mtz_820

Dofinansowania do poplonow

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mtz_820    0

na czym to polega

jakie warunki trzeba spelnic

gdzie z tym uderzyc

oplaca sie to brac?


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

polega na tym ze siejesz na zime popon a likwidujesz na wiosne.

 

jak masz dobry sprzet to warto ale jak masz na wiosne ryc i wysuszac ziemie to nie warto bo plony mniejsze. u mnie sąsiad w tym roku na wiosne siał po takim poplonie i szczerze to ja tam nie widze zeby cos ciekawego mialo na tym polu urosnąć. przesuszył glebe okropnie. Ale jakis tam dodatkowy grosz wpadł.

 

Kwestie formalne to najlepiej zalatwiac u siebie w doradztwie albo odrazu w agencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16

Na glebach lzejszych to moze ma jeszcze jakis sens ale na ciezkich gliniastych raczej nie bo poplon mozesz skasowac dopiero od 1 marca a wiec troszke pozno a jeszcze niech przyjdzie mokra wiosna to juz klapa potem z uprawa :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

wujek by sial poplon raczej poznaniakiem albo Siewnikiem do nawozu a na wiosne przelecialby gruperem i zaoral na gleboko. ziemie mamy raczej srednie piaskow nie ma gliny tez.

 

Ile dostanie kasy na ten poplon? I kiedy składać wnioski zeby sie nie spóźnić z siewem?

Ale zdazy z siewem jeczmienia bo jeczmien sie dosc czybko sieje.


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Ja ostatnio się w tym trochę rozeznałem i wyszło na to żę szkoda se du** zawracać przynajmniej w moim przypadku.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

widze ze jestes calkiem zielony i nic nie rozumiesz... wiec szybko tłumacze.

 

zeby bylo dobrze pod wzgledem uprawy robi sie tak:

 

1: sianie poplonu odbywa sie pózna jesienia tak zeby malo co urosło i zeby tylko kilka listków tego poplonu bylo (nie mozna siac rzepaku)

2: na wiosne wszystko wymarza i pole jest łyse jak palka skina

3: łyse w poplon ale zamiat poplonu jest "mnustwo" zielska, które trzeba zniszczyc

4: broń Cie Boze zeby orac na głeboko na wiosne... ziemie wysuszysz, ziemia sie nie odlezy i nic nie urosnie NIC!

5: bierzesz agregat upeawowo-siewny i lecisz odrazu na poplon agregatem

6: pozostałe zielsko trzeba potraktowac jakim opryskiem na zielicho

 

tak to sie odbywa u mnie w okolicy i to jest najrozsądniejszy sposób.

 

jezeli sie myle to przepraszam i prosze mnie poprawic!!!!

 

ps: i nie zakladaj posta po poscie gdy oba dotycza dokladnie tego samego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

Tak agregatem uprawowo-siewnym tylko gorzej jak ktos go nie ma to wtedy co? Ma nie siać poplonow? U mnie w okolicy kazdy poplony przyorywuje i jakoś pózniej im na polu rosnie :lol:

 

Jeden to nie przyorał tylko kultywatorem zjeździl, to teraz na polu ma dobre widowisko bo poplon wiekszy jak zboże, w jego przypadku mozna powiedziec ze NIC nie urośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celeronik    5

Ja robie tak, na jesieni orka i siew poplonów poznaniakiem, na wiosne 2 razy agregat lub talerzówka i agregat i nie ma śladu po poplonie. Rzepak można siać, ale tylko pod warunkiem, że się go nie uprawia, to samo tyczy się żyta, łubinu, grochu, jeśli je siejemy, nie możemy ich uwzględnić w poplonach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

Bez orki to chyba tylko na lekkich ziemiach panowie :D Jak pisalem wczesniej, gosc pare razy zjezdzil kultywatorem z jednym walkiem i lipa z tego wyszła, poplon większy jak zboże :lol: Na pewno chcial oszczedzic na paliwie, ale zboza nie bedzie mial i wyszla ta oszczednosc jaka wyszla, szału nie robi. Ziemie u nas do lekkich nie należa dlatego chyba bez orki sie nie obedzie. I przed orką pasowało by raz chociaż talerzówką przejechać.

 

Palnujemy z na jesieni zasiac cos tego poplonu o ile sie nie myle to jest chyba cos okolo 500zł na hektar wiec chociaz na nawozy by było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosek xu li    4

W moim przypadku odbywa to się tak:

 

1. Zbieram zboże z pola.

2. zaraz po zbiorze idzie agregat podorywkowy.

3. następnie orka, brony i sieje poplon samym siewnikiem(bez agregatu).

4. Wiosną tylko agregat uprawowo siewny i pozamiatane.

 

W tym roku mam do zasiania 15ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

kurde przeczytajcie jeszcze raz co napisalem

 

dla ulatwienia sieje sie taki poplon który szybko wymarza w zimie. na wiosne jest lyse pole! rzepak to nawet zaorany bedzie dalej rosnąć. I nik mi nie powie ze lepiej jest orac na głeboko na wiosne niz tylko agregaty puscic. A kiedy ci sie ziemia odlezy? wysuszysz wszystko! a lata nie są deszczowe tak jak np tego roku? na jeczmien to mi chyba ze dwa razy dopiero padało.

 

 

mysle ze sosek xu li robi bardzo prawidłowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

no wlasnie bo nie mam takiego agregatu "profesjonalnego" tylko kultywator i na tyle poznaniak ale to mi nic raczej nie da

 

a moze talerzowka agregat uprawowy ze dwa razy jesli bedzie trzeba i po tym siew


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

a te poplony to nie jest dopłata rolnośrodowiskowa??? nie wiem gdzies cos czytalem i nie wiem moze zle zrozumiałem........ poprawcie jesli sie myle.


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

poplony to oddzielne dzialanie... okolo 500zł za ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56
Czyli jak nie ma agregatu uprawowo siewnego to nie pchac sie w poplony?

Ja nie mam agregatu i mam poplony, wiosną trzeba orać te poplony. W zeszłym roku posiałem gorczycę, urosła niesamowicie i ciężko było z przyoraniem tej słomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

tylko prosze odróznic poplony te do dopłat od poplonów sianych dla prawdziwego ulepszania gleby... heheh ogólnie podsumowujac to kazdy robi jak mu sie podoba a decyzja to Twoja indywidualna sprawa... Postaraj sie aby poplon na wiosne byl jak najmniejszy wtedy mozliwe ze wystarczy kultywator... ale sam nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

jak mowisz zeby nie orac to moze przeleciec gruberem i pozniej agregat uprawowy i siew

 

mi zalezy zeby to ulepszylo glebe i zeby mi sie to zwrocilo chociaz


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

są trzy rodzaje - warianty Pakiet 8. OCHRONA GLEB I WÓD

8.1. Wsiewki poplonowe

8.2. Międzyplon ozimy

8.3. Międzyplon ścierniskowy

 

Wymogi dla wariantu 8.1. Wsiewki poplonowe:

 

1) wsiewanie roślin jako wsiewki poplonowej w rosnące rośliny ozime lub razem z siewem roślin jarych i utrzymanie ich przez okres zimy;

2) sprzątnięcie słomy po żniwach;

3) niewznawianie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca;

4) przyoranie biomasy wsiewki poplonowej, z wyjątkiem uprawy gleby w systemie bezorkowym;

5) niestosowanie ścieków i osadów ściekowych na wsiewkę poplonową.

Wymogi dla wariantu 8.2. Międzyplon ozimy:

 

1) wykonanie siewu roślin ozimych jako międzyplonu ozimego do dnia 30 września;

2) niestosowanie pod międzyplon ozimy innych nawozów niż naturalne;

3) niestosowanie ścieków i osadów ściekowych na międzyplon ozimy;

4) przyoranie biomasy międzyplonu ozimego, z wyjątkiem uprawy gleby w systemie bezorkowym;

5) zakaz spasania międzyplonu ozimego poza okresem wiosny;

6) niewznawianie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca;

7) zakaz uprawy w plonie głównym rośliny, która była uprawiana w międzyplonie ozimym, lub formy jarej takiej rośliny;

8) w przypadku uprawy międzyplonu ozimego w międzyrzędziach chmielnika, powierzchnia uprawy tego międzyplonu powinna stanowić około 67% łącznej powierzchni plantacji chmielu.

Wymogi dla wariantu 8.3. Międzyplon ścierniskowy:

 

1) wykonanie siewu roślin jarych jako międzyplonu ścierniskowego do dnia 30 września;

2) niestosowanie pod międzyplon ścierniskowy innych nawozów niż naturalne;

3) niestosowanie ścieków i osadów ściekowych na międzyplon ścierniskowy;

4) przyoranie biomasy międzyplonu ścierniskowego, z wyjątkiem uprawy gleby w systemie bezorkowym;

5) możliwość spasania biomasy międzyplonu ścierniskowego w okresie jesieni;

6) niewznawianie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca;

7) zakaz uprawy w plonie głównym rośliny, która była uprawiana w międzyplonie ścierniskowym;

8) w przypadku uprawy międzyplonu ścierniskowego w międzyrzędziach chmielnika, powierzchnia uprawy tego międzyplonu powinna stanowić około 67% łącznej powierzchni plantacji chmielu.

 

3. Płatność rolnośrodowiskowa

W pakiecie obowiązuje degresywność:

100 % stawki płatności – za powierzchnię od 0,10 ha do 100,00 ha;

50 % stawki płatności – za powierzchnię od 100,01 ha do 200,00 ha;

10 % stawki płatności – za powierzchnię powyżej 200,00 ha.

 

 

4. Sankcje: Zmniejszenie płatności

 

Rodzaj uchybienia Wysokość zmniejszenia

Wariant 8.1. Wsiewki poplonowe

Brak wsiewki lub nie utrzymanie jej przez okres zimy 100%

Wznowienie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca 50%

Zastosowanie ścieków i osadów ściekowych 40%

Nieprzeoranie wsiewek (nie dotyczy systemu bezorkowego) 20%

Nieuprzątniecie słomy z pola po żniwach 20%

 

Wariant 8.2. Międzyplon ozimy

Uprawa w plonie głównym tej samej rośliny, która była uprawiana w międzyplonie ozimym, lub formy jarej takiej rośliny 100%

Brak siewu roślin poplonowych 100%

Wznowienie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca 50%

Zastosowanie ścieków i osadów ściekowych na międzyplon 40%

Nieprzyoranie międzyplonu (nie dotyczy systemu bezorkowego) 20%

Stosowanie pod międzyplon nawozów innych niż naturalne 20%

Spasanie w terminie innym niż w okresie wiosny 20%

 

Wariant 8.3. Międzyplon ścierniskowy

Uprawa w plonie głównym tej samej rośliny, która była uprawiana w międzyplonie ścierniskowym 100%

Brak siewu roślin poplonowych 100%

Wznowienie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca 50%

Zastosowanie ścieków i osadów ściekowych na międzyplon 40%

Nieprzyoranie międzyplonu (nie dotyczy systemu bezorkowego) 20%

Stosowanie pod międzyplon nawozów innych niż naturalne 20%

 

termin siew oznacza według niektórych umieszczenie nasion na polu - np ludzie sieją bąkiem na orkę - zawsze można powiedzieć że nie wzeszło

 

a co do orki to bardziej chodzi o wymieszanie z glebą nie musi być pługiem jak widać można zastosować także system bezorkowy przykładem jest uprawa buraków w mulcz

 

8.1. Wsiewki poplonowe 330zł za hektar

8.2. Międzyplon ozimy 420zł za hektar

8.3. Międzyplon ścierniskowy 400zł za hektar

 

jeszcze jedno z tego co się orientuje na na każdy pakiet w programie rolnośrodowiskowym i tak musisz mieć podpis doradcy rolnośrodowiskowego. Trzeba też coś za to zapłacić na tej stronce znajdziesz listę doradców w Polsce

http://195.205.152.135/index.php?option=co...8&Itemid=64

jeśli doradcą jest jakiś rolnik a nie pani na korkach to naprawdę jest wstanie ci rzetelnie doradzić.

 

http://www.cdr.net.pl/pol/egzaminy/ROW/lista_dor_rolnosr.zip

 

nie pisz posta pod postem

Edytowano przez tommy66692

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

W sankcjach wariantu Ochrona Wód i Gleb jest napisane ,że wznowienie uprawy przed 1 Marca to zmniejszenie dopłaty rolnośrodowiskowej o 50%.

 

Czyli idąc tym tokiem myślenia można by zaorać ten poplon jesienią ryzykując 50 % dopłaty do poplonów.

Oczywiście w przypadku jakby była kontrola na miejscu. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

Ciekawe czy to dotyczyło by danej działki czy płatności rolnośrodowiskowej dla całego gospodarstwa.

 

A tak poza ty to orientował się ktoś czy ARiMR będzie przyjmowała w 2010 nowe wnioski rolnośrodowiskowe , czy tylko będzie kontynuacja już rozpoczętych programów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
opos    0

Znając ARMiR to raczej nie od działki tylko od całości. Bo znowu jakieś nieprecyzyjne przepisy wprowadzono.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

A tak wogóle to jaki jest koszt nasion tego poplonu co jest najtańsze i ile się tego wysiewa na gorszych glebach żeby coś tam urosło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Na slabe gleby jak moje 4-5 klasa najlepsze są.

Gorczyca - 2,5-6zl/kg; 15kg/ha

Żyto - 300zl/q; 150kg/ha

Rzepik ozimy - 5zl/kg; 8-10kg/ha

Ja teraz osobiście bede sial mieszanki poplonów, najbardziej efektywne są wtedy.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj