Lorak1

Members
  • Ilość treści

    33
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez Lorak1

  1. Szanowni koledzy, Stoję przed zakupem używanej, kilkuletniej ciąganej brony talerzowej o szerokości roboczej 4-5 metrów (do ciągnika 180KM). Ostatecznie wyboru bede dokonywał pomiedzy markami Agrisem i Gregoire Besson. Modele disco-mulch lub discoflex. Którą byście wybrali? I dlaczego? Ceny będą raczej podobne na rynku wtórnym. Maszyna do pracy na scierniskach po pszenicy, jeczmieniu ozimym, rzepaku, soi, czasem kukurydzy i po poplonach. Nie zbieram słomy więc resztek jest dużo, zwłaszcza po jęczmieniu hybrydowym. Z gory dzieki za pomoc!
  2. dzieki matiz955, nie ma to jak opinia z pierwszej reki! Powoli sie przymierzam do zakupu Pzdrawiam! znalazlem w necie jedna bardzo nie pochlebna opinie o matermacc'u ale nie chce jej tu wrzucac zeby nie promowac hejterstwa. Jesli ktos jest zainteresowany to niech pisze na priv i mu najwyzej podesle linka.
  3. matiz955 dzieki za odp! A mogl bys prosze napisac cos wiecej o swioch wrazeniach z pracy po pierwszym sezonie? Byly jakies klopoty lub awarie? Jak bylo ze wschodami? Czy siales tylko kuku czy moze tez rzepak lub buraki?
  4. Hej, chetnie odswierzyl bym watek. Czy moze przybylo uzytkownikow lub opinii z czasem? z gory dzieki, pzdr!
  5. johniy861 dzieki za opinie! avici_lv80 - ciekawe to co mowisz. Moze jeszcze inni uzytkownicy sie do tego odniosa. Chyba watek troche obumiera...
  6. johniy861 dzieki za opinie! avici_lv80 - ciekawe to co mowisz. Moze jeszcze inni uzytkownicy sie do tego odniosa.
  7. Nie rozwazalem A zaslyszales moze jakies opinie na temat dyskutowanych tu maszyn ktorymi mogl bys sie podzielic? kazda opinia mile widziana!
  8. Dzieki bardzo za szybka i rzeczowa odpowiedz! W kvernelandzie sekcje sa co 2 metry (zawsze - przybywa szerokosci przybywa sekcji. W nieparzystych szerokosciach tez jakos to jest), jednak sadze ze to niema wiekszego znaczenia czy te sekcje maja po 2 czy 3 metry czy jest stala liczba 8 sekcji na niezaleznie od szerokosci. Wazne zeby sie wlasciwie zamykaly i otwieraly. Wydaje mi sie ze wieksza liczba lopatek nie powinna miec wplywu na rozbijanie nawozu (kverneland mowi o tym raczej w kontekscie zalety). W kvernelandzie jest tez system CENTRE-FLOW - to przyspiesza nawoz przy opuszczaniu zbiornika, zanim trafi na tarcze wysiewajaca (cos jak SBS w amazone). Jaka roznice robi ten system w rzeczywistosci to nie wiem. Slyszalem opinie ze oglnie rozsiewacze te "nie pyla" nazwozu. W kuhnie zdaje sie takiego systemu nie ma, jednak piszesz mrozon07 ze problemow z rozbijaniem nie ma... Co do napedu to rozsiewacz bedzie wspolpracowal z ciagnikiem z bezstopniowa skrzynia - jak ustawie predkosc WOM na komputerze to ciagnik ja utrzymuje i zmienia predkosc jazdy trzymajac stale obroty silnika i walka.To wlasnie dlatego raczej rezygnuje z napedu hydraulicznego. Wiem jednak ze kverneland podczas siewu wiekszoci nawozow wymaga predkosci WOM 460obr/min. To w polaczeniu z zalaczonym trybem eko daje fajnie niskie obroty silnika i oszczednosc paliwa. mrozon07 a ty w axisie podczas siewu caly czas musisz miec 540 obtotow na walku?
  9. To jest zbyt ogolne jak dla mnie pytanie. Lista wyposazenia jest na tyle dluga ze ciezko odpowiedziec. Goly rozsiewacz ok 55 tys netto no ale do tego nadstawki, plandeka, komputer sterujacy, antena GPS, licencja zamykania sekcji, wysiew graniczny - bedzie juz pod 80 netto - ewentualnie naped hydrauliczny kolejne blisko 5 tys.
  10. Tak jak w temacie. Wybor juz zawezilem do tych dwoch modeli (bez wdawania sie w szczegoly czemu - dilerzy itp itd). Teraz powstaje pytnie ktory wybrac. Roznice w cenie nie sa na tyle duze zeby determinowaly moj wybor. Liczy sie dla mnie trwalosc i niezawodnosc oraz precyzja wysiewu. Nie bede szczegolowo pisal ktory rozsiewacz ma jakie wyposazenie i za ile bo zakladam ze jak ktos bedzie doradzal to zna sie na tyle ze mniej wiecej wie. Pojemnosc to tez raczej kwestia nadstawek. Naped ma byc od WOM, oczywiscie praca z GPS tj auto dawka i szerokosc, praca z komputerem John Deera (wiem ze oba maja dzialac). Chetnie uslyszam bym wrazenia uzytkownikow jak i ogolne opinie kolegow. Ktory mniej rozbija nawoz? Ktory ma lepsza powloke lakiernicza? Z gory dzieki za pomoc!
  11. Moze jeszcze ktos sie wypowie? Podbijam temat z prosba o opinie! Tez sie przymierzam to tego rozsiewacza.
  12. Wypelnilem, troche dlugawa, mam nadzieje ze sie przyda. Pzdr
  13. Dołączam się do prośby Maksu odnośnie pytania o cenę. Kto wie po ile teraz chodzą TC 5.70/5.80?
  14. Dowiedzialem sie od Zaslawia ze ich pomaranczowy to RAL 2004. Mam nadzieje ze sie komus przyda ta inforamcja. Pzdr
  15. Duzo tu pytan a malo dopowiedzi... Dominik 1994 Zasław ma Ral-3004 i 6002, a rama 7021 (ze strony producenta). Ale maja tez jeszcze pomaranczowy. I w przypadku pomaranczowego nie jest napisane jaki to Ral. A ja wlasnie tego chcialem sie dowiedziec. Jesli ktos z kolegow wie to prosze sie podzielic. Ja sprobuje sie skontakowac z zaslawiem i jak sie czegos dowiem to dam znac. Co do wieltona to na pierwszej stronie tego watku jest napisane ze to ral 1028 Pzdr
  16. Hej! Przymierzam sie do zakupu takiego rozsiewacza i chcial bym podbic pytanie kolegi wyzej - czy jacys uzytkownicy moga sie wypowiedziec jak im sie sprawuje taka maszyna i czy sa zadowoleni z efektow pracy? Bede wdzieczny za wszelkie info! Pzdr
  17. Wydaje mi sie ze 250zl netto za sztuke. Czyli do 5 obrotowej to bylo 2500zl, 2 lata temu.
  18. Witam kolegów, zobaczyłem własnie wątek i widzę że nie jestem odosobniony w dylemacie pomiędzy wałem gumowym a packerem U mnie większość pól jest mozaikowa. Raczej lekkie gleby. Najczęściej na jednym polu klasy od 3a do 4b czasem nawet 5. Stąd skłaniam się raczej do wału gumowego (ze względu na jego uniwersalność). Cały zestaw uprawowo siewny to ma byc pottinger 300D (talerzowy) plus vitasem 302ADD (tez talerzowy z kołami kopiującymi) - coś takiego http://www.poettinger.at/en_in/Newsroom/Artikel/8059/french-farmer-impressed-with-fox-compact-combination. Jednak sprzedawca z którym rozmawiałem powiedział że wał gumowy robi zbyt głębokie rowki dla siewu rzepaku i trzeba wtedy zdjąć zagarniacz. Wydaje mi się to dziwne rozwiązanie. Sieje dużo rzepaku więc zależy mi żeby zestaw dobrze sobie z rzepakiem radził. Czy ktoś z kolegów ma doświadczenia w siewie rzepaku na lekkich glebach redlicą talerzową po gumowym wale i może coś doradzić? Z góry dzięki za odpowiedzi! Pozdrawiam
  19. kazali ci zapinac 3 skiby do 6830... a to dobre! Tak wogole to wydaje mi sie ze ekonomicznej jest ciagnac 5 skib nieco weziej ustawionych niz 4 na szeroko. Zreszta porownywanie spalania na hektar to trudna sprawa bo wiadomo ze ziemia zemi nierowna a i warunki czesto sie baaardzo roznia.
  20. Lorak1

    Jaki pług wybrać?

    Z tych marek w ktorych wybierasz to faktycznie wszystkie sa dobre i solidne. Ja osobiscie wybralem kvernelanda i sobie go chwale. Sporo jest rzeczy w tych plugach do wyboru wiec jest sie nad czym zastanawiac. Skoro masz kukurydaze i lekkie ziemie to lepiej wez cos z wiekszym rozstawem korpusow i typem korpusu odwracajacym a nie kruszacym. Nie bedzie sie zapychal i bedzie dobrze kryl. Uwazam ze hydrauliczna regulacja szerokosci to tez przydatna rzecz - u kvernelanda to typ ES i EG. Es sa troche lzejsze jak nie chcesz zbytnio obciazac ciagnika. Pzdr Doczytalem jeszcze teraz w niecie ze twoj zetor ma 4000kg na posnosniku. To musisz zwrociac uwage na mase pluga. On 4 siby pociagnie ale w ciezszych modelach moze miec problem z podniesieniem. Z Kvernelanda to ewentualnie 4 skibowy 150-s z zabezpieczeniem sprezynowym. Tu masz broszurke od kvernelanda http://download.kvernelandgroup.com/Media/Files/Brochure-Plugi-zawieszane-zagonowe-i-obracalne-pl (trzeba kliknac download, wrazie jak nie znasz ang ) Tam na koncu jest tabela z zapotrzebowaniem na udzwig, moze popatrz sobie jaka masa pluga wymaga jakiego podnosnika. Np 150s ma zapotzebowanie 3200kg to akurat bo trzeba miec ok 20% rezerwy.
  21. Hej! Ja mam ES 5 skibowego z rozstawem 100cm i sobie to chwale jednak mam zawsze duzo resztek na polach. Zgadzam sie z kolegami ze jezeli niemasz zbyt wiele resztek to 85cm wystarczy. Moj plug ciagam JD 6930 155KM. Jesli rozwazasz 5 skib to podobnie jak koledzy sadze ze 145KM na lzejsze gleby wsytarczy zwlaszcza ze to vario i zawsze mozna go zwezic jakby zabraklo mocy. Jednak taki plug jest ciezki i trzeba o tym pamietac. Nie wiem ile wazy twoj ares i jaki ma udzwig ale ja na JD mam przedni tuz i duzy obciaznik bo bez tego bylo by ciezko. Mozesz sie rozejrzec za plugiem z korpusami nr 28, one robia szersza bruzde, chcociaz trudniej je znalesc. Pisalem o tym tutaj http://www.agrofoto.pl/forum/topic/68094-co-s%C4%85dzicie-o-kurpusie-nr-28-kvernelanda/?p=1532604 Co do packomatu to mam przy swoim plugu i uwazam ze sie przydaje ale czy wart jest tych pieniedzy to sam nie wiem... Jest o tym dlugi watek na forum i zdania sa podzielone Ta pierwsza aukcja ktora wrzuciles mi wydaje sie ok. Pozdrawiam
  22. Hej, kolo na koncu pluga spisuje sie dobrze, orze sie rowno i plug troche dociaza ciagnik co tez jest na plus. Faktycznie wystaje sporo poza ostatnia skibe jednak przy miedzach niebylo to dla mnie problemem (kolo szlo po miedzy albo jak byla taka mozliwosc tj sciernisko u sasiada, kawalek za miedza), torche gorzej przy slupach, drzewach, rowach itp. Warto jeszcze dodac ze w kvernalandach to kolo mocowane do ramy tez wystaje poza ostatnia skibe wiec roznica nie jest az tak duza. Skladanie do pozycji transportowej bardzo sie przydaje przy 5 skibach - plug sporo wystaje z boku a i jego dlugosc przy ruchach kierownica podczas transportu daje sie we znaki. Jeszcze z packomatem ktory w pozycji transportowej jest u gory nad plugiem, idealnie na srodku, kolo transportowe pomaga w jedzie po drogach. Cala operacja skladania to pozycji transportowej zajmuje chwile mimo ze trzeba przestawic kilka rzeczy. Wydaje mi sie jedank ze przy plugu 4 skibowym mozna sie obyc bez kola skaladanego do transporu. Moj plug jest w wersji 4+1 i zanim dokrecilem 5 skibe jezdzilem troche sama 4 - majac 4 skiby ja bym zrezygnowal z kola skladanego do transporu bo roznica w cenie byla duza. Pozdrawiam
  23. Tak jak napisalem wczesniej chcialem sie podzielic odczuciami z orki korpusem nr 28. No wiec musze przyznac ze orze bardzo dobrze, lepiej niz korpusy nr 9, ktore mialem wczesniej w zagonowym AB100 (chociaz i tamte byly dobre). Naprawde dobrze kryje i odwraca a przy tym ziemia wydaje mi sie calkiem dobrze pokruszona. Jakosc orki jest bardzo dobra zarowno kiedy korpusy sa rozstawione na 35cm jak i na 55cm. Przy plydszym oraniu tez krycie jest dobre. Co do oprow jakie stawia to niestety trudno mi porownac z korpusem nr 9 bo pracowalem nimi na bardzo roznych ciagnikach ale wydaje mi sie ze ciagnie sie dosc lekko - moj JD 6930 Auto Power (155KM) nie mial problemu zeby ciagnac 5 skibowego ES-a. Na 4 klasie mial zupelnie lekko, miejscami gdzie byla zlewniejsza 3a mial troche ciezej ale tez spokojnie sobie radzil. Glebokosc orki ok 25-26cm. Szerokosc ok 46-48 cm na korpus. Gleba wilgotna, wczesniej plytko zgruberowana. Predkosc 8km/h. Przy 6 km/h faktycznie robi rowki, zwlaszcza jak jest szeroko rozstawiony, tak jak pisal akmaly. Jenak przy 8km/h jest juz zupelnie rowno. Zauwazylem ze jak przyspieszalem do 9 to bylo czuc znaczna roznice w oporach orki, obroty silnika rosly z ok 1650 na 1850-1900. Moze najbardziej miarodajne to to ze zalalem ciagnik do pelna przed i po orce na kawalku 6ha, dlugim na 600m (klasy tak 25% 4 a 75% 3) no i razem z poprzeczniakami i ustawianiem pluga wyszlo mi niecale 15l/ha. Mysle ze to dobry wynik. Takze korpus nr 28 z czystym sumieniem polecam. Mam nadzieje ze sie komus przydadza te informacje. Jak by ktos chcial zobaczyc zdjecia z orki to piszcie i postaram sie cos wrzucic. Pozdrawiam!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj