Sylwekx25

Budowa nowej , czy modernizacja z innego budynku - Obora dla krów mlecznych rozważania.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Sylwekx25    5609

Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:

ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych

filary z cegły silikatowej

11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.

20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki

więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.

 

Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.

Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam. :)


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2480

jeżeli podolasz finansowo i mleko oddajesz do dużej mleczarni i chcesz się dalej rozwijać to stawiał bym nowa obore i nie na 50szt tylko z zapasem na 70szt a młodzież i inne do starszych budynków ale nikt nie siedzi w Twoich finansach więc sam powinieneś określić się czy Cię stać spłacać kredyt z przyszłej inwestycji


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5609

Mleczarnia póki co stoi nieźle , nawet w niedawnym kryzysie nie było sytuacji by zalegała z wypłatami. Jak to dalej będzie na rynku mleka to raczej nikt do końca nie przewidzi ale jak się już prowadzi ten jeden profil gospodarstwa to trzeba to dalej rozwijać w miarę możliwości takie jest moje zdanie. Obecnie te 27 dojnych to jest kres , więcej nie mam gdzie trzymać dlatego podjąłem decyzję o budowie lub przebudowie. Doskonale wiem ,że budowa nowego obiektu to bardzo duża inwestycja dlatego też chodzi mi po głowie ta przeróbka stodoły. Stworzyłem ten wątek dlatego żeby mieć jak najwięcej opinii zanim zacznę coś działać.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2480

kwestia jeszcze czy masz odpowiedni areal żeby utrzymać tyle sztuk bo jeżeli tak to ja bym się nie zastanawiał


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kolego łatwiej i szybciej nowe. zawsze zrobisz jak chcesz a nie jak cię stara Buda ogranicza. wiadomo że trochę drożej ale nowe dłużej postoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5609

Mleko trochę podskoczyło więc ponownie zacząłem myśleć o budowie obory. Myślę o budynku na 50 sztuk ,co do samej budowy i budynku mam kilka pytań. Czy na działce o szerokości 30 metrów długości jakieś 400 nie będzie przeszkód ze strony jakiś przepisów żeby taki obiekt pobudować ? Jeśli chodzi o prace budowlane i wyposażenie czy jest obowiązek korzystać tylko z usług firm budowlanych czy można część prac wykonać samemu (mam tu na myśli prace wykończeniowe typu montaż drabin , wrót , prace malarskie itp.) Czy mógłbym jakieś elementy wykonać sam np drabiny , wrota czy muszę wszystko kupować gotowe?. Sorry za tyle pytań ale chcą podjąć decyzję o tak poważnej inwestycji chciałbym jak najwięcej się dowiedzieć od osób które przez to przechodziły.

Edytowano przez Sylwekx25

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamilek1
      witam, prowadze hodowole opasow ok 50 sztuk chce rowniez zajac sie bydlem mlecznym ok 30 krow ze wzgledu na hodowle opasow posiadam budynki przystosowane pod nie czyli np lekkie kontrukcje wiaty itp planuje krowy trzymac pod jedną z  takich wiat odpowednio do tego przystosowana a dojarke zrobic w pomieszczeniu w odleglosci ok 20 m od tej wiaty ze wzgledu ze jest to pomieszczenie murowane itp  i latwo je adoptuje na dojarke zeby spelniala odpowiednie wymogi, moje pytanie jest tego typu zakladajac ze bede mial dojarke przewodową, jak poprowadzic rurociag mleczny zeby nic sie nie dzialo podczas mrozow? i zeby po prostu funkcjonowal czy np mozna jakos to dac pod ziemia? nie mam pojecia jak to rozwiazac... czy polecacie inne rozwiazanie? dodam ze dzwigane kanwi odpada dlatego sklaniam sie ku przewodowce. pozdrawiam i prosze o sensowne odpowiedzi tylko na to pytanie a nie np rady typu ,, lepiej dostaw wiecej opasow ''  czy ,,postaw nowa obore''
    • Przez pedzel
      witam będę robił przyczepę jednoosiową sztywną i proszę o  porady co do materiałów:przyczepa o wymiarach 3 x 1,7m burty 0,5m otwierana tylko tylna burta reszta na stałe przyspawana ładowność do max 3 tony na dolny zaczep , mam zrobioną oś z rury grubościennej na piastach z lublina i kołach z lublina ramę myślałem z profila zamkniętego 80x40x3 w kształcie trójkąta na to w poprzek profile 40x40x3 na podłogę blacha 3mm a na burty 2mm czy będzie to miało sens i czy wytrzyma te 3 tony ładunku
    • Przez norbert098
      Witam czy ktoś z forumowiczów przerabial obore odwracając bydło głowy do środka? Jaki koszt mniej więcej?
    • Przez hodowcamlody
      Szykuje się mi przeróbka obory, trzeba powiększyć żeby weszło 20 stanowisk dla krów. Myślę nad tym żeby zrobic na rusztach bo bym nie musiał ingerować w podwórko no ale sam nw jak to przy mlecznych by było, nie wszyscy chwalą. Mi się podoba to że nie trzeba by było wywalac obornika i nie było by na wierzchu. Ruszt 60 czy 80 no i z zebrowki czy inne rozwiązanie?
    • Przez Artur1211
      Mam w planach budowe chłodni na warzywa o pojemności 100 ton podzieloną na 3 komory chciał bym sie dowiedzieć jaki byl by koszt budowy takiej chlodni.budowa w wojewudztwie mazowieckim prosił bym o polecenie wykonawców dobrych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj