Polecane posty

masa24    2344
25 minut temu, andrzej1988 napisał:

anwil ma granule jak pulan. Ja napewno juz nie wroce do granuli pulanu. Maly wiaterek i juz problem z rozsianiem.

To jaka siejesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25496

Od paru lat stosuję rsm. W zeszłym roku na N1 dałem pulan.  Fatalnie w polu wyglądało, nie doleciała i pasy na polu. Być może źle wysiew w siewniku ustawiłem. Teraz tylko rsm.

Zostało mi 4t saletry i będzie sobie leżeć parę lat czekać na młode nasadzenia jagodowych bo tu już 3 rok przeszedłem na jedną wczesną dawkę moczniku.  Jedynie młodzież podganiam 2-3 razy saletrą jak jest wilgoć.

W zbożach tylko rsm. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7550
45 minut temu, Agrest napisał:

Od paru lat stosuję rsm. W zeszłym roku na N1 dałem pulan.  Fatalnie w polu wyglądało, nie doleciała i pasy na polu. Być może źle wysiew w siewniku ustawiłem. Teraz tylko rsm.

Zostało mi 4t saletry i będzie sobie leżeć parę lat czekać na młode nasadzenia jagodowych bo tu już 3 rok przeszedłem na jedną wczesną dawkę moczniku.  Jedynie młodzież podganiam 2-3 razy saletrą jak jest wilgoć.

W zbożach tylko rsm. 

To tak się zapytam w prost po ile litry rozlewasz  N1 i N2 to Wąż rozlewowy stosujesz zapewne ile litry ogółem na 1 ha rsm .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, masa24 napisał:

No pomieszałem . Chodziło mi o zaksan. Grubsza granula wapń i magnez.  Ktoś to stosuje ?? 
to mówicie ze zaksan podobny rozmiar granuli co anwil ?

Grubsza powoduje  że dłużj się rozpuszcza ludzie stosują to pod kukurydzę przedsiewnie podobno dobrze się sprawdza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8963
13 minut temu, Agrest napisał:

Przeciętnie 2 razy po 200l bez węży. 

Kiedy pierwszą dawkę dajesz i potem drugą po jakim czasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25496

Pierwszą to wiadomo że 1 marca. Druga to staram się korzystać z porad na forum i jest to około miesiąc po pierwszej.

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Mi gruba granuli saletry czy saletrosanu nie pasuje bo właśnie dłużej się rozpuszcza i za daleko rozsiewacz mi to rzuca 😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8963

Czyli pierwsza jak tylko da Ci się wjechać i zakazy miną ?

Ja też rok temu spróbowałem RSM i efekt mnie zadowolił. Tyle że pierwsza dawka to saletra a druga rsm, w tym roku też będę stosował pewnie na całym areale jak pogoda pozwoli.

U mnie saletra raczej szybko się rozpuszcza jak  jest wilgoć.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25496

Tak, jak pogoda i przepisy pozwolą.

Jeżeli zimy nie będzie to w tym roku 1 marca będzie za późnym terminem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Znowu to samo. Jeżeli są warunki to po co czekac na 1? Kto was podkabluje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9886

Siej chocby jutro ale nikt ci na forum nie powie ze tak robi, ile wy macie lat ze tak oczywiste rzeczy trzeba pisać. 

Edit: Wracając do cen, saletra pulan 1200, polifoska 6 1600, sol 1900 ceny brutto w malym worku na lokalnym skladzie polnocna wlkp. Rsm 32 dzwonilem na sklad gdzie kupowalem rok temu 930 brutto z transportem w mauserach. Nawet 100 kg można kupić i tez ta sama cena, maja sie okreslic czy dostarcza mi dopiero pod koniec stycznia, jesli tak to biore, niestety ciezko z rsm w ilosciach mniejszych jak cale auto...

Edytowano przez szymon09875

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

No namierza cię przez forum to lepiej nie pisać. Dobre jajcarze jestescie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

I co do rsm, nie stosuje , nie zastanawiałem się nigdy nad tym ale on wcale cenowo lepiej od saletry nie wypada skoro płacimy za towar w kg a lejemy litry. 100 l to 130 kg wiec ta cena z saletra nam się wyrówna a często słyszę głosy ze rsm taniej wychodzi

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

Lejemy litry bo opryskiwacz się ustawia na litry a profesjonalnie stosuje się w kilogramach. W stu kilogramach rsm 32 masz 32 kg azotu a jedynie opryskiwacz ustawiasz tak aby rozlac te sto kilogramów. Prosta matematyka i wychodzi na pewno taniej 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25496

No jak nie jak tak?

A jaka różnica czy rozlewasz litry rsm czy kilogramy N? Mówimy w l bo tak wygodniej. I tak każdy liczy ile N potrzeba

Skoro tona rsm32 kosztuje 800 a tona saletry , niech będzie też 32 % z Kędzierzyna (strzelam cenę) 950zł to co taniej wychodzi? Dawki takie same prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

ale zawartosc azotu w rsm podawana jest wagowo np .RSM 32  ma 32 kg azotu w kg RSM  A ILOSCIOWO TO W 1litrze około 42  dag . azotu  

  • RSM® 28 zawiera 28% N i ma gęstość 1,28 kg/dcm3. 100 litrów nawozu waży 128 kg, więc 28% z tego to 35,8 kg N.
  • RSM® 30 zawiera 30% N i ma gęstość 1,30 kg/dcm3. 100 litrów nawozu waży 130 kg, więc 30% z tego to 39,0 kg N.
  • RSM® 32 zawiera 32% N i ma gęstość 1,32 kg/dcm3. 100 litrów nawozu waży 132 kg, więc 32% z tego to 42,2 kg N.
  • RSM® S zawiera 26% N, 3% S (7,5% SO3) i ma gęstość 1,28 kg/dcm3. 100 litrów nawozu waży 128 kg, więc 26% z tego to 33,3 kg N. W przypadku siarki jest to odpowiednio: 3,84 kg S (128 kg x 0,03) lub 9,6 kg SO3 (128 kg x 0,075).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

z Tony rsm mamy mniej więcej 800 l oprysku czyli azotu mamy 8 x 35,8 czyli 286 czystego n w tonie rsm

tona saletry to 10 porcji po 100 kg , 34 n w każdej wiec 340 kg czystego n

Po przeliczeniu cenowo i tu i tu wychodzi 2,8 zł za kg czystego N

z saletra nie ma kłopotu z przechowaniem , opryskiwacz nie dostaje po d*pie i szybszy rozsiew niż wylewanie rsm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

tona saletry 34 % =1200 zł            rsm 32 % =930 zł  \tona              saletra 1 kg azotu    1200 zł  ; 340 kg azotu =350 zł  = 3, 5 za kg azotu                                                                             RSM 930  zł \tona  ; 320 kg azotu  =290 zł = 2,9  za kg azotu 

Edytowano przez jarecki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25496

Ram 28% jest najmniej korzystny cenowo. Każdy kupuje co mu pasuje tylko po co w ten sposób przeliczasz?

Tona rsm ma 320kg azotu

Tona saletry Kędzierzyn  też ma 320kg azotu.

I co tu więcej kombinować i przeliczać?

Koledzy tu piszą że rsm32 po 795 mogą sprzedać, pulan 34 po 960. To możesz sobie przeliczyć

34. -  960

32. - x

X = 903zł.

320kg N w formie rsm kosztuje 795 zł, a w formie saletry pulan  903zł, czyli 108zł więcej.

 

U mnie z racji że kupuję na lokalnym składzie mniejsze ilości ta różnicą cenową się zaciera. Ale z uwagi na wąskie działki o różnych szerokościach  niedopasowanych do rozsiewacze, tylko Rsm gwarantuje równomierne dawkowanie bez strat i nakładek.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel10    8
26 minut temu, masa24 napisał:

z Tony rsm mamy mniej więcej 800 l oprysku czyli azotu mamy 8 x 35,8 czyli 286 czystego n w tonie rsm

tona saletry to 10 porcji po 100 kg , 34 n w każdej wiec 340 kg czystego n

Po przeliczeniu cenowo i tu i tu wychodzi 2,8 zł za kg czystego N

z saletra nie ma kłopotu z przechowaniem , opryskiwacz nie dostaje po d*pie i szybszy rozsiew niż wylewanie rsm

Miszcz 😀😀

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Odjeb się. Pojebalo mi się z tym przeliczaniem kg na litry

teraz wiem o co chodzi

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez MarcinC360
      Jak w temacie,ja mam dylemat co zastosować w wiosennym nawożeniu azotowym- czy saletrę czy mocznik.Saletra ma 32% azotu w czystym skaładniku na 100kg a mocznik 46%.Co wybrać?Co lepsze będzie dla zbóż??Czy mocznik nie wymaga czasem zmieszania z glebą?
    • Przez rafal116
      witam chciałbym się zapytać który nawóz pod żyto do zasilenia wczesną wiosną będzie lepszy. Chciałbym go wysiać 150kg/h i do tego jakiś nawóz azotowy do uzupełnienia azotu.
    • Przez kubatedi
      Cześć  Forumowicze
      Mam jedno pytanko do was drodzy koledzy :-) Co sądzicie żeby dać na żyto ozime w marcu odmiana ( Dańkowskie diamnet ) 100kg polifoski 6+100kg salmagu to wymieszać a na drugą dawkę 150 kg saletrzaku  ? Oraz jeszcze jedno pytanko polećcie mi jakąś dobra mieszaninę środków na owo żyto a mianowicie chodzi mi o jakiś herbicyd do poprawy jesiennego zabiegu gdzie zastosowany był boxer  800 ec do tego jakiś  fungicyd  także antywylegacz i chciałbym  odrazu tam dodać nawozy dolistne Jakie środki polecacie do takiej mieszaniny żeby przyniosły super efekt Dzięki za każdą propozycje i trzymajcie się ciepło
      Narazicho
    • Przez livebird
      Orientuje się ktoś czy można mieszać Saletrzak 27 z saletrosanem 26?
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj