Skocz do zawartości

Polecane posty

Seba42    2

Tak się nie da.

Można oczywiście łączyć MR i MG ale wkładem własnym do MG nie może być dotacja z MR.

Wystarczy porównać planowane zakupy w MR i MG i jasno widać czy jest podwójne finansowanie.

Dzięki za pomoc ale szczerze mówiąc zepsułeś mi dzień tą wiadomością :( Kilka dni temu rozmawiałem z dyrektorem ARiMR w mojej okolicy i on mi właśnie powiedział że MR i MG można razem połączyć z wkładem z MR do MG, a tu taka wiadomość od ciebie   :( A można chodziarz pieniądze z MR przeznaczyć na przerobienie stodoły na chlewnie lub na budowę nowej chlewni ? Albo jest jakaś szansa że zmieni się to że pieniądze z MR będzie można przeznaczyć na MG tak jak było dawniej ?

Edytowano przez Seba42

maciej123    0

Oświadczenie osoby przekazującej gospodarstwo

o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie kontroli przez Agencję

Ja, niżej podpisany/podpisana*, oświadczam, że wyrażam zgodę na przeprowadzenie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontroli w gospodarstwie, umożliwienie osobom upoważnionym do wykonywania czynności kontrolnych wstępu na moje grunty, do mojego gospodarstwa i pomieszczeń gospodarczych w celu wykonywania tych czynności, a także na udostępnianie wszelkich dokumentów i udzielanie wyjaśnień.

Przyjmuję do wiadomości, że zebrane dane osobowe będą przetwarzane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą: 00-175 Warszawa, Al. Jana Pawła II 70, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2014 r. nr 0, poz. 1182) w celu przyznania pomocy w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

……………………………………

Podpis przekazującego gospodarstwo

mam pytanie czy takie pismo musi mi podpisac osoba od której bede dzierżawil ziemie?

adamjanusz    0

Dzięki za pomoc ale szczerze mówiąc zepsułeś mi dzień tą wiadomością :( Kilka dni temu rozmawiałem z dyrektorem ARiMR w mojej okolicy i on mi właśnie powiedział że MR i MG można razem połączyć z wkładem z MR do MG, a tu taka wiadomość od ciebie   :( A można chodziarz pieniądze z MR przeznaczyć na przerobienie stodoły na chlewnie lub na budowę nowej chlewni ? Albo jest jakaś szansa że zmieni się to że pieniądze z MR będzie można przeznaczyć na MG tak jak było dawniej ?

Budowlanka jest ok - i dodatkowe punkty otrzymasz przy ocenie wniosku za inwestycję budowlaną.

Aktualne rozporządzenie nie pozwala - o zmianie rozporządzenia  nie słyszałem.

mam pytanie czy takie pismo musi mi podpisac osoba od której bede dzierżawil ziemie?

Musi jeśli ta ziemia jest ujęta we wniosku i wliczona do wielkości ekonomicznej - chyba, że przed złożeniem wniosku piszesz umowę dzierżawy to nie.

Wiadomość z agroFakt.pl

batista1902    0

Mam pytanie które dziś mnie zastanowiło : MR2014, przejąłem gospodarstwo na własność ale nie mogłem przejąć jednej działki więc zastąpiłem ją dzierżawą ( umowa pisemna ). I pytanie czy tą dzierżawę mogę teraz z powrotem zmienić na tą działkę której nie mogłem przejąć na własność ( teraz juz mogę przejąć ) lub zmienić tą dzierżawę na inną dzierżawę ( bardziej wygodniejszą ). areał tych działek jest taki sam.   podpowie ktoś ????

Mns-lewy    0

MG i MR nie można łączyć. A czy można skorzystać z obu programów jednocześnie? Inwestując oczywiście swoim kapitalem

Martin199    0

Dziękuję, wszystkim za cenne odpowiedzi.

Po pierwsze to nic nie wiadomo o następnym naborze, po drugie jest dość istotna sprawa... Musisz mieć trochę ziemi na start żeby składać papiery na MR co może cie wykluczyć przy następnym naborze bo powiedzmy będziesz miał ziemię dłużej niż rok. Poczytaj sobie ten temat z 6-7 tygodni wstecz to wszystkiego się dowiesz

Przeglądałem forum wstecz i znalazłem pytanie jacor95, w 09 Wrz 2015 - 20:21, powiedział:

Jak to jest w końcu w tym naborze na młodego. Osoba prowadząca mój wniosek mowi, że przed złożeniem wniosku spiszemy dzierżawe gruntów, a na własność posiądę dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji. Więc nie muszę być właścicielem gruntów przed złożeniem wniosku??

A kolejnego dnia w odpowiedzi rafalo6200 napisał, że nie musi być, więc moje pytanie czy miał rację bo pytań w tej sprawie jest sporo ale konkretnych odpowiedzi mało?

Przesuń  ślub o rok albo dwa i po problemie.

Przesunięcie ślubu nic nie da bo w 2017 roku tata musi przepisać gospodarkę i od jesieni zacznie my cykać zegar 12 miesięcy z nadzieją, że w pierwszym kwartale 2018 roku wystartuje kolejny nabór bo tak to nie będę miał żadnych szans na pomoc dla młodego rolnika ;/

W przypadku małżeństwa ważne jest czy przyszła żona jest obecnie właścicielem gruntów rolnych i jak długo.

Jeśli jest, to przeważnie trzeba wybierać między żoną a dotacją dla młodego.

Nabory w pierwszym kwartale każdego roku.

Pierwszy wniosek o płatność składa się do 9 miesięcy od dnia otrzymania decyzji. Decyzję mniej więcej po 6 miesiącach od złożenia dostaniesz (może być nieco szybciej lub nieco później).

W związku z powyższym jeśli możesz przejąć gospodarstwo dopiero jesienią 2017 to ewentualny nabór w I kwartale 2016 raczej odpada.

Przyszła żona nie jest właścicielem żadnych gruntów, a osobno żadna z gospodarek nie spełnia wymogu średniej powierzchni krajowej gospodarstw. Pieniądze chcemy wydać na zakup kolejnych 2 ha ziemi. Jak liczyłem punkty wg rozporządzenia to wychodzi niecałe 15 ale sądzę, że jak się trawi na dobrego doradcę to podpowie za co jeszcze możemy dostać punkt.

Damiancyk17    1

Czy agencja może przyjechać na kontrol bez wcześniejszego uprzedzenia mnie ponieważ widziałem dzisiaj samochód z agencji w mojej miejscowości nawet nie daleko jednej z działek która zadeklarowałem w biznesplanie ale nawet nie przyjechali abym podpisał zaden protokól ani nic podobnego?                                                                                                       

Młody rolnik 2015

adamjanusz    0

Dziękuję, wszystkim za cenne odpowiedzi.

Przeglądałem forum wstecz i znalazłem pytanie jacor95, w 09 Wrz 2015 - 20:21, powiedział:

Jak to jest w końcu w tym naborze na młodego. Osoba prowadząca mój wniosek mowi, że przed złożeniem wniosku spiszemy dzierżawe gruntów, a na własność posiądę dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji. Więc nie muszę być właścicielem gruntów przed złożeniem wniosku??

A kolejnego dnia w odpowiedzi rafalo6200 napisał, że nie musi być, więc moje pytanie czy miał rację bo pytań w tej sprawie jest sporo ale konkretnych odpowiedzi mało?

Przesunięcie ślubu nic nie da bo w 2017 roku tata musi przepisać gospodarkę i od jesieni zacznie my cykać zegar 12 miesięcy z nadzieją, że w pierwszym kwartale 2018 roku wystartuje kolejny nabór bo tak to nie będę miał żadnych szans na pomoc dla młodego rolnika ;/

Przyszła żona nie jest właścicielem żadnych gruntów, a osobno żadna z gospodarek nie spełnia wymogu średniej powierzchni krajowej gospodarstw. Pieniądze chcemy wydać na zakup kolejnych 2 ha ziemi. Jak liczyłem punkty wg rozporządzenia to wychodzi niecałe 15 ale sądzę, że jak się trawi na dobrego doradcę to podpowie za co jeszcze możemy dostać punkt.

Obecnie jest tak, że przy składaniu wniosku musisz być "urządzającym gospodarstwo" - a to znaczy, że powinieneś posiadać minimum 1 hektar użytków rolnych w dniu składania wniosku. Ale nie możesz być posiadaczem dłużej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Posiadanie czyli: własność, dzierżawa ze Skarbu Państwa albo JST albo od kogoś (ojciec, sąsiad itd.) - istotne na jakie okresy są te dzierżawy.

W tej sytuacji należy złożyć wniosek w I kwartale 2017 r. (najlepiej ostatniego dnia naboru - w razie niepowodzenia będzie szansa na powtórkę po roku) Dzień przed złożeniem wniosku spisać umowę dzierżawy lub darowizny na jeden hektar. Pozostałe przejmiesz we właściwym czasie. I już teraz sprawdź Wielkość ekonomiczną gospodarstwa. Jeśli nie wychodzi to działaj w kierunku, żeby we właściwym czasie wyszła.

Te 2 hektary do ewentualnego zakupu muszą być już ugadane z obecnym właścicielem, bo trzeba podać numery przejmowanych/kupowanych/dzierżawionych działek.

Czy agencja może przyjechać na kontrol bez wcześniejszego uprzedzenia mnie ponieważ widziałem dzisiaj samochód z agencji w mojej miejscowości nawet nie daleko jednej z działek która zadeklarowałem w biznesplanie ale nawet nie przyjechali abym podpisał zaden protokól ani nic podobnego?                                                                                                       

Młody rolnik 2015

Może.

Bez podpisywania protokołu.

Bywa, że jadą w pola bez kontaktu.

axe300    1

MG i MR nie można łączyć. A czy można skorzystać z obu programów jednocześnie? Inwestując oczywiście swoim kapitalem

Nie ma przeciwskazan. Sam też tak chce zrobić. W nowym prow co do MG zmieniły sie wytyczne np do zakupu takiego samego sprzetu co poprzednim PROW.

Witam mam pytanie z MR zwracają podatek VAT za nowe maszyny?

O zwrot kierujesz wniosek do UrzeduSkarbowego. 70tyś zł które trzeba wydac jest kwotą brutto (jak sie myle prosze mnie poprawić). W MG zwrot 50% i 60% dotyczy kwoty netto.

bilik26    10

Witam  kolegów! mam  takie pytanko czy po otrzymaniu dotacji na MR muszę kupić i powiesić tablicę???

freetaxi    170

Bodzioszajs w PROW 2007-2013 można było rozliczyć inwestycję zrobioną w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy (tak mówiły przepisy). W nowym rozporządzeniu nie widziałem takiego konkretnego zapisu. Paweł328 za inwestycje w MR można płacić gotówką. Loyer986 zaznacz korektę na wniosku, dołącz pismo przewodnie będzie dobrze. Pp128 wypłata premii będzie w ciągu 60 dni od złożenia kompletnego wniosku. Seba42 nie można uznać premii z MR jako wkład w MGR. Bilik26 w MR tablica Ci niepotrzebna :)

Martin199    0

Obecnie jest tak, że przy składaniu wniosku musisz być "urządzającym gospodarstwo" - a to znaczy, że powinieneś posiadać minimum 1 hektar użytków rolnych w dniu składania wniosku. Ale nie możesz być posiadaczem dłużej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Posiadanie czyli: własność, dzierżawa ze Skarbu Państwa albo JST albo od kogoś (ojciec, sąsiad itd.) - istotne na jakie okresy są te dzierżawy.

W tej sytuacji należy złożyć wniosek w I kwartale 2017 r. (najlepiej ostatniego dnia naboru - w razie niepowodzenia będzie szansa na powtórkę po roku) Dzień przed złożeniem wniosku spisać umowę dzierżawy lub darowizny na jeden hektar. Pozostałe przejmiesz we właściwym czasie. I już teraz sprawdź Wielkość ekonomiczną gospodarstwa. Jeśli nie wychodzi to działaj w kierunku, żeby we właściwym czasie wyszła.

Te 2 hektary do ewentualnego zakupu muszą być już ugadane z obecnym właścicielem, bo trzeba podać numery przejmowanych/kupowanych/dzierżawionych działek.

Dziękuje za bardzo konkretną odpowiedź. Pół roku temu tata sprzedał te 2 ha ziemi bo potrzebowaliśmy pieniędzy, ale kupujący ma 10 km do pola i stwierdził, że jednak mu się nie opłaca jeździć tak daleko bo zajmuje się warzywami i na swoich polach ma studnie głębinowe a przy takiej suszy nie ma zysku z tego pola i ma kupić pole bliżej siebie, a to ma sprzedać. Czy to będzie jakiś problem za ta ziemia należała do taty a ja po 2 latach chce ją odkupić?

Druga sprawa dotyczy kredytu preferencyjnego MR (csk) czy w razie gdybym nie dostał MR mogę z niej skorzystać, albo czy można łączyć oba te programy bo wiem, że w przypadku MR i MGR to jest podwójne finansowanie i nie można?

freetaxi    170

Jeśli chcesz skorzystać z MR to w zależności od województwa będziesz musiał mieć 70% własności. Albo od średniej krajowej albo od średniej wojewódzkiej jeśli wojewódzka jest mniejsza od krajowej. Średnia krajowa to 10,48 ha. Do tego ważna kwestia - planowane są zmiany dotyczące urządzania gospodarstwa. I wszystko na to wskazuje, że nie będzie wymogu posiadania tytułu prawnego na minimum 1 ha przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. 

Martin199    0

Jeśli chcesz skorzystać z MR to w zależności od województwa będziesz musiał mieć 70% własności. Albo od średniej krajowej albo od średniej wojewódzkiej jeśli wojewódzka jest mniejsza od krajowej. Średnia krajowa to 10,48 ha. Do tego ważna kwestia - planowane są zmiany dotyczące urządzania gospodarstwa. I wszystko na to wskazuje, że nie będzie wymogu posiadania tytułu prawnego na minimum 1 ha przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. 

Ja chce przejąc w całości obie gospodarki więc łącznie 16 ha czyli 100% będę miał na własność. Jak bym nie musiał mieć 1 ha przy składaniu wniosku w 2017 to by było bardzo dobrze dla mnie bo wtedy bym miał większą szansę w 2018 roku aby mi nie wyszło 12 miesięcy posiadania ziemi. Pytanie tylko czy nie jestem problem odkupować w krótkim czasie ziemię, która należała wcześniej do tego gospodarstwa?

No i druga sprawa dotycząca kredytu preferencyjnego który poruszyłem, co Pan o tym sądzi?

Edytowano przez Martin199

freetaxi    170

Kwestia zakupu ziemi, która była kiedyś przez Was sprzedana nie ma tu nic do rzeczy. Ważne aby na wskazane działki nikt nie brał MR wcześniej. Co do kredytu preferencyjnego to niestety nie połączysz tego z premią. 

Mns-lewy    0

Na csk nie licz bo to tylko dla mafi. Przy składaniu wniosku wystarczy ze na kolanie spiszesz umowę dzierżawy z ojcem wiec za rok tez będziesz mógł startowac

adamjanusz    0
MRcsk

Jeśli uda Ci sie załapać na MRcsk to bierz na zakup ziemi.

A za MR kup sobie punktowany sprzęt/budowlankę lub co tam chcesz jeśli masz wystarczająco punktów.

Ograniczeniem jest przede wszystkim kwota: MRcsk+MR nie może przekroczyć 70 tys. euro.

I terminy ewetnualnego wejścia w posiadanie są istotne. Średnie ceny ziemi w województwie też ważne w tym przypadku.

Źródło: MRcsk

"Pomoc w formie częściowej spłaty kapitału kredytu z linii MRcsk można kumulować:

1)  z inną pomocą państwa w odniesieniu do tych samych – pokrywających się częściowo lub w całości – kosztów kwalifikowalnych, jeżeli taka kumulacja nie powoduje przekroczenia najwyższej w danym przypadku wysokości pomocy,

2)  z pomocą:

a)  de minimis w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych,

b)  na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników i pomocą na rozwój małych gospodarstw, o której mowa w art. 19 ust. 1 lit. a) ppkt (i) oraz (iii) rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005,

jeżeli skutkiem takiej kumulacji nie będzie przekroczenie wysokości pomocy określonej w ust. 1 pkt 2 lit. a albo 100% kosztów kwalifikowalnych."

jaroWM    26

Na csk nie licz bo to tylko dla mafi. Przy składaniu wniosku wystarczy ze na kolanie spiszesz umowę dzierżawy z ojcem wiec za rok tez będziesz mógł startowac

załapałem się na csk na trzeci rzut, a do mafii mi daleko :)  

MRcsk+MR u mnie wyszło 244 000 zł, czyli ok. 58 000 EUR.

Optimus    2

mam pytanie chce zmienic biznes plan z zakupu ciagnika na maszyny czy na wniosku mam zaznaczyć ZMIANA WNIOSKU CZY KOREKTA i jakies załaczniki musze ponownie skladac czy tylko wniosek i poprawiony biznes plan ? pozdr

freetaxi    170

Zmiana do wniosku musi być. Pierwsza i ostatnia strona wniosku o przyznanie pomocy, strona tytułowa biznesplanu i zmienione strony oraz podanie. 

adamjanusz    0

Czyli jest duże prawdopodobieństwo ze moje działki kontrol już odwiedziła.

Wielkie Dzięki adamjanusz :)

Jeżdżą i mierzą często bez kontaktu - ale później przyjeżdżają do domu (wtedy już się zapowiadają) i mówią, że już po kontroli i ewentualnie chcą faktury. Chociaż co Agencja to obyczaj. Jak jest bez kombinacji to nie ma się czego bać.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez Koksu101
      Witam.Nie długo przejmę gospo po moim ojcu będe starał się o dopłaty na młodego rolnika mieszkam w woj Lubelskim
      i mam kilka pytani.

1 co muszę spełniać aby dostać dopłaty na MR
      2 czy jest określona ilości ha
      3 ile pieniędzy dostanie
      4 i czy mogę wydać to na co chcę czy muszę wydać na gospo
      5 gdy kupie maszynę typu ciągnik pług czy muszę mieć na to fakturę
    • Przez largo8999
      Witam,

Panowie proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy kontakt z tym forum.

Chciałbym prosić o rade, nie wiem czy to dobre miejsce, ewentualnie zostanę skorygowany.

Chodzi nam po głowie uruchomienie gospodarstwa ekologicznego. Mamy zamiar uprawiać głównie zioła, przy czym nie chodzi o specjalizację w konkretnym gatunku, ale o uprawę różnych. 
      Chcemy zakupić gospodarstwo rolne o pow między 5 a 10 ha.

Zastanawiam się jakie jest Wasze zdanie w tym temacie oraz czy są jakieś przesłanki lub przecieki ws nowych dotacji dla młodych rolników na 2015 rok, oraz czy ktoś z Was przeprowadzał transakcję zakupu całego gospodarstwa.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
    • Przez Mosull
      Witam wszystkich.

Szukam osób, z którymi mógłbym przeprowadzić ankiety na temat innowacji w rolnictwie.
      Ankieta jest w miarę krótka i wypełnienie jej nie powinno zająć więcej niż 30 min.
      Badania są prowadzone wspólnie z UR w Krakowie. Oczywiście są one anonimowe.

Jednak są obostrzenia dotyczące grupy docelowej.
      Ankietowani muszą to być osoby korzystające z działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom"  w okresie 2007-2014. Czyli każdy kto otrzymał premię lub ma ją otrzymać będzie odpowiednim ankietowanym (osoby z naborów od 2008 do 2014). Dodatkowo muszą to być osoby z Małopolski.

Jeśli by ktoś miał ochotę z Was pomóż mi byłbym ogromnie wdzięczny. Zainteresowane osoby mogą pisać w tym temacie lub do mnie na priv, a ja już wszystko wyjaśnie dokładnie
    • Przez Bercik92
      witam urząd pracy pomaga założyć własną działalnosc gospodarcza i daje tam kilkanascie tys zł czy znacie albo macie jakies pomysły aby mozna było by założyc działalnosc gospodarcza związaną z rolnictwem z dofinansowaniem?