Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dawid_N    0

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym forum więc najpierw się przedstawię. Mam na imię Dawid i niewiele wspólnego z rolnictwem, typowy mieszczuch :)

 

Jednakże z chęci ucieczki poniekąd z miasta, postanowiłem założyć małą plantację choinek, do celów sprzedaży detalicznej w okresie świątecznym.

Z racji tego że wiedzę mam bardzo ograniczoną w tym zakresie, zwracam się z pytaniami do bardziej doświadczonych plantatorów.

 

Ale od początku.

 

Posiadam w dzierżawie 2,8 ha ziemi rolnej klasy V i VI (pochodzenie mineralne - piaski suche, pH 4-5). Chciałbym na 1 ha roli V założyć plantację świerka kłującego, prawdopodobnie po równo odmiany srebrny, Kaibab, Majestic w ilości w sumie ok 4000 sztuk. Całość chcę ogrodzić siatką leśną z uwagi na bliskość lasu i zwierzynę która mogłaby zniszczyć sadzonki. Czy na takiej ziemi sadzonki 15-30 cm mają szanse w 7-8 lat dorosnąć do 2-2,5 m ? Zaznaczę, że jest to Polska północna, ok 35 km od morza, więc zimy nie są zbyt mroźne, klimat jest dość wilgotny. 

Działka jest dotychczas regularnie koszonym polem, porośniętym trawami. Czy przed sadzeniem należy takie pole zaorać, ewentualnie nawozić ?

I ostatnie pytanie, czy do prowadzenia plantacji potrzebuję jakieś zezwolenie, prowadzić działalność gospodarczą (nie jestem rolnikiem) ? Czy wystarczy w roku sprzedażowym "zalegalizować" plantację, otworzyć działalność gospodarczą i sprzedawać z certyfikatem potwierdzającym pochodzenie drzewek z własnej plantacji ?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
Dnia ‎2018‎-‎02‎-‎22 o 19:05, Dawid_N napisał:

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym forum więc najpierw się przedstawię. Mam na imię Dawid i niewiele wspólnego z rolnictwem, typowy mieszczuch :)

 

Jednakże z chęci ucieczki poniekąd z miasta, postanowiłem założyć małą plantację choinek, do celów sprzedaży detalicznej w okresie świątecznym.

Z racji tego że wiedzę mam bardzo ograniczoną w tym zakresie, zwracam się z pytaniami do bardziej doświadczonych plantatorów.

 

Ale od początku.

 

Posiadam w dzierżawie 2,8 ha ziemi rolnej klasy V i VI (pochodzenie mineralne - piaski suche, pH 4-5). Chciałbym na 1 ha roli V założyć plantację świerka kłującego, prawdopodobnie po równo odmiany srebrny, Kaibab, Majestic w ilości w sumie ok 4000 sztuk. Całość chcę ogrodzić siatką leśną z uwagi na bliskość lasu i zwierzynę która mogłaby zniszczyć sadzonki. Czy na takiej ziemi sadzonki 15-30 cm mają szanse w 7-8 lat dorosnąć do 2-2,5 m ? Zaznaczę, że jest to Polska północna, ok 35 km od morza, więc zimy nie są zbyt mroźne, klimat jest dość wilgotny. 

Działka jest dotychczas regularnie koszonym polem, porośniętym trawami. Czy przed sadzeniem należy takie pole zaorać, ewentualnie nawozić ?

I ostatnie pytanie, czy do prowadzenia plantacji potrzebuję jakieś zezwolenie, prowadzić działalność gospodarczą (nie jestem rolnikiem) ? Czy wystarczy w roku sprzedażowym "zalegalizować" plantację, otworzyć działalność gospodarczą i sprzedawać z certyfikatem potwierdzającym pochodzenie drzewek z własnej plantacji ?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Też zalesiam swoje użytki rolne to odpowiadam:

1 Stojąc jako młody człowiek musisz przemyśleć czy w przyszłości te hektary Ci się nie przydadzą.  - czy nie będziesz kiedyś chciał skorzystać z ubezpieczenia rolniczego typu KRUS. Mam w rodzinie kuzyna po szkole morskiej. Sprzedał 6 ha po ojcu a teraz firma zmusiła marynarzy do ubezpieczenia się na własny koszt (rękę). - czyli popełnił jako młody człowiek błąd bo KRUS o by mu się teraz przydał.

2. Zalesiłem już w swoim gosp. 4 ha lasku unijnego. Za to jest kasiorka - średnio 4000 zł od ha.  z tym że po wykonaniu planu zalesienia przez nadleśnictwo użytek rolny po 5 latach opieki zostanie przekwalifikowany na las. Jak zalesisz na własną rękę to po sprzedaży choinek w skład których wchodzą następujące rośliny leśne: modrzew, świerk zwykły, srebrny i sosna będziesz mógł znowu zaorać i mieć dalej użytek rolny i kiedyś wejść w ubezpieczenie Krus. Hektary to twoja własność, póki co robisz na nich co chcesz. Sprzedaż choinek pytaj w nadleśnictwie bo potrzebny jest papier?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, Temat trochę odkopię bo z lutego, ale nikt nie odpowiedział a może komuś się przyda. Klasa ziemi nie ma dużego znaczenia ponieważ choinki bardzo wyjaławiają glebę i "karmi się je później nawozem". Na jeden hektar ziemi zmieścimy od 8000 do 10 000 sadzonek. Świerk kłujący jest rośliną bardzo wytrwałą  i spokojnie poradzi sobie na terenie całej polski. Polecam odmianę kaibab - duży procent roślin się wysrebrza a przyrosty roczne sięgają  50 cm. Sadzonki o wysokości 15-30cm lub 25-50cm to najlepszy wybór, wysokość ta jest optymalna do nasadzeń. Pole trzeba dobrze odchwaścić i zaorań następnie ziemię wyrównać. W pierwszym roku po posadzeniu nie stosujemy nawozu niech rośliny się przyjmą a pierwszą dawkę stosuje się w latach następnych. Najlepiej jak właścicielem plantacji jest rolnik wtedy nie trzeba zgłaszać plantacji ani odprowadzać  żadnych składek  i podatków. Prowadzimy szkółkę iglaków treesplant.pl zapraszamy do działu "PORADY DLA PLANTATORÓW" bardzo dużo przydatnych informacji dla początkujących. Zapraszam do kontaktu z nami, chętnie wytłumaczymy jak uprawiać, pielęgnować i sprzedać choinki  które są bardzo dochodowym biznesem. Porady dla naszych przyszłych klientów są nieodpłatne !

Pozdrawiam

Myczkowski Piotr

http://www.treesplant.pl

5b478786c64c0_wizytwka1.jpg.667b0dd6da3088b5292b33e3548edbdd.jpg

 

min_sreb_z_21_10.jpg.66f7fa142d557737c9606cdb80878b03.jpg

 

hurt-sadzonki-jodla-kaukaska-22-10.jpg

 

hurt-sadzonki-swierk-srebrny-s-11.jpg

 

 

min_sreb_z_21_14.jpg

Edytowano przez piterek_tree

Treesplant.pl - najlepsze sadzonki świerka srebrnego, pospolitego i jodły kaukaskiej na planatcje choinkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paula_GoW    0

Witam, forumowiczów oraz plantatorów🙂,czy mi się wydaje czy jestem jedyną kobieta, która posiada plantacje? 🤔Słuchajcie pisze w sprawie takiej, a mianowicie czy też macie coraz większy problem z klientem, mam wrażenie, że jest coraz więcej plantacji i ceny są coraz niższe za świerki... W tym roku mam mały problem ze sprzedażą towaru a muszę sprzedać bo mam gęsto posadzone drzewka...koszmar w tym roku...

Pozdrawiam serdecznie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez irzi
      Czy ktoś posiada plantację choinek, szukam osób do wymiany doświadczeń w tej dziedzinie.
       
      http://folwarczek.pl
    • Przez maedltd
      Mając na uwadze zainteresowanie zw. z uprawą borówki wysokiej w Polsce a także powiązanych zagadnień oraz wątpliwośći. Osoby zainteresowne tą formą działalności zachęcam do udziału w rozmowie.
    • Przez sialala
      Witam wszystkich szukam plantacji choinek świerkowych do sprzedania pielęgnowanych na Mazawszu pozdrawiam
    • Przez DUCH1986
      Witam, mam do dyspozycji działkę na której chce wsadzić ok 400 szt. jodły i świerka (kilka odmian). Działka jest położona daleko od gospodarstwa, a poza tym jest to piach i z stąd taki pomysł.
      Ale mam pytanie: czy jeśli za kilka lat będę je chciał sprzedać to nie będzie potrzebne żadne zezwolenie na ich usunięcie? Może powinienem to gdzieś zgłosić? Mają byś sprzedane jako rośliny ozdobne wykopane i za doniczkowane. Plan jest taki że będą kopane po osiągnięciu 1,5-1,8m wysokości/
    • Przez zawsze21
      Witam. Czy w trakcie sadzenia świerka podsypać pod korzeni jakiś nawóz? Sa jakiś środki chwastobójcze które nie szkodzą choince ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj