Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Miran    54

Kto kupuje jeszcze tytoń? Wiem że agrotab skończył, uniwersal jeszcze chyba jeden dzień. Te luxtaby, chlopaki, grzyb, słoma jeszcze bierze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    914

U nas Universal już skończył. Jbt jeszcze ma brać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Ogólnie popsuło się na większości wykupów.uniwersal chyba jutro bierze ostatni raz, Biszcza czyli pm będzie kupować cały luty od chyba 8 lutego, w luxtabie jest przerwa z kupowaniem w granicach 16 lutego jest jakieś okienko że można się do nich zapisać i jeszcze będą kupować,sabtec kupuje i wypłaca w miarę na bieżąco nie mają zaległości,u pękali ludzie są pozapisywani do 10 lutego.

natomiast jeżeli ktoś się nastawia na sprzedaż lepiej jest zadzwonić do grupy i zapytać kto płaci a kto nie płaci żeby ręka w nocniku nie wyladowala,pewnie jak co roku powyplacaja ale ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toma188199    11

Witam pytanie o Martine, czy to prawda że potrzebuję większego na wożenia jak np 35 odmiana? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dragonmt852    106

2 lata ją miałemjuz i jeśli chodzi o azot  to pododnie według mnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomdiablos    6

Witam Moze ktos poradzic jakies urządzenie sprawdzone i przetestowane do sprawdzania ph i EC w hydroponice Zamierzam przejsc w tym roku i napewno sie przyda na początek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

https://allegro.pl/oferta/konduktometr-ec-3-miernik-przewodnosci-ec-metr-atc-6990236265

Ec metr taki w zupełności wystarczy.tak bd wiedział mniej więcej ile masz nawozu w wodzie i na ile możesz sobie jeszcze pozwolić z "dosypywaniem" żeby go podgonic a nie przyjarac rozsady.

pH zbytnio nie ma sensu mierzyć bo

-czysta woda nalana z sieci ma ec ok 0.3-0.5 i pH około 7,5-7.9

Jeśli dodasz do tej wody kilo kristalonu zielonego na 1000l w fazie pełnego krzyżyka to ec wskoczy na ok 1.4 1.5 i tytoń Ci urośnie i go nie spalisz.automatycznie spadnie Ci pH wody do optymalnego pod rośnięcie tytoniu poniżej 7 tak że roślina bd optymalnie pobierać npk tak jak bd potrzebowała.mozesz sobie też to podzielić ze rzucasz 0.4 kg na 1000 l wody kristalonu pełniletniego a potem np 0.6 jak bd mieć krzyżyk ładny.

Technik nawozenia i planów jest kilka.ja stosuje kristalon fosforowy, pełnoletni i siarczan magnezu i pekacid też dodaje bo mam pH prawie 8 z sieci.kazdorqzowo jak sypisz npk do wody czy siarczan magnezu pH i tak Ci spadnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomdiablos    6

Dzieki za odpowiedz .Teraz tylko odpowiednio baseny porobic na ilosc wody zeby łatwiej obliczac nawoz zostało mi duzo rosasolu 19-19-19 i agroleaf power .Speobuje to wykorzystac robiac 2 dawki dlatego miernik to podstawa A chemie jaka stosujecie i kiedy ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LipinyTabaca    11

ja daje 15ml previcuru na 1000l pozniej poprawiam w pelnym krzyzyku opryskiem, i po pierwszym strzyzeniu switchem i cos od wciorniastka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomdiablos    6

Dzieki za podpowiedzi napewno wykorzystam A jaka minimalna wysokosc wody pod tacki styropianowe 228 Został mi stelarz po piasku i jak bym go wykorzystał to mial bym 7cm wody ale to pewnie jest mało i trzeba podnosic ? Jak jest u was ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LipinyTabaca    11

Ja daje 14 cm, jak mialem po 12 to pod koniec tacki prawie dotykaly foli a tam korzenie musza sie rozwijac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grapen23    13

Zamierzam wymienić folie w tym roku. Myślicie ze warto zrobić fronty z poliwęglanu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LipinyTabaca    11

e tam ja mam zwykla budowlana czarna i 4 lata wiekszoc kawalkow wytrzymala , zdarza sie ze gdzies cieknie ale to nawet nie trzeba wody uzupelniac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomdiablos    6
Napisano (edytowany)

Chodzi chyba o fronty w tunelu foliowym Moim zdaniem to niepotrzebne Folia na frontach i tak wytrzymuje bardzo długo ,chyba ze gdzies ci zalega niepotrzebny poliwęglan A te 14 cm to sama woda czy liczysz z multiplatami ?

Edytowano przez tomdiablos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

18 cm deska i leję wodę aż góra tacki zrówna się z deską, wystarcza do końca bez dolewania.

Poliwęglan zbędny wydatek moim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
Napisano (edytowany)

Obecna sytuacja na skupach to powinna odstraszyć od jakich kolwiek inwestycji.folia wytrzyma spokojnie a poliwęglan z czasem od słońca mrozu i wszystkiego zmatowieje zrobi się kruchy.folie na tunelu mamy UV 10 pozakładane a szczyty uv2 uv4 porobione i nie widać na nich zmęczenia 

 

Edytowano przez basserman89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz197    7

Ten rok jest przeciwienstwem poprzedniego. W tamtym kto sprzedawał później to wygrał a w tym kto wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mus    23

Inne pytanie czy w tytoniu były u was czarne kropy na liściach tak do drugiego / trzeciego zrywu po spodach ? Szukam rozwiązania tego powodu, mniej więcej każdy kto mówi co to miał to pryskał luna w polu + zimne noce czy mogło to tym skutkować ? I co może być przyczyną zacieków na liściach szare plamy nie cały liść ale taka plama czy to może być znak małej ilości magnezu np ? Próbki będę dopeoro wysyłał także nie mam aktualnych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28
3 godziny temu, dragonmt852 napisał:

Za miesiac maja juz byc nowe ceny, takiego sms'a wysyłał Agrotab

A co dokładnie napisano?i co zamierzają jeszcze wrócić z wykupem w tej kampanii wykupowej?

 

17 minut temu, mus napisał:

Inne pytanie czy w tytoniu były u was czarne kropy na liściach tak do drugiego / trzeciego zrywu po spodach ? Szukam rozwiązania tego powodu, mniej więcej każdy kto mówi co to miał to pryskał luna w polu + zimne noce czy mogło to tym skutkować ? I co może być przyczyną zacieków na liściach szare plamy nie cały liść ale taka plama czy to może być znak małej ilości magnezu np ? Próbki będę dopeoro wysyłał także nie mam aktualnych 

Coś o czym piszesz o tych zaciekach to bywało kiedyś na polu o bardzo słabej zasobności w magnez potas.przynajmniej u mnie to wyszło przed poprzednim sezonem na analizie że najsłabiej te parametry wyglądały.oprocz magnezu który był w wieloskladniku rozsiewalismy dodatkowo 150 kg siarczanu magnezu z siarkopola plus raz gdzieś dolistnie poszło w oprysku.poorawa jakąś zauważalna była od spodakow do środków,dalej ciężko oceniać bo kartoflanka zjadła plon.magnez z wapna srednio pomaga wg mnie,efektywniej to wychodzi jeśli podasz magnez w formie siarczanu w większej dawce  pod korzeń postępowo ,ale też bez przesady bo mocno intensyfikuje się fotosynteza i jeśli będzie magnez wchodził w antagonizm z innymi składnikami i weźmie górę nad nimi to będzie dużo zielonej masy a nie klasy. 

Mniej więcej na analizie wyjdzie jaką masz zasobność a składniki wysiewaj tak na 2/3 zapotrzebowania na składnik jeśli dany parametr masz na poziomie średniej zasobności  ,wszystko zależy od pola.

U mnie w nawozach srednio celuje w 

20 N,120 k2O,60-80 P i 20 magnezu.superfosfat prosty jeśli się rozsiewa lepiej go podać głębiej pod pług nawet ,bo oprócz fosforu dostarczasz glebie niewielkie ilości metali  ciężkich i one mogą powodować lekką fitotoksycznosc szarowizna i takie zacieki zwłaszcza gdy odczyn pH jest dość niski 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mus    23
38 minut temu, basserman89 napisał:

A co dokładnie napisano?i co zamierzają jeszcze wrócić z wykupem w tej kampanii wykupowej?

 

Coś o czym piszesz o tych zaciekach to bywało kiedyś na polu o bardzo słabej zasobności w magnez potas.przynajmniej u mnie to wyszło przed poprzednim sezonem na analizie że najsłabiej te parametry wyglądały.oprocz magnezu który był w wieloskladniku rozsiewalismy dodatkowo 150 kg siarczanu magnezu z siarkopola plus raz gdzieś dolistnie poszło w oprysku.poorawa jakąś zauważalna była od spodakow do środków,dalej ciężko oceniać bo kartoflanka zjadła plon.magnez z wapna srednio pomaga wg mnie,efektywniej to wychodzi jeśli podasz magnez w formie siarczanu w większej dawce  pod korzeń postępowo ,ale też bez przesady bo mocno intensyfikuje się fotosynteza i jeśli będzie magnez wchodził w antagonizm z innymi składnikami i weźmie górę nad nimi to będzie dużo zielonej masy a nie klasy. 

Mniej więcej na analizie wyjdzie jaką masz zasobność a składniki wysiewaj tak na 2/3 zapotrzebowania na składnik jeśli dany parametr masz na poziomie średniej zasobności  ,wszystko zależy od pola.

U mnie w nawozach srednio celuje w 

20 N,120 k2O,60-80 P i 20 magnezu.superfosfat prosty jeśli się rozsiewa lepiej go podać głębiej pod pług nawet ,bo oprócz fosforu dostarczasz glebie niewielkie ilości metali  ciężkich i one mogą powodować lekką fitotoksycznosc szarowizna i takie zacieki zwłaszcza gdy odczyn pH jest dość niski 

Czyli reasumując wyniki z badań i proponowane przez nich dawki mają realnie rację bytu tylko nie stosować ich w 100%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basserman89    28

Na moich polach nie mają jeśli chodzi o propozycje nawożenia azotowego;d jeśli wysialbym wieloskladnik taki jak proponują i jeszcze podsypal np tak jak proponują czasem saletra i w takich dawkach to byłaby kukurydza.z tego co liczyłem co posiałem ja a co oni proponują to mniej więcej 2/3 tej ich zalecanej dawki danego nawozu na polach gdzie już tytoń był któryś raz z rzędu a świeżym polu po zbożu może być u mnie np za bujny nawet przy ograniczeniu dawki do 2/3 z tego co wyszło z analizy i napisane zostało w zaleceniach nawozowych.

Przy stosowaniu np 300 kilo bontaru czy tarnogranu,200 kilo vervactora,100 kg siarczanu magnezu i powiedzmy 200 kilo superfosfatu prostego plus do tego np 2 worki poglownie yary Nitrabor poglownie jest ok tytoń tak w 2-3 roku uprawy na tym samym stanowisku w pierwszym roku może być za bujny u mnie więc jeśli pole jest świeże to rezygnuję z pogłównego podsilania saletrą.

Na oko z pamieci wychodzi: łącznie 16-17 N,ok 70 P,100-120 k2O plus od 30 do 40 kilo na ha czystego magnezu.magnezu tyle bo albo mamy u nas piachy albo gleby typowo ubogie w magnez.roznica jest taka między tytoniem u innych a u nas że roślina jest zdrowa odżywiona i raczej nie ma na polu jakiś placków że coś gdzieś dużo gorzej rośnie albo posadzone i nie rośnie.

Może ktoś napisać 'ty psi chu...a ja sieję tylko 300 kilo polifoski 6 i tytoń jest '. I też będzie tylko że tytoń ma bardzo bardzo duże zróżnicowanie na poszczególne składniki i siejąc ten sam nawóz przez dwa 3 lata może się okazać że w którymś roku któregoś skladnika bd w glebie za mało i roślina nie wyda tyle ile powinna.to jak urośnie i jak bd wyglądał po wysuszeniu nie zależy od tego czego nasypie się najwięcej tylko czego jest najmniej.

Napisałbym że nie ma problemu żeby sprzedać ten tytoń ale kto jeździ po wykupach albo dzwoni to wie że jest teraz lipa. Na polach dość ładnie wyglądał u mnie i wysuszony też jest dobry ale ze ideał się suszy tylko to nie napiszę ,mamy takie dzierżawy gdzie szarawy też się jeszcze trafia ale jest znaczna poprawa względem poprzednich lat

IMG_20230711_094202_8.jpg

IMG_20230711_093144_6.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grapen23    13

I tak tnę koszty produkcji gdzie się tylko da także i tutaj też oszczędzę i dam ta folie jednak na fronty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tabaccco    0

Witam jak tam z płatnościami w poszczególnych firmach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Piniędzy narazie Nima🫣. Tj  29 listopad , 8 oraz 18 grudzień, 23 styczeń i 7 luty. GRUBO jak dla mnie!!! Z tego co słyszałem TV to NBP ma dużo piniędzy, bo ostatnio dokupili ZŁOTO, w NBP mamy😁 już 360 TON szlachetnego kruszcu 💪

Edytowano przez tytonzroztocza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj