Skocz do zawartości

Polecane posty

kobra89    66

Ja zamierzam siac zyto przed gryka bo sobie skosze elegancko zytko na kiszonke, zaorze i posieje gryke;d

tomash    7
moim zdaniem lepiej zyto zasiej więcej masy

jęczmień już zasiany.. tylko sie tak orientacyjnie pytam..

próbował ktoś robić sianokiszonkę z jęczmienia ozimego?? :)

Wiadomość z agroFakt.pl

tomek321455    6

nie robiłem z jęczmienia ozimego. ja jak narazie robie z poplonów czyli jęczmien jary owies pszenżyto i pelucha ale czuje że że na jesien zasieję żyto na kiszonkę

Michu7    4

Jęczmień ozimy to nie jest chyba dobry wybór - ości będą kuły i bydło będzie mniej chętnie jadło i kaszlało.

U mnie tak było z jęczmieniem jarym, zwłaszcza gdy zbierany jest trochę później. Znowu gdy zbiera się zbyt wcześnie to ma małą wartość pokarmową i niższy plon.

Michu7    4

no tak chyba będzie lepiej a jęczmień zbierz na ziarno. A w następnym roku najlepiej zasiej jednak żyto bo ono prędzej dojrzeje i można jeszcze po nim zasiać kukurydzę.

lemysz1    96

Tak czytam i czytam a tu żadne konkrety, wiec może zapytam sie wprost. Jaką mieszanke na kiszonke zastosować siejąc teraz na wiosne, taka która urosłaby na słabszej ziemi V, VI klasa. Konkretnie nazwy roślin i w jakich proporcjach. Pozdrawiam

TOOMER    0

Osobiście sieję żyto na jesieni, wiosną koszę jak się zaczyna kłosić (ok.15 maja) potem orze pole i sieję kukurydzę. Jeszcze pod żyto stosuję obornik. Na wiosnę oczywiście wczesną wiosną saletra amonowa. Co roku sprawdzony sposób.

andrzej2110    529

U mnie są za duże piaski żeby tak robić. W maju jak sucho to nie wzejdzie albo wzejdzie i uschnie. To się sprawdza na mokry rok.

kobra89    66

Andrzej, ponoc bardzi dobrze na kiszonke w kulkach sprawdza sie facelia i rosnie zaczepiscie na piaskach, w ciagu 50 dni gotowa do kiszenia.

Gorzupiak    0

U nas już posiekli żyta na kiszonke(my raz tak zrobiliśmy i już więcej nie chcemy krowy nawet jeść nie chciały :/) i posiali kukurydze! Ci co sieką później przeważnie sieją słonecznik i w pryzme ;)

lukasz20    0

@TOOMER wg mnie to jest dobry sposób jak masz sporo wilgoci w maju a jak jest sucho to raczej plon będzie słabszy w porównaniu do kukurydzy sianej w czystym siewie przynajmniej ja tak zaobserwowałem i tak robię ;) ze 3 lata temu na VI klasie zasiałem słonecznik pastewny było dość sucho ale nie miałem co narzekać :P Tłuszcz się poprawił więc jako dodatek do kuku polecam

TOOMER    0

Kukurydzę sieję połowę po życie (czyli średnia orka na wiosnę) a połowę orka zimowa i siew bez poplonu. Ta bez poplonu siana wcześniej dlatego wyższa i lepszy plon. Ale nie taka znaczna różnica. Zaznaczę, że kukurydza siana na ziemi klasy od 3b do 4b bo nie mam słabszych. Przedplon zazwyczaj zbożowy przeważnie pszenica ozima bądź tez pszenżyto ozime. Obornik obowiązkowo na jesieni i nawozy P i K. Na wiosnę uprawa i nawozy azotowe typu saletra (saletrzak) i mocznik w ziemię. Nie daję dawki pogłównie. No chyba, że pogoda sprzyjająca i rokowania na bardzo wysoki plon to wtedy tak.

Nie rozumiem dlaczego Tobie Gorzupiak krowy nie chciały jeść żyta. U mnie i krowy i byki (te większe od 500 kg bo to oni dostają) chwalą sobie kiszonkę. Dodatkowa pasza bo sprzątasz dwa razy w roku z jednego kawałka ziemi.

miroM1984    6

Hej koledzy co polecacie posiać po pszenicy ozimej jako poplon ścierniskowy do zakiszenia w pryzmie??

Do dyspozycji mam areał 2ha.

Myślałem nad mieszanka owies, wyka, seradela, plucha i łubin tylko nie wiem w jakich proporcjach i ile kg czego

zetorek12    0

Ja narazie mam zasiane perko z mieszanką zbożową widzę że jeszcze tydzień i jest do spasania. Mam zamiar wylać gnojowicę zaorać zasiać żyto na kiszonkę, skosić, wywieźć obornik znów gnojowicę, zaorać i zasiać mieszankę łubin i słonecznik peluszka i owies. Co wy na to?? Ziemia słaba to ma być dla opasów na surowo ??

A możesz pisać posty zdaniami a nie wszystko jak leci???... Tego poprawiłem.

Edytowano przez andrzej2110

Filipo    4

a jaki poplon jest najlepszy dla bydła ale jako pastwisko tak aby krowy jadły go na polu?????

Fenol    4

hm Panowie sieję łubiny i w poplonie po ściętym życie które też robię to raczej tej uprawy nie widzę... strączkowe potrzebują dużo wilgoci, owszem łubiny świetnie sobie radzą na słabych stanowiskach ale muszą chociaż wystartować. Jeżeli nie będzie sensownej wilgoci łubin w mieszance nie wystartuje. O wszystkim decyduje woda. Poprzedni rok był bardzo łaskawy dla roślin sianych po zebraniu żyta na kiszonkę lecz spójrzmy prawdzie w oczy gdyby nie deszcze to figę byśmy mieli z kukurydzy. Po życie wydaje mi się że mimo wszytko sorgo/kukurydza i mieszanka strączkowo-zbożowa, na najsłabsze stanowiska łubin żółty 70kg z jęczmieniem 100kg a na już całkiem piachy z owsem choć ta kombinacja nie lubi się. Dochodzi tylko problem ochrony przed grzybem w łubinie. Ale coś za coś w końcu mister ma 45% białka. Nie napalałbym się na to jednak.

Fernando    0

Jeżeli nie tu przenieście.

Witam mam takie głupie pytanie :) nigdy nie robiłem kiszonki z poplonu i oto związane z nim moje pytanie; Jeżeli posieje już jakaś mieszankę to :

- Kiedy to skosić i czym? czym zebrać (bez prasowania)

- Czy da się to zakisić na pryzmie jeżeli tak to w jaki sposób?? (Folia na dół na to towar dobrze ugnieść traktorem i folia na górę? Moze to dla wielu z was banał i głupie pytanie lecz pomóżcie konkretnie :) z góry dzięki i pozdrawiam.

andrzej2110    529

Sam sobie na to odpowiedziałeś w sumie.

Zebrać przyczepą najlepiej.

Poczytaj forum. Było pisane kilkanaście razy.

Challenger    3

Ale napisałeś czy kiszonka z żyta była by dobra, to chyba masz możliwość zasiania żyta? A jak byś sprzątnął żyto to możesz po nim zasiać kuku!

Indiana    7

Zamiast żyta lepiej zasiać lucernę, w siewie czystym albo jako mieszankę. Mniejszy nakład, duży plon, i sporo bialka.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez MARTINUS
      Jakie macie poplony? Siejecie rośliny motylkowe? Co najczęściej, oprócz gorczycy? Moim zdaniem poplony, pomijając nawet kwestię programu rolno środowiskowego, mają same zalety! 
    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez 1rajdzik
      wiem że zboża bardzo dobrze sie zakiszają i mam zamiar zrobić baloty z zielonki z żyta - przy okazji wypróbować zakupioną w tym roku prasę. Czy ktoś już sie bawił sie w podobny sposób ? jak długo musi schnąć taka zielonka ? wiadomo suszyć można wedle uznania ale ile trzeba żeby nie była zbyt sucha ...
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały