sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

adamson330    48
3 godziny temu, yacenty napisał:

To co zostawić do 15 kwietnia?

Skoro robiłeś na głęboko jesienią to tak zostaw. Korzenie takiego poplonu zrobiły reszte roboty. Teraz rozsiac sól i inne nawozy oprócz N.  

Opcja 1

7-10 dni przed siewem azot i uprawic na gotowo talerzowka. Gleba się ogrzeje, poplon przerobi i będzie fajny mulcz. Siew.

Dobry oprysk nalistny w QQ da sobie radę z tymi wschodni chwastów pomiędzy uprawa a siewem QQ.

Opcja 2

Jeśli bardzo ciężka gleba i odmiany DENT to można akcję pierwszego talezowania przesunąć  zrobic wcześniej-dla ogrzania gleby. Później rozsiac N i uprawic tak jak  w opcji 1. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    74
1 godzinę temu, kamil800 napisał:

Aj tam bo wy to jeszcze amatorzy hehe. Ja w poplon z gorczycy taki z 1.5m wjechalem talerzowka z siewnikiem na razowke i to na jesien a nie wiosne. Elegancko szlo 😁

to jest cały czas amatorka - "Prosy" wjeżdzają w poplony od razu z siewnikiem bez jakichkolwiek uprawek (wał nożowy na przednim tuzie to nie uprawka:))

tylko do tego trzeba mieć dobry siewnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    582

Ja bym ten poplon  jak najszybciej przejechał talerzówką, i przesd siewem talerzówka  i siew. 

Dlatego że  będzie odstep z 3-4 tygodnie i  resztki poplonu zgniją i skruszeje do końca w ziemi i przy siewie nic nie będzie. Z 2-3 tygodnie przed siewem mocznik i polifoskę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    200
1 godzinę temu, ziomster napisał:

to jest cały czas amatorka - "Prosy" wjeżdzają w poplony od razu z siewnikiem bez jakichkolwiek uprawek (wał nożowy na przednim tuzie to nie uprawka:))

tylko do tego trzeba mieć dobry siewnik

Nie mowie, ze jestem "prosem" to byl tylko zart...  Tylko napisalem co zrobilem. Wjechalem sama talerzowka a na hydropaku siewnik :D i tak to posialem i fajnie powschodzilo. Plon tez dalo bardzo fajny wiec bylo warto :DJest tez notill gdzie sie jedzie w poplon bez niczego, uprawia na 2-3 cm i tez jakos rosnie 😏

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2317
9 godzin temu, ziomster napisał:

to jest cały czas amatorka - "Prosy" wjeżdzają w poplony od razu z siewnikiem bez jakichkolwiek uprawek (wał nożowy na przednim tuzie to nie uprawka:))

tylko do tego trzeba mieć dobry siewnik

Skoro to co robią to nie uprawa bezorkowa to czym to nazwiesz? 

Dobry siewnik to jaki?? 

Wał nożowy do jakich zabiegów przypiszesz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
notkiz    40

Tu zima zrobi swoje. Wjedziesz talerzówką w marcu czy w kwietniu bez znaczenia. Jestem pewien, że potnie i przykryje. Co innego pracować na żywych roślinach, a takie zdechłe rozsypią się w pył,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1700

Potas+ talerzówka, przed siewem mocznik+talerzówka. Siewnik masz chyba stopkowy, więc 2razy talerzówka bezpieczniejsza.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3910

stopkowy, a jeszcze w odwodzie jest lekki agregat uprawowy, taki 3 walki i 5 rzędów łapek


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    74
5 godzin temu, Tomek90 napisał:

Skoro to co robią to nie uprawa bezorkowa to czym to nazwiesz? 

Dobry siewnik to jaki?? 

Wał nożowy do jakich zabiegów przypiszesz? 

Z tymi "prosami" to też dla smiechu było - dlatego pisze w cudzysłowiu;)

Dal mnie uprawa bezorkowa zaczyna się kiedy mamy do czynienia z typową uprawą konserwującą. Zastąpienie pługa innymi maszynami dającymi podobny efekt nazwałbym uprawą uproszczoną. 

Dobry siewnik to siewnik który potrafi dobrze posiać nasiona w każdych  warunkach (nawet przy bardzo dużej ilości resztek, czy nawet przy żyjącym poplonie) - ja patrzę na siewniki do no-till'u (z bardziej znanych to Sky Easy Drill, Horizon DSX, SEMEATO, itp; ostatnio pojawiają się oferty na siewniki no-till ze wschodu)  

A propos wału nożowego niech będzie, że to zabieg uprawowy - co by się nie kłócić o definicje;) 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
notkiz    40

Oto i jest. Moja baza do stworzenia agregatu do uprawy bezorkowej w wersji bieda edition.
Plan jest taki, żeby z tyłu zamontować wał daszkowy 600mm, druga kwestia to redliczki, i tu co mi doradzicie? Obcinać tym boki i próbować uprawiać , czy od razu kupić jakieś inne? Przypominam że koszty mają ogromne znaczenie.

322996838_1119181385423483_1409183356714264589_n.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    430

pozostawi bruzdy, jakby jakieś zagarnia że były, wyrównały by trochę. mam podobny, ale przed siewem uprawiam talerzowka, więc bruzdy mnie aż tak nie bolały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    200

Ile ma m? Cos duzo tych lapek. Ja bym troche wywalil. Bedzie lzej szlo i nie bedzie sie zapychac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
notkiz    40
10 godzin temu, Optimus napisał:

Tymi będzie szło dobrze aby rama wytrzymała.z czego zrobisz wał?

Kupię gotowe ringi z kątownika i wyspawam resztę.

 

9 godzin temu, Siedzacybyk napisał:

pozostawi bruzdy, jakby jakieś zagarnia że były, wyrównały by trochę. mam podobny, ale przed siewem uprawiam talerzowka, więc bruzdy mnie aż tak nie bolały.

Chcę zrobić wał o 20 cm szerszy od maszyny, może to pomoże ?

 

7 godzin temu, kamil800 napisał:

Ile ma m? Cos duzo tych lapek. Ja bym troche wywalil. Bedzie lzej szlo i nie bedzie sie zapychac

2,6m i 13 łapek. NIe wykluczam że coś wyrzucę ale w pierwszej wersji testowej zostawię tyle co jest.

 

6 godzin temu, Siedzacybyk napisał:

wywalić ostatni rząd, będzie trzybelkowiec, www to miejsce założyć zagarnia że i wal.

Nie wykluczam.

 

6 godzin temu, kamil800 napisał:

Oo dobre. Tylko troszke bym jeszcze rame wzmocnil i bedzie lux maszyna

Wygląda dość solidnie. 

326497389_887670772550485_3843367149571868353_n.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    200

Z walem nie szalej bo bedziesz mial problem, zeby podjechac pod miedze. U mnie sklada sie talerz skrajny i skrajna lapa praktycznie skrabie po miedzy. A wiem, ze niektorzy maja wlasnie poroblem z podjechaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    582

Podstawowe pytanie czy te sprężyny  nie poddadzą sie od razu. A raczej tak bedzie. 

 Wyrzucić serca założyć wąską redlicę, około 6 cm max z czegoś dopasować, można poobcinać je. i napawywać redlicę  odpowiednimi elektrodami co parę hektarów.  Osobiscie poszedł  bym w dopasowanie redlicy z węglikiem, ale tu trzeba od 150 za sztukę liczyc. https://www.olx.pl/d/oferta/kockerling-redlica-z-widia-allrounder-504019-504009-915772-CID757-IDSKCSG.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=2   Ale opłaca sie. https://www.olx.pl/d/oferta/redlica-uniwersalna-wzmocniona-ala-sercowa-dwusercowa-CID757-IDQ8QZ3.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=5

Założyć talerzę wyrównajace, lub talerzówkę i dopiero wał daszkowy. 

 Na boki  pomyśleć o dołożeniu deflektorów, przy skrajnych redlicach. 

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    430

talerze mogą dość drogo wyjść, zależy jaki budżet i inwestor przeznaczył na maszyne?! szerszy wal nic nie da, bruzdy będą po ostatnim rzędzie graczek. Jeśli chodzi o wal, to daszkowy będzie chyba najlepszy. Ja za bezorkowcem też chce zmienić na właśnie taki. Za talerzowka astat mam daszkowy, to ładnie zagęszcza glebę. Po orce kiedyś jechałem, to świetnie przygotował pole pod siew rzepaku. 

Edytowano przez Siedzacybyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
notkiz    40
16 godzin temu, tomek73 napisał:

Podstawowe pytanie czy te sprężyny  nie poddadzą sie od razu. A raczej tak bedzie. 

 Wyrzucić serca założyć wąską redlicę, około 6 cm max z czegoś dopasować, można poobcinać je. i napawywać redlicę  odpowiednimi elektrodami co parę hektarów.  Osobiscie poszedł  bym w dopasowanie redlicy z węglikiem, ale tu trzeba od 150 za sztukę liczyc. https://www.olx.pl/d/oferta/kockerling-redlica-z-widia-allrounder-504019-504009-915772-CID757-IDSKCSG.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=2   Ale opłaca sie. https://www.olx.pl/d/oferta/redlica-uniwersalna-wzmocniona-ala-sercowa-dwusercowa-CID757-IDQ8QZ3.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=5

Założyć talerzę wyrównajace, lub talerzówkę i dopiero wał daszkowy. 

 Na boki  pomyśleć o dołożeniu deflektorów, przy skrajnych redlicach. 

No właśnie jeśli chodzi o redlice to ja też uważam, że masz rację, trzeba poobcinać na wąsko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9
Dnia 16.01.2023 o 13:07, ziomster napisał:

Dobry siewnik to siewnik który potrafi dobrze posiać nasiona w każdych  warunkach (nawet przy bardzo dużej ilości resztek, czy nawet przy żyjącym poplonie) - ja patrzę na siewniki do no-till'u (z bardziej znanych to Sky Easy Drill, Horizon DSX, SEMEATO, itp; ostatnio pojawiają się oferty na siewniki no-till ze wschodu)  

Tylko te siewniki to kosztują trochę. Sky pół bańki ponad, jak mówimy o 4m. Ale fakt, też mi się podoba i myślałem o takim. Ojca bardziej ciągnie do strip-tilla. Mamy jeszcze czas, by przemyśleć, w którą stronę lepiej iść. Ale tak jak mówisz, dobry siewnik, to podstawa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    74

Ja nawet nie myślę o nowym - nie w tych czasach;)

ostatnio wpadł mi w oko siewnik John deere'a 750A (miał bardzo fajnie rozwiązane redlice) w jakiejś starszej wersji, wczesniej widziałem Tume w przyzwoitej kasie - jakiś wybór jest

u mnie strip-till odpada ze względu na mały ciągnik poza tym w moich realiach (i w moim mniemaniu) uprawa całopowierzchniowa ma więcej zalet niż pasowa. Poza tym z kilku powodów nie zamierzam odchodzić od orki - orał będe ale co 3-4 lata;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3910

mnie kolega namawia na ST ale w 2 przejazdach - najpierw agregat 3belkowy ale z łapami ustawionymi pod siewnik, a później przejazd siewnikiem. Przy nawigacji z sygnałem 3cm będę jechał po tych samych pasach.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi13    36

ST bez nawożenia „w łapę” według mnie nie ma sensu w przypadku kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raul
      Witam kolegów,
      To mój pierwszy rok jak zasiałem pszenicę Wikejkę. Skusiłem się opisem producenta i parametrami.
      Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Dwa kawałki obok siebie. Wikejka i Euforia. Wilejka bezkonkurencyjnie, większą, zieleńsza i zdrowsza. Zimowanie na ogromny plus dla Wilejki.
      Oba kawałki nawożone i dożywiane identycznie.
      Zaczynają się kłócić. Wielkość ziarna i ilość w klasie porównywalna. 
      Jak wspomniałem, to mój pierwszy rok, jak mam tą odmianę.
      Jestem ciekawy, czy może któryś z kolegów ją miał? Jak z finalnym plonowaniem? Jak sypie?
    • Przez HempFarmer
      Witam. Szukam słomy w małych kostkach. Potrzebuje około 700 sztuk ale dokładna ilość po ustaleniu wymiarów pojedynczej kostki. Dobrze sprasowane.
      Lokalizacja nie ma dużego znaczenia bo kostki wyjeżdzają za granice, ale preferowana północno wschodnia część kraju. Transport przyślemy (prawdopodobnie tir plandeka), załadunek po stronie sprzedającego.
      Poproszę o konkretne oferty wraz z ceną i numerem tel na priv.
      Ogłoszenie grzecznościowe. przekaże kontakt kupującemu do kilku najbardziej konkretnych ofert.
      pozdrawiam
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj