rolnikcasejx70

Suszenie kukurydzy-opłacalność.

Polecane posty

Witam.

Chciałbym zaczerpnąć informacji od posiadaczy suszarni na temat opłacalności sprzedaży suszonej kukurydzy? Czy warto zainwestować w suszarnię? Ile można na tym zarobić dosuszając kukurydze? 

Wiem że koszt usługi suszenia to 10-12 zł T/%, a jaki jest koszt suszenia własnym sprzętem bez amortyzacji suszarni?

Moim projektem była by suszarnia daszkowa 12T i piec na ekogroszek - suszenie około 15H kukurydzy.

Koszt skompletowania takiego zestawu 50-60 tyś - proszę o opinie użytkowników różnych suszarni.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

Suszenie kukurydzy po 10-12 zł za ton procent to eldorado i nikt ci tu nie powie prawdy taki zawistny naród jak tu powiem prawdę to zaraz mnie tu zakraczą . napiszę na PW

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

Czemu według ciebie samemu się nie opłaca ? - mam np do wususzenia 500 t oni nie liczą suchej tylko mokrą  500x16 x 10 to jest koło 80 tyś za wysuszenie , Tona to wychodzi koło 200 zł kuku mokra 400 sucha  to 600 i gdzie ty widzisz zyski ? Mi według moich obliczen tona jak swoja suszarnia 49 zł , amortyzacjii suszarni nie licze bo w nich jest banalnie prosta konstrukcja i większośc częsci grosze

Edytowano przez Zefir

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Eldorado to jest jak się ma swoją suszarnie.Wysuszy się ,wrzuci na magazyn i może leżeć ,sprzedajesz kiedy chcesz a jak sprzedajesz mokrą to niektórzy potrącają na bród ,wilgotność to też zależy od punktu ,różnicę są kilka procent i cena u nas 350-380zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

Jak będziesz miał suszarnie to każda tona to +150-200 za suszenie w kieszeni odliczając koszta suszenia bo są one niewielkie jak masz gaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam - dzięki za kolejną wycenę kosztów.

Kolego Zefir, a jaki ty masz zestaw do suszenia na jakie paliwo.

Kukurydza w tym roku osiągała blisko 40% wilgoci cena to 280 złT brutto sucha 65 zł/T znaczy,że warto zainwestować w suszarnie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

40 % wilgotności ? u mnie w listopadzie ostatnia 28 , najbardziej się na gaz opłaca , jak na inne paliwa to niektóre firmy nie chcą kupić kuku gdyż jest dużo w niej CO2

Suszarnie posiadam mobilną z agripak czy jakos tak

Edytowano przez Zefir

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niestety 40% dużo do dziś stoi jak pada cały czas 

Znaczy kukurydze "flint" miały po 40% "dent" 30-33%.

A o tym CO2 nie wiedziałem, że to ma znaczenie? Ja rozważałem ten ekogroszek to znaczy muszę zaczerpnąć  informacji kto co kupuje.

 

 

 

 

 

 

 

5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sawka71    7

Na ten ekogroszek uważam że nie osiągniesz temperatury a jak już byś osiągnął około 100 stopni to koszty ekogroszku inwestycja w piec zabiją sens suszenia.

Ja stosuję olej opałowy drogo wychodzi ale nie martwię się o temperaturę i robotę związaną z obsługą, lejesz olej do zbiornika przyciskasz guzik i masz żądaną temperaturę.

Opłacalność: hm... ja mam suszarnię od 5 lat prostą daszkową RIELLA (8,5tmokrej sypie na raz, a na dobę robie 3 cykle do 37% wilgotności) i suszyłem kuku tylko dwa razy w ciągu tego okresu bo cena za która kupuję lub sprzedaje mokrą musi być średnio około 340 zł brutto, Jak płacą więcej to mizerny  zysk i sprzedaję  .  Jeśli jest taka cena to zostaje na czysto 100 zł na tonie, licząc sucha,(cena sprzedaży 625 zł netto). A więc 200 ton mokrej a zostało mi w tym roku  z niej 152 tony suchej to zarobiłem na czysto około  15000 zł. Ale trzeba pamiętać o tym ze samo się nie wysuszy trzeba to pilnować i pracować przy tym. Ja suszyłem jedną na dzień  bo po nocy to mi się nie chciało padł bym na cycki gdybym suszył całą dobę.

Mam nadzieję że mniej więcej opisałem suszenie kuku w moim przypadku inwestycja  w suszarnie kubełek lej zasypowy ocieplenie itd.około 50 tyś drugi raz nie wszedł bym w ten temat. Taka skarbonka bo zawsze coś trzeba zrobić usprawnić itd.    

Edytowano przez sawka71
poprawka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj