Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bekba    31
Napisano (edytowany)

Ja mam obore(konstrukcja bezsłupowa) na 65 krów mlecznych. Obora płytko-ściołowa z boksami dla krów. Ganek paszowy jest na jakichs 2/3 obory. Po drugiej strone mam jałówki i zasuszone, i tu obornik usuwam raz na 2 tyg około.... Od krów codziennie wypychany jest ładowarka. Sciele pod krowy codziennie(na stanowiska i torche na ganek zeby zagęścic obornik). Zywienie odbywa sie z paszowozu (metalfach 11m).... Mam pasze deheus ale zastanawiam sie nad zmianą ponieważ wychodzi strasznie drogo.... Dój odbywa sie na hali autotandem 2x4. 60 krów doi sie godzine, srednio jedna krowa doi sie minute licząc ze doi sie 8 na raz. Hala Westwalia. Cała obora kosztowała mnie około 1,3 mln(kredyt 1,5% to wychodzi do spłaty jakies 25 tys kwartalnie).... Wyposarzenie bralem na SPO. Praca jest napewno duzo łątwiejsza niż w starej oborze jednak i tak troche pracy jest... Mam do obory pracownika... Co prawda nie jest idealny ale jak sie wyjedzie powiedzmy gdzies na 1-2 dni to wszystko zrobi bez problemu, nie ma tak że sie urżnie i wszystko zostawi... ale i tak uwiązanie jest. Jak ktos wchodzi w krowy to musi miec swiadomość ze praktycznie nie ma wolnych dni no chyba ze by miał 2 naprawde solidnych pracowników...

 

Jednym słowem gdyby te pasze nie byly takie drogie to było by całkiem fajnie:)

 

A i obornik woże z płyty rozrzutnikiem T-088 i czasami przyjedzie kumpel to dochodzi do tego przyczepa d-47. jak jest pełna płyta to ostatnio woziliśmy 2 dni... ale jak by sie dobrze wziął i od rana to spokojnie w jeden dzien by wywiózł....

Edytowano przez bekba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. Jeśli krowę ktora jest zwykle dojona na hali, po wycieleniu doilbym w konwie w innym budynku przez jakies 2 tyg, to czy nie bedzie pozniej problemow z ponownym przystosowaniem sie do doju na hali?


Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2601    3

A czy zamast sciany z cegieł by zastąpić płytą warstwowa i kurtynami poliwęglanowymi to będzie taniej czy raczej drożej ??? Jeżeli ktoś się orietuje w tym temacie to prosze o odpowiedz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chrobi123    1

a ja mam takie pytanie bo chcę stodołę drewnianą przerobić na stajnie na krowy i czym ocieplić ściany bo wiadomo teraz to są deski z dość dużymi szparami, myślę dać wełnę mineralną od środka i na to płyty osb,a strop u góry na wys 3,5m deski i też płyty ale bez wełny bo na górę bale siana pójdą, tylko pytanie czy płyty osb nie zgniją?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Kompletnie bez sensu.

Nie ma kompletnie powodu żeby ocieplać ten budynek, szkoda pieniędzy. Bydło nie boi się zimna tyko gorąca, przeciągów i wilgoci. Bydło to nie świnie,

Jak jeszcze chcesz zrobić strop na 3,5m to ograniczysz ilość powietrza i tlenu. Pierwszy raz słyszę że ktoś robi strop, zazwyczaj przy adaptacjach rozbiera się taki strop.

Zrób podgrzewane poidła, dobre wygodne wygrodzenia, jak masz pieniądze to kurtynę i świetlik.

Dach każdy pod warunkiem że trochę izoluje, czyli wszystko tylko nie blacha.

Styropianu nie stosuje sie przy budynkach gdzie mogą występować gryzonie, jest idealny na gniazda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chrobi123    1

no a te plyty osb żeby to estetycznie wyglądało i żeby nie wiało? czy nic z nimi nie będzie się działo pod wpływem wilgoci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Wg mnie rozeschną się. Przybij więcej desek. Każda porządna obora ma ścianę na wys 1,5m która osłania bydło od wiatru jak leży, wyżej kurtynę. Ściana może być z desek (np obora w Agromax'e) albo prefabrykat (np KR Kietrz). Wyżej kurtna, albo coś co daje światło i się opuszcza. Sam sobie coś takiego zrobisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Glon    0

Jasiupila- Te obory są wybudowana w Krąpiewie [powiat bydgoski] i to gospodarstwo jest własnością kościoła.W tamtym roku wybudowali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chrobi123    1

ja robię teraz obore wolnostanowiskową dla opasów na głębokiej ściułce, obornik turem będzie usuwany i moje pytanie czy powinno sie robić jakieś kanaly na gnojowice czy przy głębokiej ściułce jest to zbędne? ojciec myśli żeby dać pod wylewką rury kanalizacyjne i wyprowadzić kratki żeby w podłodze były co pare metrów, czyma to sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekbrzez    0

płyty warstwowe mogą być, dobra izolacja i w zime i w lato :) ciekawe jak cena, ale pewnie nie będzie drożej jak cegła, czy pustak, a z płyt tydzień i obora stoi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

ścian bym osobiście nie robił z płyt warstwowych, bo boję się o jakieś mechaniczne uszkodzenia. Dach z płyty 50mm poliuretan, od wewnątrz fiberglass i gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid111    0

a może polaczenie płyta warstwowa w wewnatrz(estetyka, ciepło, nie siąknie wilgoci) a z zewnatrz suporeks 12cm?? Jak myślicie spory koszt za m2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Mówimy o dwóch różnych rzeczach.

Idealna obora ma do 1,5 m beton/suporeks/prefabrykat z izolacją w środku. Powyżej kurtynę. Ściany tylko szczytowe są z płyty warstwowej i oczywiście dach.

Płyt nie robi się na ścinach bo bydło je zniszczy i zgnije stojąc w agresywnym środowisku.

Obecnie banki nie mają kasy na kredyty preferencyjne. Są zatrzymane do prawdopodobnie do czerwca decyzją min. Rostowskiego. Niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5714    3
Napisano (edytowany)

mam zamiar budować oborę tak na 70 krów i ma do was parę pytań:1. czy na oborę mógłbym wykorzystać konstrukcję z rozbiórki ze ścianami 4,8 m. 2.czy zamiast typowego świetlika można było by w kalenicy podnieść dach tak na szerokości 3,5 na około 1 m do góry i z dwóch stron dać kurtyny i czy taki pomysł zdałby egzamin 3. do jakiej wysokości wykonać ściany? bo dalej do okapu to już na pewno kurtyna. 4. i czy w takiej zimnej oborze na rusztach nie będzie robić się ślizgawka.

Edytowano przez 5714

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matthew96    1

Dla mnie wymarzona obora to wolnostanowiskowa na płytkiej ściółce  z robotem udojowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stojanow    1

ja robię teraz obore wolnostanowiskową dla opasów na głębokiej ściułce, obornik turem będzie usuwany i moje pytanie czy powinno sie robić jakieś kanaly na gnojowice czy przy głębokiej ściułce jest to zbędne? ojciec myśli żeby dać pod wylewką rury kanalizacyjne i wyprowadzić kratki żeby w podłodze były co pare metrów, czyma to sens?

 

nie ma sensu nawet kropla tym nie poleci wiem bo mam tak u siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

dla mnie są 2 obory marzeń:

1. Obora bardzo ładna z 2 robotami udojowymi z ruchem kierowanym, robotem do podgarniania pasz oraz robotem do czyszczenia ruszt. - obora w której z chęcią bym pracował ( koszt około 2mln obora na 140 sztuk)

2. Obora zimna, dach i ściany z blachy trapezowej lub eurofali, na 3 grupy żywieniowe, płytka ściółka, najprostrza hala 2x5 oraz 3 robotników zatrudnionych,  (aby 2 robotników codziennie było) - obora które przynosi zyski (koszt około 1 mln obora na 140 krów)

Jeśli do drugiej doliczymy koszty robotników to dojdzie kolejny milion w ciągu 15 lat. Czyli obie są sąbie równe.

 

A co Wy byście wybrali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Proponuję założenie nowego tematu - "obora marzeń, w obecnych realiach" - czyli o tym w co obecnie zainwestować żeby się opłacało...jaki system usuwania odchodów-ruszta, czy zgarniacze, a może kanał i wypychanie ciagnikiem?, jaki system udojowy hala? a może ktoś jest jednak nadal przekonany że na robotach może się opłacać? i od ilu sztuk pojawia się jakaś opłacalność? sto wystarczy? a może trzeba iść w dużo większe stada? 200? 300?. Jakie są Wasze opinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,potrzebuje pomocy mianowicie budujemy obore na opasy, chcemy zrobic na rusztach ale nigdy nie mieliśmy kontaktu z tym systemem może jest ktoś z śląska lub opolszczyzny, chciałbym sie umówić by zobaczyć i pogadać o rozwiązaniach w oborze. Bardzo prosze o kontakt na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Technologia zależy od ilości sztuk, gruntu, miejsca i czasu zwrotu.

Obora na rusztach ma zastosowania jak kompletnie nie masz miejsca na inny system, bo jest najdroższa w wykonaniu, generuje spore koszty w utrzymaniu i dla zwierząt tez nie jest za dobra.

Generalnie odchodzi się od niej. 

Także proponuję się zastanowić nad nią, chyba że nie masz miejsca. Opasy nie generują aż takiego przychodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj