bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

oregano    948

1) Stosowanie polifoski pod czosnek nie jest błędem, bo chlor przez zimę wypłuka się z gleby

2) Dawanie azotu w innej formie niż ten zawarty w nawozach wieloskładnikowych jest błędem bo... analogicznie jak w pkt1.

3) Do zaprawiania ząbków wystarcza w zupełności zwykła zaprawa nasienna, np Funaben, na robaka zaprawy nie ma

4) Co do owych robaków to pojęcie "robak" to takie pospolite określenie tak samo jak "grzyb". Tzw czarne robaczki wchodzą na podgniły czosnek i wykańczają go co jest zgodne z tym co pisze zetorlublin, ale są też inne robaczki, np śmietka i ona wykosi nam czosnek nawet nie porażony przez grzyba.

5) Termin sadzenia różni się od tego gdzie mieszkamy. Na północy kraju powinno się sadzić około 2 tygodnie wcześniej niż na południu, ale generalnie sadzenie przed 15 października nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie będę sie z tobą kłócił nie wiem z kąt pochodzisz ale ja z rejonu w którym sadzi się setki ha tego warzywa. nagi można sadzić bo wykiełkuje tylko nie uszkodzić stożka wzrostu u nas się sadzi pełną parą ale my sadzimy na rędzinach zazwyczaj nie było problemów z przemarzaniem a też w cale nie wiadomo jaki będzie październik bo jak suchy to nie zdąży się ukorzenić a w tedy to gorzej niż źle bo klęknie szybko, co do formaliny to nie mów jak nie wiesz bo to jest bardzo dobry efekt niszczy wszystkie patogeny na jego powierzchni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

daj kurzenice na 25 arów tak gdzieś 1,5 rozrzutnika. A co do oprysków to nikt teraz Ci nie powie jakie dokładnie. Na wiosnę dopiero pytaj bo co rok nowe środki wychodzą to na pewno ktoś Ci doradzi ;) na razie się nie śpiesz :)


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwinto    1

Witam - czy na wiosnę (lub póżniej też) da się odróżnić po wyglądzie szczypiora Harnasia od Hiszpana ? - dostałem kilka pęczków obydwu odmian i przez pomyłkę je zmieszałem (no i wyszedł groch z kapustą) a wolałbym je zebrać oddzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

@seba to jest dobre jak toś ma parę grządek a nie paręnaście arów.

@kwinto spokojnie nie doczekasz się hiszpana ;) Większość przemarznie a reszta padnie jak nie an grzyba to na robaka :)


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwinto    1

@ honda skąd wiesz ? próbowałeś już tej odmiany ? dodam tylko że to jest już ,,polski,, Hiszpan :)

 

a w jakim miesiącu się zbiera hiszpana (podobno właśnie w czerwcu ) a w jakim harnasia ? Z tego co słyszałem harnaś jest odmianą wczesną podobnie jak hiszpan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

Termin zbioru również zależy od tego gdzie się mieszka, mam znajomego handlarza który handluje głównie czosnkiem i pamiętam jak pod koniec lipca jezdził na Suwałki po "zielonego" harnasia, świeżo kopanego z pola. W tym czasie ja przymierzałem się już do kopania wiosny.

Należy przyjąć dla południowej części kraju, że harnaś na zielone rynki nadaje się do kopania już w połowie czerwca a do przechowania pod koniec czerwca. Im dalej na północ kraju tym terminy przesuwają się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

@kwinto próbowało się sadzić tą odmianę ponieważ rośnie baardzo duży. No ale niestety ani u mnie aniu u sąsiada nie doczekał siękopania bo był już zgnity.


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba13044    0

ja też w tamtym roku dałem się nabrać i do sadzenia zamiast wiosennego kupiłem chiszpana zbioru sie nie doczekałem.

@hondamtx był bym wdzieczny jak byś mi powiedzał jak się ściułkuje czosnek poniewaz chciał byt sprubować choć kilka arów wyściułkowac ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

właśnie więc nie ma szans żeby doczekać się hiszpana.

@seba nie mam pojęcia z tego względu, że nigdy czegoś takiego nie praktykowałem. Spróbuj zrobic tak jak się ściółkuje truskawki na zimie czyli słomę dość grubo rozściel.


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwinto    1

może i hiszpan nie doczeka zbioru (ale spróbować można) , to wtedy sytuacja ,,sama się wyklaruje,, ................bo zostanie tylko sam harnaś : ) a nie mieszanina dwu odmian.Zakładając ten gorszy scenariusz to i tak niewiele stracę bo jest tego mała ilość .

@zetorlublin mam jeszcze do Ciebie pytanko - takie ilości sadzisz sadzarką czy może ręcznie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Hiszpański czosnek nie jest taki jakby powiedzieć głupi, miałem w tym roku 30ar jego był tylko koło domu i przykryty, wyszedł bardzo dobrze główki naprawdę duże niektóre powyżej 8cm średnica, sprzedawało się nawet po 1,8zł w tym roku, powiem ze też tani jest do reprodukcji bo ma nawet do 17 pazurków, tylko pamiętać trzeba o sadzeniu pod koniec listopada, w tym roku eksperymentuję zasadzę tak ze 10 tuneli igołomki żeby był wczas jak nasza majówka a miał większe główki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

Zetor głupoty gadasz.... W tym roku to było marnie z ceną na czosnek... Nie wiem gdzie Ty po tyle sprzedawałeś (wątpie, że to prawda).. Bo bardzo ładny czosnek w granicach 7cm średnica główki to max 1.40zł była...


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba13044    0

a koledzy rozmawiace o cenach na gełdzie?

ja uprawiam czosnek 150 km od poznania i na targu ludzie maksymalnie chcą brac do hurtu po 70 gr ładnego harnasa a jak pojade na giełde to cena całkiem całkiem bo 1,20

nie wiem czy jeszcze czekac czy sprzedawać bo cena jeszcze pujdzie w góre? ale też zeby się nie popsuł bo mam jakieś jeszcze 20 kilka tyśięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sambochi    0

Bardzo prosze o szybka odpowiedz bo jest bardzo wazna. Czy jesli opryskam teraz round*pem to okres karencji pusci mnie zeby sadzic ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

@seba. No wiadomo, że cena jeszcze trochę podskoczy do góry, ale nie wiadomo w jakim czasie sprzedaż te 20 tyś... także ja bym już powoli sprzedawał bo jak nie będize popytu na niego to Ci zbutwieje.

@sambochi spokojnie Cie puści ;) jak teraz popryskasz to pod koniec października spokojnie możesz sadzić ;)


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebo1986    229

Dawno tu nie byłem a ile postów OO... ile nowych plantatorów czosnkowych hehe,.. w tym roku cena 1, 80 zł ???? nasuwa sie jedno pytanie..ZETOR gdzie sprzedałeś ten czosnek po tyle? po 1,40 to ceniłem Harnasia 7, 7.5 cm ale po 1,80? ...gdzie tyle płacą? odnośnie nawozów swego czasu sypałem superfosfat potrójny i sól potasową na jesień i na wiosne azot, teraz sype polifoske 6 już 2 rok i mam wrażenie że daje lepszy plon :)


..kooperacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu..

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

@sebo czyli miałem rację z nawozami to kolega @zetor na mnie naskoczył, że bzdury wypisuje a tu jednak miałem rację ;)

Co do ceny to też się zdziwiłem bo w tym roku kupcy chcieli duży czosnek za małą kasę. Także ja wątpię, że po tyle dało się sprzedać w tym roku czosnek.


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebo1986    229

wydaje mi sie że to zależy od rodzaju gleb, tzn plon :)


..kooperacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu..

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba13044    0

a koledzy troche porusze w pewnym stopniu posta @seby. kupiłem ostatnio kilka chektarów ziemi przed ostatniej klasy i zastanawiam się co by mi tam wyrosło oczywiście licze sie z tym ze nie bedzie to taki plon jak na kl I czy II ale by nie stało odłogiem bo zboża zbytnio nie chciał bym uprawiac. spróbuje dac obornika i posadzic kawałek czosnku może coś bedzie. jak znacie jaszcze jakieś rośliny co by dały wniare plon to piszczie bo mi nic do głowy nie przychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj