ziomster

Members
  • Ilość treści

    542
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Posty napisane przez ziomster


  1. Dnia 29.03.2024 o 14:11, GABBER85 napisał:

    @ziomster   red sonia  vs Jelly ?

    miałem obie odmiany i dla mnie są podobne w smaku, chociaż mi red sonia bardziej podchodzi. 

    Jelly są ponoć delikatniejsze - trzeba uważać żeby ich za mocno nie obijać ( z tego powodu z tej odmiany zrezygnowałem)


  2. Dnia 27.03.2024 o 13:40, GABBER85 napisał:

    No właśnie chodzi o ziemniaki typu tajfun ,"uniwersalne" ale nie suche i  bardzo dobre

    polecam red sonie...póki co nie jadłem smaczniejszych ziemniaków

    • Thanks 1

  3. Dnia 16.10.2023 o 20:18, poprostumateo napisał:

    Szukam odmiany o żółtym miąższu i czerwonej skórce. Odmiana, która będzie smaczna, nadająca się do długiego przechowywania. Dobrze żeby nie była wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawego możecie polecić? 

    red sonia


  4. Oprócz szerokości redlic na efekt na polu wpływ jeszcze ma ilość i kształt redlic, predkość robocza, głebokość pracy, rodzaj gleby, uwilgotnienie gleby itd. - temat jak zwykle złożony. Pytanie co chcesz osiągnąć na polu


  5. 6 godzin temu, Piffpaff napisał:

    nie wiem czemu upieracie się nad gotowymi mieszankami gdzie placi się jak za woły a dostaje się najwięcej azotu a reszta składników to kilka procent. Już któryś rok z rzędu kupuje jazdy składnik oddzielnie i wiem że daję konkretne dawki za podobne pieniądze ale każdy ma swój rozum

    podrzuć jakiś link do mikro w samych składnikach, gdzie takie coś można kupić?

    @tobago ja tą super5+ po kilogramie dodawałem praktycznie do każdego oprysku oprócz herbicydów (tak jak mocznik i siarczan magnezu)


  6. Dnia 27.01.2023 o 22:20, GABBER85 napisał:

    smak jeden z lepszych, albo dla niektórych najlepszy, jak możesz to  warto spróbować

    Jelly faktycznie bardzo smaczny ale delikatny...trzeba  bardzo uważać bo wrażliwy na obicia.


  7. 17 godzin temu, notkiz napisał:

    Czy taki siewnik jak w ogłoszeniu nada się do uprawy bezorkowej, gdy na powierzchni gleby jest lekki mulcz z kukurydzy czy rzepaku? Czy raczej te maszyny mają zbyt słaby docisk redlicy talerzowej do gleby?

    https://www.olx.pl/d/oferta/siewnik-talerzowy-poznaniak-brona-talerzowa-unia-bizon-super-CID757-IDSNha7.html

    Po kukurydzy to nie wiem ale po rzepaku takim siewnikiem z redlicą stopkową i talerzówką daje radę: 

    20221021_115430.jpg

    20221111_134658.jpg


  8. Ja nawet nie myślę o nowym - nie w tych czasach;)

    ostatnio wpadł mi w oko siewnik John deere'a 750A (miał bardzo fajnie rozwiązane redlice) w jakiejś starszej wersji, wczesniej widziałem Tume w przyzwoitej kasie - jakiś wybór jest

    u mnie strip-till odpada ze względu na mały ciągnik poza tym w moich realiach (i w moim mniemaniu) uprawa całopowierzchniowa ma więcej zalet niż pasowa. Poza tym z kilku powodów nie zamierzam odchodzić od orki - orał będe ale co 3-4 lata;)

     


  9. 5 godzin temu, Tomek90 napisał:

    Skoro to co robią to nie uprawa bezorkowa to czym to nazwiesz? 

    Dobry siewnik to jaki?? 

    Wał nożowy do jakich zabiegów przypiszesz? 

    Z tymi "prosami" to też dla smiechu było - dlatego pisze w cudzysłowiu;)

    Dal mnie uprawa bezorkowa zaczyna się kiedy mamy do czynienia z typową uprawą konserwującą. Zastąpienie pługa innymi maszynami dającymi podobny efekt nazwałbym uprawą uproszczoną. 

    Dobry siewnik to siewnik który potrafi dobrze posiać nasiona w każdych  warunkach (nawet przy bardzo dużej ilości resztek, czy nawet przy żyjącym poplonie) - ja patrzę na siewniki do no-till'u (z bardziej znanych to Sky Easy Drill, Horizon DSX, SEMEATO, itp; ostatnio pojawiają się oferty na siewniki no-till ze wschodu)  

    A propos wału nożowego niech będzie, że to zabieg uprawowy - co by się nie kłócić o definicje;) 

    • Like 1

  10. 1 godzinę temu, kamil800 napisał:

    Aj tam bo wy to jeszcze amatorzy hehe. Ja w poplon z gorczycy taki z 1.5m wjechalem talerzowka z siewnikiem na razowke i to na jesien a nie wiosne. Elegancko szlo 😁

    to jest cały czas amatorka - "Prosy" wjeżdzają w poplony od razu z siewnikiem bez jakichkolwiek uprawek (wał nożowy na przednim tuzie to nie uprawka:))

    tylko do tego trzeba mieć dobry siewnik


  11. Zależy co było przedplonem. Po rzepaku, soi, grochu bym sobie spulchnianie odpuścił. Ja płytko talerzuje żeby pobudzisz samosiewy i potem wjazd z uprawowo siewnym na talerzowce (siewnik na stopkach bo nie mam jeszcze lepszego). Spluchnianie wskazane między zbożami. 


  12. 4 godziny temu, notkiz napisał:

    A nie próbowałeś chociaż hektar nigdy zrobić bezorkowo pod rzepak skoro masz do tego sprzęt. Ciekawe co by wyszło z tego.

    Cały problem polega na tym że w prawdziwej uprawie bezorkowej najważniejszy jest siewnik a nie maszyny uprawowe - ich powinno być jak najmniej a jeśli już to takie które minimalnie ingerują w glebę.


  13. to jeszcze zobacz jak te słupice są wyprofilowane - w dłutowym sa pod kątem, w głęboszu pionowo 

    te "ukośne"  słupice wyciągają ziemię i bardzo mieszają - wystarczy popatrzeć na filmy z pracy tych maszyn (i porównać z pracą głębosza).  

    ostatnio mam takie przemyślenie że w Polsce uprawa bez orkowa oznacza bardziej "oranie"  bez użycia pługa - czyli co tu zrobić żeby pole było czarne ale nie robić tego pługiem. stad te 3-belkowce i zapierdzielanie po polu 10 km/h albo szybciej. tylko to nie ma nic wspólnego z uprawą bezorkową.


  14. pług dłutowy to ulepszony głębosz? pług dłutowy to zwykły pług który głębiej pracuje i trochę słabiej miesza - używasz go jak chcesz mieć zaorane ale bez podeszwy płużnej. ja bym powiedział że to 3-belkowiec którym można pracować głębiej


  15. Dnia 28.12.2022 o 20:18, Roxer napisał:

    Ja w tym roku pierwszy raz soja, pszenica już po niej w tym momencie rośnie. Podczas siewu gleba całkiem ładnie spulchniona, trochę jak po gryce. Za siewnikiem czasem potrafiło się trochę zapchać ze względu na spory system korzeniowy soi, może za płytka orka. No ale tak czy siak, korzenie miała konkretne

    co ci ta orka po soi miała dać?

     


  16. 4 godziny temu, tobago napisał:

    U Was tez w okolicach jęczmienie robią się żółte? 
    Tak zauważyłem u siebie. Niezależnie czy mały gospodarz czy duży obszarnik. 
    Swój jesienią 2x Inazumą do tego fungicyd z mikro i makro a mimo tego jaśnieje w porównaniu do pszenic. 

    zółty czy jasno zielony?


  17. 14 godzin temu, sebe1033 napisał:

    Z 20 ha (nie h) to na przeżycie starczy .  Jeśli zwierząt nie ma , czy warzyw/owoców . W co iść nie mam pojęcia , w to co Umiesz albo się nauczysz i napewno to będziesz Robić . Warzywa , owoce , wierzchowce , czy całkiem inna branża -stolarz , wulkanizator itp . 

     

    A co Vatowca jak już Wielu tu pisało .

    Zrób kalkulację roczne dochody 

    i wydatki stałe (nawozy , paliwo , czesci , opryski ) 

    Przy rr proste liczenie od sprzedaży całkowitej odejmujesz zakupy 

     

    Przy vatowcu trudniej bo rozdzielasz vat i tak od sprzedaży netto odejmujesz zakupy netto . Teraz od tego co wtjdzie odejmujesz Vat sprzedażowy (bo oddać trzeba do us) a dodajesz Vat zakupowy (bo zwracają) 

     

    po swoim przykładzie widzę że na VAT warto być jeśli zamierzasz dużo w gospodarstwo inwestować. Jeśli masz już maszyny, budynki, itp. i nie zamierzasz ich wymieniać czy remontować to przy takiej prostej działalności (zakup środków produkcji -> sprzedaż plonów) to na VAT bym nie przechodził. 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj