Kuczyniak

Gnojówa pod kukurydze na ziarno efekty

Polecane posty

Kuczyniak    1

Witam mam pytanie bo pierwszy raz leje świńską gnojówe pod kukurydze.

Chciałbym się zorientować i dowiedzieć ponieważ, gnojówe lałem na początku zimy przed orką, zalałem 10ha w ciągu 3 dni i od razu to zaorałem,   No i tak sobie te pole leży zaorane zalane gnojówą i na te pole padają śniegi deszcz itd. wiadomo :p

 I chodzi mi o to czy na wiosnę jak będę siał kukurydze to ta gnojówa została w ziemi te wartości i kukurydza je pobierze? czy to był zabieg bez sensu bo w takim czasie przez zimę do wiosny kilka miesięcy jest, No i czy ta gnojówa po prostu wsiąkła w ziemie i nie będzie z tego żadnego pożytku. 
 

Chce się dowiedzieć czy to nie ma znaczenia czy leje na zimę gnojówe i na wiosnę sieje kukurydze i to będzie sens, efekt. 
Czy lepiej lać gnojówe na wiosnę od razu przed siewem po orce i kukurydza pobierze te składniki. 
Czy to nie ma znaczenia czy leje na zimę czy na wiosnę a kukurydza i tak pobierze i dostanie te składniki po gnojówie.

dzięki za odpowiedz z góry pozdrawiam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xerkses    108

Jak lekka ziemia to cześć azotu przemieści się w głąb ale większość azotu będzie dostępne dla qq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maksy    5

Z laniem na wiosnę dużej ilości kukurydzy to bym uważał bo jak będzie sucho to może ja porzypalac. Jednego roku na piaskach dałem za duża ilość świńskiej i mi kukurydze przypaliło we wczesnej fazie rozwoju a potem już nie miała siły bujnąć. U nas świniarze leją duże ilość ale nigdy przed samym siewem, zawsze pod orkę i potem mocznika już nie dają wogole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
9 godzin temu, Kuczyniak napisał:

Witam mam pytanie bo pierwszy raz leje świńską gnojówe pod kukurydze.

Chciałbym się zorientować i dowiedzieć ponieważ, gnojówe lałem na początku zimy przed orką, zalałem 10ha w ciągu 3 dni i od razu to zaorałem,   No i tak sobie te pole leży zaorane zalane gnojówą i na te pole padają śniegi deszcz itd. wiadomo 😛

 I chodzi mi o to czy na wiosnę jak będę siał kukurydze to ta gnojówa została w ziemi te wartości i kukurydza je pobierze? czy to był zabieg bez sensu bo w takim czasie przez zimę do wiosny kilka miesięcy jest, No i czy ta gnojówa po prostu wsiąkła w ziemie i nie będzie z tego żadnego pożytku. 
 

Chce się dowiedzieć czy to nie ma znaczenia czy leje na zimę gnojówe i na wiosnę sieje kukurydze i to będzie sens, efekt. 
Czy lepiej lać gnojówe na wiosnę od razu przed siewem po orce i kukurydza pobierze te składniki. 
Czy to nie ma znaczenia czy leje na zimę czy na wiosnę a kukurydza i tak pobierze i dostanie te składniki po gnojówie.

dzięki za odpowiedz z góry pozdrawiam. :)

 

W mojej okolicy robią tak i tak wszystko zależy od klasy ziemi jeśli masz lekką ziemię możesz dac na orke ale zdecydowanie mniej jeśli będzie mokry rok będzie okey ale jeśli przyjdzie susza to będzie palić to jest jeden problem a drugi to taki że jeśli przyjdą ulewne deszcze tak jak było w zeszłym roku wymyje ci to z pola. Więc myślę że najlepszą opcją jest gnojowica na sciernisko ( najlepiej w pochmurny dzień albo nawet w lekki deszcz) potem jedziesz talerzówka najlepiej trochę głębiej i za jakiś czas orka takie jest moje zdanie też myślę nad uprawą kukurydzy więc zajrzyj na mój temat bo też mam problem w podobnym temacie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuczyniak    1
Dnia 21.01.2022 o 16:51, Maksy napisał:

Z laniem na wiosnę dużej ilości kukurydzy to bym uważał bo jak będzie sucho to może ja porzypalac. Jednego roku na piaskach dałem za duża ilość świńskiej i mi kukurydze przypaliło we wczesnej fazie rozwoju a potem już nie miała siły bujnąć. U nas świniarze leją duże ilość ale nigdy przed samym siewem, zawsze pod orkę i potem mocznika już nie dają wogole.

Czyli tak jak dałem jest jak najbardziej wskazane i kukurydza wykorzysta tą gnojowe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj