Skocz do zawartości
Comb

Oświetlenie obory

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Comb    0

Witam.
Przerabiam stara obore o wymiarach ok 20×8. Z tego co sie orientuję najlepszym i najoszczędniejszym źródłem światła będą świetlówki. Z tym że nie mam pojęcia ile takich lamp i jakich rozmiarow zamontować żeby było ok. Jeśli ktoś mógłby sie podzielić doświadczeniem będę wdzięczny :)

Wiadomość z agroFakt.pl

Marl    15

Wpisz sobie w google lub allegro "naświetlacz led 50W" i wyskoczą Ci lampy. Najlepiej nie brać najtańszych, szybko tracą intensywność swiecenia. Lepsze są np : kanlux rindo, ogólnie firm dośc znanych. W dłuższej eksploatacji wyższy koszt zakupu się wróci.

Choć pracuje u mnie jedna lampa 30W producenta typu "no name" ( nie markowy produkt ) i od roku swieci bez zmian. Ale w miejscu gdzie dośc rzadko zaglądam więc za długo nie swieci.

Ja mam kilka takich ( kanlux rindo ), od około 3 lat chodza bez zarzutu. teraz są sporo tańsze ( kupic model mondo ), ja kiedyś dawałem ponad 340 zł za 50W.

Do wyboru z alternatywnych zródeł światła to zwykłe naświetlacze na zarówkę halogenową, są jarzeniówki, lampy sodowe lub metalohalogenkowe.

Risto    16

Oprawa hermetyczna do wyboru firmowa lub chińska na świetlówki 2x36W  o barwie  dziennej ciepłej czy neutralnej 4000K bielszej jak wolisz + bielona obora i będzie jasno (są droższe jeszcze w eksploatacji i kupnie oprawy 2x58W, ale czy warto?) W bardzo wilgotne miejsca polecane oprawy starego typu z zapłonem na startery a mniej wilgotne z elektronicznym. Ja myślę, że trzeba by było puścić dwa rzędy po szerokości (2m od ściany z dwóch stron z zamocowaniem pod sufitem) lub na ścianie i w odstępach po dł. co 4-5m max. Ale sam musisz zdecydować czy chcesz mieć ekonomicznie w eksploatacji, czy też jasno jak w południe słoneczne ale dużo drożej w eksploatacji. Świetlówki LED są droższe i oprawy też są inne do tego typu światła jak dobrze mówię. W zwykłej oprawie jak już się ma trzeba chyba zapłon wywalić by LED działał, ale to podpytaj sprzedawcy. A naświetlacze LED z ciepłą barwą światła, to też muszą być min.30W ze wskazaniem na 50W ale bym się tu zastanowił 10 razy czy warto do obory czy miejsca, gdzie eksploatujemy to często.

DTaras    259

Daj sobie siana z naświetlaczami. Porządna lampa led kosztuje ok 600 zł. Naświetlacz powiesisz wysoko to światło badziewne a jak nisko to jak się na niego niechcący popatrzysz zostajesz oślepiony jak ze spawarki. Świetlówkę kupisz teraz z elektronicznym statecznikiem i jak nie będzie to porządna firma to będą same z tym problemy. Najlepiej moim zdaniem rozprowadzić zoce i dać do $rodka ledowy zamiennik e27 15W.Lampa jest szczelna i myjesz bez demontażu Te linie ledowe wcale lepszej światłości nie mają jak linia jarzeniowa.

Comb    0

Zdecydowanie wolałbym postawić na ekonomiczność. Obora jest ze stropem wysokość ok 3-3,5m, pomalowana cała na bialo więc wydaje mi sie ze sam strop działa na + bo zmniejsza powierzchnię oswietleniowa. Dodam że do tej pory obora byla oświetlana tylko dwiema zwykłymi żarówkami, które sa zamontowane na jednej ścianie.

DTaras    259

Tak jak napisał cjce ekonomiki. Ledy niby ekonomiczne ale jako policzysz kasę na zakup to wyjdzie lepiej ze świetlówkami jak wyżej. Jedno ale: oprawy daj renomowane. Wtedy dzieci po dzieciach.

bratrolnika    2554

nie kupuj opraw z modułem elektronicznym, poszukaj takich ze starterami, wystarczy małe przepięcie i w elektronicznej pada zapłonnik, a jego koszt to 70% ceny oprawy, w starej, ze starterami co najwyżej padnie starter, a ten można kupić już za kilka złotych, i sam go wymienisz w kilka chwil

w sumie to nie wiem czy oprawy ze starterami są na daną chwilę dostępne, czy nie zostały wycofane, można też poszukać używanych opraw, wyjdzie taniej, i w zakupie, i w późniejszej eksploatacji

Edytowano przez bratrolnika

Comb    0

Ok, czyli stawiam na świetlówki. Dziś pojadę do castoramy może tam uda sie coś konkretnego znaleźć.

bratrolnika    2554

no to do Błonia masz jednak kawałek, a właśnie sprawdziłem, zostało mi tylko 5sztuk, więc pewnie nie ma sensu...

Sadek    517

Tak jak napisał cjce ekonomiki. Ledy niby ekonomiczne ale jako policzysz kasę na zakup to wyjdzie lepiej ze świetlówkami jak wyżej. Jedno ale: oprawy daj renomowane. Wtedy dzieci po dzieciach.

Mądre stwierdzenie. Jeżeli świetlówkę led kupisz za 15zł/sztuka to zysk zacznie generować po 600 godzinach świecenia, zaś jeżeli świetlówka led za 30 zł to zysk po 2250 godzinach, oczywiście jeżeli przed tym czasem się nie uszkodzi, cenę świetlówki tradycyjnej do kalkulacji brałem 10 zł/szt. Jak gdzieś napisałem założyłem led bo kupiłem je po 2 zł/szt.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

robi57362    162

Poszukaj jakies firmy co zajmuje sie elektryka w domach za od nich kupisz za dyche lampy ze starterami i swietlowkami jak ktos to magazynuje to wybor lepszy niz w sklepie.

jesli pomoglem kliknij fajne

Luiza82    0

W temacie oświetlenia niezastąpieni są Mtled. Firma Przemysłowe Lampy Led ma w swojej ofercie specjalistyczne lampy dla rolnictwa. Główną zaletą oświetlenia przemysłowego LED jest energooszczędność. Oprawa może być opcjonalnie wyposażona w indywidualny czujnik ruchu.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Piotr1216
      Witam Mam pytanie otóz parę dni temu spaliła mi się stodoła wypełniona sianem, zostałem obudzony przez siasiadów a gdy ujrzałem stodole była to była już w plomieniach, była ubezpieczona, jak przebiega i jak długo trwa procedura odszkodowawcza, jak postępować w tym wypadku drugi dzień była zgłoszona szkoda ale nikt się nie odzywa.. a czym szybciej miałbym odszkodowanie to bym odbudowal ta stodole chociaż
    • Przez 1994szymon
      Siema!!! Mam dwa silosy bina(30t każdy). Mam zamiar w niedługim czasie dokupić jeszcze jeden (od 45 do 60t). BIN to porządna firma z tradycjami i jestem do niej przekonany jednak ostatnio obejrzałem stronę silosów Michał. Są tam silosy z lejem. To by było dobre rozwiązanie, jednak nie podaje ona ceny(chyba że się dobrze nie przyjrzałem ). Chciałbym się dowiedzieć jak są wykonane, z jakich materiałów (chodzi mi konkretnie o opinie właścicieli bo na stronie mogą sobie pisać co chcą ).

P.S
      Jeżeli chodzi o lej to mi nie robi większej różnicy czy wewn. czy zewn.
    • Przez panol
      Witam - chyba nie tylko ja cierpię: z powodu trudności z dobraniem wentylatora do suszarni podłogowej. Nie ma w tym temacie żadnych standardów, nie ma też specjalnie referencji do jakich można sięodwołać. Jakimś standardem suszarni podłogowej był/jest BIN ale opinie co do ich wentylatora są różne. To znaczy na pewno jest to solidna maszyna:) ale jest to wentylator wysokiego ciśnienia o wg. mojego subiektywnego zdania dosyć małym wydatku.  Ja susżę zioła więc nie wydaje mi się zeby to było najlepsze rozwiązanie. Chciałbym abyście na tym forum podzielili się swoimi opiniami i parametrami wentylatorów jakie stosujecie w suszarniach podłogowych (wydatek, ciśnienie, moc, powierzchnia i forma kanalu wylotowego, nawet forma łopatek, predkosci obrotowe na wentylatorze, redukcja obrotow silnika). Chodzi mi o wentylatory jake dają powietrze pod podłogę / do kanału. Pozwoliloby to wielu z nas uniknąć cierpien z probowaniem przeróżnych urządzen  jakie nam sprzedawcy próbują wcisnąć. Moze jakiś logiczny standard by z tego wyszedł.
      Opcje jakie ja przeglądałem to:
      binowski PPZ 7.5kW wentylatory Venture ADA z dużymi wydatkami, ale jednak  średnim ciśnieniem wentylatory NICOTRA serii AT,  wyglądają na duże wydatki, niby średnie ciśnienie wg. charakterystyk ale słabiutkie wydają się wentylatory HARMANN seria TSA jak powyżej wentylatory oferowane przez sprzedających z okolic Biłgoraja, Łukowej....chyba składanka polska, na kopię HARMANNa i NICOTRy wentylatory promieniowe, starego typu, duże to, ale znam paru gospodarzy którzy wrócili do tego wariantu pewnikiem dlatego że ciśnienie dają sporaśne a wydatek średni. Chyba tam moc silnika jest duża to znaczy nie te 7,5 kW a nawet 13-15kW Ja mam BINowska suszarnie, o powierzchni 51m dlugosci 9m), opcjonalnie o powierzchni 68m (bo takie mam pomieszczenie) więc chcialoby się jakimś cudem tą powierzchnię wykorzystać.

• Przez bernatziom1996
      Witam w końcu udało mi się namówić rodziców na budowę obory na około 60 sztuk na rusztach a teraz pytania: Jakie argumenty za wolnostanowiskową a jakie za uwięziową?, Z czego będzie taniej wybudować z elementów czy murowana?, Jaki koszt w przybliżeniu na jedno stanowisko gdy będzie budowała firma? Jakieś porady? Z góry dzięki za odpowiedzi. :rolleyes:
    • Przez mateuszm023
      Witam, planuję przeznaczyć pole klasy 4-5, ok 1 ha na działkę pod zabudowę, tzn na rozbudowę gospodarstwa. Zaznaczę od razu że pole to leży niecały kilometr od mojego gospodarstwa. Moje pytanie do użytkowników to czy ktoś już to robil? jak to wygląda, jaki koszt? czy zależy to od powierzchni? czy jest z tym dużo papierów i załatwiania spraw, jak długo to może trwać? 

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.