KrychxU

Opłacalność kupna kombajnu

Polecane posty

KrychxU    0

Witam Państwa, wraz z ojcem myśleliśmy jak poprawić dochód naszego gospodarstwa. 

Areał jaki obrabiamy to ok. 30 ha, z czego dobre 5 to łąki etc. 

Mamy w posiadaniu Bizona z050 od 19 lat, sprzęt jak na swój wiek kosi dobrze, gubi znikome ilości ziarna ale obkasza rocznie do 40 ha. 

Myśleliśmy nad zmianą Bizona na Claasa Dominatora 88/98/108, z głównym nastawieniem na pomoc (oczywiście odpłatną) sąsiadom. 

Tylko jest jeden zasadniczy problem, większość gospodarzy w okolicy ma swój kombajn, a jeśli nie ma to mają swoich stałych usługodawców, np. Bizon Rekord, New Holland tc 5.70, Claas Tucano 320, Deutz Fahr xx. Są to sprzęty godne uwagi i co najważniejsze nowe więc normalne będzie to że mają większe zainteresowanie. 

Co do zakupu Claasa, na pewno kosił by ok 30 ha na usłudze, może więcej. 

I teraz główne pytanie, czy warto się pchać w takie coś? 

Znam gospodarza co ma 100 ha i kombajn najmuję, może udało by mi się z nim dogadać. 

Czekam na wasze sugestie, pozdrawiam. 

Ps. Zdjęcie z internetu, nie mojego autorstwa 

sprzedam-claas-dominator-98-classic-skladany-kombajny-tomaszow-mazowiecki-478265140.jpg

daron64    4280

Nikt nie będzie znał lepiej od Was specyfiki rynku najmu maszyn w Waszej okolicy. Więc moim zdaniem ciężko odpowiedzieć na takie pytanie jeśli chcesz tylko czysto ekonomicznie do tego podejść. Jak macie kasę, to zawsze lepiej mieć lepszy nowszym sprzęt. 

Pietras892    945
Dominatora 88 sobie odpuść. Najlepiej kup claasa wersji maxi. Ja wybrałbym 108 ew. Megę ponieważ jest dużo wydajniejsza maszyna, na usługi idealnie sie nadaje. Szybciej ogarniesz swoje i bedziesz miał wiecej czasu na potencjalnych kontrachentow. Jaką kwotę chciałbyś przeznaczyć na zakup maszyny?

Uziu92    8003
kup classa i robotę będzie robił, tylko nie wyjechanego, bo na dzień dobry można 10 tys wsadzić i wiele to nie da

tumiwisizm    443
Panowie bez jaj z tym nowym, kombajn za 350 tys żeby splacic sie w ciągu 5 lat na czysto musi kosić rocznie nie mniej niz 300-400 ha przy założeniu że będzie brał max 300zl za ha. Jeśli nie ma pewnych klientów na takie areały to szkoda zachodu. A to ilość ha do zrobienia jest najwazniejsza, skoro piszesz że w okolicy sa zarówno graty typu bizona jak i lepsze maszyny do wyboru to trochę ciężko będziesz miał się wybić, ja bym spasowal bo w większości kraju złoty interes na usługi kombajnem minął jeszcze dawniej niz na sieczkarnie, po prostu jest za duża podaż usług żeby się wciskać.

krzysiek1979    329

Ja też szukam coś kupić ale ciężko znależć w stanie ładnym i nie wypracowanym .Classow więcej w ogłoszeniach niż JD a chyba wolałbym JD .Choć po tych co oglądałem to już trace nadzieje. A co myślicie o rekordach z lat 1998-2000 .

Gość   
Gość

Odpuść sobie, zmieńcie na lepszy dla własnej wygody.

skywalker89    853

ja stoję przed podobnym dylematem, do koszenia zboża+rzepak do 30ha, kilka lat najmuję, raz był typowo gość co nastawiają się na usługi różnego typu, ale lecą w ciula, kosił mi znajomy gospodarz nowym jd, ale  trochę mnie wkurza, że wykorzystuje małą konkurencje bo bierze ok 400zł/ha, a i ma swojego do koszenia ok 100ha, więc przy deszczowych żniwach temat najmu trochę lipa. Miałem bizona zo56, niedawno w końcu udało mi się sprzedać. Znalazłem w miarę fajnym stanie dominatora78, trochę się napaliłem na początku, ale trochę już mi przeszło, bo być może chciałbym pójść w jakiegoś rotora i oprócz zbóż i rzepaku nastawić się na kuku, bo w mojej okolicy nie ma maszyny do koszenia kuku i dlatego ludzie boją się siać, a znam kilku takich już co by siali jakby było czym wykosić, chybaże któryś większy gospodarz kupi przystawkę do nowego kombajnu, ale póki co tego nie widzę... ten 78, to teraz koło 65tysi, ale jakby się kumpel namyślił to może poszlibyśmy w kierunku rotora jednak... co myślicie o tych new hollandach np serii TR??

akmaly    722

Ameryki nie odkryję pisząc, że nie ma ekonomicznego uzasadnienia na kombajn zbożowy w małym gospodarstwie. Czy 30 ha to dużo? Na pewno jest to bardzo mało dla NH serii TR, mało dla Classa Dominatora 78. Tym bardziej gdy do koszenia rzepak ( czyli wydłużone żniwa ). 

To czy jest sens takiego zakupu to tylko i wyłącznie Twój wybór, a jak to mówią: kto nie ryzykuje ten szampana nie pije :) - ja bym to rozwiną jeszcze: że nie bankrutuje :)

Czy zakup kombajnu z myślą o kukurydzy spowoduje, że nagle w okolicy pojawi się ta uprawa - śmiem wątpić.

Chyba wszyscy wiemy jak przewidywalny jest świat rolnika w Polsce, jak stabilne i wysokie są zyski :)

Musisz sam zdecydować, może się uda, a może nie - tylko wybierz taki sprzęt co w razie czego łatwo sprzedasz. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez andrz17xd
      Witam wszystkich tutaj na forum. Piszę tutaj bo chciałbym się was poradzić w pewnej sprawie, a szczególnie chodzi mi o użytkowników którzy posiadają kombajn claas dominator 85. Chciałbym się dowiedzieć od czego służy lampka zaznaczona w kółeczko na zdjęciu. Domyślam się, że służy ona do retromatu, ale chciałbym się dowiedzieć co dokładnie ona sygnalizuje?

• Przez marekkucybala2
      Witam, posiadam od kilku lat kombajn zbożowy Claas Dominator 98sl. Nie było z nim wcześniej żadnych większych problemów. W tym roku problem polega na tym że kiedy chciałem wyjechać kombajnem to odpala ale nie chce jechać. Co może być przyczyną?
    • Przez Grzechooo
      Witam, Urwał mi się wytrząsacz w Senatorze i mam pytanie czy może ktoś wie czy taki wytrząsacz pasuje np z Mercatora lub protektora? czy były jakieś różnice w wytrząsaczach? jeśli tak to z czego jeszcze mogę go dobrać.?
    • Przez Szron88
      Witam.
      Sąsiad poprosił mnie o pomoc przy kupnie kombajnu. Sam posiadam JD 1065 i z Claasem nigdy nie miałem doczynienia. Prosiłbym użytkownikow dominatorów na co zwrócic szczególnie uwage bo jednak claas sie troszke różni od JD. Wyjazd na oględziny jutro rano więc mało czasu na zbieranie informacji. Z góry dzieki za pomoc.
    • Przez kotek85
      Witam 
      Potrzebuję waszej rady który z kombajnów wybrać rowazam New Holland 8030 8040 lub Dominatora 66. Kombajn pracował by na 40-50 ha.
      Z góry za wszystkie sugestie dziękuję
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj