elektrotech

Uprawa Bobu

Polecane posty

elektrotech    6

CZy ktos ma doświadczenie w Uprawie BOB-u-pozbycia się szkodników ??? czym pryskacie oraz jakie środki stosujecie?? oraz to ile zabiegów wykonać??? kiedy pierwszy itd ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys    1

ja sieje bób juz ho ho i jeszcze nigdy nie miałem w nim żadnych szkodników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik1234    0

witam wiecie moze jakie sa najlepsze odmiany bobru, zeby byl wczesny zamierzam zasadzic na wczesny pod tunel a pozniej wysadzic pod włókninę jak myślicie jakie odmiany najlepsze:)

 

 

Do uprawy przyspieszonej należy dobierać te o możliwie krótkim okresie wegetacji i o dużych nasionach. Najbardziej polecane odmiany to 'Topbob', 'Bartom' i 'Windsor Biały'. Pierwsza z nich daje największe strąki, które są bardzo długie i szerokie, o przeciętnie 4, 5 nasionach. Wydajność nasion wynosi około 30–35% masy strąka, a wyłuskiwania jest duża. 'Bartom' jest plenny, ma strąki średnio długie, z przeciętnie 4 nasionami. Nasiona stanowią około 40% masy strąków, a wydajność wyłuskiwania jest przeciętna. 'Windsor Biały' jest plenny, strąki ma duże, z 3, 4 nasionami. Wydajność nasion — około 35% masy strąka, a wyłuskiwania — średnia.

 

Temat połączyłem z istniejącym. Głupie i nie na temat posty zostały usunięte.

krzysiek16m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gieno77    0

No jak tam producenci bobu czy zaczynacie już produkcję rozsady? W moich okolicach już pierwsi ruszyli i do gruntu w ubiegłym tygodniu posadzili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Ja właśnie dziś skończyłem sadzić swój. Łącznie ok 8 arów TopBoba. Oby w tym roku wichura nie połamała w fazie zawiazywania strąków jak rok temu :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gesiog1    1

moze ktos mi pomoze,dzis zobaczylem male czarne plamki na bobie,czesc roslin wyglada jakos niewyraznie,jakby zolkla powoli od dolnych lisci.uprawiam pierwszy raz-czy to jakas choroba grzybowa?dzieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich opłacalna jest uprawa bobu ??? bo mam zamiar sprubować 1h obsadzić ile wychodzi z 1ha i czy niema problemów ze zbytem??

prosze o odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMI697    0

biorąc pod uwagę to ze większość warzyw w tym roku jest za grosze, można spodziewać sie sporej obsady bobu zwłaszcze że w ubiegłym roku była całkiem dobra cena, a jak jest czegoś dużo to jest tanie, na wielki zysk bym nie liczył

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Chce odświeżyć temat mianowicie będę likwidował łąki bo mi sa już nie potrzebne ok 2 ha planuje je w tym roku potraktować glebogryzarka zwapnować dać obornik nawóz fosforowo potasowy i zaorac orka zimowa i na następny rok wysiać bób łąka jest blisko rzeki wieć plantacja bedzie nawadniana , moje pytanie do ekspertów o ile tacy są jaka odmiana bedzie najlepsza do wysiewu bezpośrednio do gruntu , jak to zasiać żeby wjechać potem tam traktorem z opryskiwaczem , łuskanie bedzie sie odbywało sie mechanicznie łuskarka do bobu , jak zbierać czy potrzebna jest jakas chłodnia do przetrzymania bo ta łuskarka ma mała wydajność wiec zaczym przerobi 1-2ha to troche sie zejdzie bo zbiór jest ręczny i to chyba tyle a i jak ze zbytem u was ja sie bede dowiadywał co i jak u mnie ale chce poznac wasze zdanie jestem z okolic lublina

Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jjacekk4    3

zbyt kolego ogólnie jest można wsadzic do chłodni ale na krótko bo z reguły świeże nasiona schodzą dwa hektary to już troche jest tego żeby opanować żalezy jakie siły:)

ogólnie wysiewa sie w rzedy po 50-60cm co 10-15 cm roslina ja daje po dwa ziarna

hmm jak opryskac zalezy jaki masz ciągnik i opryskiwacz zawsze możesz zrobic scieżke pod koła np i oddalic rosliny na 80cm :)

wysiewam windsora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob2    1

Witam chcialem sprubowac uprawy bobu czy mozecie mi pomuc ile trzeba nasion na uprawe 35arów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Na 35 arów trzeba od 30 do 40 kilo nasion , zależy w jakim rozstawie będziesz sadził i od wielkośći nasion . Na kilogram wchodzi 600-1000 suchych nasion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob2    1

Na 35 arów trzeba od 30 do 40 kilo nasion , zależy w jakim rozstawie będziesz sadził i od wielkośći nasion . Na kilogram wchodzi 600-1000 suchych nasion

60 na 15 a sadze odmiane bizon i czym najlepiej jest zaprawic bon czy funaben plus 02 sw bedzie sie nadawal do tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus3603p    87

a jak tam z produkcją rozsady, kiedy zaczynacie coś działać bo ja jak dobrze mi z czasem wyda to gdzieś pod koniec lutego początek marca zaczynam, jakie odmiany sadzicie na wczesny, dużo ogólnie sadzicie z ziarnka i z rozsady?

Edytowano przez ursus3603p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob2    1

60 na 15 a sadze odmiane bizon i czym najlepiej jest zaprawic bon czy funaben plus 02 sw bedzie sie nadawal do tego i po ile ziaren dajecie punktowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Ja bym zasadził 60 między rzędami na 30 w rzędzie i po dwa ziarna , zapraw sobie jakąś zwykłą zaprawą nasienną T

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykMolak    0

Słuchajcie map pytanie , chce wsadzic bobu w połowie marca pod agrowłóknine czy według prognoz pogody na marzec i kwiecien roku 2014 nie przemarznie mi bo boje sie ryzykowac ? może ma ktoś doświadczenie w tym temacie ?

 

I jeszcze jedno pytanie chce sadzic go sadzarką od ziemniaków odstęp miedzy roslinami to 35 cm wię kazłbym ludziom wrzucać po 2 ziarka , czy nie bedzie za rzadko czy nie połamie mi go wiatr niewiem co o tym mysleć a narazie niemam pieniędzy by zainwestować w profesjonalna sadzarke do bobu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

kolego pod włókninę to niektórzy już posadzili bób

na początek rozstaw może być wiatr ci go nie połamie no chyba że halny będzie

nie lepiej pożyczyć od kogoś sadzarkę do warzyw niż sadzić sadzarką do ziemniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radian123    25

ile czasu bób potrzebuje zeby pojawic sie na wierzchu ? ksiazkowo 2-3 tygodnie a w praktyce ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj