu :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: moc ma nominalną, lecz modulacje ponad 100% bez zniekształceń i siania.

W samochodzie może nie ma to dużego znaczenia ale

Długość kabla =1/2 długości fali x współczynnik skrócenia (około 0,66 dla RG-58) + trochę (~30cm). Potem podłączamy sztuczne obciążenie i tniemy by uzyskać najmniejszy SWR i wychodzi około 3,64m. Wtedy radio widzi anteną a kabel wnosi tylko tłumienie.

http://images31.fotosik.pl/51/65eefa75ca18795f.jpg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maks    84

Ogolnie dlugosc kabla ma znaczenie, jesli masz kabel inny jak 50ohm, wtedy faktycznie nalezy tak dobrac jego dlugosc, aby tlumienie bylo jak najmniejsze. Gdy posiadasz wlasciwy kabel (50ohm) to jego tlumienie zalezy tylko od jago jakosci i dlugosci, stad nie ma znaczenia czy przy bazowce masz 20m czy 30m kabla, jesli jest on dobrej jakosci.

 

Na temat strojenia kablem jest tyle teorii co wypowiedzi.


Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Teoria teorią praktyka praktyka, a rzeczywistość jak zawsze inna :rolleyes:

Jeśli jest idealnie to kabel nie robi różnicy

Radio ma może 45 może 60 lub 50

Kabel też ma około 50

Antena to już w ogóle różnie bywa.

Jeśli kabel ma odpowiednia długość powiedzmy RG58 krotność 3,64m to sprawa wygląda tak jakby antena była podłączona bezpośrednio do radia i dopasowujemy antenę do radia, pozostaje tylko tłumienie kabla. W innym przypadku mamy dwa punkty gdzie mamy niedopasowanie radio-kabel i kabel antena.

Osobiście sprawdzałem antena Spectrum 1600na maszcie 18m i dużo grubego kabla SWR na środku praktycznie 1

PS

Współczynnik skrócenia jest inny dla różnych kabli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zetor1111
      Witam wszystkich . Zastanawiam sie nad kupnem kamery do monitoringu w oborze np. krowy która ma sie cielić w nocy :unsure: Powiedzcie jaka kamere wybrać i jak ja podłączyc. Wystarczy tylko kupić taka kamerę KAMERA KOLOROWA 420 linii,54 diody IR,ZEWNĘTRZNA (848566965) - Aukcje internetowe Allegro ?????????? Mam tylko dylemat jak ja podłączyć czy wystarczy tylko kabel podłączyc do TV i wszystko????? Piszcie jaka kamerę polecacie(cena nie gra roli)i jak ją podłączyć.
    • Przez Husky
      Witam
      czy ktoś z was ma może zamontowany takowy sprzęt, jak to sie spisuje czy warto inwestować w coś takiego np do kombajnu zbożowego?
    • Przez yooo
      Witam poszukuję mobilnej bezprzewodowej kamery z własnym akumulatorem i ekranem . Używana była by do podglądu na tylni zaczep pierwszej przyczepy podczas zczepiania przyczep , na przejazd większymi maszynami z podglądem na tył czy ktoś nie jedzie z tyłu na drodze , w rozsiewaczu czy już nie ma nawozu w którymś z dwóch lejów, w opryskiwaczu z widokiem na rozpylacze za samą beczką . Ważne , aby łatwo można było zamontować i zdemontować . Myslałem nad luda farm machinery cam mobility... Niestety o wiele wyższa cena w pl niż za granicą, a chciałbym zobaczyć jakość nagrywania i obawiam się , że za mały ekran te 5 cali. Macie jakieś opinie o tym produkcie lub o podobnym ? Tu link do tej kamery 
      https://hbt.com.pl/produkt/kamera-do-maszyn-rolniczych-machinecam-mobility/
    • Przez Bartek3060
      Witam, mam problem z kamerą cofania peiying. Wyświetla się smybol ładowania baterii. Co zrobić żeby zaczęło pokazywać obraz ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj