Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
elemer    20

Z tego co się orientuje to do rusztów i tak musisz mieć oddzielny zbiornik. Ostatnio rozmawiałem z kolegą w szkole który ma głeboką oborę. Ciekawe jak taka obora wpływa na wydajność. Mówił że u niego koleś postawił obore na ruszcie i wprowadził 50 krów ze starej. Po roku z tych starych została tylko 1. Wiadomo ruszt ma ten plus że nie trzeba obsługi, nie ma co sie popsuć. Poza tym zgarniacz ktoś musi włączyć, lina może pęknąć itp..

A co do grup myślałem że sporo osób to robi...


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Nie, nie trzeba dodatkowego zbiornika, budujesz tylko odpowiednio głębokie kanały - jakieś 2,3-3 m powinno wystarczyć. Co do wypadania krów na rusztach to szczerze mówiąc nie wierzę w coś takiego. Znam rolnika, który też ma ruszta i nie miał takich problemów o czym pisałem już wcześniej. I wbrew pozorom ruszt potrzebuje obsługi, powiedziałbym że nawet większej niż zgarniacz. Raz na tydzień musisz przejść i poodgarniać od brzegów legowisk odchody bardziej na środek ruszt bo inaczej krowy tego nie przedepczą bo zwyczajnie tamtędy nie chodzą. Popsuć też się może, bo zdarzają się wypadki w których kawałek rusztu odpęknie i taka nierówna powierzchnia staje się niebezpieczna dla bydła.

A zgarniacz...pisałem wyżej że lina u kogoś tam pękała...ale ostatnio dowiedziałem się jak to było :D nie pękła lina a tylko jeden jej oplot i okazuje się, że nic nie dzieje się bez przyczyny i jeden z pracowników odkuwał zmarznięte odchody od ściany i niechcący przyłożył w linę łopatą tak, że ja uszkodził...no a potem pękła. Zgarniacz jest załączany automatycznie co 1h, nie potrzebuje żadnej obsługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Co myślicie o takiej oborze??

 

http://www.agroprojekty.pl/wb_4320_obora_dla_45_krow_z_przychowkiem,264,projekt.html

 

Jeśli bym chciał zrobić rząd legowisk przy ścianie, to o ile by trzeba było poszerzyć oborę?

Wie ktoś ile mniej więcej może kosztować hala udojowa 2x6? bez bajerów ?

Czy to prawda że krowy mają problemy z nogami na rusztach?

 

Mam jeszcze kilka pytań do posiadaczy obór wolnostanowiskowych:

1. Ile czasu zajmuje wam dój ( jaka hala i liczba krów)

2. Macie obory tylko dla krów mlecznych, czy razem z nimi też jest młodzież w jednym budynku?

3. Ile czasu zajmują wam wszystkie prace w oborze łącznie rano i wieczorem( tutaj prosił bym o podanie ilości sztuk w oborze, rodzaj zadawania pasz: ręcznie, paszowóz? System utrzymania: ruszta, słoma.

 

Trochę tego dużo, z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apista    6

Obora rusztowa, wolnostanowiskowa... jak dla mnie katastrofa, krowy brudne że masakra, nastawienie na intensywną produkcję mleka i aby stanowisko wyszło najtaniej...

Co do pytań mam tylko 2 krowy :] 1 Dój zajmuje 10-15 minut 2 Obora dla wszystkich, nawet świń, kotów, psów; 3. Godzina, nawet 1,5 w oborze, ręcznie wszystko, sztyk bydła 5, na słomie

 

Obora powinna być duża, przejazdowa, 3 przejezdne korytarze, 2 gnojowe i jeden paszowy, obora uwięzowa, w pobliżu sporo łąk i pastwisk.

Oczywiście wszystko na słomie i regularnie obornik usuwany, raz a nawet 2 razy dziennie tak aby krowa nie miała wielkich możliwości położyć się w łajnie.

Prócz dojarki, ew zgarniacza obornika to żadnych automatów. Młodzież i byki w osobnej oborze z wybiegiem również na słomie, i z 3 również korytarzami.

 

Widziałem takie 2 obory ale potrzebowały by gruntownego remontu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Ja nie wierze że ruszt może pęknąć. Widziałem jak kładli ruszta u mojego wuja. Jeździł ciągnikiem po nich i dokładał następne segmenty więc są bardzo wytrzymałe. A ja coraz częściej myślę o hydraulicznym, coraz więcej osób je wybiera więc nie są takie złe. Co do czystości krów to moim zdaniem na ruszcie są naprawdę czyste.

Ja też znam parę osób z rusztami i jak pytam co jest najczęstszym powodem wypadania krów to mówią że zacielenia i problem z wymionami, a nie nogi.

@apista nigdy więcej uwięziówki :) Tyylko policz sobie ile to słomy na te 100 czy 200 krów, duuużo. Poza tym nie dziw sie że każdy chcę intensywnie eksploatować, więcej mleka od 1 krowy to większy zysk. Jeśli krowa da 6 tysi a druga 10 tysi to zjedzą tyle samo paszy a ewentualnie wiecej trochę treściwej. Więdz zysk jest oczywisty, po co chować 2 krowy jak można 1 .

A ciekaw jestem czy da się założyć robota na głębokiej ściółce? Bo wszystkie obory z robotami to albo ruszta albo płytka ściółka.

A co do karuzeli ile to ustrojstwo miejsca zajmuje :D


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiupila    1

A co najlepiej położyć na legowisko? Mate, materac? Czym to się różni? Co do karuzeli to prawda że zajmuje miejsce ale tak jak ja mam miejsca dość to może być dobre rozwiązanie. Z zresztą krowy niech też mają trochę rozrywki. Pojeżdżą sobie dwa razy dziennie. Dobrze by było założyć 2 wielkie telewizory plazmowe z satelitą żeby cały dzień telenowele brazylijskie. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Nie bo zajmą się oglądaniem TV i nie będą dużo jadły :D Mata to zwykła guma, Materac ma w sobie albo piasek albo coś innego wsadzone w środek i obszyte jakimś materiałem. Ja bym Ci proponował słomę posiekać drobno i na końcu stanowiska zrobić mały murek. No i na stanowisko sypać to słomę. Jak nie masz czym siekać słomy to ewentualnie trocina. Bo są to najtańsze rozwiązania.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apista    6

No panie elemer ..

Ile to słomy idzie, jaki zysk, ...

Mając duże gospodarstwo nie jest potrzebne intensywna produkcja mleka gdyż sama wielkość gospodarstwa przynosi optymalny zysk.

Co byś nie zasiał nawet na piachu, plus dopłaty i sprzedał zboże w dobrym momencie to masz zysk.

Zdrowotność zwierząt to ważna rzecz, co za tym idzie jakość mleka.

Już wszyscy by chcieli iść na łatwizne, czasami za wszelką cenę, aby było 2 razy mniej roboty.

Co naturalne to i w smaku rozpoznasz.

Nigdy mi mleko ze sklepu nie smakowało a także od krów na kiszonce.

Nie jestem zwolennikiem intensywności po prostu. Krowa to zwierze o które powinno się dbać.

A ta komputeryzacja... szkoda gadać.

Niektóre krowy nie ujrzą światła dziennego, jedynie w drodze do rzeźni. Cały rok w oborze, na kiszonce i sianokiszonce. A znam takich rolników.

 

To jak zrobić porównanie prawdziwej kury z brojlerem lub kury nioski z fermy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0
Niektóre krowy nie ujrzą światła dziennego
;[ :( ;[ No nie przesadzaj kolego ;[ Taką oborę chyba właśnie po to budujemy, żeby polepszyć warunki bytowania zwierząt :( A jak jesteś zwolennikiem ekożywności i ekstensywnego utrzymywania zwierząt to proszę bardzo - i takich nam potrzeba :) Ale jeśli już przedstawiasz swoje opinie to poprzyj je jakimiś rzeczowymi argumentami a nie piszesz rzeczy typu
sama wielkość gospodarstwa przynosi optymalny zysk.
co jest totalną nieprawdą, bo nie utrzymując odpowiedniej jakości produktu - w tym wypadku mleka, nie osiągniesz za niego odpowiedniej ceny. A co masz przeciwko komputeryzacji? Jakieś kompleksy? :( Sam się nią posługujesz - chociażby korzystając z AF - a jeśli miałaby w czymś pomóc to dlaczego nie wprowadzić jej do obory???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Niedziw się że idziemy na minimalizacje kosztów i nakładów pracy. Ciągłe wachania mleka do tego doprowadzają. Także siła robocza jest droga więc rozwarzamy komputeryzację. A poza tym zdrowie ma się jedno ;[


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Wspomnę tylko że do wymienionych wyrafinowanych technologii hodowli należy jeszcze dołożyć automatyczny wóz paszowy, na szynie nad stołem paszowym.

Kalkulacja obory wg mnie powinna się zamykać w cenie 12 tys-15 tys za stanowisko. W tym zbiornik na gnojowicę, ew płyta gnojowa, pompy do tłoczenia, i cała infrastruktura czyli silosy paszowe, miejsce składowania pasz sypkich tzw kuchnia, wentylatory, itd.

Robot kosztuje grubo powyżej 100 tys EU, wraz z infrastrukturą, bramkami selekcyjnymi, około 140 tys EU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Mnie jakoś automatyczny wóz paszowy nie urzeka. Wole tradycyjne rozwiązanie które uważam za dobre. A o cenie robota już była mowa, poczytaj trochę.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bayer    16

Ja posiadam oborę na głębokiej ściółce częściowo na rusztach. Na 50 jałówek i 100 krów. Nie chciałbym żeby wyszło na to że "każdy swoje chwali" ale z rozwiązań jakie wybrałem 4 lata temu jestem zadowolony. Krowy są czyste i zdrowe, nie miałem takich problemów o jakich czytałem wyżej, tzn.po przejściu krów ze starej uwięzowej obory nie było żadnego brakowania. Nie czyszczę rusztów. Wiadomo że koszt jest większy jak się stawia taki budynek,ruszta kosztują,pod rusztami musi być zbiornik na gnojowice. Przed rozpoczęciem tej inwestycji jeździłem po Polsce i oglądałem różne rozwiązania. U mnie sprawdziło się właśnie takie. Hala udojowa typu rybia ość 2x5 Westfalia, i tu przyznaję że pewnie auto tandem byłby lepszym rozwiązaniem ale koszty nie pozwoliły mi na taki zakup. Zapraszam do mojej galerii tam można obejrzeć jak wygląda mój budynek. ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

@bayer głęboka ściółka? ile na rok schodzi ci balotów słomy? a ile na dzień? Jak z wywozem obornika? Ile to czasu zajmuje? Czy proces usuwania obornika (ładowanie, wywóz itd)nie przeszkadza w funkcjonowaniu budynku w tym okresie? Na ile hektarów naprodukujesz przez pół roku? Jaka powierzchnia jest na rusztach? Tylko ganek gnojowy przy stole paszowym czy coś więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Dzięki Bayer że wtrąciłeś coś od siebie. A powiedz jak jest u Ciebie z temperaturą? W lato nie dość że krowy dają sporo ciepła to i jeszcze obornik, jak z wentylacją? Podoba mi się twoja obora przede wszystkim dlatego że nie trzeba robić zbiorników i płyt na odchody. Odstrasza jednak ilość słomy do zebrania. Masz już full w oborze?

@JoHnyDD a jak Ty widzisz robota na głębokiej oborze? W filmikach mówią żeby robić obory takie żeby krowy miały sporo ruchu, w głębokiej mogą mieć za wygodnie i będą leżeć zamiast mleko dawać ;[


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chętnie dopowiem parę słów od siebie i podzielę się swoimi uwagami. Więc po pierwsze za nim zaczęliśmy budow obory zwiedziliśmy mnóstwo obór o różnych rozwiązaniach oczywiście tylko wolnostanowiskowych. Zdecydowaliśmy się podobnie jak " bayer" na system głębokiej ściółki i ruszty przy stole paszowym po stronie krów i jałówek. Jak do tej pory nie żałuje tej decyzji ponieważ krowy mają pełen komfort i przestrzeńco najważniejsze sązdrowe i nie ma problemów z wycieleniam i po wycielniu. Obecnie po stronie krów śmiga 55 ogonów i idzie nam 1 bela 150x150.Gożej wygląda sprawa z szambem ponieważ jest gęsty towar co zmusza do zakupu mieszadła dwóch oraz pompy. Hale udojową posiadamy standardowa rybią oś 2x5 , dwie stacje paszowe, zbiornik 3000 litrów i czochrało wszystko z firmy Delaval na, która nie narzekam. Czas dojenia 1godz. To co chciałbym dodać a jak widzę z praktyki i nie wyobrażam sobie dawanie bez wozu paszowego na takiej oborze.


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Mieści wam się obornik z połowy roku? Macie jakieś dodatkowe zbiorniki? Na ile sztuk docelowo jest obora?

Czemu wybieracie głęboko ściółkę a nie np rusztu? Szczególnie @bayer który nie ma swojej słomy?

@mlodyrolnik7 znasz może koszt stacji paszowej? Ile da radę obskoczyć sztuk?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Mnie jakoś automatyczny wóz paszowy nie urzeka. Wole tradycyjne rozwiązanie które uważam za dobre. A o cenie robota już była mowa, poczytaj trochę.

Może cię nie urzekać, ale to bardzo dobre urządzenie, w Polsce nie słyszałem żeby było zamontowane. A co do ceny robota to nie mam co czytać, sporo wiem o robotach dlatego sprostowałem te mylące informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

A co twoim zdaniem tam było mylącego? Mowa była że dobrze wypasiony robot to ponad 500 tysi. A co Twoim zdaniem jest takiego super w automatycznym wozie?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bayer    16

@ JoHnyDD głęboka ściółka częściowo na rusztach-ruszta mają krowy przy stole paszowym i na poczekalni(jakieś 200 m2),rocznie zużywam ok.2000 bali 120x150,obornik wyrzucam 2 razy w roku zajmuje mi to jakieś 12-14 godzin, krowy w tym czasie na początku oddzielam pastuchem bo idą do dojenia a po dojeniu czekają na rusztach. Na ile ha jest obornika to ciężko powiedzieć bo zależy czy ktoś lubi mieć "grubo czy cienko" tego gnoju wyrzucone na polu. Co pół roku jest jakieś 800 ton.

 

@elemer mam w oborze wentylator,który świetnie się sprawdza latem i otwieram wszystkie drzwi,a od sierpnia krowy wychodzą na pole. W oborze mam prawie full,bo krów mam 92 i 48 jałówek z drugiej strony. Mimo że nie mam swojej słomy wolę ją kupić i mieć dzięki temu potrzebny mi obornik,który jest więcej wart niż słoma. Gdybym miał całość na ruszcie gnojowica nie zastąpiłaby mi jakościowo obornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Te 2000 idzie Ci tylko na tę oborę czy i na inne? Długo zajmuje Ci udój? A co robisz gdy np chcesz oddzielić krowy zasuszone od dojnych? Ręcznie ścielesz czy masz ścielarke? Planujesz chować więcej niż 100 czy tyle Ci wystarcza? A jak jest z mastitis? Z jednej strony wygodne i miękkie legowisko ale i czasem brudne. Może gnojowica jakościowo by Ci nie zastąpiła ale policzyć paliwo i kupno słomy to starczy na całkiem dużą ilość nawozów sztucznych. A co do wywalania 12 godzin obornika to nieźle. Cały praktycznie musisz przeznaczyć. Wywalasz go przed oborę na jakiś ulany plac a potem na rozrzutnik, czy te 12 godzin to razem z kładzeniem na rozrzutnik?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bayer    16

2000 to tylko na tą oborę, w tym momencie doje 85 krów 3 ha w 2 osoby. Na krowy zasuszone mam miejsce obok porodówki również w tej oborze. Ścielone jest ręcznie. Chciałbym doić 100 krów, więc trzeba by liczyć że trzymać muszę jakieś 10-15 sztuk więcej jako te zasuszone. Jeśli chodzi o mastitis to zimą nie mam z tym żadnego problemu, jak przychodzą upały to wtedy kilka sztuk zachoruje. Nie wiem czy na aż taką dużą ilość nawozów by starczyło, bo przecież gnojowice również trzeba wywieźć i w to wliczyć paliwo, kupić do niej mieszadła a o kosztach jakie by wzrosły przy budowie lepiej nie mówić, bo pamiętać trzeba że ruszta kupę forsy kosztują. Obornik wywożony jest częściowo na rozrzutnik, gdy on pojedzie na pole to poprostu robię gromadę za oborą i następnego dnia wywrze resztę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@elmer my wywozimy co 3-4 miesiące jest około 15 przyczep 8Hl z zakładkami zajmuje około 7 godz oczywiście prosto na pole. My mamy okrągłe szambo obok obory o pojemności 400tyś litrów. Co skłoniło do głębokiej ściółki to że nie trzeba praktycznie codziennie palić ciągnika aby wypchać gnój oraz koszt jaki trzeba by było wydać na ładorawki woleliśmy przeznaczać na słomę , którą prawdę mówiąc zwiezienie i zrobienie 800bel zajęło tydzień czasu oraz po przeliczeniu wychodzi, że i tak bela dziennie by szła i tak. Wiadomo z biegiem czasu i przybywającą ilością krów trzeba liczyć się, że będzie szło 2 bele a nawet 3 a nie 1 dziennie. Dlaczego nie ruszta na całości??? Krótko i na temat zupy to ja szamba nie nagotuje. Docelowa obora jest na 70-80 dojnych i około 50 młodzieży. My krowy zasuszamy zazwyczaj 6-7 tygodni to przez 4 tygodnie stoją po drugiej stronie a na 2 tygodnie chodzą razem z krowami już.Koszt 2x stacji paszowych z responderami, oprogramowaniem i żmijko to niecałe 40tyś brutto diler mówi, że jedna obskoczy 40 sztuk.


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Aż tak są widoczne te różnice między gnojowicą a obornikiem?

@bayer Ale obornik też musisz wywieść, chodziło mi o paliwo na zbiór słomy. Licząc że na bele płacisz 10 zł to wychodzi nawozów za 20tyś zł czyli 20 ton mocznika.

@mlodyrolnik7 a orientujesz się ile kosztuje 1 agrawka?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

40 sztuk na stację to tylko do ok 3 kg paszy/sztuka/doba. Przy dawce paszy treściwej ok 8 kg/sztuka to przy naprawdę dobrze zlokalizowanej stacji obsłuży ona 30 sztuk


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj