Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Pawel330    1

Czy ktoś z was robił śrutę z łubinu dla zwierząt typu bydło, świnie ??


Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
360P    4

Mój kolega brał od nas łubin na pasze dla świnek, najpierw próbke wysłał do LNB żeby sprawdzić parametry. Okazało się, że jest ok i wziął kilka ton. Już nie pamiętam po jakiej cenie mu sprzedaliśmy, ale mówił ze pasza bardzo dobra :lol: Był to łubin zółty.


"(...) Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch.(...) Bądź wierny. Idź" Z.Herbert

Rolnictwo - w służbie ludzkości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

my stosujemy ziarno łubinów (różnych bo to materiał odpadowy) w żywieniu świń srednio 3-4% dawki razem ze zbozami - w mieszankach dla loch i tuczników


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

Pamiętam jak kiedyś z łubinu żółtego robiliśmy paszę dla opasów. Na walcowym młynku fajne płatki wychodzą. A pasza ma dużo białka.


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel330    1

Ja walcowego młynka nie mam tylko na kamienie (śrutownik)


Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

Na takim może być ciężko... No ale nie próbowałem, nóż może dobrze idzie ;)


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

my robimy pasze na zwykłym bijakowym ssąco tłoczacym i nie ma najmniejszego problemu z zesrutowaniem łubinu


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dysponuje ktoś może nasionami łubinu wąskolistnego słodkiego (najlepiej zeus), znajomy z kuj-pom potrzebuje około 2t na poplon za rozsądne pieniądze, proszę o ewentualne oferty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

Ja mam 2,5ha wąskolistnego, ale do koszenia to jeszcze daleko i raczej nie na sprzedarz :D Odmiana chyba kalif.


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

A ja mam pytanie kiedy kosi się łubin+\-?


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Kosić to najlepiej jak dojżeje :D , aco do koszenia to wmojiej okolicy to łubiny wszystkie padły .Kalif zamokł i zgnił , asonety to chyba od chorób też kaput bo kwiaty poodpadały .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

Kurde dawno swojego nie widziałem, ale z daleka w miarę zielono na polu :D Teraz mogą grzyby go brać jak jest tak mokro...


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja jak narazie ze swojego łubinku jestem bardzo zadowolony. O ile taki jak na dizs dzien bdostoi do żniw to 2,5 tony wezme bankowo z hektara.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nasil90    97

U mnie coś się stało z łubinem były 3 odmiany i 2 jak zaczeły kwitnąć to kwiaty się zrobiły czarne a jedna jest dobra ale ja się tym nie przejmuję bo to i tak na przyoranie


Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NPK    0

Kiedy łubin jest gotowy do zbioru? Wyrobi się w okresie żniw?


Do rolnictwa podchodź z głową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Witam wszystkich

Żeby troche przełamać monokulture zbóż zacząłem uprawiać łubin wąskolistny odmiana Baron. Głównie na poplon ale też na nasiona. I chodzi mi tutaj o uprawe na nasiona. Do tej pory było znośnie z chwastami ale w tym roku to porażka. Po siewie opryskałem Linurexem na początku nie było chwastów ale później to strasznie dużo tego narosło. I tu mam pytanie czym najlepiej zwalczyć przytulie czepną. Całe pole łubinu było dosłownie pokryte przytulią i zdażał sie owies głuchy, innych chwastów to było mało. Gdyby nie desykacja Basta to naciąłbym zielonki a nie ziarna

Czy oprócz nawożenia PK stosować coś jeszcze? Badanie gleby wykazało małą ilość magnezu, czy nawozić dolistnie siarcznem magnezu i może jakieś mikro czy poradzi sobie bez tych dodatków?Chodzi mi o zwiększenie plonu, w zeszłym roku było niezbyt dużo ale w tym to tylko płakać tak chwasty "zadusiły".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel101210    5

Ja siałem w 2008 łubin i nam sie nie urodził.w tym roku siałem około 20 arów i ten łubin sie nienadaje można go jedynie zaorać na nawózjava script:add_smilie(":D","smid_16")


pawel101210 na YouTube zapraszam na filmiki do obejrzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

dlaczego sie nie nadaje?Napisz co z twoim łubinem nie tak, może uda mi sie jakoś pomóc

 

czy nikt nie walczył z przytulią w łubinie? Jak sie tego pozbyć? Przytulia w niektórych miejscach nazywana jest ostrzycą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie.

Przytulia jest w grupie chwastów wrażliwych na COMMAND 480EC

http://www.bip.minrol.gov.pl/FileRepozytory/FileRepozytoryShowImage.aspx?item_id=17459

tylko tam jest napisane o łubinie białym i żółtym a ja mam wąskolistny (niebieski) a to różne gatunki.Czy ktoś używał tego herbicydu??

Znalazłem też Metron 700SC przutulia jest tam w grupie chwastów średnio wrażliwych i można pryskać jak łubin ma 2-3liście właściwe.

http://www.bip.minrol.gov.pl/FileRepozytory/FileRepozytoryShowImage.aspx?item_id=6615

 

Który herbicyd byłby lepszy?

 

Zna ktoś jakiś desykant tańszy niż BASTA czy REGLONE?? Nie chodzi mi o roundup i inne zawierające glifosat bo trzeba za długa czekać na efekt.W tym roku użyłem BASTY i efekt był wspaniału tylko ta cena...

Czy można stosować nawożenie dolistne magnezem, borem i może jeszcze jakimiś pierwiastkami(bez N)? Czy to zwiększy plon?

Mam dużo pytań ponieważ mam zamiar dużą część mojego pola posiać łubinem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No ja tez bede siał u siebie 1/3 pola łubinem i powiem że nawożenie dolistne jest OK tak jak mowisz. i pewnie zwiekszy plon o jakąś częśc. Ja to tylko pantera pyle.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey15    0

Panowie chciałbym się was o coś poradzić otóż: Na wiosnę planuje posiać 3 hektary łubiny na ziarno . Pole jest po życie siane tam od x lat. I tak planuje siać 200 kg na hektar. I tak co posiać przed siewem pod korzeń? , myślałem dać z 200 kg polifoski na hektar a może coś innego ( jak rodzicie ), czym pryskać na chwasty i kiedy? , czy sypie się azot po wschodach , czy pryska się go na grzyba , i kiedy najlepiej go siać. Jeśli komuś się będzie chciało to proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Przeczytaj temat od poczatku i sie dowiesz co i jak.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

U mnie największym problemem jest właśnie przytulia. Pantera jedynie mogłaby pomóc przy owsie głuchym ale on nie stwarza aż takiego problemu. W tym roku opryskałem Lunurex 500SC i to tak podziałał jakbym wogóle nie pryskał.Tak poradzili mi w miejscu gdzie zaopatruje sie w środki ochrony roślin.Nic bym nie zebrał gdyby nie Basta ale napewno plon byłby znacznie wyższy gdyby nie przytulia.

W przyszłym roku mam zamiar porządnie zadbać o łubin.Myśle że nasiona łatwo sprzedam(miałem wielu chętnych) a stanowisko będzie znakomite na pszenice ozimą

 

 

do massey15

podaj więcej informacji.Jaka klasa gleby?Jaka zawartaść P K Mg?Jaki gatunek łubinu i jaka odmiana?

Odpowiedz na powyższe pytania to sprubuje ci pomóc

Czym pryskać na chwasty.Oto jest pytanie.Sam chciałbym wiedzieć ale wszystko zależy jakie tam masz chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey15    0

Klasa ziemi to 5 , 6 ( generalnie piach ) w badaniach ziemi wyszło że fosfor na bardzo wysokim poziomie a potas na niskim , zawartość magnezu też mała , ziemia kwaśna ph 4,34 ( nawet miałem w tym roku wapnować po żniwach ale nie wyszło ). Co gatunku to planowałem wąskolistny a odmianę zeus. A temat przeglądałem od początku ale chciałem uzyskać odpowiedź na moją konkretną sytuację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Na takiej klasie ziemi możesz uprawiać zarówno wąskolistny jak i zółty.Żółtego nigdy nie uprawiałem i to co wiem pochodzi z tego co przeczytałem. Można go uprawiać na glebach najniższej klasy i nie potrzebuje startowej dawki azotu.Jak każdy łubin źle toleruje świerze wapnowanie ale w porównaniu do wąskolistnego jest bardziej tolerancyjny na zakwaszenie gleby.Bardziej podatny na antraktoze.

Jeżeli chodzi o wąskolistny. Fosforu nie musisz dawać ale troche nie zaszkodzi .Powinieneś dać potas.Moim zdaniem polifoska to za droga sprawa.Osobiście stosuje superfosfat potrujny granulowany z borem (łubin potrzebuje boru) oraz sól potasową na ściernisko a na wiosne sieje łubin.Na tak niskie klasy gleby można dać startową dawke azotu(nigdy nie stosowałem) ale nie przesadzaj bo on sam ma później postarać sie o azot,myśle że 20kg N przedsiewnie wystarczy.Powinieneś też coś zrobić z tym magnezem.Wszystkie strączkowe mają wysokie zapotrzebowanie na magnez.Na razie może 2 opryski 5%roztworem siarczanu magnezu powinny wystarczyć.Pierwszy jak łubin pokryje ziemie a drugi jak pierwszy pąk kwiatowy zacznie sie otwierać.Później wapniuj pole wapnem magnezowym ale nie przed siewem łubinu,najlepiej rak wcześniej i dąż do pH 6.5- 6.7.Jezeli dobrze pamiętam to powinieneś wnieść do gleby jakieś 90kg potasu w czystym składniku.

Norma wysiewu odmiany Zeus wynosi 140- 160kg/ha.Uprawiam odmiane baron i norma jest taka sama.Siałem 150kg/ha(gleba klasy IIIa i b ) na nasiona i 180kg/ha na poplon.Wydaje mi sie że 150kg to za żadko w przyszłym sezonie wysieje 180kg/ha na nasiona i 200kg/ha na poplon.Zapraw nasiona np sarfunem a jak przed kwitnieniem będzie bardzo wilgotno lub pojawi sie antraktoza możesz opryskać gwarantem(nigdy tego nie robiłem a może powinienem).Od chwastów doglebowo możesz opryskać linurexem albo afalonem ale nie zniszczą wszystkich chwastów, to zależy co tam rośnie u ciebie.

Właściewie to jak pH poniżej 5 to nie wiem czy coś wyjdzie z tego łubinu.A siałeś tam kiedyś jęczmień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj